BRATISLAVA 26. marca - Pri štátnych nákupoch sa strácajú desiatky miliárd korún. Ministerstvá a ďalšie štátne orgány masovo obchádzajú zákon o verejnom obstarávaní, čím nahrávajú korupcii, tvrdí to SDKÚ-DS. Ako na dnešnej tlačovej besede ďalej povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš, k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorý parlament prerokuje v prvom čítaní na tejto schôdzi, predložia pozmeňujúce návrhy, aby zabránili predražovaniu obchodov.
Najsilnejšia opozičná strana upozorňuje, že premiér Robert Fico v minulosti hovoril, že na verejnom obstarávaní by sa dalo ušetriť 20 až 40 miliárd korún, dnes sa však strácajú desiatky miliárd a vo veľkom sa obchádzajú pravidlá verejných súťaží. „Strácajú sa prostriedky v takej miere, aká tu nikdy v minulosti nebola,“ povedal Mikloš.
Smeru vyčítajú, že v koaličnej novele nie sú opatrenia, ktoré by zabránili korupcii a klientelizmu. Podľa SDKÚ-DS korupcii môžu zabrániť zmeny v podprahovej metóde verejného obstarávania, ktorá sa nemusí zverejňovať vo vestníku verejného obstarávania. Podľa poslankyne z SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej nie je prehľad, koľko je takýchto zákaziek a častokrát sa o nich dozvie len vopred vybraný uchádzač.
Zmeniť by sa mali aj pravidlá pre obstarávanie neprioritných služieb, v rámci ktorých sa zabezpečujú právne služby či nakupujú stravné lístky. Štátne úrady ich takisto nemusia zverejňovať vo vestníku bez ohľadu na to, za akú čiastku nakupujú. Po novom by sa mali takéto nákupy robiť formou podlimitného obstarávania, čo by znamenalo, že by sa museli objaviť vo vestníku. „Je evidentné, že tam, kde absentuje verejná kontrola, je priestor pre korupciu a je evidentné, že tento priestor sa aj využíva, o čom svedčia mnohé škandály a podozrenia,“ vyhlásila Žitňanská.
SDKÚ-DS chce obmedziť aj zjednodušené nakupovanie pre časovú tieseň. Štát sa vyhovoril na časovú tieseň napríklad pri výstavbe diaľnic a rozhodol sa vybrať si firmy cez rokovacie konanie bez zverejnenia. Žitňanská uviedla, že podajú pozmeňujúci návrh, aby Úrad verejného obstarávania v krátkej dobe musel posúdiť, či boli splnené podmienky časovej tiesne. Podľa Žitňanskej posudok by mal byť napríklad do siedmich dní.
Úrad pre verejné obstarávanie, ktorému šéfuje nominant SMK, nekoná úplne dôsledne, tvrdí Mikloš. Podľa neho za to môže aj nedostatočný zákon, odmieta Ficove argumenty, že verejné obstarávanie je v poriadku a je ojedinelým javom, že úrad riadi nominant opozície.
Podľa Mikloša koalícia dnes dokázala, že jej nejde o ľudí, ale o kšefty. Koaličné strany dnes nepodporili opozičný návrh, aby vláda predložila správu o prevode pozemkov na Čiernej vode pri Bratislave, ktoré Slovenský pozemkový fond vydal reštituentom v roku 2004. Do kauzy je zapletený štátny tajomník ministerstva výstavby Martin Glváč, nominant Smeru-SD.
ÚVO sa nebráni pozmeňujúcim návrhom
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa nebráni žiadnym zmenám v návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní, ktoré povedú k transparentnosti a poslanci Národnej rady (NR) SR ich schvália. Týka sa to aj pozmeňujúcich návrhov v oblasti podprahových zákaziek a tzv. neprioritných služieb SDKÚ-DS, uviedla pre TASR riaditeľka odboru legislatívy a metodiky ÚVO Katarína Brtáňová.
Brtáňová sa však nestotožnila s pozmeňujúcim návrhom menovaných poslancov, aby sa prísnejšie a v krátkom čase, do 7 dní, posúdila opodstatnenosť časovej tiesne pri oznámení metódy verejného obstarávania, ktorou je rokovacie konanie bez zverejnenia (RKBZ). Oponovala, že frekvencia uplatňovania metódy RKBZ podľa štatistiky ÚVO v uplynulých rokoch klesá, navyše úrad má teraz k dispozícii 14-dňovú lehotu na posúdenie oprávnenosti časovej tiesne.
Návrh 7 dní sa dá ťažko splniť, konštatovala. Ako sa dá dodržať, ak príde žiadosť napr. vo štvrtok pred veľkonočnými sviatkami a v utorok po sviatkoch sa ním začneme zaoberať, opýtala sa. Kontrola ÚVO pre inštitút časovej tiesne pri RKBZ je podľa jej názoru náležitá.