Bern 20. marca (TASR) Jediná cesta prílevu súkromných švajčiarskych investícií na Slovensko vedie prostredníctvom Švajčiarskej obchodnej a priemyselnej komory. "Vy by ste mali urobiť to isté na Slovensku. Teda tlačiť trošku naše obchodné komory do vzájomného zbližovania. Ja to za svoju stranu urobím," odpovedal na otázku TASR predseda Národnej rady Federálneho zhromaždenia Švajčiarskej konfederácie André Bugnon, ktorý rokoval s predsedom slovenskej Národnej rady Pavlom Paškom počas jeho aktuálnej návštevy v Berne.
Obidvaja politici umožnili médiám prítomnosť priamo pri rozhovoroch, čo novinárom na brífingu po skončení schôdzky dalo šancu reagovať otázkami priamo na obsah diskusie. V nej na poznámku predsedu Národnej rady (NR SR), že Švajčiarsko je druhým najväčším zahraničným investorom v Európskej únii, ale až dvanástym v poradí na Slovensku, Bugnon vyhlásil, že na zlepšenie tohto stavu je potrebná politická vôľa jedného, aj druhého štátu, ale najmä vôľa súkromných investorov. Zároveň sa informoval o veľkých projektoch, ktoré chce Slovenská republika, prípadne s podporou fondov Európskej únie, v najbližšom čase rozbehnúť. Paška spomenul PPP projekty zamerané na výstavbu diaľnic a modernizáciu železničnej siete.
Po skončení rokovania Bugnon pre TASR doplnil, že "Švajčiarska konfederácia investuje veľa prostredníctvom rôznych bilaterálnych dohôd, prostredníctvom ktorých alokuje mnoho peňazí zo švajčiarskeho štátneho rozpočtu na rôzne rozvojové projekty. Čo sa však týka súkromnej sféry, jediným možným prostriedkom ako pritiahnuť švajčiarskych investorov je, aby ste dokázali, že vaša demokracia je stabilná, že váš systém je stabilný a atraktívny." Nové demokracie v Európe podľa neho dokázali v tomto smere urobiť veľmi veľa práce, teraz sa musia na tento odkaz čo najhlasnejšie poukázať.
Na margo vzťahu Európskej únie (EÚ) a Švajčiarska Bugnom poznamenal, že je pozitívny, o čom svedčí množstvo bilaterálnych dohôd. "Nikdy by som nevyhlásil, že Švajčiarsko sa raz nestane členom EÚ," vyhlásil s dodatkom, že rozhodnutie Švajčiarov o prípadnom vstupe musí vychádzať výhradne len z vôle samotného švajčiarskeho ľudu.
"Bolo to veľmi inšpiratívne, od predobeda 19. marca, kedy sme prileteli na návštevu do Švajčiarska, sme sa stretli s kolegami zo zahraničných výborov švajčiarskeho parlamentu, teraz som mal tú česť stráviť veľmi otvorený a úprimný rozhovor s pánom predsedom Bugnonom," komentoval rokovania Paška. Týkali sa rôznych aspektov vzťahu Európskej únie a Švajčiarska, zahraničnej politiky, ale aj priamej demokracie, ktorá hrá vo Švajčiarsku neopakovateľnú úlohu. "Neopomenuli sme ani ekonomickú dimenziu parlamentej demokracie," dodal Paška, ktorý zároveň ocenil záujem švajčiarskeho partnera o túto problematiku. Tlmočil mu tiež pozvanie na návštevu Slovenska, na ktoré švajčiarsky partner reagoval kladne.