Bratislava 18. marca (TASR) - Nesúlad medzi dopytom a ponukou pritom vytvára predpoklady na rýchlejší rast miezd pracovníkov s vyššou kvalifikáciou.
Zmierniť napätie na pracovnom trhu SR by mohol v budúcnosti návrat pracovníkov zo zahraničia. "Zatiaľ je však trend skôr opačný, keď v minulom roku pracovalo v zahraničí 177 000 ľudí, o 19 000 viac ako rok predtým," upozorňuje analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. Počet Slovákov migrujúcich za prácou pritom môže ešte stúpnuť v čase, keď Nemecko a Rakúsko plne otvoria svoje pracovné trhy. "Na druhej strane, zrýchlenie rastu slovenských miezd v prípade nedostatku pracovníkov a priblíženie ich úrovne by mohlo privolať späť časť Slovákov, ktorí v súčasnosti pracujú v okolitých krajinách," predpokladá analytik.
Nezamestnaných s nižšou kvalifikáciou je na Slovensku zatiaľ dostatok. Miera nezamestnanosti na Slovensku v minulom roku klesla na 11 % z 13,4 % v roku 2006. Napriek tomu má však SR stále najvyššiu nezamestnanosť v Európskej únii (EÚ). "Až takmer 60 % slovenských nezamestnaných nemá prácu viac ako dva roky a aj v budúcnosti ich preto bude ťažké zamestnať," konštatuje Mušák. Zároveň však pripomína, že na rozdiel od minulosti momentálne spolu so všeobecným poklesom nezamestnanosti klesá aj počet dlhodobo nezamestnaných.
Spomedzi ľudí, ktorí skončili len základnú školu, je na Slovensku bez práce takmer polovica (45 %). Priemer v EÚ za prvé tri štvrťroky minulého roka bol pritom necelých 11 %. "Naopak, u vysokoškolsky vzdelaných ľudí je miera nezamestnanosti na Slovensku približne rovnaká ako v EÚ, okolo 4 %," dodáva Mušák.
Na skutočnosť, že Slovensku v budúcnosti hrozí nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, upozorňuje aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR. Už v súčasnosti totiž slovenský pracovný trh trpí nesúladom štruktúry uchádzačov o prácu a voľných pracovných miest. "Štruktúra nezamestnaných nevyhovuje dopytu, ktorý je na trhu práce," uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi zástupca ÚPSVR Vladimír Haško.