BUDAPEŠŤ 10. marca (SITA, Reuters) - Maďarský ropný a plynárenský koncern MOL predá 8 % svojich akcií ománskej ropnej spoločnosti Oman Oil Co (OOC). Vyplýva to z pondelkového vyhlásenia MOL. OOC, ktorú vlastní Ománsky sultanát, odkúpi od maďarského ropno-plynárenského obra 8,77 mil. vlastných akcií za cenu približne 25,237 maďarských forintov (HUF), čo je o 10,7 % lepšia ponuka, ako súčasná cena akcií na burze. MOL ďalej informoval, že prevezme niektoré zahraničné aktíva OOC.
Podľa analytikov je spomínaný krok snahou ubrániť sa nepriateľskej akvizícií rakúskej konkurenčnej spoločnosti OMV. Okrem toho však spoločnosti MOL obchod otvorí nové cesty v oblasti ťažby ropy a prieskumu a sprístupní jej prostriedky, ktoré boli viazané na vlastné akcie spoločnosti. "Sme radi, že môžeme privítať nového strategického akcionára. Nové aktíva, bohaté obchodné vzťahy a technologické know-how, ktoré nám prináša, totiž zlepšia vyhliadky našich držiteľov akcií, čo presne zapadá do často skloňovanej nezávislej stratégie našej spoločnosti," vyjadril sa na margo predaja generálny riaditeľ a zároveň predseda predstavenstva Zsolt Hernádi.
Boj o MOL vypukol začiatkom júla minulého roka, keď OMV zvýšila svoj podiel v maďarskej firme na 18,6 % z pôvodných 10 % a zároveň navrhla rozhovory o vytvorení bližšej spolupráce. Túto ponuku však odmietlo tak vedenie MOL ako aj maďarská vláda. Ako dôvod uviedli, že z prípadného spojenia oboch spoločností by mohol vzísť gigant s nízkou konkurencieschopnosťou, ktorý by mal navyše problémy s protimonopolnými úradmi. Koncom septembra 2007 OMV odštartovala nepriateľskú ponuku na prevzatie maďarskej ropnej spoločnosti MOL. Ponuka podľa odhadov agentúry AFP oceňovala maďarskú firmu MOL na 14 mld. eur.
MOL sa nepriateľskej ponuke začala brániť agresívnym vykupovaním vlastných akcií. Začiatkom októbra uplynulého roka zároveň maďarskí poslanci schválili zákon, (tzv. "Lex MOL") ktorý má MOL chrániť pred nepriateľským prevzatím. Lex MOL stanovuje, že prevod akýchkoľvek "základných aktív" spoločnosti musí schváliť manažment podniku. Európska komisia 6. marca začala hĺbkové vyšetrovanie súťažno-právnych rizík spojených s hypotetickým prevzatím maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL. Chce si byť totiž istá, či by bola možná fúzia prospešná pre spotrebiteľa a hospodársku súťaž.
Rakúsky koncern OMV začal na Slovensku pôsobiť v roku 1991. OMV Slovensko, s.r.o. sídli v Bratislave a jej hlavné aktivity zahŕňajú predovšetkým predaj olejov a ropných produktov na 91 čerpacích staniciach po celom Slovensku. Na Slovensku pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s., v ktorej drží 98,4 % akcií.