Bratislava 8. marca (TASR) Ak by sa pred štyrmi rokmi nezaviedol druhý pilier dôchodkového sporenia, prvý pilier by bol postačujúci. Povedala to dnes ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. "Pri nezavedení druhého piliera by bol prvý pilier udržateľný s tým, že by nastali určité parametrické zmeny," vysvetlila v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.
"Ten systém je neudržateľný, keď je v systéme čoraz viac dôchodcov," oponoval jej bývalý minister spravodlivosti a podpredseda KDH Daniel Lipšic. Upozornil na hrozbu demografickej krízy na Slovensku, keď na 1 ženu v produktívnom veku pripadá len 1,3 dieťaťa. Podľa Tomanovej však zavedenie reformy dôchodkového systému demografickú krízu nerieši. "Prvému pilieru nehrozí kríza, taká, že by sa nedala zvládnuť zmenou nejakých parametrov," povedala.
Podľa Lipšica je 1. pilier podobný pyramídovej hre. Najviac sú podľa neho v tomto systéme znevýhodnení tí, čo "sú na spodku tejto hry," teda mladší ľudia. "Všetky návrhy vládnej koalície ignorujú dôchodky ľudí mladších ako 50 rokov," vyhlásil.
Tomanová napriek tomu potvrdila, že vládna koalícia už do 2. piliera zasahovať nebude a nechystá ani zmenu odvodov do druhého piliera. "Systém sa nebude znovu otvárať, pretože ak raz dáme občanovi možnosť rozhodnúť sa, tak si musí uvedomiť, že musí znášať všetky riziká s týmto spojené." Doteraz z 2. piliera vystúpilo podľa slov ministerky takmer 10 000 ľudí a vstúpilo 4 000. Predpoklad, že do konca júna tohto roka ich odíde 30 800, sa podľa nej naplní.
Vláda novelou zákona o sociálnom poistení minulý rok schválila otvorenie druhého piliera na obdobie od januára do júna tohto roka a chcela tak umožniť odchod sporiteľom, pre ktorých je účasť v druhom pilieri nevýhodná.
Tomanová: Nepracujúcim ľuďom sa asi zvýši rodičovský príspevok
Rodičia, ktorí po narodení svojho dieťaťa nenastúpia do zamestnania, budú mať asi nárok na vyšší rodičovský príspevok než pracujúci otcovia a matky. V Slovenskom rozhlase to dnes naznačila ministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD). Predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu presadila, aby rodičia dostávali rovnaký príspevok bez ohľadu na to, či dieťa opatrujú sami alebo ho zverili napríklad príbuzným.
Rodičovský príspevok dostáva jeden z rodičov po skončení približne sedemmesačnej materskej dovolenky do troch rokov od narodenia dieťaťa. V súčasnosti dosahuje výšku 4560 korún. Rodičia naň strácajú nárok, ak zveria dieťa materskej škole. V opačnom prípade by získavali z verejných financií dvojakú výhodu, pretože materské školy na rozdiel od jaslí dostávajú na svoju existenciu peniaze z rozpočtov obcí.
"My skutočne na budúci rok ideme nahradiť rodičovský príspevok tak, aby nahradil jeden výpadok príjmu, aspoň sa blížil k minimálnej mzde," povedala Tomanová. Reagovala tak na tvrdenia svojho oponenta v diskusii, opozičného poslanca za KDH Daniela Lipšica. Ten vyhlásil, že rodinám pri narodení dieťaťa spôsobuje najväčšie problémy výpadok zdrojov z platu rodiča, ktorý sa ostane starať o novorodenca. Minimálna mzda je v súčasnosti 8100 korún.
Do polovice roka 2005 dostávali pracujúci rodičia asi o dve tretiny nižší rodičovský príspevok než ľudia starajúci sa o dieťa v domácnosti. Ministerstvo práce však presadilo, aby sa príspevky vyrovnali. Rodičov mala zmena motivovať k tomu, aby neváhali pre hrozbu straty vyššej štátnej dotácie nastúpiť do zamestnania.