BRATISLAVA 7. marca (SITA) - Medziročné tempo rastu priemyselnej produkcie sa v januári zrýchlilo z decembrových 6,4 % na 8,4 %. Tempo rastu bolo sprevádzané zvýšením v priemyselnej výrobe o 9,1 %, vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody o 4,7 % a poklesom v ťažbe nerastných surovín o 0,7 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).
V priemyselnej výrobe pokračovala v januári podľa ŠÚ tendencia výrazného rastu výroby dopravných prostriedkov o 37,9 %. Rýchlejšie ako v priemere rástla aj výroba výrobkov z gumy a plastov o 19,1 %, výroba strojov a zariadení inde nezaradených o 16,8 % a výroba koksu, rafinovaných ropných produktov a jadrového paliva o 10,3 %. Nižšia ako pred rokom bola naďalej produkcia v spracúvaní kože a výrobe kožených výrobkov o 11,6 %, spracúvaní dreva a výrobe výrobkov z dreva o 11 %, vo výrobe textílií a odevov o 10 % a vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 9,9 %. Po dlhodobom raste klesla aj výroba elektrických a optických zariadení o 4,1 %.
Z hľadiska účelu konečného použitia ovplyvnil vývoj rast produkcie investičných prostriedkov o 24,2 %, predmetov dlhodobej spotreby o 7 %, produkcie súvisiacej s energetikou o 5,6 % a predmetov krátkodobej spotreby o 5,5 %. Produkcia pre medzispotrebu klesla o 2,4 %.
Čísla sú podľa analytikov pozitívne
Priemyselná produkcia v úvode roka 2008 priniesla pre trh pozitívne správy. Jej medziročný rast v januári dosiahol 8,4 %, čo predstavovalo mierne zrýchlenie z decembrových 6,4 %. "Prekvapil najmä vysoký rast v automobilovom sektore. Na druhej strane, dovolenková sezóna sa podpísala pod mierny rast ostatných sektorov priemyselnej výroby," konštatoval analytik ING Bank Eduard Hagara. Ťahúňom tak opäť bola priemyselná výroba, ktorej rast dosiahol 9,1 %. V januári však pozitívnu zmenu zaznamenala aj výroba elektriny, plynu a vody, ktorá po siedmich mesiacoch poklesu v januári stúpla o 4,7 %. Ťažba nerastných surovín naopak mierne poklesla o 0,7 %.
V nasledujúcich mesiacoch by priemyselná produkcia podľa analytikov mohla pokračovať v pozitívnom vývoji. "Výhľad na najbližšie mesiace sa v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi mierne zlepšil. Vzhľadom na februárový rast indikátora dôvery v priemysle, najmä z dôvodu rastu očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace, očakávame, že rastová dynamika celkovej priemyselnej produkcie oproti januáru mierne zrýchli, no zrejme ostane pod 10 %," konštatoval analytik VÚB banky Martin Lenko.