Bratislava 4. marca - Prijatie spoločnej európskej meny prinesie Slovensku podľa Fica určite viac pozitív ako negatív. "Keby sme vedeli, že euro pre Slovensko nie je dobré, tak by sme rozhodnutie o jeho zavedení k 1. januáru budúceho roka neprijali," vyhlásil na konferencii Úloha práva v procese menovej sukcesie predseda vlády SR Robert Fico.
Uvedený seminár sa začal dnes na pôde Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave za účasti predstaviteľov slovenského vládneho kabinetu, Národnej banky Slovenska, niekoľkých univerzít a európskych inštitúcií.
VIDEO - Fico: Koľkokrát budú naši ľudia ešte pociťovať eurostrach?
VIDEO - Silvia Pňačková
"Želám si, aby sa ľudia zbavili eurostrachu," povedal premiér. "Eurostrach" sa podľa neho týka najmä vybraných skupín obyvateľstva - napríklad poberateľov dôchodkov a pramení predovšetkým z obáv o neodôvodnené zvyšovanie cien po zavedení eura v SR.
Fico: Ceny potravín budeme kontrolovať
Vláda podľa premiéra Roberta Fica plánuje pri prechode na euro určiť okruh 12 až 15 základných druhov potravín, pri ktorých chce prostredníctvom regulatívnych mechanizmov kontrolovať, či sa ich ceny nezvyšujú neodôvodnene.
Ako ďalej povedal, vláda bude prijímať v súvislosti s prijímaním eura "vážne sociálne opatrenia". Premiér je pritom presvedčený, že zavedenie eura má pre Slovensko podstatne viac výhod ako nevýhod. "Ak by sme boli presvedčení, že euro nie je dobré pre ľudí, neprijali by sme záväzok prijať euro v roku 2009," dodal premiér.
Podľa neho existujú analýzy, ktoré hovoria, že euro môže Slovensko ochrániť aj pred negatívnymi vplyvmi finančnej krízy. "Môže sa stať, že krajiny, ktoré si ponechajú vlastnú národnú menu, nedokážu zvládnuť krízové javy, ktoré finančná kríza môže priniesť," povedal Fico na konferencii.
VIDEO - Fico o tyranii väčšiny, valci a zhoršovaní podnikateľského prostredia
VIDEO - Silvia Pňačková
Schodok klesol podľa Fica až na 2,1 percenta
Schodok verejných financií Slovenska za uplynulý rok klesol pravdepodobne až na 2,1 percenta hrubého domáceho produktu. Kabinet pôvodne naplánoval vlaňajší deficit na úrovni 2,9 percenta výkonu ekonomiky. Krajina tak s vysokou pravdepodobnosťou splnila rozpočtové kritérium pre prijatie eura, podľa ktorého nesmel verejný schodok v roku 2007 prekročiť tri percentá HDP.
"S vysokou pravdepodobnosťou skončíme na úrovni 2,1 percenta," vyhlásil Fico. Ministerstvo financií už viackrát odhadlo, že verejný deficit za uplynulý rok bude lepší, ako sa plánovalo. Slovensko potrebuje stlačiť schodok pre snahy prijať euro od januára 2009.
Ficova vláda chce v ďalších rokoch pokračovať v znižovaní verejného schodku, zákon o štátnom rozpočte na tento rok počíta s úrovňou 2,3 percenta výkonu ekonomiky.