SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 13:40

Slovenská ekonomika láme rekordy

Rast HDP dosiahol 14,3 percenta. Priemerná mzda prekročila hranicu 20 tisíc. Nezamestnanosť je najnižšia od roku 1994.

Slovenská ekonomika je silná hlavne vďaka automobilkám.Slovenská ekonomika je silná hlavne vďaka automobilkám. (Zdroj: TASR)
Vývoj makroekonomických ukazovateľov slovenskej ekonomiky
Rast HDP
 • Rok 2005 - 6,6 percenta
 • Rok 2006 - 8,2 percenta
 • Rok 2007 - 14,3 percenta
Priemerná mzda
 • Rok 2005 - 19.466 korún
 • Rok 2006 - 21.131 korún
 • Rok 2007 - 22.925 korún
Miera nezamestnanosti
 • Rok 2005 - 15,3 percenta
 • Rok 2006 - 12,0 percenta
 • Rok 2007 - 10,3 percenta
(všetky údaje sú vždy za 4.štvrťrok daného roka)

Bratislava 4. marca (ČTK) - Slovenská ekonomika po spresnení štatistikov vylepšila v poslednom štvrťroku minulého roka rekordný rast.

Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu dosiahlo 14,3 percenta oproti prvému odhadu 14,1 percenta. Za celý rok 2007 HDP vzrástol o 10,4 percenta oproti 8,5-percentnému rastu v roku 2006, informoval dnes Štatistický úrad.

Podľa štatistikov sa pod rekordný rast v štvrtom kvartáli podpísalo predzásobenie sa cigaretami pre rast spotrebných daní od januára tohto roka. Tento vplyv však úrad na rozdiel od predbežných údajov nevyčíslil.

V treťom vlaňajšom kvartáli HDP vzrástol o 9,4 percenta, koncom roka 2006 výkon ekonomiky dosiahol 8,2 percenta.

Rast ekonomiky v poslednom vlaňajšom štvrťroku potiahol zahraničný dopyt, ktorý vzrástol medziročne o 16 percent.

V predchádzajúcom kvartáli pritom stúpol o 8,5 percenta. Rast dovozu dosiahol 11,6 percenta oproti trom percentám z predchádzajúceho štvrťroka.

Spotreba domácností spomalila tempo rastu na 5,9 percenta z 8,3 percenta v treťom štvrťroku. Prírastok investícií dosiahol 8,9 percenta, zatiaľ čo za júl až september to bolo 6,5 percenta.

Priemerná mzda na Slovensku je viac ako 20 tisíc

Priemerná hrubá mzda na Slovensku v roku 2007 stúpla po prvý raz nad 20.000 korún. Vlani medziročne vzrástla o 7,2 percenta na 20.146 Sk, informoval dnes Štatistický úrad. V poslednom štvrťroku sa priemerný plat zvýšil o osem percent na 22.925 korún. Po započítaní inflácie reálna mzda v minulom roku vzrástla o 4,3 percenta; za posledný kvartál poskočila o 4,5 percenta.

Najviac sa platy vlani zvýšili v zdravotníctve a sociálnej pomoci, kde priemerná mzda vzrástla o 15,6 percenta na 17.540 korún. Vo výške platov však naďalej zaostávali za väčšinou odvetví. Najmenej, o 5,7 percenta, stúpli mzdy v odvetví nehnuteľností, prenájmu a obchodných činností, kde v minulom roku zarábalo v priemere 25.129 Sk.

Tradične najvyššiu mzdu poberali zamestnanci vo finančnom sprostredkovaní, ich priemerný plat bol v uplynulom roku 40.871 korún. Najnižší priemerný plat 15.045 Sk mali pracovníci v hoteloch a reštauráciách.

Nezamestnanosť je najnižšia od roku 1994

Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v poslednom štvrťroku vlaňajška znížila na 10,3 percenta, čo bola najnižšia úroveň najmenej od roku 1994. V treťom kvartáli nezamestnanosť dosiahla 11,2 percenta. Informoval o tom dnes Štatistický úrad. Za celý minulý rok podiel ľudí bez práce klesol na 11 percent z 13,3 percenta v roku 2006. Výpočty úradov práce vykazujú nižšie čísla nezamestnanosti.

Počet nezamestnaných sa vlani znížil v priemere na 291.900 z 353.400 ľudí v roku 2006. V záverečnom kvartáli vlaňajška klesol na 275.300 osôb v porovnaní 297.900 v treťom štvrťroku.

Zamestnanosť vlani naopak stúpla na 2,36 milióna ľudí z 2,3 milióna zamestnaných rok predtým. V posledných troch mesiacoch vlaňajška vzrástol počet pracujúcich na takmer 2,4 milióna z 2,37 milióna v treťom kvartáli.

Podľa odlišnej metodiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa miera nezamestnanosti ku koncu decembra minulého roka držala tesne pod ôsmimi percentami; v priemer za celý rok 2007 klesla na 8,43 percenta z 10,37 percenta rok predtým.

Rozdiely v údajoch medzi Štatistickým úradom a úradmi práce vyplývajú z odlišných spôsobov stanovenia počtu nezamestnaných. Prieskumy štatistikov sú založené na vybranej vzorke bez ohľadu na to, či sú osoby bez práce registrované. Úrady práce vychádzajú z počtu registrovaných nezamestnaných, ktorí sú navyše v danom období schopní nastúpiť do zamestnania.

V EÚ sme najlepší

Hrubý domáci produkt Európskej únie (EÚ) v štvrtom kvartáli vlaňajška medziročne stúpol o 2,6 %. Vyplýva to z prvej revízie pôvodného odhadu štatistického úradu Eurostat na základe údajov očistených od sezónnych vplyvov.

V medzikvartálnom porovnaní sa tento ukazovateľ zvýšil o 0,5 %. Medziročný hospodársky rast ešte 13-člennej eurozóny v sledovanom období predstavoval 2,2 %, pričom oproti tretiemu štvrťroku ekonomika menovej únie posilnila o 0,4 %. Pre porovnanie hospodárstvo USA si v poslednom kvartáli medziročne polepšilo o 2,5 % a medzikvartálne o 0,2 %. Japonsko evidovalo medziročný rast HDP na úrovni 1,8 %, kým v medzikvartálnom porovnaní si pripísalo 0,9 percenta.

Hospodárstvo Slovenskej republiky v štvrtom kvartáli na základe údajov neočistených od sezónnych vplyvov medziročne posilnilo o rekordných 14,3 %, čo predstavuje najvyšší rast spomedzi všetkých štátov EÚ, ktoré poskytli Eurostatu údaje. Druhý najvyšší rast zaznamenala v sledovanom období ekonomika Lotyšska, a to o 9,6 %. Na treťom mieste skončila Litva s 8,2-percentným rastom HDP.

V medzikvartálnom porovnaní si spomedzi devätnástich krajín, ktorých údaje mal Eurostat k dispozícii, taktiež najviac polepšila slovenská ekonomika, a to o 3,3 %. Nasledovalo Poľsko s 2-percentným rastom HDP. Za ním sa umiestnila Česká republika, ktorej ekonomika vzrástla o 1,9 %.

Ekonomika sa neprehrieva

Zverejnené údaje o raste slovenskej ekonomiky za minulý rok vo výške 10,4 %, sú podľa Františka Bernadiča generálneho riaditeľa sekcie národných účtov a cien Štatistického úradu SR (ŠÚ), vysoké, no nemožno podľa neho hovoriť o prehrievaní ekonomiky. Ako ďalej uviedol na utorňajšej tlačovej besede, zverejnené čísla zodpovedajú realite, pričom ich úrad preveroval v spolupráci s Ministerstvom financií SR a Národnou bankou Slovenska, ktoré ich odsúhlasili.

Ako ďalej uviedla predsedníčka ŠÚ Ľudmila Benkovičová, pozitívny vývoj slovenskej ekonomiky v roku 2007 bol charakteristický vysokým medziročným rastom hrubého domáceho produktu (HDP), rastom produktivity práce, rastom reálnych miezd, zlepšujúcimi sa parametrami zahraničného obchodu ako aj rastom zamestnanosti a súčasne poklesom nezamestnanosti.

Cigarety a automobilky

Štatistický úrad potvrdil aj údaje z minulomesačného rýchleho odhadu týkajúce sa predzásobenia cigaretami, pričom v poslednom kvartáli minulého roka tento efekt predstavoval 8,5 mld. Sk. Jednorazový vplyv vyššieho výberu spotrebných daní na rast HDP kvôli predzásobeniu cigaretami pred zvyšovaním daňových sadzieb od začiatku tohto roka ŠÚ v polovici februára vyčíslil na 4,4 %.

Podľa štatistikov prispeli najsilnejšie priemyselné odvetvia, výroba vozidiel a elektroniky, k celkovému výkonu ekonomiky v poslednom kvartáli asi 2,5 percentuálnymi bodmi. Automobilový priemysel ťahajú traja výrobcovia vozidiel na Slovensku, Volkswagen, PSA Peugeot Citroën a KIA Motors, elektroniku zas zastupuje najmä Samsung a Sony.

Štatistici očakajú spomalenie rastu ekonomiky

Štatistický úrad očakáva v prvom polroku tohto roka rast hrubého domáceho produktu o 7,5 percenta. Napriek spomalenia tempa oproti vlaňajšku však slovenská ekonomika zrejme zostane jednou z najvýkonnejších v Európskej únii. Úrad očakáva ďalšie zrýchlenie rastu cien, miera inflácie by koncom júna mala dosiahnuť 4,3 percenta. Štatistici bližší komentár k prognóze neposkytli.

Rast cien v posledných mesiacoch ťahá najmä zdražovanie potravín. Nízka inflácia je pritom pre Slovensko jedným z kritérií pre plánované zavedenie eura od roku 2009. Podľa ekonómov by však krajina mala inflačnú podmienku pre zavedenie jednotnej európskej meny splniť s rezervou.

Štatistici predpokladajú, že priemerná nominálna mzda v prvom polroku stúpne o 6,8 percenta na 20.360 korún. Reálne mzdy by mali stúpnuť o 2,5 percenta.

Miera nezamestnanosti za prvých šesť mesiacov roka by mala dosiahnuť 10,5 percenta. Počet ľudí bez práce by tak mal klesnúť medziročne o 6,4 percenta na zhruba 278.000 nezamestnaných.

ČTK
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 2. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 3. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 8. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 9. Spravte si zásoby zdravia
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 125
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 955
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 4 562
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 064
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 3 695
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 597
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 375
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 147
 9. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 049
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 589
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Richard Sulík.

Europoslanci sa utrhli, strelíme si do kolena, varuje minister hospodárstva.


a 1 ďalší 17. sep
Poverený policajný prezident Štefan Hamran.

Tím Očistec sa personálne posilní.


23 h
Martin Svrček v drese slovenskej reprezentácie.

Slovenský junior potvrdil skvelú formu.


Sportnet a 2 ďalší 5 h

Neprehliadnite tiež

Podpredseda vlády Štefan Holý a predseda NR SR Boris Kollár.

Zástupcovia Úradu podpredsedu vlády Štefana Holého mali pracovné stretnutie so zástupcami Národnej banky.


TASR 18m
Rakúsku diaľničnú známku kúpite v predstihu aj elektronicky, slovinská ostáva výhradne nalepovacia.

Zahraniční vodiči si ich zakúpili o 164 456 viac ako slovenskí.


TASR 19m
Wolt už funguje v Česku.

Prepočítali sme rentabilitu reštaurácie i donáškovej služby.


23 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Hlavnou novinkou pripravovanéhoko zákona je inštitút verejnej a neverejnej preventívnej reštrukturalizácie.


TASR 2 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 2. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 5. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 6. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 7. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 8. Jakub Šimek: Ako po pandémii predbehnúť Estónsko je otázka za 20 bitcoinov
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 228
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 851
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 974
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 903
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 434
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 357
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 320
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 794
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu