Banská Belá 29. februára (TASR) - Obavy z možného zhoršenia životného prostredia a znečistenia ovzdušia boli dôvodom, prečo Obecné zastupiteľstvo Banskej Belej nesúhlasilo so zámerom banskobystrickej firmy Detox investovať do doplnkovej výroby v tamojšej firme Dinas. Ekoinvestície v objeme za asi 55 miliónov korún Detox podmienil predovšetkým jeho súhlasným stanoviskom. A to skôr, ako predloží podnikateľský zámer rozšírenia výroby a environmentálnych služieb na schválenie orgánom územnej a štátnej správy a Ministerstvu životného prostredia SR. Poslanci však mali na rozšírenie výroby iný názor.
"Pri rozhodovaní poslancov zavážili ekologické dôvody. Obytné sídla sú približne 50 metrov od skladu firmy a jediný športový areál v obci asi vo vzdialenosti 100 metrov. Časť areálu závodu je priamo nad vodným tokom Jasenica, popod ktorý preteká a navyše je aj v zátopovom území, pretože za ním je jazero. Firma je v tesnej blízkostí chráneného územia NATURA 2000 a sme v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Pre tieto ekologické dôvody poslanci zámer Detoxu a Dinasu nepodporili," uviedla pre TASR starostka Banskej Belej Ľubica Jašková.
Spoločnosť Detox zabezpečujúca servis v oblasti odpadového hospodárstva a environmentálne služby poskytla v minulom roku firme Dinas Banská Belá v okrese Banská Štiavnica pôžičku približne 20 miliónov korún. Jej manažment za ňu ponúkol záruku rovnajúcu sa reálnej hodnote nehnuteľností fabriky. Ekonomická situácia výrobcu žiaruvzdorných tehál do Siemens-Martinských a sklárskych pecí sa však koncom roka 2007 dostala do ďalších odbytových ťažkostí. Vedenie Dinasu preto požiadalo Detox o vloženie nových investícií do stratovej výroby s tým, že neskôr môže odkúpiť celú fabriku.
Bankovými úvermi zaťaženú ekonomiku a nepravidelnými zákazkami poznačenú výrobu Dinasu je podľa jeho generálneho riaditeľa Ivana Mihalika možno posilniť doplnkovou výrobou. Tá by zabezpečila jeho sebestačnosť a udržanie súčasnej zamestnanosti. Detox, vidiac nenávratnosť poskytnutej pôžičky, ponúkol riešenie, ktorým by bolo zhodnocovanie a recyklácia stavebných druhotných a odpadových surovín ako vstupných lacnejších prímesí do súčasnej výroby, ako aj suroviny pri predpokladanej doplnkovej výrobe betónových prefabrikátov a stavebných materiálov.
Detox na rozhodnutie zastupiteľstva zareagoval ponukou nájmu objektu zamestnancom Dinasu na dva roky za jednu korunu a zaplatením daní z nehnuteľností. S prísľubom, že počas dvoch rokov nebude požadovať ani čiastkovo splatenie poskytnutej pôžičky.
Manažment Dinasu a 130 zamestnancov firmy tiež nesúhlasí s rozhodnutím poslancov obce, v ktorej žije približne 1200 ľudí a je v nej 12-percentná nezamestnanosť. Jeden z iniciátorov petície za zachovanie výroby a investovanie Detoxu do doplnkovej výroby a hovorca zamestnancov Vladimír Greguš zdôrazňuje, že nie je žiaden relevantný dôvod na nesúhlasné stanovisko zastupiteľstva. Celý investičný zámer je totiž postavený na triedení a zhodnocovaní druhotných surovín technológiou neznečisťujúcou ovzdušie, vodné toky ani životné prostredie. V Dinase preto už pripravujú ďalšiu petíciu požadujúcu odvolanie starostky obce a vypísanie nových komunálnych volieb do obecného zastupiteľstva.