Bratislava 27. februára (TASR) - Cieľom dohody o vzájomnej hospodárskej spolupráci Slovenska s Kubou, ktorú dnes schválila vláda SR, je podľa ministra hospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka zdynamizovanie obchodných vzťahov. K návrhu dohody však kriticky pristupuje Konzervatívny inštitút (KI) M. R. Štefánika.
"Ide len o kontinuálny proces. Medzi všetkými krajinami, kde Slovensko malo podpísané dohody o spolupráci, a to nielen s Kubou, ale s krajinami mimo Európskej únie, treba zmluvy prepracovať," konštatoval na margo návrhu zmluvy minister. Uviedol, že Slovensko je veľmi pozitívne vnímané na Kube, pretože veľa študentov študovalo na Slovensku. "Treba povedať, že Slovensko vybudovalo 40 % všetkých elektrární na Kube, to sú tie oblasti, kde je záujem v tom pokračovať, ale na to treba rámcovú zmluvu," upozornil. V súvislosti s politickým režimom na Kube Jahnátek vyhlásil: "Hovoríme o Kube alebo o politickom režime? My hovoríme o tom, že Kuba má obrovský obchodný potenciál. Veríme, že všetky štáty si formujú svoj politický systém, ale dôležitý je obchodný vzťah, tam je síce politika súčasťou, ale nie je rozhodujúca."
KI dnes vyzval vládu, aby návrh dohody z rokovania stiahla. Zmluvu označil za zlý vtip. "Vyjadrujeme znepokojenie nad opätovnými snahami niektorých predstaviteľov vlády SR o rozvíjanie priateľských stykov s kubánskou totalitnou komunistickou diktatúrou," konštatoval KI. Na margo "tradičných priateľských vzťahov" spomínaných v preambule dohody reagoval inštitút slovami: "Medzi vládami SR zodpovedajúcimi sa od roku 1990 demokraticky zvolenému parlamentu a Kubánskou komunistickou republikou neboli až do nástupu vlády Roberta Fica žiadne priateľské vzťahy, na tradíciu ktorých by súčasná vláda mohla nadväzovať. Jediná tradícia priateľských vzťahov existovala v období od roku 1959 do roku 1989 medzi vládou totalitného režimu komunistického Československa a Castrovou diktatúrou na Kube." Inštitút považuje za nemorálne, ak sa vláda, ktorá vzišla z demokratických volieb, odvoláva na priateľské vzťahy medzi dvomi diktatúrami.