BRATISLAVA 12. februára (SITA) - Tvorba hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa v 271 európskych regiónoch NUTS 2 sa v roku 2005 pohybovala v rozmedzí od 24 % priemeru 27-člennej Európskej únie (EÚ) v severovýchodnom regióne Rumunska až po 303-percentnú úroveň vo vnútornom Londýne. Medzi vedúce regióny únie z hľadiska HDP na obyvateľa sa ďalej zaradilo Luxemburské veľkovojvodstvo s 264-percentnou úrovňou a región Brusel s 241 %.
Tvorba HDP na obyvateľa prekročila 125-percentnú hranicu z priemeru EÚ v 42 regiónoch. Patrí sem osem regiónov Nemecka, po päť regiónov v Holandsku a Veľkej Británii, po štyri regióny v Taliansku a Rakúsku, po tri v Španielsku a Belgicku, dva vo Fínsku a po jednom regióne v Českej republike (ČR), Dánsku, Írsku, Grécku, Francúzsku, Slovensku a Švédsku.
Najzaostalejšie regióny EÚ s HDP na obyvateľa nižším ako 75 % priemeru 27-člennej únie po severovýchodnom regióne Rumunska sú severozápadný a juhocentrálny región Rumunska, obidva na úrovni 27 %. Ďalej nasleduje pätnásť regiónov v Poľsku, osem v Rumunsku, sedem v ČR, po šesť v Bulharsku, Grécku, Maďarsku, päť v Taliansku, štyri v Portugalsku, po tri vo Francúzsku a na Slovensku, po jednom regióne v Nemecku, Španielsku, Slovinsku, Estónsku, Lotyšsku a Litve.
Slovensko v sledovanom roku dosiahlo úroveň 60,6 % HDP na obyvateľa z priemeru EÚ, z čoho Bratislavský kraj zaznamenal úroveň 147,9 %, západoslovenský región 57 %, stredoslovenský 46,7 % a východoslovenský 43,1 %.
Eurostat počíta tvorbu HDP na obyvateľa podľa parity kúpnej sily, čo umožňuje zmysluplné porovnanie jednotlivých krajín pri zohľadnení úrovne ich cien.