Lučenec 8. februára (TASR) - Nezamestnanosť v okrese Lučenec, ktorá sa za uplynulý rok znížila približne o 2,3 % na súčasných asi 17,52 %, sa v najbližších mesiacoch asi opäť zvýši. Do novohradského regiónu sa totiž začali vracať ľudia, ktorí po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) v roku 2004 odišli za prácou na britské ostrovy, no dnes sa im tam v dôsledku posilňovania našej meny pracovať už neoplatí.
"Vracajú sa nám najmä mäsiari, ktorí odišli za prácou na bitúnky do Anglicka a Írska," povedal TASR riaditeľ úradu práce v Lučenci Ján Vaculčiak. Lučeneckí mäsiari odišli za prácou mimo domov najmä potom, čo znižoval stavy tamojší mäsokombinát. Mnohí mladí muži odišli aj ako pomocné pracovné sily na stavby.
"Veľa z nich tu však dnes už len ťažko zoženie prácu. Navyše, ide o ľudí, ktorí sa za pár rokov pobytu v zahraničí až neúmerne napracovali a dnes majú často zdravotné problémy," podotkol riaditeľ. Týka sa to najmä vykosťovačov na bitúnkoch.
Okres Lučenec zažil vlani na trhu práce dva veľké otrasy. Definitívne skončila firma Lovinit, pričom o prácu prišlo asi 400 ľudí, a do problémov sa dostal aj Novoker, ktorý za rok prepustil približne polovicu zamestnancov. "Ešte v roku 2006 tam pracovalo asi 750 ľudí, dnes ich nový majiteľ zamestnal už len 260," spresnil Vaculčiak. Približne 50 ľudí prišlo o prácu aj vo firme Prosan, ktorá zabezpečovala stravovanie pre veľké firmy.
Na druhej strane však väčší zamestnávatelia nepribudli. Nových ľudí priberali len existujúce spoločnosti Ekoltech vo Fiľakove, ktorá sa s približne tisíckou zamestnancov stala najväčším zamestnávateľom v okrese, a Johnson Controls v Lučenci, ktorá medziročne zvýšila počet ľudí o asi 100 na súčasných 260 zamestnancov.
Podľa Vaculčiaka problémom okresu sú najmä dlhodobo nezamestnaní. "Z takmer 6 600 ľudí bez práce je približne polovica takých, ktorí neboli zamestnaní od novembrovej revolúcie," upozorňuje.
Zaujímavé ale je, že v susednom okrese Poltár, ktorý je v kompetencii úradu práce v Lučenci, bola pred rokmi situácia na trhu práce ešte horšia, no dnes sú s číslami o nezamestnanosti na tom lepšie. Aj keď tam po roku 2000 prišlo o prácu veľa sklárov, dnes je tam čulejší ruch najmä v oblasti malých firiem a podnikov. "Zruční sklári, brusiči a obchodníci tam v uplynulých rokoch založili viacero malých firiem na výrobu a opracovanie skla. Také dnes pomerne dobre fungujú napríklad v Podrečanoch, Kalinove či Utekáči," pripomenul riaditeľ.