Novinárom to dnes po rozhovoroch oznámili hlavní vyjednávači za ZSP Juraj Borgula a OZ KOVO Anton Mifka. Zmluvu tak nemá 33 organizácií a dva automobilové závody, Peugeot a Volkswagen.
Sprostredkovateľka Simona Schuszteková povedala, že išlo o korektné rozhovory a OZ KOVO a ZSP sa snažia dosiahnuť zhodu pri KZVS ako rámec pre dotknuté firmy. "Obaja vyjednávači prejavili ústupky a vidím priestor na dohodu," povedala.
Hoci hlavní vyjednávači predložili odlišné návrhy na základnú mzdovú tarifu - OZ KOVO presadzuje 7 % a ZSP iba 3 %, upustili od dojednávaní v tomto zásadnom bode, nakoľko kameňom úrazu sa stal katalóg prác, teda činností vo firme a ich zaradenie do tried. V tomto spornom bode bola podľa vyjednávačov "dosť vzrušená debata". Vyplynula z toho, že OZ KOVO pri katalógu prác pre firmy chce spolurozhodovať, čo je bežná prax v Európe, ale zamestnávatelia - sociálny partner - ZSP práve teraz navrhuje prerokovávanie katalógu prác, keďže podľa slov Borgulu odborári nemajú na túto agendu odborníkov, aby stanovili triedy fundovane a správne.
K návrhu taríf miezd Borgula poznamenal, že dôvodom, prečo ZSP navrhol 3 % a odborári požadujú 7 %, je to, že ekonomika SR síce teraz rastie na úrovni 9 %, ale na budúci rok to má byť výrazne menej, čoho sa obávajú. "Práve to by mohlo pre ZSP urobiť značné nepríjemnosti v nastavení nejakého rebríčka základných miezd u nárokovej časti, ktoré sa postupne, trebárs, ani nebudú dať vrátiť." Okrem iného, jednou z negatívnych následkov KZVS je to, že je "jednosmerka, veci dojednávané v kolektívnej zmluve môžu byť iba prospešné a lepšie pre zamestnancov". To je jeden z dôvodov, prečo chcú byť pri vyjednávaní o novej KZVS opatrní, dodal Borgula.
Mifka nesúhlasil, že KZVS je akási "jednosmerka", teda výhodná iba pre zamestnancov. Odborový zväz KOVO súhlasí, aby sa KZVS do istej miery mohla vzťahovať aj na tie firmy, kde odbory nie sú, čo je podľa jeho slov "z našej strany obrovský ústupok".
"Dobrá kolektívna zmluva - KZVS - dáva zamestnávateľom istotu, že po dobu, dokedy je platná, je aj sociálny zmier. Dáva istotu, že dokedy je platná kolektívna zmluva, pracujú v istých podmienkach, ktoré nie sú meniteľné v tom období," zdôraznil Mifka. Tým, že sa o kolektívnej zmluve vyjednáva so zástupcami zamestnancov, teda s odbormi, je tu ešte dosť výrazný ďalší efekt pre zamestnávateľov, že nie je potrebné rokovať s každým zamestnancom osobitne. Z tohto pohľadu, povedal Mifka, "KZVS nevnímame ako jednosmerku".