BRATISLAVA 23. januára - Postup Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) pri uzatváraní zmlúv s nemocnicami označil podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný za prejav štátneho terorizmu. Ako Novotný uviedol na stredajšej tlačovej besede, VšZP ponúka prehnané zvýšenie cien štátnym nemocniciam a naopak, likvidačné pre menšie zdravotnícke zariadenia, ktorých zriaďovateľom nie je štát. VšZP tak podľa Novotného robí bez kritérií, len podľa politického kľúča. "Na základe obludných predstáv Smeru-SD ponúka menším nemocniciam diskriminačné zmluvy," zhodnotil Novotný.
Ako uviedol poslanec SDKÚ-DS, najväčšia poisťovňa ponúkla fakultnej nemocnici v Bratislave nárast cien o 40 %, Košiciam a Martinu o 30 % a Banskej Bystrici v rozpätí 20 až 30 %. O niečo nižší nárast cien a objemu objednaných výkonov ponúkla VšZP aj menším fakultným nemocniciam. "Štát tak prostredníctvom VšZP nalieva peniaze do fakultných nemocníc, aby sa vláda mohla chvastať, že zastavila ich zadlžovanie. Chvíľu to bude fungovať, no po čase začnú opäť produkovať dlh," upozornil Novotný.
Neštátne nemocnice dostali v mnohých prípadoch podľa Novotného návrhy na zmluvy, kde im VšZP navrhuje výrazný pokles objednaných výkonov, a to od 20 do 50 %. Po utorňajšom rokovaní Asociácie nemocníc Slovenska s VšZP sa situácia upravila a poisťovňa podľa Novotného ustúpila, no menšie nemocnice sú podľa neho stále diskriminované. Ako dodal poslanec SDKÚ-DS Peter Markovič, VšZP navyše takýto postup vopred neavizovala a v prípade šiestich lôžkových zariadení, s ktorými nepodpísala zmluvy vôbec, ich upozornila len tri dni pred koncom roka. "Poistenci sa tak stali rukojemníkmi VšZP, pretože zmeniť poisťovňu si budú môcť až od budúceho roka," povedal Markovič.
Poisťovňa obvinenia odmieta
Všeobecná zdravotná poisťovňa kategoricky odmieta vyjadrenia podpredsedu SDKÚ-DS Viliama Novotného, ktorý označil postup VšZP pri uzatváraní zmlúv s nemocnicami za prejav štátneho terorizmu. "Takéto tvrdenia považuje VšZP za nástroj politického boja a nie za seriózne a argumentačne podložené hodnotenie postupu VšZP," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Podľa nej, VšZP v súlade so svojou stratégiou nákupu zdravotnej starostlivosti viedla korektné rokovania s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a je presvedčená, že ich výsledky budú na prospech poistencov.
Nemocnice asi neobmedzia starostlivosť pre poistencov VšZP
Hrozba asi 60 prevažne menších nemocníc, že budú poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne od februára poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť, sa pravdepodobne nenaplní. Najväčšia zdravotná poisťovňa v krajine totiž zlepšila podmienky zmlúv na tento rok pre zdravotnícke zariadenia, ktoré sú združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS). Tá svoje definitívne stanovisko oznámi vo štvrtok. ČTK to dnes potvrdil riaditeľ kancelárie asociácie Miroslav Valaštík.
"Riziko poskytovania iba neodkladnej zdravotnej starostlivosti sa znížilo. Ponuka zo strany VšZP bola lepšia ako pôvodná ponuka z predchádzajúceho obdobia. Teraz si vyžiadame stanovisko členov asociácie a zverejníme definitívne stanovisko," dodal Valaštík.
Naznačil, že poisťovňa s asi troma miliónmi poistencov pôvodne ponúkla niektorým zariadeniam aj o polovicu nižšie platby než vlani. Teraz by si naopak mali nemocnice polepšiť.
Poskytnutím neodkladnej zdravotnej starostlivosti pre poistencov VšZP pohrozila asociácia v polovici januára. V praxi by to znamenalo, že pacienti napríklad so srdcovým infarktom alebo akútnymi problémami brucha by boli riadne ošetrení. K plánovaným hospitalizáciám na chirurgii či na rehabilitačnom oddelení by však nedošlo.
Pokiaľ by sa hrozba poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti naplnila, poistencom VšZP by podľa šéfa asociácie Mariána Petka hrozilo, že za ostatné úkony by si museli zaplatiť. Od poisťovne by si údajne potom mohli peniaze vymáhať. Pacienti by však mohli byť umiestnení aj v nemocniciach mimo asociácie, ktoré majú s VšZP uzatvorené zmluvy. Podľa Petka členovia ANS poskytujú 60 percent lôžkovej starostlivosti na Slovensku.
Na zmluvách sa VšZP už dohodla s väčšími, fakultnými nemocnicami. Niekoľkým nemocniciam však poisťovňa zmluvy neponúkla.