Minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek to označil za jednu z hlavných zásad pri plánovaní a implementácii príspevkov zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu v programovom období 2007 až 2013. Rešpektovanie tejto a niektorých ďalších zásad je podľa neho podmienkou napĺňania vízie Slovenska, definovanej v Národnom strategickom referenčnom rámci SR ako zvýšenie konkurencieschopnosti a výkonnosti regiónov, slovenskej ekonomiky a zamestnanosti. Minister zdôraznil, že tento strategický cieľ plne reflektuje strategické ciele Európske únie (EÚ) v novom sedemročnom programovom období.
"Schválenie národného rámca a následné otvorenie možnosti implementácie približne 400 mld. Sk, čo predstavuje takmer sedemnásobne vyšší objem prostriedkov oproti predchádzajúcemu obdobiu, znamená pre Slovensko významný krok vpred," informoval ďalej agentúru SITA minister Janušek. Pre Slovensko sa tým podľa neho otvára veľká príležitosť budovania nových ciest a čistiarní odpadových vôd, modernizácie škôl, zabezpečovania vyššieho komfortu a kvality služieb v sociálnych zariadeniach. Zdroje z európskych fondov umožnia efektívnejší prístup k internetu a schválených jedenásť operačných programov ponúka mnoho ďalších možností.
Minister Janušek upozornil na to, že finančné prostriedky sú pre SR vyčlenené len v spomínanej ohraničenej výške, takže logicky nebude možné podporiť každý predložený projekt. "Práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli uberať cestou tematickej koncentrácie a podpory tých území, ktoré zabezpečia rozvoj ďalších. Podľa alokácií stanovených priamo v národnom rámci by 35 % zdrojov malo smerovať na východné Slovensko, 34 % na počtom obyvateľov najväčšie západné Slovensko a 31 % na stredné Slovensko", spresnil.
"Naším dlhodobým cieľom je priblížiť hospodársku úroveň SR úrovni tzv. starých členských krajín EÚ. Keďže v súčasnosti slovenské regióny ešte stále nedisponujú dostatočnou vybavenosťou, bude sa Slovensko musieť aj v období 2007 až 2013 sústrediť na zlepšovanie dostupnosti a vybavenosti svojho územia infraštruktúrou," dodal Janušek. Je to podľa neho základný predpoklad pre budovanie vedomostnej spoločnosti postavenej na konkurencieschopnej ekonomike. Potrebné je podľa neho aj riešenie horizontálnych priorít, prechádzajúcich cez viaceré operačné programy, a preto si vyžadujú koordinovaný prístup. Patria medzi ne marginalizované rómske komunity, rovnosť príležitostí a tiež udržateľný rozvoj a informačná spoločnosť.