Na miestnom trhu práce jasne vedú medzi občanmi z krajín Európskej únie aj štátov mimo nej. Východní susedia najčastejšie mieria do strojárskej výroby, potravinárstva, stavebníctva alebo zdravotníctva. Dnes im k práci v Česku stačí, keď zamestnávateľ splní ohlasovaciu povinnosť voči úradu práce.
Napriek nedávnemu pristúpeniu oboch krajín k schengenskému voľnému priestoru podľa úradu nedôjde ku zvýšenému prílevu Slovákov na východnú Moravu. "Schengen v tomto smere nič neznamená. Navyše si Slováci môžu vyberať v rámci celej únie. A určite sa na obmedzení hľadania práce v zahraničí podpíše aj zlepšujúca sa ekonomická situácia krajiny," povedal riaditeľ Úradu práce v Uherskom Hradišti Richard Janíček. Jeho slová potvrdzuje i generálny riaditeľ podniku Linea v Nivnici Gabriel Slanicay. "Ekonomika Slovenska má dynamický vývoj, odchádzať do zahraničia za prácou sa prestáva vyplácať," povedal. Aj tak sú slovenskí pracovníci u moravských zamestnávateľov obľúbení. "Rolu tu hrá historická spriaznenosť oboch národov aj dobrá pracovná morálka. Navyše neexistuje jazyková bariéra."
V rade nemocníc Slováci pomohli vyriešiť problém s nedostatkom lekárov a stredného zdravotníckeho personálu. Napríklad v zlínskej Baťovej nemocnici ich pôsobí niekoľko desiatok. "Zamestnancov zo Slovenska hodnotíme veľmi dobre," povedala hovorkyňa nemocnice Karla Havlíková.
Podľa údajov Úradu práce v Uherskom Hradišti tvoria druhú najväčšiu skupinu zahraničných pracovníkov v regióne po Slovákoch Ukrajinci. Ku koncu vlaňajšieho roku ich na Uherskohradišťsku pracovalo 147. "V charakteristike sa podobajú Slovákom. Od kvalitnej práce až po nízku fluktuáciu," povedal František Dostálek z odboru trhu práce.
Informoval o tom český denník Mladá fronta Dnes.