SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - máj 2007

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - máj 2007

1. mája

Lekárske odborové združenie vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. Vláde vyčítajú, že nenaplnila svoje sľuby, ktoré koaličné strany dávali pred minuloročnými voľbami.


2. mája

Hospodárenie štátu skončilo ku koncu apríla tohto roka so schodkom na úrovni 1,517 mld. Sk. Oproti stavu ku koncu marca sa tak deficit štátneho rozpočtu znížil o takmer 10,5 mld. Sk.

Vláda na svojom zasadnutí rozhodla, že platy v štátnej a verejnej službe sa od začiatku júla zvýšia. Platové tarify štátnych zamestnancov v súlade s uzatvorenou kolektívnou zmluvou na rok 2007 vzrastú od 1. júla tohto roka o 4 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda sa nezaoberala správou o optimalizácii siete zdravotníckych zariadení, ani informáciou o programe racionalizácie hospodárenia štátnych nemocníc. O racionalizácii počas nasledujúcich dní rokoval minister Ivan Valentovič s premiérom Robertom Ficom. Oba materiály by už na premiérovu žiadosť nemali mať informatívny charakter, ale mali by v nich byť zapracované aj návrhy vládnych uznesení.

Telekomunikační operátori nevylúčili v blízkej budúcnosti zvýšenie cien služieb vo svojich sieťach. Spôsobiť by ho mohla navrhovaná novela zákona o elektronických komunikáciách, podľa ktorej by operátori telefónnych sietí a prevádzkovatelia internetových služieb museli poskytovať silovým zložkám priamy prístup k databázam.

Sezónne upravená miera nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla na 10,8 % februárových 11 %. Ako vyplýva z údajov, ktoré v stredu zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat, Slovensko má aj naďalej druhú najvyššiu mieru nezamestnanosti v rámci EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

3. mája

Ku koncu marca sa na Slovensku v hmotnej núdzi nachádzalo 403 875 osôb, čo predstavuje 7,49 % ľudí z celkového počtu obyvateľov.

Rokovania medzi vládou a rafinérskou spoločnosťou Slovnaft pokračovali druhým kolom, zatiaľ však bez výsledku. Dohodli sa však na tom, že ceny pohonných látok sa nebudú meniť do ich ďalšieho stretnutia 9. mája.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič nezverejnil výsledky štvrtkového rokovania s predsedom vlády Robertom Ficom.

Avizovanú zahraničnú emisiu eurobondov Slovensko vydá 15. mája tohto roka. Pôjde o desaťročné eurobondy v hodnote 1 mld. eur. Emisný kurz je stanovený na 99,35 % a fixný úrokový výnos dlhopisu na 4,375 % p.a.

Predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota avizoval, že navrhne v pondelok na stretnutí koaličných partnerov začať rokovania o znížení sadzby dane z príjmov. Strana Smer-SD vyhlásila, že so znížením nebude súhlasiť

Skryť Vypnúť reklamu

4. mája

Zdôrazniť záujem o spoluprácu v energetike označil za hlavný cieľ oficiálnej návštevy Ruska premiér Robert Fico. "Vláda je priateľsky naklonená jadrovej energetike," povedal na stretnutí slovenských a ruských podnikateľov.

Slovenská republika úspešne predala na európskom dlhopisovom trhu štátne dlhopisy v hodnote 1 mld. eur so splatnosťou v roku 2017.

Objem obchodov s dlhopismi na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) dosiahol v apríli tohto roka 54,29 mld. Sk v 213 transakciách.

Pravdepodobnosť, že Slovensko zavedie euro podľa plánu v januári 2009, odhadli ekonómovia a analytici v apríli rovnako ako v marci na 76 %.

Rusko chce na Slovensko nielen dodávať jadrové palivo, ale podieľať sa aj na modernizácii jadrových reaktorov. Premiérovi Robertovi Ficovi to v piatok v Moskve povedal ruský prezident Vladimir Putin.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér Robert Fico chce, aby sa na dostavbe 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) zúčastnila aj ruská spoločnosť Atomstrojexport.

O výstavbu nového jadrového zdroja na mieste odstavovanej jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice majú podľa Fica záujem aj Rusi. "Kto postaví nový jadrový zdroj sa však rozhodne až v medzinárodnej súťaži a na základe daných kritérií," povedal Fico po stretnutí s ruským prezidentom Putinom.

Spoločnosť Immorent, dcérska spoločnosť rakúskej Erste Bank, začala v piatok pri košickej mestskej časti Pereš a košickom letisku s výstavbou nového logisticko-priemyselného parku - Immoparku s rozlohou vyše 60 hektárov.


7. mája

Sadzba dane z príjmov sa v najbližšom čase znižovať nebude. Zhodne to uviedli lídri koaličných strán na tlačovej konferencii po pondelňajšom rokovaní. Podľa premiéra Roberta Fica je totiž v súčasnosti prioritou vlády vstup Slovenska do eurozóny v plánovanom termíne od 1. januára 2009.

Skryť Vypnúť reklamu

Koaličné strany podporia v parlamente návrh novely Zákonníka práce. Dohodli sa na tom koaliční lídri na pondelkovom rokovaní. V druhom a treťom čítaní na parlamentnej pôde je podľa premiéra Roberta Fica záujem ešte urobiť také technické úpravy, ktoré "budú presne zodpovedať tomu, čo sa hovorí v programovom vyhlásení vlády."

Opatrenia na racionalizáciu zdravotníctva bude musieť vypracovať minister Ivan Valentovič. Tak znie výsledok pondelňajších koaličných rokovaní. Ako uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico, predsedovia koaličných strán sa v pondelok nerozprávali o konkrétnych návrhoch, nakoľko podľa nich ide o odborné záležitosti. Tie sú v kompetencii ministra a politici mu môžu dať len určité mantinely. Podľa Fica by Valentovičove návrhy mali byť vo vláde do dvoch týždňov.

Skryť Vypnúť reklamu

Opozícia na májovej schôdzi parlamentu navrhne stiahnutie návrhu novely Zákonníka práce z rokovania a jeho vrátenie vláde na dopracovanie. Vyhlásil to predseda opozičnej SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) nezaznamenal žiadne výkyvy v preprave ani dodávkach plynu na Slovensko, povedala hovorkyňa spoločnosti Dana Kršáková v súvislosti s pondelňajšou haváriou na diaľkovom tranzitnom plynovode Urengoj - Pomary - Užhorod na ukrajinskom úseku v Kyjevskej oblasti.


8. mája

Premiér Robert Fico na návšteve Rakúska uviedol, že vláda odmieta privatizáciu bratislavského letiska a má záujem, aby aj po prípadnej spolupráci s viedenským letiskom Slovensko ako štát malo nad ním kontrolu. "Do úvahy prichádza najmä inštitút joint-venture, ale teraz sme v štádiu, keď sa formulujú priority oboch strán," povedal Fico. Rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer potvrdil, že 19. novembra Rakúsko otvorí diaľničné spojenie s hraničným priechodom so Slovenskom pri Kittsee.

Skryť Vypnúť reklamu

9. mája

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič sa zhodol s premiérom Robertom Ficom, že v slovenskom zdravotníctve nie je žiadna kríza. Ako Valentovič vyhlásil po rokovaní vlády, kríza v zdravotníctve je len agendou opozície, ktorá žiadnu inú agendu nemá.

Ministerstvo financií SR zrušilo verejné obstarávanie na výber agentúry zabezpečujúcej komunikačnú kampaň o zavedení spoločnej európskej meny eura. "Ihneď po zverejnení oznámenia MF zaregistrovalo početné signály od subjektov pôsobiacich na reklamnom a mediálnom trhu, ktoré svedčili o nejednoznačnej interpretácii stanovených kritérií na účasť subjektov vo verejnej súťaži," uviedol v svojom stanovisku rezort financií.

Vláda schválila stratégiu rozvoja cestovného ruchu na Slovensku do roku 2013. Medzi opatreniami, ktoré by mali podporiť rozvoj cestovného ruchu na Slovensku, sa nachádza aj zavedenie systému rekreačných šekov. "Na tento účel predpokladáme vyčleniť 200 mil. Sk ročne zo štátneho rozpočtu," uviedol po rokovaní vlády minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Skryť Vypnúť reklamu

10. mája

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) sa nedohodli na zvýšení miezd zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach. Ako sa uvádza v spoločnom stanovisku ANS a SOZ, zástupcovia oboch strán sa zhodli na tom, že neudržateľnú situáciu v odmeňovaní zamestnancov nie je možné vyriešiť ďalšími rokovaniami a tiež na tom, že je to priamym dôsledkom porušenia programového vyhlásenia vlády, ktoré jednoznačne garantovalo odvody štátu za ekonomicky neaktívnych občanov vo výške 5 % priemernej mesačnej mzdy počas celého roka.

Ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania tzv. generálny zákon, ktorý má legislatívne zastrešiť celý prechod Slovenska z koruny na spoločnú európsku menu euro.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské elektrárne, a.s. (SE), v ktorých 66-percentný podiel vlastní talianska spoločnosť Enel, oznámili, že plánujú do jadrovej energetiky investovať približne 70 mld. Sk. Najdôležitejšími projektmi sú modernizácia jadrovej elektrárne V2 Jaslovské Bohunice a dostavba 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO).11. mája

Štatistický úrad SR informoval, že spotrebiteľské ceny vzrástli v apríli na medziročnej báze o 2,7 %. Zaznamenali teda rovnaké tempo rastu, aké bolo v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny stúpli o 0,2 %, kým v marci zostali nezmenené. V priemere za prvé štyri mesiace tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2006 vzrástli ceny o 2,8 %.

Zahraničný obchod Slovenska vykázal v marci tohto roka deficit vo výške 4,591 mld. Sk, informoval Štatistický úrad SR. V medziročnom porovnaní sa tak marcový deficit znížil o 183 mil. Sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Minoritný 34-percentný balík akcií spoločnosti Slovak Telekom (ST), ktoré má v portfóliu Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT), by mal prejsť do správy ministerstva hospodárstva alebo financií. Agentúre SITA to potvrdili dva zdroje blízke transakcii.


14. mája

Telekomunikačný úrad SR uložil spoločnosti Slovak Telekom, a.s. pokutu vo výške 1 mil. Sk za to, že neumožnila ponechať si telefónne číslo žiadateľom, ktorí chceli prejsť ku konkurenčnému operátorovi.

Uskutočnil sa formálny podpis dokumentácie k emisii štátnych dlhopisov v zahraničí v sume 1 mld. eur, ktoré Slovensko vydá v utorok 15. mája. Ministerstvo financií SR zastupoval minister financií Ján Počiatek. Rezort financií oznámil, že dlhopisy so splatnosťou v roku 2017 boli predané bez rizikovej prirážky voči trhovej úrokovej sadzbe.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo hospodárstva SR už pripravilo princípy právneho rozčlenenia, tzv. unbundling, distribučných spoločností. Spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s., Východoslovenská energetika, a.s. a Stredoslovenská energetika, a.s. by mali právne oddeliť činnosti spojené s prevádzkovaním distribučnej sústavy od ostatných činností, ktoré nesúvisia s distribúciou elektrickej energie do konca júna tohto roka, inak hrozia Slovensku od Európskej únie stomiliónové pokuty.


15. mája

Ministerstvo financií v utorok druhýkrát vyhlásilo súťaž na realizátora informačnej kampane pre zavedenie eura. Prvú súťaž, ktorá bola vyhlásená 2. mája, totiž rezort financií po týždni zrušil kvôli námietkam potenciálnych záujemcov voči kritériám účasti vo výberovom konaní, ktoré podľa nich jednoznačne zvýhodňovali niektorých uchádzačov. Tieto námietky by podľa vyjadrení splnomocnenca vlády pre euro Igora Baráta mali byť v novej súťaži zohľadnené.

Skryť Vypnúť reklamu

Kanadský investor Alcan Extruded Products v utorok otvoril v Leviciach prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Alcan Slovensko Extrusions, s.r.o. závod, v ktorom bude vyrábať hliníkové odliatky. Ide o závod, ktorý začala spoločnosť stavať koncom júla minulého roku.

Národná rada SR začala v utorok v prvom čítaní rokovať o návrhu novely Zákonníka práce.


16. mája

Telekomunikačný úrad SR (TÚ) začína kontroly plnenia povinností vyplývajúcich zo zákona, opatrení a rozhodnutí úradu. Ako ďalej uviedol TÚ, kontroly sú zamerané najmä na to, či si podniky plnia oznamovaciu povinnosť, nahlasujú zmeny údajov, predkladajú výkazy o ziskoch a stratách, predkladajú na zverejnenie špecifikácie ponúkaných rozhraní verejných sietí, vydávajú všeobecné podmienky a tarifu ku každej ponúkanej elektronickej komunikačnej službe a či obsah podmienok zodpovedá požiadavkám zákona.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda na stredajšom zasadnutí prerušila rokovanie o Správe o racionalizácii v zdravotníctve, ktorú predložil minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Ako minister vyhlásil na tlačovej besede, za týždeň, ktorý zostáva do ďalšieho zasadnutia vlády, budú koaliční partneri rokovať o možnosti zaviesť jednu zdravotnú poisťovňu.

Slovenské zdravotníctvo je podľa ministra financií Jána Počiatka v katastrofálnom stave, preto sa minister zdravotníctva Ivan Valentovič snaží urobiť niečo zmysluplné. "Netvárme sa, že zdravotníctvo tu bolo vo vynikajúcom stave," vyhlásil Počiatek po stredajšom rokovaní vlády. Samotný Valentovič následne skonštatoval, že zdravotníctvo nie je v kríze, občania majú dostupnú bezplatnú zdravotnú starostlivosť a platby v systéme fungujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Novým generálnym riaditeľom Eximbanky sa stal Igor Lichnovský a nahradil tak doterajšieho riaditeľa Ladislava Vaškoviča. Rozhodla o tom v stredu vláda na návrh rezortu financií, ktorá zároveň odvolávala a vymenúvala aj ďalších členov vedenia banky. Z funkcie námestníka generálneho riaditeľa odvolala Petra Vlkolinského a Martina Petríčka, ktorých nahradia Marián Šedo a Štefan Veselovský.


17. mája

Parlament schválil novelu zákona o bytoch a nebytových priestoroch. Novela má zvýšiť efektivitu spravovania bytových domov. Spresňuje definície jednotlivých pojmov, precizujú sa rozhodovacie procesy pri správe bytového domu a premietajú sa poznatky získané pri praktickej aplikácii zákona.

Zavedením systému jednej štátnej zdravotnej poisťovne a likvidáciou súkromných zdravotných poisťovní by sa v súčasnosti podľa predsedu SNS Jána Slotu vytvoril v zdravotníctve ešte väčší chaos. Ako pokračoval na tlačovej besede, o systéme jednej štátnej zdravotnej poisťovni možno uvažovať v

Skryť Vypnúť reklamu

Urýchliť prípravu výstavby diaľnic a ciest pre motorové vozidlá by mala novela zákona o niektorých opatreniach na urýchlenie prípravy výstavby diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorú schválil parlament. Cieľom novely je podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho urýchliť výstavbu spomínaných dopravných diel a eliminovať predražovanie ich výstavby, ktoré je spôsobené oneskorovaním majetkovoprávneho vysporiadania pozemkov a nadmerným rozsahom tzv. vyvolaných investícií, ktoré nie sú nevyhnutné na prevádzku diaľnice.

Bývalý odštepný závod Slovak Telekomu - Rádiokomunikácie, ako aj spoločnosť RK Tower, s.r.o. získa spoločnosť TRI R, a.s. Rámcovú zmluvu podpísal ST s novým majiteľom vo štvrtok. Kúpnu cenu ani ďalšie podmienky transakcie firmy nezverejnia.

K vládnemu návrhu novely Zákonníka práce, ktorý vo štvrtok posunuli poslanci do druhého čítania, pripraví strana SDKÚ-DS pozmeňovacie návrhy. "Budeme sa politickými rokovaniami snažiť o to, aby v konečnom dôsledku bol Zákonník práce poškodený čo najmenej," uviedol na tlačovej besede šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.


18. mája

Ministerstvo financií SR predložilo do pripomienkového konania návrh zákona o audítoroch, audite a dohľade nad výkonom auditu, ktorý má do slovenskej legislatívy implementovať európsku smernicu o audite ročných účtovných závierok a konsolidovaných závierok. Jednou z požiadaviek tejto smernice je aj vytvorenie útvaru verejného dohľadu nad audítorskou profesiou.

Alternatívny telekomunikačný operátor Slovanet zásadne nesúhlasí so závermi Protimonopolného úradu SR (PMÚ), ktorý v apríli zastavil šetrenie týkajúce sa prístupu alternatívnych operátorov k telekomunikačnej sieti Slovak Telekomu technológiou ADSL2+ a po vykonaní právnej analýzy zaslal Generálnej prokuratúre podnet na preskúmanie zákonnosti postupu PMÚ.

Firmy poskytujúce prenos dát, videa, dát, alebo zvuku budú môcť využiť nové frekvencie, ktoré bude prideľovať Telekomunikačný úrad SR (TÚ). Na frekvenciách v pásme 40,5 - 43,5 GHz budú môcť záujemcovia bezdrôtovo poskytovať rôzne multimediálne služby, napríklad aj v koncepte Triple Play spájajúcom internet, hlasový prenos a televíziu. TÚ bude prideľovať frekvencie lokálne na základe výsledku výberového


21. mája

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií by malo podľa svojho návrhu bezodplatne previesť balík 34 % akcií spoločnosti Slovak Telekom (ST) na Ministerstvo hospodárstva. Rezort hospodárstva by mal okrem toho vykonávať aj akcionárske práva k 15-percentnému balíku akcií ST, ktoré sú v portfóliu Fondu národného majetku SR.

Medzinárodný audit Európskej organizácia pre bezpečnosť letovej prevádzky (EUROCONTROL) nezistil žiadne závažné nedostatky v oblasti bezpečnosti riadenia v štátnom podniku Letové prevádzkové služby (LPS). Minister Ľubomír Vážny preto nevidí dôvod na odvolanie riaditeľa LPS Romana Bíra.

Prijatie eura na Slovensku v roku 2009 je podľa SDKÚ-DS ohrozené. Problémom môže byť predovšetkým otázka dlhodobej udržateľnosti plnenia maastrichtských kritérií.


22. mája

Uvoľnenie rozpočtovej politiky po prijatí eura je podľa hovorcu ministerstva financií Miroslava Šmála neprípustné. Reagoval tak na vyjadrenia SDKÚ-DS. "Slovensko bude musieť plniť kritériá ako pred prijatím eura, tak aj po ňom, inak mu hrozia sankcie," povedal Šmál.

Penetrácia mobilných služieb v SR dosiahla k 30. aprílu tohto roka hodnotu 103,9 %. V porovnaní s penetráciou 85,6 % zaznamenanou ku koncu minulého roka to predstavuje nárast o 18,3 percentuálneho bodu.

Produkcia v stavebnom sektore na Slovensku vzrástla v marci podľa európskeho štatistického úradu Eurostat medziročne o 17 %, čo bol šiesty najvyšší rast v rámci trinástich krajín Európskej únie (EÚ), ktoré poskytli údaje.


23. mája

Vláda SR má záujem, aby sa postupne na Slovensku vytvorila iba jedna verejnoprávna zdravotná poisťovňa. K tomu chce dospieť pomocou legislatívnych, inštitucionálnych a finančných opatrení. Jedným z nich má byť aj zamedzenie zisku zdravotných poisťovní. Minister má tiež predložiť návrh na zníženie maximálnej výšky správneho fondu zdravotných poisťovní. Ďalším opatrením bude nový katalóg zdravotných výkonov

Slovenské domácnosti v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) sporia menej ako pred štyrmi rokmi. Podiel čistého bohatstva domácností na HDP totiž podľa štúdie UniCredit Group vlani v porovnaní s rokom 2002 klesol o zhruba päť percent.

Vláda schválila princípy právneho rozčlenenia, tzv. unbundling, distribučných spoločností.

Nové priemyselné objednávky v Slovenskej republike sa v marci zvýšili medziročne o 25,7 %, čo predstavuje spomalenie z februárového rastu vo výške 30,2 %.


24. mája

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) sa v prvom štvrťroku tohto roka podieľala na realizácii 18 investičných projektov, ktoré zabezpečia prílev priamych zahraničných investícií v celkovej plánovanej výške 462,8 mil. eur.

Fond národného majetku SR (FNM) sa plánuje odvolať voči rozhodnutiu súdu, ktorý rozhodol, že odstúpenie fondu od zmluvy so spoločnosťou Corvas, ktorú vlastní bývalý minister zdravotníctva za HZDS Viliam Soboňa, bolo neplatné.

Ekonomika Slovenska by mala v tomto roku posilniť o 8,7 % s podporou produkcie nových závodov automobiliek. V budúcom roku by mal ekonomický rast SR spomaliť na 7,6 %, uviedla vo svojej najnovšej správe Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Slovenská koruna voči euru vo večerných hodinách, keď už bola na trhu znížená likvidita, oslabila k hranici 34,000 SKK/EUR. Oslabenie mohlo súvisieť s chýrmi na trhu, že by koruna mohla byť zafixovaná voči euru na úrovni terajšej centrálnej parit.


25. mája

Na 25. mája pripadol Deň daňovej slobody.

Zlúčenie dvoch štátnych zdravotných poisťovní do jednej ešte nie je isté. Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva, vláda v stredu iba uložila ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi, aby vypracoval projekt vytvorenia jednej verejnoprávnej poisťovne, ktorá by mala vzniknúť zlúčením Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne

Bankoví analytici odhadli, že Národná banka Slovenska v nasledujúcom týždni nezmení kľúčové úrokové sadzby.

NBS uviedla, že nebude komentovať dohady trhu, že už v blízkej budúcnosti má byť stanovený konverzný kurz pre prechod na euro.

Premiér Robert Fico vyhlásil, že trvá na schválení návrhu novely Zákonníka práce parlamentom v takom znení, v akom ho odsúhlasila vláda.

Ani v druhom kole rokovaní sa odborári nedohodli s nemocnicami na zvýšení platov v rámci kolektívneho vyjednávania o vyššej kolektívnej zmluve.


28. mája

Podľa analýzy Telekomunikačného úradu SR (TÚ) na veľkoobchodnom trhu č. 7, ktorý zahŕňa veľkoobchodné prenosové časti prenajatých okruhov nie je efektívna súťaž. Z analýzy, ktorú zverejnil TÚ ďalej vyplýva, že spoločnosť Slovak Telekom má na tomto trhu významný vplyv a také postavenie, že nie je vystavená efektívnej súťaži a ekonomický vplyv jej v podstatnom rozsahu dovoľuje správať sa nezávisle od konkurentov a užívateľov.

Predstavenstvo Americkej obchodnej komory na Slovensku zvolilo za prezidenta správnej rady komory Roberta Šimončiča, ktorý je generálnym manažérom spoločnosti Microsoft Slovakia.


29. mája

Úvahy o možnej skoršej fixácii kurzu koruny voči euru alebo zúženie jej fluktuačného pásma ešte pred stanovením konverzného kurzu sú podľa guvernéra centrálnej banky Ivana Šramka neopodstatnené špekulácie.

Slovenský plynárenský priemysel dosiahol v minulom roku zisk po zdanení vo výške 24 mld. Sk, čo predstavuje medziročný nárast o 3,6 mld. Sk.

Slovenská lekárska komora navrhuje, aby sa fond nemocenského poistenia prerozdeľoval aj do zdravotníctva. Ako informoval prezident Regionálnej lekárskej komory v Bratislave Juraj Hanzen, nemocenský fond je dlhodobo prebytkový a navyšovanie prostriedkov do zdravotníctva by tak nepredstavovalo záťaž pre verejné financie.


30. mája

Zákazníci Slovenského plynárenského priemyslu, a.s., ktorí majú nad 65 rokov, si budú môcť od 1. júla tohto roku vybrať novú tarifu Senior Plus. Vďaka novej tarife, ktorú v stredu schválil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, ušetria seniori za zemný plyn približne 600 Sk ročne.

Sociálna poisťovňa (SP) požaduje zvýšiť tvorbu správneho fondu poisťovne zo súčasných 2,9 % na 3,5 % z objemu vybraného poistného. Z príspevkov na starobné dôchodkové sporenie by sa pritom mal aj naďalej správny fond SP tvoriť vo výške 0,5 %.

Spoločnosť Kia Motors Slovakia vyrobila od začiatku sériovej výroby v decembri minulého roku už viac ako 55 tisíc automobilov cee’d. Automobil Kia cee’d je určený pre európskeho zákazníka.


31. mája

Slovensko by malo inflačné maastrichtské kritérium splniť bez vážnejších problémov. Skonštatoval to hlavný ekonóm Svetovej banky pre Slovensko Anton Marcinčin pri štvrtkovej prezentácii novej pravidelnej správy SB o hospodárskom vývoji v krajinách EÚ8 a Bulharska a Rumunska.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) nepostupovalo v súlade s legislatívnymi pravidlami vlády, keď neuskutočnilo rozporové konanie so zástupcami verejnosti, ktorí podali hromadnú pripomienku k návrhu zákona nariaďujúcemu povinné prepoisťovanie poistencov štátu do štátnych zdravotných poisťovní. K tomuto záveru dospela kontrola Úradu vlády SR.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 833
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 463
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 424
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 525
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 499
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 373
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 232
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 056
 9. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 005
 10. Slovenský orloj – svetová atrakcia 2 922
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Mercedes-Benz sa spája so spoločnosťami Stellantis a TotalEnergies.


SITA 39m
Britský premiér Boris Johnson (vľavo) na stretnutí s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome.

Britániu kritizoval aj Joe Biden.


TASR 3 h
Zber hrozna vo viniciach PD Vinohrady v Rači.

Vinári zároveň poukazujú na nepredané zásoby z minulého a predminulého roka.


TASR 3 h
Ministerka pre investície Veronika Remišová.

Pôvodnú dotáciu 1,1 milióna eur navýšili o ďalší milión.


TASR 4 h

Blogy SME

 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 2. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 3. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 4. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 5. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 6. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 7. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 8. Jakub Šimek: Ako po pandémii predbehnúť Estónsko je otázka za 20 bitcoinov
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 630
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 747
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 076
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 495
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 052
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 458
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 823
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 691
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu