SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - jún 2007

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - jún 2007

1. júna

Nespokojní vlastníci pozemkov pre automobilku Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom upustili od blokády cesty k závodu. Dohodli sa na tom po stretnutí s predstaviteľmi Slovenského pozemkového fondu.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) uviedlo, že napokon uskutoční rozporové konanie k neakceptovanej hromadnej pripomienke verejnosti k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení. Dohodli sa na tom predstavitelia MZ a Úradu vlády SR. Ako informovalo ministerstvo, rozporové konanie sa uskutoční ešte pred tým, ako návrh novely predloží na rokovanie vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) odštartovali prvé kolo tendra na predaj elektrickej energie na budúci rok. “Možnosť zúčastniť sa tendra majú spoločnosti spĺňajúce príslušné podmienky účasti v ponukovom konaní,“ uviedol hovorca SE Juraj Kopřiva, ktorý dodal, že bližšie podmienky zverejnia elektrárne na svojej internetovej stránke.


4. júna

Združenie riadiacich letovej prevádzky ATCA SR vyhlásilo, že naďalej trvá na všetkých dôvodoch svojho štrajku vo februári tohto roka a zároveň pripúšťa možnosť jeho opätovného obnovenia, ak minister dopravy Ľubomír Vážny nedodrží to, k čomu sa zaviazal. Štrajková pohotovosť letových dispečerov tak zostáva naďalej v platnosti.

Spoločnosti ECM Group N.V. a I.C.S. a.s. potvrdili uzavretie dohody o spoločnom odkúpení 100-percentného podielu spoločnosti Carrefour Slovensko, a.s. Zároveň firmy uzavreli franchisingovú dohodu s Carrefour Group, vďaka ktorej budú všetky štyri hypermarkety Carrefour na Slovensku naďalej pôsobiť pod svojou pôvodnou značkou

Skryť Vypnúť reklamu

Opoziční poslanci Július Brocka (KDH), Iván Farkas (SMK) a Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) predložili do parlamentu návrh novely zákona o dani z príjmov, podľa ktorého by sa sadzba dane mala pre fyzické i právnické osoby znížiť z 19 na 17 percent.


5. júna

Ministerstvo zdravotníctva predložilo do skráteného, sedemdňového pripomienkového konania návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. Navrhuje v ňom znížiť maximálnu výšku správneho fondu poisťovní zo súčasných 4 % z vybraného poistného na 3 %. Zároveň stanovuje, že zdravotné poisťovne budú musieť kladný hospodársky výsledok použiť na úhradu zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov.

Cena tepla pre domácnosti by sa nemala v budúcom roku výrazne meniť, uviedol na tlačovej besede predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Miroslav Obšívaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenská lekárska komora (SLK) nenavrhuje rušiť žiadne nemocnice, povedal pre agentúru SITA prezident SLK Milan Dragula. Reagoval tak na medializované informácie, podľa ktorých je v analýze SLK zoznam nemocníc vhodných na zrušenie.

Predsedom Rady pre reguláciu pôsobiacej na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa stal Jozef Holjenčík. Ako ďalej informovala asistentka Rady pre reguláciu Eva Biharyová, členovia Rady pre reguláciu si v utorok zvolili aj svojho podpredsedu, ktorým sa stal Karol Česnek.


6. júna

Opoziční poslanci Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), Iván Farkas (SMK) a Július Brocka (KDH) uviedli na spoločnej tlačovej besede, že na Slovensku je priestor na znižovanie dane z príjmov na Slovensku. Podľa Mikloša to dovoľuje to predovšetkým vysoký hospodársky rast, s ktorým sa na takej úrovni ani vlani nepočítalo. Ministerstvo financií SR však vo svojej reakcii uviedlo, že priestor na zníženie dane z príjmu z 19 % na 17 % v štátnom rozpočte v súčasnosti nevidí.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara pripustil, že akcie šiestich najväčších teplárenských spoločností na Slovensku naďalej zostanú v portfóliu Fondu národného majetku SR. "Rozhodnutie minulej vlády z februára minulého roku o zastavení privatizácie zostáva v platnosti. Ministerstvo hospodárstva ani iné rezorty preto nateraz neboli vyzvané, aby pripravili zoznam strategických podnikov. Je zrejmé, že za strategické subjekty sa všeobecne považujú firmy a spoločnosti najmä v oblasti telekomunikácií, energetiky, dopravy a podobne," uviedol Zvara.

Súčasná vláda prebrala zdravotníctvo v hroznom stave, povedal po rokovaní kabinetu minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Vláda v stredu schválila správu o vývoji zdravotníctva a pripravovaných vládnych opatreniach, ktorú minister predloží parlamentu. Časť správy tvorí kritika predchádzajúcej vlády a jej krokov.

Skryť Vypnúť reklamu

7. júna

Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny na tlačovej besede informovala, že do konca tohto roka sa počet zamestnancov v rezorte práce a sociálnych vecí zníži o 1 501 osôb. "Je to zhruba 11 percent z celkového počtu štátnych zamestnancov na ministerstve práce a sociálnych vecí," uviedla.

Z májového prieskumu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) a Klubu ekonomických analytikov vyplynulo, že podľa priemerného odhadu analytikov by sa mohli koruny zamieňať za eurá pri kurze 32,39 SKK/EUR. “Ich odhady sa pohybovali v rozpätí od 31,00 SKK/EUR do 33,60 SKK/EUR,“ informoval Peter Goliaš z INEKO.

Spoločnosť Intrum Justitia prezentovala výsledky svojho aktuálneho prieskumu, podľa ktorých platobná disciplína slovenských podnikov, verejnej správy a spotrebiteľov je jednou z najhorších v Európe. Slovensku patrí podľa tohto prieskumu v platobnej disciplíne až 20. priečka spomedzi 25 sledovaných krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

8. júna

Premiér Róbert Fico označil návrh opozície na zníženie sadzby dane z príjmu zo súčasných 19 % na 17 % za sabotáž. "Keď sú títo páni takí múdri, tak mali zaviesť 17-percentnú daň vtedy, keď boli pri moci, a nie teraz sabotovať túto krajinu," uviedol predseda vlády na adresu opozície po piatkovom stretnutí s predstaviteľmi Americkej obchodnej komory (AmCham).

Nemecký výrobca pneumatík a automobilových dielov Continental získal povolenie Európskej komisie (EK) na kúpu 51 % slovenského výrobcu pneumatík a dopravných pásov Matador Rubber. "Po preskúmaní operácie komisia dospela k záveru, že transakcia nebude významnejšie obmedzovať efektívnu konkurenciu v Európskom hospodárskom priestore," uviedla vo svojej správe exekutíva Európskej únie (EÚ).

Skryť Vypnúť reklamu

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Sihelský podpísal so splnomocnencom Valeo Slovakia Davidom Beuginom zmluvu o poskytnutí finančnej pomoci spoločnosti. Firma zaoberajúca sa výrobou komponentov a súčiastok pre automobilový priemysel, získa finančný príspevok od štátu najviac do výšky 85,9 mil. Sk na novovytvorené pracovné miesta v rokoch 2006 až 2009.


11. júna

Tempo rastu spotrebiteľských cien v máji zvoľnilo. Kým v apríli medziročná inflácia dosiahla 2,7 %, v piatom mesiaci tohto roka bola na úrovni 2,3 %. V medzimesačnom porovnaní sa pritom spotrebiteľské ceny nezmenili a zostali na aprílovej úrovni.

Jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, na medziročnej báze v máji oproti aprílu klesla o 0,4 percentuálneho bodu na 2,2 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Zahraničný obchod vykázal v apríli tohto roka deficit vo výške 1,2 mld. Sk. V medziročnom porovnaní sa tak znížil o 7,8 mld. Sk.

Marcové pasívne saldo zahraničného obchodu dosiahlo podľa spresnených údajov Štatistického úradu SR 3,7 mld. Sk.

Ministerstvo zdravotníctva stanovením skráteného pripomienkového konania k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach malo opäť porušiť legislatívne pravidlá vlády.

Spoločnosť Slovak Telekom má podľa analýzy Telekomunikačného úradu SR (TÚ) aj po uložení povinností z roku 2005 stále dominantné postavenie na trhu pripojenia zákazníkov do verejnej telekomunikačnej siete.


12. júna

Všetky dôchodky sa od 1. júla tohto roka zvýšia o 6,25 %.

Návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach považujú právnici za protiústavný a jeho ustanovenia podľa nich znamenajú nepriame vyvlastnenie, čo je v rozpore s medzinárodnými zmluvami o ochrane investícií. Vyplýva to z troch nezávislých posudkov, ktoré si dalo vypracovať Združenie zdravotných poisťovní SR. Podľa ministerstva zdravotníctva však jedinou autoritou, ktorá môže zodpovedne posúdiť ústavnosť návrhu, je Ústavný súd SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uvažuje o predĺžení minimálneho obdobia sporenia v druhom dôchodkovom pilieri zo súčasných 10 rokov na 15 rokov.

Priemyselná produkcia Slovenska stúpla v apríli medziročne o 14,9 %, čo bol najvyšší nárast v rámci krajín EÚ.


13. júna

Bratislavská burza revidovala bázu slovenského akciového indexu SAX. Stalo sa tak po uzávierke utorňajšieho obchodovania z dôvodu zrušenia jednej emisie akcií spoločnosti Biotika, ktorej celková nominálna hodnota predstavuje 571 tis. Sk.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností nesúhlasí s prípravami na dobrovoľnosť výstupu sporiteľov z druhého piliera starobného dôchodkového sporenia. Podľa asociácie by zavedenie takejto možnosti mohlo destabilizovať celý systém 2. piliera a ohroziť tak záujmy jeho sporiteľov.

Skryť Vypnúť reklamu

14. júna

Spotrebiteľské ceny merané harmonizovaným indexom HICP v máji medziročne stúpli o 1,5 % a oproti aprílu sa tempo ich rastu spomalilo o 0,5 percentuálneho bodu. Oproti aprílu sa pritom spotrebiteľské ceny podľa metodiky Európskej únie nezmenili, kým v apríli dosiahla medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla 0,3 %.

Podľa Štatistického úradu SR bolo v roku 2005 rizikom chudoby na Slovensku ohrozených 11,6 % obyvateľov, kým rok predtým to bolo 13,3 % obyvateľov.

Hodinové náklady na zamestnanca v hospodárstve SR vzrástli v prvom kvartáli medziročne o 5,9 %.


15. júna

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) predĺžilo pripomienkové konanie k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach. Ako MZ oznámilo na svojej internetovej stránke, záverečný termín na poslanie pripomienok sa posúva z pôvodne stanoveného dátumu 13. júna na 26. júna.

Skryť Vypnúť reklamu

MZ za vyhotovenie právnej analýzy návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach nevykonalo ani nevykoná žiadnu úhradu, takže nie je povinné ju zverejniť. Zhotoviteľa právnej analýzy na jeho žiadosť nebude MZ konkretizovať. Obáva sa totiž nátlaku zo strany rôznych záujmových skupín.

Distribučné spoločnosti oznámili, že kvôli právnemu rozčleneniu (tzv. unbundling) od 1. júla nebudú meniť pre domácnosti cenu elektrickej energie.


18. júna

Združenie riadiacich letovej prevádzky SR oznámila, že zostáva stále v štrajkovej pohotovosti, pretrvávajúcej od ukončenia štrajku letových dispečerov koncom februára tohto roka, aj po oboznámení sa s výsledkami bezpečnostného auditu v štátnom podniku Letové prevádzkové služby.

V reakcii na pondelňajšie kritické vyhlásenie Združenia riadiacich letovej prevádzky SR ministerstvo dopravy zopakovalo, že nezávislý audit v uvedenom podniku, ktorý vykonala Európska organizácia pre bezpečnosť letovej prevádzky (EUROCONTROL), nepreukázal porušenie ani zníženie bezpečnosti. "Na základe výsledkov kontroly bol vypracovaný akčný plán, ktorý EUROCONTROL v súčasnosti posudzuje," uviedlo ministerstvo dopravy.

Skryť Vypnúť reklamu

Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania na výstavbu a prevádzku systému elektronického výberu cestného mýta na Slovensku pre vozidlá nad 3,5 tony na diaľniciach a rýchlostných cestách. Ako spoločnosť zatiaľ bez bližšej konkretizácie predbežne oznámila, tender bude mať charakter užšej súťaže.


19. júna

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu mája tohto roka 8,33 %. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Úrad jadrového dozoru SR vyhlásil, že jadrové elektrárne na Slovensku sú bezpečné a spoľahlivé.

Čisté saldo devízových intervencií Národnej banky Slovenska za minulý rok predstavovalo predaj 2,59 mld. eur. Vyplýva to z výročnej správy centrálnej banky.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské elektrárne urobili ďalší krok k dostavbe 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). V pondelok totiž Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) predložili na posúdenie dokument "Požiadavka na kvalitu". "Je to dokument, ktorý hovorí o požiadavkách, ako má jadrová elektráreň po dokončení vyzerať," povedal generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD Peter Uhrík.

Koaličné strany sa podľa premiéra Roberta Fica na podstate Zákonníka práce absolútne dohodli.

Opozícia neuspela so svojím návrhom znížiť sadzbu dane z príjmov pre fyzické i právnické osoby z 19 na 17 percent.


20. júna

Ministerstvo financií SR zvýšilo prognózu rastu hrubého domáceho produktu na tento rok na 8,8 % z predchádzajúceho odhadu ročnej miery rastu na úrovni 8,1 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Dva bloky jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice by sa mali začať vyraďovať v roku 2011 až 2012. Ako uviedla predsedníčka Úradu pre jadrový dozor SR (ÚJD) Marta Žiaková samotné vyraďovanie ešte nezačalo ani na prvom bloku V1, ktorý Slovensko odstavilo v posledný deň minulého roka.

Nákladné vozidlá s hmotnosťou od 3,5 tony do 12 ton by mali za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a ciest pre motorové vozidlá od roku 2009 platiť mýto vo výške 3,18 Sk, 3,23 Sk a 3,44 Sk bez DPH za kilometer podľa emisnej triedy vozidla. V prípade hmotnosti 12 ton a viac by mali nákladné automobily platiť aj v závislosti od počtu náprav v rozsahu od 6,77 Sk do 7,86 Sk za kilometer. Vozidlá BUS na prepravu viac ako deviatich osôb vrátane vodiča majú na diaľniciach a rýchlostných cestách platiť mýtne pri hmotnosti od 3,5 tony do 12 ton 3,18 Sk až 3,40 Sk a nad 12 ton 6,54 Sk až 6,98 Sk. Vyplýva to z prílohy k návrhu nariadenia vlády o výške sadzby mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií, ktorý vypracovalo a predložilo na pripomienkové konanie Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR.

Skryť Vypnúť reklamu

21. júna

Kurz na prepočet roamingovej tarify, ktorá bude podliehať regulácii EÚ, bude známy na prelome júna a júla. "Výška poplatkov za eurotarifu v korunách sa určí na základe referenčného výmenného kurzu platného v deň nadobudnutia účinnosti nariadenia EÚ o eurotarife," povedala pre agentúru SITA manažérka roamingu spoločnosti T-Mobile Slovensko Eva Mydliarová. Daný kurz, ktorý zverejní Európska centrálna banka v Úradnom vestníku EÚ, potom bude fixovaný na 12 mesiacov.

Minister pôdohospodárstva SR Miroslav Jureňa nariadil v súvislosti s potvrdeným výskytom vtáčej chrípky v susednej ČR pohotovosť pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR (ŠVPS). Ako ďalej informoval vedúci kancelárie ústredného riaditeľa ŠVPS Martin Chudý, na Slovensku sa od februára minulého roka vtáčia chrípka nevyskytla. "Na základe analýz výsledkov systému TRACES neeviduje ŠVPS minimálne v posledných štyroch mesiacoch žiaden dovoz hydiny do SR z chovu farmy na Pardubicku, kde sa nákaza vtáčou chrípkou potvrdila," skonštatoval M. Chudý.

Generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia Matej Augustín uviedol, že výstavba širokorozchodnej trate by mohla stáť okolo 100 mld. Sk. Odvolal sa pritom na odhady finančných nákladov spred desiatich rokov.


22. júna

Spoločnosť Siemens, s.r.o. uviedla, že chce železničným dopravcom na Slovensku ponúknuť regionálne a prímestské vlakové súpravy, ktoré by vyrábala na Slovensku.

Zriadenie telefónnej búdky už nebude viazané na súhlas starostu obce. Vyplýva to z upraveného nariadenia o univerzálnej telekomunikačnej službe, ktoré nadobudne platnosť 15. augusta tohto roka. "Podľa približných údajov, ktoré Telekomunikačnému úradu SR (TÚ) poskytol Slovak Telekom, pritom nie sú zriadené telefónne búdky asi v 300 obciach na Slovensku," informoval hovorca TÚ Roman Vavro.

Povinnosť vybudovať verejné telefónne automaty vo vyše 300 slovenských obciach chce odložiť spoločnosť Slovak Telekom (ST) z 15. augusta tohto roka na rok 2010. Okrem toho bude firma podľa svojho vyhlásenia nútená znížiť investície do budovania širokopásmového prístupu k internetu. Predstavitelia ST to uviedli v reakcii na nové opatrenie TÚ o univerzálnej službe. Hovorca úradu Roman Vavro označil zdôvodnenie nižších investícií kvôli opatreniu úradu za


25. júna

Hospodárska a sociálna rada SR stiahla zo svojho rokovania návrh na úpravu výšky minimálnej mzdy od začiatku októbra tohto roka. Najnižšie mzdy na Slovensku sa mali podľa tohto materiálu zvýšiť zo súčasných 7 600 Sk na 8 260 Sk alebo na 8 450 Sk. "Návrh sa stiahol na základe dohody so sociálnymi partnermi, keďže sa črtá dohoda medzi zástupcami zamestnávateľov a zamestnancov na novom systéme pravidelného zvyšovania minimálnej mzdy s možnosťou vyjednávania," uviedla predsedníčka HSR, ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová.

Viceprezident spoločnosti Eléctricté de France (EdF) Marco Boudier potvrdil, že spoločnosť má záujem o výstavbu novej atómovej elektrárne na mieste v súčasnosti odstavovanej jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. "Chceme prispieť k rozvoju energetického sektora na Slovensku a využijeme naše prostriedky a nástroje na to, aby tu vznikli nové výrobné kapacity, aby bolo Slovensko vo výrobe sebestačné," povedal po stretnutí s predsedom vlády Robertom Ficom.

Premiér Robert Fico uviedol počas diskusie v rámci okrúhleho stola Economist Conferences v Bratislave, že vláda bude tvrdohlavo presadzovať zákon, ktorým štát získa kontrolu nad verejnými zdrojmi v zdravotníctva, čím potvrdil zámery vlády v tejto oblasti.

Akciová spoločnosť Slovenské energetické strojárne (SES) Tlmače získala kontrakt na dodávku elektrárenského bloku Puerto Coronel v Chile s výkonom 370 megawattov. Tlmačské strojárne budú dodávať kompletnú elektráreň na kľúč v rámci konzorcia v spolupráci s talianskou spoločnosťou Maireengineering Turín, pričom podiel na zákazke predstavuje pre SES približne 3,2 mld. Sk


26. júna

Európska centrálna banka (ECB) v memorande Medzinárodnému menovému fondu spochybnila, či Slovenko bude môcť vstúpiť do eurozóny podľa plánu 1. januára 2009. ECB v dokumente uviedla, že slovenská medziročná miera inflácie v poslednom čase sústavne spomaľovala, upozornila však, že tento trend môže byť len krátkodobý.

Banková rada Národnej banky Slovenska na svojom rokovaní rozhodla o ponechaní limitnej úrokovej sadzby pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre na úrovni 4,25 %. Jednodňová refinančná sadzba zostala na úrovni 5,75 % a jednodňová sterilizačná reposadzba na 2,25 %.

Finančná skupina J&T Finance Group oznámila, že hospodárila v minulom roku s čistým ziskom 2,954 mld. Sk, čím si medziročne pohoršila o 32,5 %. Celkové konsolidované prevádzkové výnosy skupiny sa pritom v medziročnom porovnaní viac ako zdvojnásobili na 36,659 mld. Sk, pri podobne takmer dvojnásobných nákladoch v objeme 28,939 mld. Sk.


27. júna

Vláda v stredu schválila bezodplatný prevod 34 % akcií spoločnosti Slovak Telekom (ST) z Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) na Fond národného majetku SR (FNM). Pôvodne malo MDPT previesť balík akcií na Ministerstvo hospodárstva SR (MH). "Vláda ma zaviazala previesť 34 % akcií na FNM," vysvetlil šéf MDPT Ľubomír Vážny. Prevod akcií sa uskutoční podľa Vážneho do konca júna 2007.

Ministerstvo hospodárstva (MH) informovalo, že pri výkupe pozemkov pod žilinskú automobilku Hyundai/Kia stále pretrvávajú problémy. Podľa MH vysporiadanie pozemkov a následný odpredaj týchto pozemkov kórejskému investorovi sa neukončí ani v tomto roku. Ku koncu mája tohto roku bolo z celkovej výmery pozemkov pod závody Kia Motors Slovakia s.r.o. a Mobis Slovakia s.r.o. vykúpených 99,54 % pozemkov, čo predstavuje 882,628 tis. metrov štvorcových. "Problémy s výkupom pozemkov pretrvávajú najmä z dôvodu dedičských konaní," vysvetlilo MH.


28. júna

Parlament vo štvrtok definitívne schválil vládnu novelu Zákonníka práce. Za prijatie novely pracovného kódexu hlasovalo 83 poslancov a proti bolo 61 poslancov. Novela Zákonníka práce sa začne uplatňovať v praxi od 1. septembra tohto roka.

Národná banka Slovenska (NBS) odmietla tvrdenia, že neprezentuje svoj názor na témy, na ktoré prezentovať názor má, že mlčí a jej politika je alibistická. Centrálna banka tak reagovala na stredajšie vyjadrenia SDKÚ-DS, ktorá vyslovila obavy o plnenie a udržateľnosť kritérií na zavedenie eura. "Centrálna banka si plní všetky povinnosti tak, ako sú definované v zákone o NBS," uviedla banka vo svojom vyhlásení.

Spoločnosť Lenovo informovala, že rozširuje svoje Prevádzkové centrum - Lenovo Operation Centre v Bratislave. Ako ďalej uviedol výkonný manažér centra Les Hunter, centrum sa rozširuje o 180 pracovných pozícií. V centre, ktoré poskytuje služby približne 1 300 zákazníkom z regiónu Európy, Blízkeho východu a Afriky (EMEA), v súčasnosti pracuje viac ako 400 zamestnancov.


29. júna

O transparentný postup pri ďalšom rozhodovaní o rozvoji bratislavského letiska požiadala private equity skupina Penta v liste ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ľubomíra Vážneho. Reagovala tak na medializované informácie, podľa ktorých minister dopravy prijal rozhodnutie o nakladaní s majetkom Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava (BTS) pri výstavbe kongresových hál, hotelov, budov a rozvoji iných služieb na pozemkoch letiska.

Spoločnosť Novácke chemické závody (NCHZ), a.s. Nováky, ktorá patrí do skupiny 1. garantovaná, rozhodla o predaji svojej pohľadávky voči štátnemu orgánu. Ako uviedla spoločnosť NCHZ, firma v poslednom období realizovala verejné ponukové konanie na odpredaj niektorých svojich pohľadávok. "Spoločnosť má snahu taktiež odpredať svoju pohľadávku, ktorú si uplatňuje z titulu náhrady škody," konštatovali NCHZ. Uvedený nárok súvisí s nálezom Ústavného súdu SR z júla minulého roka, podľa ktorého Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydaním cenových rozhodnutí v roku 2002 ešte pred vydaním všeobecne záväzného právneho predpisu o podmienkach a postupe pri regulácii cien porušil ústavné právo spoločnosti NCHZ na podnikanie.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 2. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 3. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 120
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 702
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 197
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 473
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 575
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 489
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 222
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 204
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 137
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 603
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Smeru Robert Fico.

V prvej vláde odpísané záverečné práce spolustraníkov neriešil.


7 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


6 h
Peter Kerekes, režisér a producent.

Prestížny festival sa chválil jeho príchodom.


19 h
Peter Schutz

Je nezrozumiteľné, ako sa virtuálny problém podarilo prepašovať do kampane.


12 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Časť D4/R7 sprístupnia o týždeň.


6 h
Ilustračná fotografia.

Dôvodom je nedostatok dodávok.


TASR 11 h
Šéf ukrajinského štátneho energetického koncernu Naftogaz Jurij Vitrenko.

Vitrenko vyzval USA a Nemecko, aby prijali opatrenia proti Moskve.


TASR 11 h
Elon Musk.

Výstavba závodov na výrobu polovodičov problémy vyriešia, tvrdí Musk.


TASR 11 h

Blogy SME

 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 2. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 3. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 4. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 5. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 6. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 7. Jakub Šimek: Ako po pandémii predbehnúť Estónsko je otázka za 20 bitcoinov
 8. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 489
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 689
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 005
 4. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 5 793
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 462
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 668
 7. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 3 873
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 807
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu