SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - september 2007

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - september 2007

BRATISLAVA 1. januára (SITA) -


3. septembra

Spoločnosť Giesecke & Devrient Slovakia, s.r.o. Nitra, ktorá vyrába čipové karty, získa na novovytvorené pracovné miesta v rokoch 2006 až 2009 príspevok od štátu vo výške 41,25 mil. Sk. Za vzdelávanie zamestnancov v uplynulom a tomto roku dostane ďalších 6,1 mil. Sk. Vyplýva to zo zmlúv o poskytnutí uvedených finančných príspevkov, ktoré v pondelok podpísal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Sihelský a predstavitelia nitrianskej firmy.

Skryť Vypnúť reklamu

Telekomunikačný operátor Orange Slovensko odštartoval v pondelok komerčnú prevádzku služieb aj na pevných linkách. Prostredníctvom siete optických liniek bude poskytovať služby v rámci konceptu Triple Play, teda telefón po pevnej linke, digitálnu televíziu a vysokorýchlostný internet. Internetové pripojenie bude však vďaka optickým linkám niekoľkonásobne rýchlejšie, ako ho poskytujú ostatní operátori.


4. septembra

Viera Tomanová ostáva v kresle ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny. Za návrh na vyslovenie nedôvery hlasovalo 60 poslancov, proti bolo 78. Na odvolanie ministra je potrebných minimálne 76 hlasov.

Minister dopravy Ľubomír Vážny odvolal riaditeľa stratégie a člena predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Tibora Schlossera v súvislosti s tendrom na elektronický výber mýta. T. Schlosser mal na starosti prípravu užšej nadlimitnej súťaže na vybudovanie a prevádzku mýtneho systému, ktorá bola napokon zrušená.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť Industrial Real Estate, s.r.o., patriaca do skupiny SachsenFonds, kúpila za 45 mil. eur. od J&T Real Estate, a.s. 100-percentný podiel spoločnosti DNV Park, s.r.o. Firma DNV Park je vlastníkom logistického parku v Devínskej Novej Vsi. Developerom parku v Devínskej Novej Vsi sú J&T Real Estate a Immo Industry Group N.V. a podľa uzavretej zmluvy bude J&T naďalej zabezpečovať facility management a property management parku.


5. septembra

Health Policy Institute (HPI) začal hodnotiť slovenské zdravotné poisťovne ratingom. Ako na tlačovej besede uviedol Peter Pažitný z HPI, prvé výsledky, ktoré inštitút zverejnil v stredu, sú akýmsi nultým ročníkom. Do hodnotenia sa totiž kvôli nejednoznačnej metodike vykazovania zatiaľ nedostalo niekoľko dôležitých ukazovateľov, ako sú napríklad čakacie zoznamy, objem hradenia nadlimitných výkonov, manažment pacienta a revízny systém, záväzky po lehote splatnosti alebo zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda chce postaviť vybrané úseky na diaľnici D1 a rýchlostnej ceste R1 v rámci projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) v troch balíkoch do roku 2012. Čiastočne majú byť postavené do roku 2010, pričom na technicky najkomplikovanejších úsekoch v polovičnom profile, úplne by mali byť dokončené o dva roky neskôr. Potvrdili to v stredu premiér Robert Fico a minister dopravy Ľubomír Vážny po zasadnutí kabinetu, na ktorom bol schválený postup výstavby nadradenej cestnej infraštruktúry formou projektov PPP.

Pravdepodobnosť, že Slovensko prijme euro podľa plánu v januári 2009, zostáva podľa ekonómov naďalej vysoká. Podľa augustového kola prieskumu inštitútu Ineko totiž analytici vidia pravdepodobnosť prijatia eura v stanovenom termíne na 77 %. V porovnaní s júlom to síce znamená mierny pokles o jeden percentuálny bod, dôvera ekonómov vo vstup do eurozóny v januári 2009 je však stabilne už od začiatku tohto roka vyššia ako 70 %. Augustového kola prieskumu sa pritom zúčastnilo 15 ekonomických analytikov, z ktorých 14 veria, že Slovensko euro od januára 2009 prijme, jeden má opačný názor.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda v stredu vymenovala za splnomocnenca vlády pre urýchlenie postupu výstavby nadradenej cestnej infraštruktúry generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti Igora Chomu. Návrh premiéra Roberta Fica kabinet schválil v súvislosti so zámerom urýchliť výstavbu diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1. Vláda zároveň schválila návrh štatútu splnomocnenca, ktorý predložil vedúci úradu vlády Igor Federič.

Ekonomická sloboda na Slovensku sa zvyšovala. Podľa výsledkov tohtoročného Indexu ekonomickej slobody bolo totiž v roku 2005 Slovensko 32. najslobodnejšou ekonomikou spomedzi 141 hodnotených krajín, čím si oproti roku 2004 polepšilo o sedem priečok. Index ekonomickej slobody zostavuje sedemdesiatka mimovládnych organizácii z celého sveta združená pod hlavičkou Economic Freedom Network, vrátane slovenskej Nadácie F. A. Hayeka, pričom tohtoročný prieskum vychádza z dostupných porovnateľných údajov ku koncu roka 2005. Celkovo najlepšie v hodnotení ekonomickej slobody obstál Hongkong, naopak na chvoste rebríčka sa umiestnili Zimbabwe a Mjanmarsko.

Skryť Vypnúť reklamu

6. septembra

Ministerstvo zdravotníctva plánuje od januára budúceho roku zaviesť tzv. degresívnu maržu. Ako po stretnutí s ministrom Ivanom Valentovičom vysvetlil prvý viceprezident Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok Sína Niku, znamenalo by to, že lekárnici a distribútori by z drahších liekov mali percentuálne nižšie marže. Podľa Valentoviča by to pre systém znamenalo úsporu v prvom roku približne 300 až 400 mil. Sk, v ďalšom by to už bolo 700 až 800 mil. Sk.

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií vo štvrtok potvrdilo, že ceny diaľničných nálepiek na Slovensku sa nebudú zvyšovať ani na budúci rok. Vo svojom stanovisku pre agentúru SITA tak reagovalo na vyhlásenie premiéra Roberta Fica na poslednom zasadnutí vládneho kabinetu o tom, že vláda neplánuje zvyšovať ceny nálepiek ani o rok. "Nariadenie vlády SR z roku 2006, ktorým sa ustanovuje výška úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest 1. triedy, zostáva v platnosti aj pre rok 2008," informoval hovorca ministra dopravy Marián Jánošík. Podľa neho tak rozhodlo vedenie ministerstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské firmy vlani investovali do podnikových aplikácií vyše 37 mil. USD, čo oproti roku 2005 predstavovalo nárast o 5 %. Vyplýva to z najnovšej štúdie analytickej spoločnosti IDC. Podľa nej v tomto roku očakáva Slovenský trh podnikových aplikácií medziročný nárast o 17 %, čo predstavuje viac ako 43 mil. USD. IDC ďalej predpovedá, že v nasledujúcich piatich rokoch slovenský trh podnikových aplikácií zaznamená nárast priemerne o 14,6 % za rok.


7. septembra

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. Bratislava (NDS) zverejnila v piatok vo Vestníku verejného obstarávania podmienky novej užšej súťaže na výber dodávateľa komplexnej služby elektronického výberu mýta. Hlavnou zmenou je rozšírenie počtu uchádzačov, ktorí budú môcť predložiť ponuky, z pôvodných piatich na osem.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje od začiatku februára budúceho roka zvýšiť príplatok k príspevku pri narodení prvého dieťaťa zo súčasných 11 000 Sk na 20 440 Sk. Spolu s príspevkom pri narodení dieťaťa vo výške 4 560 Sk, ktorý patrí rodičom pri narodení každého dieťaťa, by mal tak štát rodičom pri narodení prvého dieťaťa poskytnúť spolu 25 000 Sk.

Spoločnosť Telefónica O2 Slovakia, s.r.o. k dnešnému dňu už prevádzkuje takmer 500 základňových staníc vlastnej mobilnej telefónnej siete GSM. Z informácií poskytnutých spoločnosťou vyplýva, že Telefónica O2 tak splnila licenčnú podmienku, ktorou sa zaviazala mať v prevádzke k 7. septembru 2007 minimálne 400 základňových staníc. V priebehu jedného roka plánuje Telefónica O2 Slovakia počet svojich základňových staníc zdvojnásobiť.

Skryť Vypnúť reklamu

10. septembra

Národná banka Slovenska (NBS) v pripomienkach k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení navrhla, aby povinnosť vykonávať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia mali priamo zdravotné poisťovne, nie platitelia. Podľa NBS majú poisťovne k dispozícii náležitý informačný systém a všetky relevantné údaje o svojich poistencoch. Ministerstvo zdravotníctva však návrh NBS odmietlo a naďalej trvá na svojom pôvodnom návrhu.

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) zatiaľ v otázke budúcoročných veľkoobchodných cien elektrickej energie nevstupujú do procesu cenotvorby. "Momentálne to ide mimo nás, regulačný úrad sa bude vyjadrovať k návrhom distribučných spoločností. Distribučným spoločnostiam sme predali moduláciu, teda majú pokrytý celý diagram spotreby," povedal pre agentúru SITA hovorca SE Juraj Kopřiva, pričom nechcel komentovať za akú cenu predali elektrinu distribučným spoločnostiam. "Stále platí, že výsledná cena, za ktorú predávame elektrinu na budúci rok, ešte nie je definitívna," doplnil Kopřiva.

Skryť Vypnúť reklamu

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) pripúšťa diskusiu o dočasnom znížení príspevkovej sadzby do druhého dôchodkového piliera a jej neskoršie zvýšenie len v prípade, že s tým budú súhlasiť aj opozičné strany. "Ideálny stav by bol dosiahnuť ústavný zákon, ktorý by riešil príspevky ako také a nemuseli by sme otvárať túto tému každý rok," povedal šéf ADSS Peter Socha. Návrh na dočasné zníženie príspevkovej sadzby do systému starobného dôchodkového sporenia je však podľa Sochu pre opozičné strany pravdepodobne neakceptovateľný a "to môže byť problém".


11. septembra

SDKÚ-DS odmieta tvrdenia premiéra Roberta Fica o tom, že druhý pilier v súčasnej podobe ohrozuje prijatie eura na Slovensku v roku 2009. "Ekonomika sa vyvíja neobyčajne dobrým spôsobom, hospodársky rast cez 9 % znamená aj mimoriadne príjmy do štátneho rozpočtu," upozornil na tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. V roku 2004, kedy sa na Slovensku spúšťala dôchodková reforma, boli podľa Dzurindu príjmy štátneho rozpočtu 242,4 mld. Sk, na budúci rok sa pritom odhadujú rozpočtové príjmy už v objeme 345 mld. Sk. "Koláč, ktorý sa rozrástol za štyri roky, má objem 103 mld. Sk, tak sa pýtam, prečo z týchto mimoriadnych výnosov nie je Fico ochotný prispieť k sanovaniu deficitu Sociálnej poisťovne," uviedol šéf SDKÚ-DS.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo financií SR (MF) žiada od dôchodkových správcovských spoločností (DSS), aby pristúpili na zvýšenie záruk pre sporiteľov v druhom pilieri. „Ministerstvo financií a strana Smer za takéto garancie považujú najmä zákonom upravený záväzok, že dôchodkové spoločnosti budú sporiteľom garantovať zhodnotenie ich vkladu minimálne na úrovni inflácie,“ uviedol na tlačovej besede minister financií Ján Počiatek. V súčasnosti totiž podľa neho penzijné spoločnosti negarantujú sporiteľom žiadny výnos a „ani len to, že si sporiteľ nasporí aspoň istinu“. Strana Smer-SD je podľa neho toho názoru, že tento fakt sa nedostatočne odkomunikoval počas reklamnej kampane pri spustení druhého piliera.


12. septembra

Garantovanie výnosov pre účastníkov druhého dôchodkového piliera aspoň na úrovni inflácie podľa šéfa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Petra Sochu nie je návrhom, ktorý by systému pomohol. Predseda ADSS tak na stredajšom brífingu reagoval na požiadavku, ktorú v utorok prezentoval minister financií Ján Počiatek. "Takýto návrh môže znamenať, že investovanie bude viac konzervatívne a v konečnom dôsledku to môže znamenať pre klienta nižšie výnosy," upozornil Socha. Ako ďalej uviedol, zaručenie výnosov pre klientov penzijných spoločností aspoň vo výške inflácie by skôr zodpovedalo poisťovniam alebo iným subjektom finančného trhu.

Skryť Vypnúť reklamu

Štatutárni zástupcovia Privilégia sa 11. septembra zaviazali vrátiť Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR poskytnuté dotácie vo výške 2 mil. Sk. "Podmienky dohody o vrátení poskytnutých finančných prostriedkov, termín vrátenia, výpočet sankcie, čísla účtov, prípadne ďalšie podmienky stanoví sekcia ekonomiky MPSVR SR, ktorá pripraví návrh tejto dohody najneskôr do 10. októbra," uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Vláda na stredajšom rokovaní neschválila Petra Čarakčieva za predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO). Ministri taktiež nesúhlasili s vymenovaním Karola Dvoráka za podpredsedu ÚRSO. "Vláda sa nestotožnila s návrhom ÚRSO," vysvetlil po rokovaní vlády dôvody štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga. Podľa neho ÚRSO musí teraz navrhnúť do týchto funkcií nových ľudí. "Riaditeľovi Regulačnej rady Jozefovi Holjenčikovi vláda uložila, aby podal nový návrh, termín, dokedy má tak urobiť, však nepadol," konštatoval Žiga.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ nenastali zmeny v zložení referenčných krajín pre inflačné maastrichtské kritérium, Slovensko ho zrejme začalo plniť v auguste. Uviedol to po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko s tým, že pre definitívne konštatovanie plnenia kritéria si však treba počkať na harmonizovaný index spotrebiteľských cien. "Prekvapilo nás minule, že Malta sa stala referenčnou krajinou vďaka svojej nízkej inflácii. Keď tam vstúpi iná krajina, ktorá zníži zase hranicu, tak sa nám môže opäť názor zmeniť, ale podľa môjho očakávania by sme už mali kritérium plniť," konštatoval.


13. septembra

Slovenská ekonomika by podľa aktuálnych septembrových predikcií Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR mala v tomto roku reálne vzrásť o 8,8 %. Inštitút tak potvrdil svoje očakávania z júna tohto roka. Priemerná inflácia by pritom mala podľa predikcie v tomto roku dosiahnuť 2,4 % a priemerná harmonizovaná inflácia by mala byť na úrovni 1,6 %. Bežný účet by mal podľa očakávaní IFP v tomto roku skončiť v deficite vo výške 4 % hrubého domáceho produktu a to pri 21,1-percentnom medziročnom reálnom raste exportu tovarov a služieb a 17,2-percentnom raste dovozu.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania vládny návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. Ak ju definitívne schvália v navrhovanom znení, od budúceho roku sa zníži maximálna výška výdavkov na prevádzkové činnosti zdravotnej poisťovne zo 4 na tri percentá z vybraného poistného. Zdravotné poisťovne budú ďalej povinné viesť v účtovníctve oddelenú analytickú evidenciu pre verejné zdravotné poistenie a prevádzkovú činnosť tak, aby sa celkové náklady a výnosy viedli osobitne pre verejné zdravotné poistenie a osobitne pre prevádzkové činnosti.

Do systému Štátnej pokladnice sa budú môcť pravdepodobne zapojiť na dobrovoľnej báze aj ďalšie štátne subjekty, ktoré v súčasnosti túto možnosť nemajú. Ministerstvo financií SR (MF) totiž pripravilo návrh novely zákona o Štátnej pokladnici, podľa ktorej by sa jej klientmi mohli po odsúhlasení rezortom financií stať právnické osoby zriadené osobitným zákonom, ako je napríklad Exportno-importná banka. Podľa navrhovaných zmien by do systému však mohli vstúpiť aj Slovenská televízia a Slovenský rozhlas či štátne podniky.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensku hrozí nesplnenie rozpočtového maastrichtského kritéria kvôli nesprávnemu účtovaniu rozpočtových ukazovateľov verejnoprávnych médií, Národnej diaľničnej spoločnosti a ďalších položiek verejných financií. Uvádza to internetové vydanie ekonomického týždenníka Trend s tým, že štatistický úrad Európskej únie Eurostat údajne poprel doterajšie údaje o výške deficitu rozpočtu verejnej správy Slovenska za minulý rok a podľa úradu by sa doteraz vykazovaný deficit 3,39 % hrubého domáceho produktu (HDP) mal zvýšiť o 0,7 percentuálneho bodu.


14. septembra

Slovensko v auguste prvýkrát plnilo inflačné maastrichtské kritérium. Štatistický úrad v piatok zverejnil údaje o augustovej harmonizovanej inflácii, podľa ktorých spotrebiteľské ceny na Slovensku v ôsmom mesiaci tohto roka medziročne stúpli o 1,2 %. "Dvanásťmesačný priemer slovenskej harmonizovanej inflácie bol v auguste 2,37 % a hodnota maastrichtského inflačného kritéria podľa údajov Eurostatu 2,56 %. Slovensko tak prvýkrát od roku 1996 začalo plniť kritérium, aj keď v januári 2006 malo k tomu celkom blízko," konštatoval analytik Tatra banky Juraj Valachy.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezort práce a sociálnych vecí odporúča vláde vysloviť nesúhlas s opozičným návrhom ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. "Vážnym rizikom navrhovanej právnej normy by bolo zníženie flexibility dôchodkového systému ako celku," zdôvodňuje ministerstvo. Podľa rezortu sociálnych vecí je vysoko pravdepodobné, že v strednodobom horizonte bude musieť Slovensko, podobne ako iné ekonomicky vyspelé krajiny, pristúpiť k ďalšiemu zvyšovaniu dôchodkového veku.

Poplatky za užívanie vyhradených úsekov diaľnic, rýchlostných ciest a ciest prvej triedy zostanú v roku 2008 s najväčšou pravdepodobnosťou nezmenené na úrovni súčasného roka. Vyplýva to z príslušného návrhu vládneho nariadenia, ktoré ministerstvo dopravy predložilo v piatok do pripomienkového konania. Zásadnou zmenou navrhovaného nového nariadenia vlády je stanovenie novej doby platnosti úhrady pre vozidlá od 3,5 do 12 ton a nad 12 ton zosúladenej s termínom zavedenia elektronického výberu mýta na diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách prvej triedy.


17. septembra

Hospodárska a sociálna rada (HSR) sa na svojom pondeľňajšom zasadnutí nezhodla ani na jednom z predložených návrhov noviel zdravotníckych legislatívnych noriem. Bez zhody sociálnych partnerov tak bude vláda rozhodovať aj o návrhu na verejnú minimálnu sieť ústavných zdravotníckych zariadení a návrhoch noviel zákonov o rozsahu zdravotnej starostlivosti, poskytovateľoch a o zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva v pripomienkovom konaní odmietlo väčšinu návrhov na zaradenie ďalších nemocníc do návrhu verejnej minimálnej siete zdravotníckych zariadení. Do zoznamu pribudol na návrhy z pripomienkového konania iba bratislavský Onkologický ústav Sv. Alžbety. Ministerstvo do návrhu siete tiež zaradilo ďalšie činnosti súkromnej nemocnice v Košiciach-Šaci. V pôvodnom návrhu bola iba klinika popálenín, ministerstvo do návrhu pridalo aj vnútorné lekárstvo, anestéziológiu a intenzívnu medicínu a chirurgiu.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) upustilo od zrušenia výhrady svedomia pre lekárov. Vyplýva to z výsledku pripomienkového konania k návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti. Podľa návrhu nebude treba odporúčanie k špecialistovi do 24 hodín od úrazu alebo inej náhlej zmeny zdravotného stavu.


18. septembra

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič oznámil, že podá v najbližšom čase trestné oznámenie na Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP) pre podozrenie zo šírenia poplašnej správy. Minister reaguje tak reagoval na reklamnú kampaň, v ktorej ZZP varuje pred zavedením jednej zdravotnej poisťovne. Ako minister uviedol, súčasné legislatívne návrhy neobsahujú žiadne ustanovenia, z ktorých by vyplynuli skutočnosti, pred ktorými varuje ZZP. Ako minister dodal, podá podnet aj na Radu pre vysielanie a retransmisiu a Radu pre reklamu.

Krajský súd v Bratislave zrušil dve rozhodnutia Protimonopolného úradu SR (PMÚ), ukladajúce spoločnosti Slovak Telekom pokutu vo výške 80 mil. Sk. Firma mala pokutu zaplatiť za údajné zneužívanie dominantného postavenia, ktorého sa mala dopustiť pri predložení cenovej ponuky v rámci výberového konania na riešenie integrovanej komunikačnej platformy pre Ľudovú banku.


19. septembra

Vláda schválila návrh na zvýšenie príplatku k príspevku pri narodení prvého dieťaťa od februára budúceho roka zo súčasných 11 000 Sk na 20 440 Sk. Spolu s príspevkom pri narodení dieťaťa vo výške 4 560 Sk, ktorý patrí rodičom pri narodení každého dieťaťa, by mal tak štát rodičom pri narodení prvého dieťaťa poskytnúť spolu 25 000 Sk.

Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku októbra zvýši zo súčasných 7 600 Sk na 8 100 Sk. Najnižšia hodinová mzda tak bude od budúceho mesiaca predstavovať 46,60 Sk. V stredu o tom rozhodla vláda. Na novej sume najnižších miezd sa vláda dohodla s odborármi a zamestnávateľmi ešte koncom júla tohto roka. Minimálna mzda vo výške 8 100 Sk by mala na Slovensku platiť až do konca budúceho roka.

Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny v stredu potvrdil, že Európska komisia v utorok schválila Slovensku operačný program Doprava, z ktorého budeme čerpať prostriedky na rozvoj dopravnej infraštruktúry v programovom období 2007 až 2013. Operačný program Doprava má objem 3,8 mld.

Private equity skupina Penta informovala, že začiatkom septembra predala svoj podiel v spoločnosti 1. garantovaná. Akcionársky podiel Penty v 1.garantovanej predstavoval približne 2 %. "Nikdy sme našu investíciu v 1.garantovanej nevnímali ako strategickú. Vzhľadom k tomu, že spoločnosť Tikka, ktorú zastupujeme, odpredala svoje pohľadávky, nevidíme ďalej zmysel v tom, aby sme boli akcionármi 1.garantovanej," komentoval dôvody predaja investičný manažér Penty Pavel Petrík.


20. septembra

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zamietol námietku podanú proti výsledku súťaže návrhov na informačnú a komunikačnú kampaň o zavedení eura pre verejnosť. Ako ďalej informovala tlačová tajomníčka ÚVO Helena Fialová, druhej námietke, ktorá sa týkala vylúčenia súťažného návrhu jedného z účastníkov, úrad vyhovel, toto pochybenie však podľa úradu nemalo zásadný vplyv na výsledok verejného obstarávania. "To znamená, že víťaz, skupina Creo/Young & Rubicam, s.r.o. a Mediaedge:cia Slovak Republic s.r.o. zostáva víťazom," dodala Fialová.

Európska komisia definitívne odsúhlasila otvorenie štrukturálnych fondov pre informatizáciu spoločnosti na Slovensku v nasledujúcich rokoch. Podľa rozhodnutia komisie, ktorým schválila Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS) na programové obdobie 2007 až 2013, budú môcť slovenské regióny okrem Bratislavy z Európskeho fondu pre regionálny rozvoj počas nového programového obdobia čerpať na informatizáciu 993,1 mil. eur.

Rakúska strojárska skupina Miba AG oficiálne otvorila vo Vrábľoch závod na výrobu spojkových a brzdových lamiel pod hlavičkou Miba Steeltec. Závod má v súčasnosti 230 pracovníkov a do jeho výstavby investovala približne 20 mil. eur, čo predstavuje približne 676 mil. Sk. Bude vyrábať 13 mil. kusov oceľových výrobkov ročne. Predseda predstavenstva koncernu Peter Mitterbauer skonštatoval, že kapacity koncernu sa môžu v budúcnosti rozširovať.


21. septembra

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) zrušila ďalší tender na komplexnú službu elektronického výberu mýta. V piatok o tom informoval hovorca NDS Marcel Jánošík. NDS ako dôvod zrušenia uviedla rovnaké zaobchádzanie so záujemcami a ich nediskrimináciu. Spoločnosť totiž zverejnila dva rozdielne termíny na doručenie žiadostí uchádzačov o vysvetlenie podmienok účasti, keď v Európskom vestníku verejného obstarávania bol stanovený termín na 21. septembra a vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie zase na 24. septembra.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek je stále presvedčený, že ceny energií pre domácnosti na budúci rok by sa nemali zvyšovať. Podľa ministra Jahnátka na zvyšovanie cien neexistuje žiaden dôvod. "Ja si myslím, že nie je žiadny dôvod, aby sa ceny energií na budúci rok zvyšovali, keďže žiadne veľké investície firmy neuskutočnili," povedal minister Jahnátek na stretnutí s novinármi, pričom zdôraznil, že v súčasnosti je na regulačnom úrade, aké ceny schváli.


24. septembra

Národná rada SR posunula do druhého čítania vládny návrh novely zákona o sociálnom poistení. Návrh podporilo 84 poslancov vládnej koalície. Hlasovaniu predchádzali predpoludňajšie rokovania predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorého strana spolu s opozíciou pre nesúhlas s návrhom žiadali už minulý štvrtok stiahnutie novely z rokovania.

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar pred začiatkom hlasovania oznámil v pléne Národnej rady SR podmienky, za ktorých je jeho strana ochotná podporiť posunutie vládneho návrhu zákona o sociálnom poistení do druhého čítania. Ak ich koaliční partneri nebudú akceptovať, návrh novely podľa Mečiara v druhom čítaní skončí.

V Banskej Bystrici by mohlo v blízkej budúcnosti vzniknúť od 1 500 do 3 500 nových pracovných miest. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Monika Pastuchová, tie by mali vzniknúť v priemyselnom parku Majer-Šalková, ktorý chce mesto začať stavať v prvom štvrťroku budúceho roka. "V priemyselnom parku by sme chceli umiestniť výroby s pridanou hodnotou. Teda nie typické subdodávateľské firmy typu výroba "káblikov" a segmentov pre finálnu výrobu, ale vedu a výskum," dodala Pastuchová.


25. septembra

Úrokové sadzby Národnej banky Slovenska (NBS) zostávajú naďalej bez zmeny a potvrdzuje tak očakávania analytikov. Banková rada centrálnej banky na svojom utorňajšom rokovaní rozhodla o ponechaní základnej úrokovej sadzby pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre na úrovni 4,25 %. Nemení sa ani úročenie jednodňových obchodov s centrálnou bankou a tak jednodňová refinančná sadzba zostáva na úrovni 5,75 % a jednodňová sterilizačná reposadzba na 2,25 %. Informovala o tom NBS.

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) v európskom vestníku verejného obstarávania v utorok oficiálne potvrdila zrušenie druhej súťaže na komplexnú službu elektronického výberu mýta. “Z dôvodu dodržania princípu rovnakého zaobchádzania s uchádzačmi a z dôvodu ich nediskriminácie bola užšia súťaž zrušená. Pri zverejnení oznámení o vyhlásení užšej súťaže došlo k nesúladu medzi informáciami uvedenými v Úradnom vestníku Európskej únie a vo Vestníku verejného obstarávania. Zmluva nebola uzavretá,“ uvádza sa v európskom vestníku.

Novú modernú žiarovo pozinkovaciu linku otvorili v utorok v spoločnosti U. S. Steel Košice. Výstavba linky sa začala v júni 2005 a vyžiadala si náklady v hodnote 160 mil. USD, čo podľa aktuálneho kurzu predstavuje približne 3,87 mld. Sk. Jej súčasná kapacita je 350 tis. ton žiarovo pozinkovaných karosárskych plechov pre automobilový priemysel, ale využitie nájde aj pri výrobe bielej techniky. Nová linka vytvorila približne 150 pracovných miest. Na oficiálnom otvorení linky sa zúčastnil premiér Robert Fico, prezident korporácie U. S. Steel John Surma, medzi hosťami bol aj bývalý premiér a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.


26. septembra

Vláda v stredu schválila návrh nového zákona o minimálnej mzde. Ak by pri rokovaniach o úprave najnižších miezd nedospeli sociálni partneri k dohode v rámci tripartity, minimálna mzda by sa podľa návrhu zákona zvyšovala každoročne od 1. januára o mieru rastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy na Slovensku. Podľa navrhovaného zákona by sa mala minimálna mzda zvýšiť prvýkrát od 1. januára 2009. Minimálna mzda vo výške 8 100 Sk by preto mala na Slovensku platiť od začiatku októbra tohto roka do konca budúceho roka.

Vláda schválila na stredajšom zasadnutí návrh novely zákona o pozemných komunikáciách. Zmeniť a doplniť sa ním majú aj zákony o Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a o elektronickom výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií. Zámerom navrhovanej novely je vytvorenie osobitného právneho režimu pri výstavbe, prevádzkovaní a údržbe diaľnic a rýchlostných ciest súkromným sektorom na základe koncesnej zmluvy s ministerstvom dopravy.

Ročné zúčtovanie poistného by už na budúci rok nemali podávať niektoré skupiny poistencov. Ako sa uvádza v návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú v stredu schválila vláda, pôjde o študentov, starobných dôchodcov, asistentov osôb so zdravotným postihnutím, opatrovateľov a podobne. Tieto skupiny by sa mali stať opäť poistencami štátu, aj keď majú príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Novela by podľa návrhu mala platiť od januára budúceho roku.


27. septembra

Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. Bratislava vypísala po tretíkrát užšiu súťaž na dodávateľa komplexnej služby elektronického výberu mýta. Záujemcovia majú podať žiadosti o účasť v súťaži do 2. novembra, pričom NDS by mala vyzvať podľa predpokladu osem vybraných uchádzačov na predloženie ponúk 23. novembra tohto roka. Obálky s ponukami by sa mali otvárať 18. januára 2008. Predpokladaná hodnota zákazky na výber mýtneho je znovu určená na 20 mld. Sk.

Do Nitry mieri kórejský subdodávateľ japonského elektronického gigantu Sony. V priemyselnom parku si chce postaviť závod na siedmich hektároch. V prvej etape zastavia zhruba pätinu pozemku a preinvestuje 300 až 400 mil. Sk. V prvej etape plánuje investor zamestnať 350 ľudí. Firma už podpísala zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, "ostrú“ zmluvu má podpísať do dvoch týždňov. "Je to partner, ktorý už 40 rokov pracuje pre Sony,“ priblížil Ščurka. Meno investora zverejní až po podpise zmluvy.

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií odštartovalo verejné obstarávanie na výstavbu a prevádzku vybraných úsekov diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1 prostredníctvom projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP). Predbežné oznámenia o príprave zákaziek na dva z troch balíkov projektov má rezort odoslať 27. septembra na zverejnenie v európskom a slovenskom vestníku verejného obstarávania. Informoval o tom vo štvrtok minister dopravy Ľubomír Vážny s tým, že samotné tendre budú vyhlásené približne s odstupom päť až sedem dní.


28. septembra

Krajský súd v Bratislave 27. septembra zrušil rozhodnutie Protimonopolného úradu SR (PMÚ), ktorý rozhodol o udelení rekordnej pokuty vo výške 885 mil. Sk pre spoločnosť Slovak Telekom (ST). Podľa PMÚ spoločnosť ST zneužila dominantné postavenie na trhu tým, že neposkytla prístup k sústave miestnych vedení. "Z výroku rozhodnutia je zrejmé, že súd zrušil rozhodnutia úradu z takých dôvodov, proti ktorým nemá úrad právo podania opravného prostriedku a bude sa musieť celou vecou zaoberať od začiatku," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ST Jana Burdová.

Asociácia zamestnávateľských zväzov SR (AZZZ) a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) podpísali memorandum o spolupráci. Na tlačovej besede po rokovaní Prezídia AZZZ o tom informoval viceprezident AZZZ Peter Masár. "V poslednom čase už máme väčšinu vyhlásení spoločných," skonštatoval. Spolupráca oboch zamestnávateľských organizácií sa podľa neho zlepšila pri rokovaniach s vládou o novelizácii Zákonníka práce. "Obidve organizácie možno časom aj splynú," dodal.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 2. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 5. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 6. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 10. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 6 945
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 721
 3. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 4 823
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 253
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 3 257
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 372
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 211
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 022
 9. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 888
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 814
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nájomné v Berlíne, ktoré v poslednom období výrazne rástlo, je zmrazené na päť rokov.

Dohodu so spoločnosťami Vonovia a Deutsche Wohnen zahŕňa aj 450 obchodov.


SITA 10 h
Hlavná stanica v Skalitom.

Úsek má celkovo takmer 72 kilometrov.


SITA 10 h
Ilustračná fotografia.

Generálny riaditeľ Milan Veselý o minimálnych kompenzáciách vlády.


12 h
Jiří Žežulka.

Richterová a Žežulka podpísali zmluvu o spoločnom postupe pri výmene informácií.


TASR 13 h
Skryť Zatvoriť reklamu