SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - október 2007

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - október 2007

1. októbra

Štátny rozpočet bol po troch štvrťrokoch tohto roka iba v miernom schodku na úrovni 614,5 mil. Sk. Oproti stavu ku koncu augusta, kedy sa zaevidoval prebytok v objeme 401,7 mil. Sk, si tak pohoršil o vyše miliardu korún.

Celkový dlh v zdravotníctve predstavoval k 30. júnu tohto roka 7,367 mld. Sk. V tom istom období minulého roka sa pohyboval na úrovni 5,523 mld. Sk.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) zrušiť rokovacie konanie bez zverejnenia, ktorým si poisťovňa chcela obstarať pilotný projekt internetovej zdravotnej knižky pre poistenca.

Skryť Vypnúť reklamu

2. októbra

Miera nezamestnanosti na Slovensku by mala do roku 2015 klesnúť na 9,1 %.

Ceny niektorých základných potravín sa aj na Slovensku budú zvyšovať. Dôvodom je globálna neúroda v posledných dvoch rokoch.

Ministerstvo financií SR predložilo do skráteného pripomienkového konania Komunikačnú stratégiu zavedenia eura v SR, po ktorej schválení vládou bude môcť požiadať o pomoc pri financovaní komunikačnej kampane Európsku komisiu.

Miera inflácie v SR v auguste ostala nezmenená na júlovej úrovni 2,3 % a bola tak mierne nad priemerom krajín OECD.


3. októbra

Sociálna poisťovňa (SP) napriek zákonom stanovenej povinnosti nepredpísala zdravotníckym zariadeniam penále, ktoré ku koncu júla dosahovalo 1,619 mld. Sk. Ako však uviedla SP, ak nie je penále predpísané rozhodnutím, znamená to, že zdravotnícke zariadenie doteraz neuhradilo dlžné sumy poistného

Skryť Vypnúť reklamu

Experti Medzinárodného menového fondu (MMF) odporúčajú slovenskej vláde výraznejšie zefektívniť zdravotný systém. Aktuálnou výzvou pre Slovensko je podľa MMF zlepšiť výsledky poskytovania zdravotnej starostlivosti a zároveň dostať pod kontrolu verejné výdavky.

O vytvorenie a prevádzku informačnej internetovej stránky o procese zavádzania eura na Slovensku prejavilo záujem šesť subjektov.

Odborná verejnosť začala diskutovať o potrebe skoršej výstavby novej jadrovej elektrárne V3 v Jaslovských Bohuniciach na mieste odstavovanej elektrárne V1.

Tržby maloobchodných predajcov v SR sa v auguste podľa štatistického úradu Európskej únie Eurostat zvýšili medziročne o 5,2 % po júlovom raste o 6 %. V medzimesačnom porovnaní maloobchodné tržby v SR stúpli o 0,4 %.

Skryť Vypnúť reklamu

4. októbra

SR čerpala ku koncu septembra tohto roku zo záväzkov prvého programovacieho obdobia rokov 2004 až 2006 zo štrukturálnych fondov 23,1 mld. Sk. Z celkového záväzku na toto programové obdobie vo výške 44,7 mld. Sk to predstavovalo čerpanie na úrovni 51,69 %.

Periodicitu návštev nezamestnaných na úradoch práce kvôli preukazovaniu hľadania si zamestnania by mali od začiatku marca budúceho roka určovať samotné úrady práce.

Predseda vlády Robert Fico pripustil, že výška poistného na zdravotné poistenie, ktoré platí štát za svojich poistencov, by sa mohla zvýšiť.

Štátna pomoc pre investorov vo forme finančných prostriedkov sa bude podľa premiéra Roberta Fica v budúcnosti postupne znižovať.


5. októbra

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda Roberta Fica nebude podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša schopná predložiť do parlamentu seriózny návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. Vláda podľa Mikloša tiež ohrozuje prijatie eura na Slovensku prijímaním opatrení, ktoré zjavne ohrozujú udržateľnosť plnenia kritérií.

Fond národného majetku SR zatiaľ od energetických spoločností, v ktorých má podiely štát, nedostal všetky dividendy z ich minuloročných ziskov.

V návrhu verejnej minimálnej siete nemocníc sa budú nachádzať iba zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.

Zákon o zavedení eura v Slovenskej republike, nazývaný aj generálny zákon, by mal podľa splnomocnenca vlády pre euro Igora Baráta prejsť parlamentom hladko.

Telekomunikačný operátor Slovanet, a.s. minulý piatok podpísal zmluvu s Generálnou prokuratúrou SR o dodávke sieťového riešenia. Ako ďalej spoločnosť Slovanet informovala, novú sieť plánuje uviesť do prevádzky už začiatkom decembra tohto roka. Slovanet podľa zverejnených informácií začal s výstavbou siete hneď po podpise zmluvy.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovak Telekom, a.s. (ST) vdefinitívne previedol akcie spoločnosti TBDS, a.s. (bývalý odštepný závod Rádiokomunikácie a RK Tower, s.r.o.) na spoločnosť TRI R, a.s. V pondelok o tom informovala spoločnosť ST. "Prevod akcií nasledoval po získaní súhlasu Protimonopolného úradu SR, na základe zmluvy podpísanej medzi spoločnosťami ST a TRI R," informovala spoločnosť ST.


7. októbra

Ľudová strana-HZDS trvá podľa jej podpredsedu Milana Urbániho na svojich podmienkach, ktoré predložila k návrhu novely zákona o sociálnom poistení. "Požadujeme otvorenie systému len pre ľudí, pre ktorých je to nevýhodné,“ povedal Urbáni. Podľa neho ide o ľudí starších ako 50 rokov a s príjmom nižším ako 11 tis. Sk za mesiac.

Skryť Vypnúť reklamu

8. októbra

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) zverejnilo v európskom vestníku verejného obstarávania dve predbežné oznámenia na výber koncesionára pre vybrané úseky diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1 cez projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP).

Distribučná spoločnosť Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE) už vyplatila štátu za jeho 51-percentný podiel z minuloročného zisku dividendy vo výške 960 mil. Sk. "Výplata dividend sa na základe rozhodnutia valného zhromaždenia realizovala v dvoch platbách. Prvá bola uhradená koncom júna a druhá koncom septembra tohto roku. To znamená, že k 4. októbru mal Fond národného majetku SR od Stredoslovenskej energetiky na účte plnú sumu," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SSE Radoslava Gbelská. Fond národného majetku SR (FNM) evidoval k 25. septembru tohto roka od SSE dividendy vo výške 459 mil. Sk.

Skryť Vypnúť reklamu

9. októbra

Predsedovia vládnych strán Robert Fico, Vladimír Mečiar a Ján Slota sa vo Vysokých Tatrách dohodli na podobe štátneho rozpočtu na budúci rok. Návrh rozpočtu, dohodnutý vo vile Kamzík v Starom Smokovci, bude podľa Fica schválený vo štvrtok na zasadnutí vlády a získa aj podporu v Národnej rade Slovenskej republiky. Lídri koalície sa tiež dohodli, že členovia vlády, ani koaliční poslanci už nebudú dávať k schválenému návrhu rozpočtu žiadne pozmeňujúce návrhy. Jedinú výhradu má predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. „Nebolo preukázané nutné navýšenie zdrojov pre Slovenskú informačnú službu o 200 mil. Sk,“ povedal po rokovaní Vladimír Mečiar. HZDS navrhuje tieto peniaze presunúť do rezortu zdravotníctva alebo ako účelový zdroj pre osoby ťažko alebo nevyliečiteľne choré. ĽS-HZDS to prednesie ako pozmeňujúci návrh k štátnemu rozpočtu.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci Klára Sárközy (SMK), Iveta Radičová (SDKÚ-DS) a Július Brocka (KDH) pripravujú podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa v súvislosti so zverejnením údajov o ich neúčasti v druhom dôchodkovom pilieri. Tieto informácie zverejnila poslankyňa za Smer-SD Jana Vaľová minulý týždeň v diskusnej relácii v Slovenskom rozhlase. "Poslankyňa Vaľová tým porušila zákon o ochrane osobných údajov keďže zverejnila osobné údaje bez súhlasu dotknutých osôb," povedala na tlačovej besede podpredsedníčka SMK Klára Sárközy. Opoziční poslanci chcú dať súčasne podnet na prešetrenie celej veci aj na Úrad na ochranu osobných údajov.

Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne (SP) Ivan Bernátek popiera informácie o tom, že by z prostredia poisťovne unikli osobné údaje o jej poistencoch. "Poisťovňa má vysokú úroveň zabezpečenia informačných systémov," uviedol na utorkovej tlačovej besede Bernátek. Ako pokračoval žiadna osoba z vedenia SP nemá prístup k databázam, ktoré by mohli napomôcť pri identifikácii hociktorého poistenca.

Skryť Vypnúť reklamu

10. októbra

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) zrealizovala do konca septembra tohto roku 48 investičných projektov v celkovej výške 1,062 mld. eur. Vďaka týmto investíciám by sa malo na Slovensku vytvoriť 11 247 nových pracovných miest. "V porovnaní s rokom 2006, kedy za celý rok agentúra SARIO úspešne ukončila 65 investičných projektov v celkovom objeme 607 mil. eur, ide o takmer dvojnásobný nárast," uviedol na stredajšej tlačovej besede generálny riaditeľ SARIO Peter Hajaš.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) podporuje návrh Asociácie nemocníc Slovenska, aby štát odvádzal do zdravotníctva za svojich poistencov odvody vo výške 5 % z priemernej mzdy na Slovensku. "Zamestnávatelia sú presvedčení, že súčasný ekonomický rast a tým aj vyššie daňové príjmy vytvárajú predpoklady pre zvýšenie objemu finančných prostriedkov odvádzaných do zdravotníctva zo strany štátu," uviedol tajomník RÚZ Martin Hošták.

Skryť Vypnúť reklamu

Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR navrhuje, aby zisk museli použiť na úhradu zdravotnej starostlivosti nielen poisťovne, ale aj lekárne, distribútori a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Ako na stredajšej tlačovej besede uviedol výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč, združenie tak chce poukázať na absurditu súčasného vládneho návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý stanovuje poisťovniam, aby kladný výsledok hospodárenia použili na úhradu zdravotnej starostlivosti.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) emisný rating v domácej a zahraničnej mene (IDR) na úrovni "A". Ako agentúra ďalej uviedla, výhľad oboch ratingov ostáva stabilný. Úroveň ratingu podľa Fitch Ratings odzrkadľuje konzervatívnu finančnú politiku a silný obchodný profil spoločnosti, ktorý podporuje pozícia SPP v oblasti prepravy ruského zemného plynu do ostatných krajín Európskej únie. Ratingová agentúra vo svojej správe však upozorňuje, že ak vláda bude zasahovať do cien zemného plynu, môže nepriaznivo ovplyvniť cash flow spoločnosti, čo môže vyústiť do zníženia ratingu

Skryť Vypnúť reklamu

11. októbra

Vláda schválila rozpočet verejnej správy na roky 2008 až 2010 a štátny rozpočet na budúci rok s navrhovaným deficitom verejnej správy v budúcom roku na úrovni 2,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Samotný štátny rozpočet bol v návrhu, ktorý predložilo ministerstvo financií na štvrtkové rokovanie vlády, s rozpočtovaným deficitom na úrovni 31,981 mld. Sk, čo znamenalo oproti prvému návrhu rozpočtu navýšenie o 7,8 mld. Sk.

V porovnaní s ostatnými členskými štátmi Európskej únie (EÚ) sa Slovensku darí veľmi dobre v príprave na čerpanie prostriedkov z európskych fondov v programovom období 2007 až 2013. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľ Generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku Európskej komisie (EK) José Palma Andrés. Ako pritom dodal, Slovensko je z tohto hľadiska na vysokej úrovni a doterajšia náročná príprava sa v súčasnosti už začína prejavovať v kvalite.

Skryť Vypnúť reklamu

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) žiada ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny SR Vieru Tomanovú, aby rešpektovala odporúčania expertov Medzinárodného úradu práce a stiahla z druhého čítania v Národnej rade SR návrh novely zákona o sociálnom poistení. "Je nevyhnutné, aby sa vytvorila tripartitná odborná pracovná skupina, ktorá pripraví analýzy, komplexne posúdi súčasný stav dôchodkového systému a vypracuje dlhodobé prognózy jeho vývoja. Až na základe týchto odborných výstupov by malo ministerstvo vypracovať a predložiť legislatívne návrhy“ povedal prezident RÚZ Marian Jusko.

Štát na zdravotné poistenie za svojich poistencov odvedie na budúci rok 30,5 mld. Sk. Oproti tomuto roku tak zvýši výšku odvodov zo súčasnej úrovne 4 % priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstva na 4,5 %. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu, ktorý vo štvrtok schválila vláda. Ako sa uvádza v návrhu, na budúci rok štát predpokladá, že bude platiť poistné na 3 011 927 poistencov.

Skryť Vypnúť reklamu

12. októbra

Štatistický úrad SR (ŠÚ) zrevidoval minuloročný deficit zahraničného obchodu o takmer 18 mld. Sk smerom nadol. Podľa aktuálnych údajov, ktoré úrad zverejnil v piatok, tak obchodná bilancia Slovenska za celý minulý rok vykázala schodok v objeme 75,256 mld. Sk, čo je o 17,844 mld. Sk menej, ako sa uvádzalo doteraz. Celkový dovoz za minulý rok pritom ŠÚ zredukoval o 25,364 mld. Sk na 1,308 bil. Sk a celkový vývoz znížil o 7,502 mld. Sk na 1,233 bil. Sk.

Pre rok 2008 zmenilo zdravotnú poisťovňu 263 735 poistencov. Tento predbežný neoficiálny údaj poskytol na piatkovom brífingu v Košiciach predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richard Demovič. Ide o výrazne nižší počet ako vlani, kedy poisťovňu zmenilo 713 tis. poistencov.

Skryť Vypnúť reklamu

15. októbra

Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a návrh rozpočtu verejných financií na roky 2008 až 2010 bol už doručený do parlamentu. Potvrdilo to tlačové oddelenie Národnej rady (NR) SR. Vláda tak splnila zákonnú podmienku, podľa ktorej musí byť návrh rozpočtu do parlamentu doručený najneskôr do 15. októbra. O návrhu rozpočtu tak budú poslanci NR SR rokovať na poslednej tohtoročnej schôdzi, ktorá začne 27. novembra.

Novootvorená prevádzka zameraná na výrobu LCD televízorov spoločnosti Sony v Nitre plánuje v roku 2008 dosiahnuť výrobnú kapacitu 3 mil. kusov LCD televízorov ročne. Informovala o tom spoločnosť. Závod plánuje v budúcom roku zamestnávať 3 tis. ľudí.


16. októbra

Medziročná harmonizovaná inflácia v septembri zrýchlila svoje tempo oproti augustu o 0,5 percentuálneho bodu na 1,7 %. Na medzimesačnej báze pritom ceny merané harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) Európskej únie stúpli o 0,3 %, kým v auguste oproti júlu naopak spotrebiteľské ceny klesli o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Skryť Vypnúť reklamu

Talianska energetická spoločnosť Enel v utorok uviedla, že si môže ešte rozmyslieť svoje plány investovať na Slovensku do energetiky 4,64 mld. USD, a to v prípade, že vláda bude zasahovať do energetického trhu. Dominantný slovenský výrobca elektriny, Slovenské elektrárne, ktorého 66-percentný podiel vlastní Enel, vyjadril obavy zo zámeru ministerstva hospodárstva dať Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR právomoc stanovovať podmienky predaja elektriny a dohliadať nad aukciami.


17. októbra

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu septembra tohto roka 8,3 %. V medzimesačnom porovnaní tak zaznamenala nárast o 0,11 percentuálneho bodu. Oproti septembru 2006 bola pritom nižšia o 1,45 percentuálneho bodu

Vláda v schválila nariadenie o sumách vianočného príspevku v roku 2007. Príspevky by mali dosiahnuť od 1 500 Sk do 2 000 Sk.

Rastúce ceny potravín by nemali ohrozovať plnenie inflačného maastrichtského kritéria. Povedal to po rokovaní vlády guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko.

Vláda by mala podľa ministerstva financií (MF) zúžiť rozsah projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) plánovaných pri výstavbe úsekov diaľnice D1 a vylúčiť tretí balík, týkajúci sa technicky komplikovaných úsekov okolo Žiliny.

Ak by sa mali projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP) pri výstavbe úsekov diaľnice D1 a rýchlocesty R1 realizovať v obmedzenej podobe, je otázne, či bude vôbec potrebná ich realizácia. Uviedol to v stredu štátny tajomník ministerstva dopravy Milan Mojš v súvislosti so stanoviskom ministerstva financií, ktoré odporúča vláde skresať rozsah diaľničných projektov PPP o tretinu zo 151 na 95 kilometrov.

Ak sa nepodarí predĺžiť životnosť dvoch jadrových blokov elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach, Slovensko určite postaví novú jadrovú elektráreň (JE) v Kecerovciach. Ako ďalej uviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek rok 2025, kedy končí životnosť V2, bude pre Slovensko v oblasti elektroenergetiky zlomový.


18. októbra

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny predložilo do pripomienkového konania návrh na vypovedanie Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Ukrajiny o vzájomnom zamestnávaní občanov. Občania Ukrajiny by sa na území Slovenska mali po vypovedaní medzivládnej dohody zamestnávať len na základe všeobecne záväzných právnych predpisov pre zamestnávanie cudzincov.


19. októbra

Ďalšiu revalváciu centrálnej parity v rámci systému ERM II podľa viacerých analytikov nemožno vylúčiť. Koruna by totiž mala naďalej silnieť, čo by ju posúvalo stále výraznejšie od stredového kurzu. "Predpokladám, že Slovensko bude podľa gréckeho scenára začiatkom budúceho roku revalvovať centrálnu paritu ERM II, pri ktorej bude neskôr vyhlásený aj konverzný kurz," uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Francúzska mliekarenská skupina Senoble kupuje rimavskosobotskú Gemerskú mliekareň, s.r.o. Informovala o tom v piatok s tým, že kúpnu zmluvu podpísali v stredu 17. októbra a celú transakciu musí ešte odsúhlasiť Protimonopolný úrad SR. Gemerská mliekareň by sa tak po zvolenskom závode mala stať druhým výrobným podnikom skupiny Senoble na Slovensku.

Oddlženie zdravotníctva spoločnosťou Veriteľ nebolo podľa záverov ministerstva financií pripravené tak, aby vyčlenené finančné prostriedky boli použité transparentne, efektívne, účelne a hospodárne a nie je možné vylúčiť, že sa oddlžovalo v korupčnom prostredí.

Belgická spoločnosť Punch Technix Equipment Manufacturing s. r. o. (Punch) prepustí v budúcom roku v Námestove 301 zamestnancov. Hromadné prepúšťanie zamestnancov pracujúcich na projektoch elektrotechnickej výroby ohlásila firma Obvodnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Námestove v priebehu tohto mesiaca.


22. októbra

Európsky štatistický úrad Eurostat zrevidoval deficit verejných financií Slovenska za minulý rok na 3,69 % hrubého domáceho produktu (HDP). Oproti doteraz uvádzaným údajom to predstavuje navýšenie deficitu o 0,3 percentuálneho bodu. Eurostat pristúpil k revízii po tom, čo prehodnotil účtovanie niektorých položiek a dodatočne do verejného okruhu zaradil Slovenský rozhlas a Slovenskú televíziu. Najvýznamnejšou zmenou však bola zmena metodiky akruálneho zaznamenania daní a sociálnych príspevkov. Ministerstvo financií na základe týchto zmien aktualizovalo svoju predikciu deficitu verejných financií na tento rok na úrovni 2,67 % HDP.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) vyjadruje znepokojenie nad súčasnou situáciou, keď obchodné reťazce sú obviňované z umelého zvyšovania cien niektorých základných potravín. RÚZ je tiež presvedčená, že obchodné reťazce svojou cenovou politikou rozhodne neohrozujú prijatie eura na Slovensku. Hlavným dôvodom nárastu cien potravín je podľa zamestnávateľov výrazné zvýšenie cien poľnohospodárskych produktov, pretože kým v roku 2006 farmári inkasovali za tonu potravinárskej pšenice 3 899 Sk, aktuálne ceny sa v septembri tohto roka vyšplhali až na 6 947 Sk, čo znamená nárast v priebehu krátkej doby až o 78 %.

Informačnú internetovú stránku o procese zavádzania eura na Slovensku vytvorí a bude prevádzkovať spoločnosť Tempest. Uviedol to pre agentúru SITA splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát. Ministerstvo financií SR túto spoločnosť vybralo v rámci verejnej súťaže zo šiestich záujemcov, pričom rozhodujúcim kritériom bola cena. Ministerstvo pritom pri vyhlasovaní súťaže uvádzalo predpokladanú cenu zákazky na úrovni 5 mil. Sk.


23. októbra

Petíciu na ochranu II. piliera dôchodkového sporenia odovzdali v utorok v podateľni Národnej rady SR členovia petičného výboru. "Odovzdali sme 7 670 petičných hárkov, na ktorých je nami skontrolovaných 126 277 podpisov, ktoré sme zozbierali v priebehu dvoch týždňov," uviedla poslankyňa za SDKÚ-DS Iveta Radičová. Zároveň sa obrátili listom na predsedu parlamentu Pavla Pašku, aby zaradil rozpravu o petícii pred rokovanie o novele zákona o sociálnom poistení.

ĽS-HZDS naďalej trvá na tom, aby sa pre predčasných starobných dôchodcov zachovala možnosť poberať predčasný dôchodok aj pracovať. Na tlačovej besede to uviedol štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí za ĽS-HZDS Peter Sika. "Túto podmienku sme stanovili kvôli tomu, aby sa nevytvárali možné retroaktívne opatrenia, alebo aby sa nevytvárali dve skupiny predčasných dôchodcov, keď by sme jedným dovolili pracovať a iným prácu zakázali," povedal.

O tom, či vláda využije projekty verejno-súkromného partnerstva pri výstavbe úsekov diaľnice D1 a rýchlocesty R1 rozhodnú ich tendre. Ako uviedol vládny splnomocnenec pre urýchlenie výstavby diaľnic a rýchlostných ciest a generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma, vláda sa rozhodla pokračovať v plnení uznesení, ktoré v rámci výstavby diaľnic a rýchlostných ciest schválila a na budúci týždeň by mali byť vyhlásené tendre na prvé dva balíky projektov.


24. októbra

Štatistický úrad SR (ŠÚ) po zmene metodiky navýšil minuloročný reálny rast hrubého domáceho produktu (HDP) oproti doteraz uvádzaným údajom o 0,5 percentuálneho bodu na 8,8 %. Podľa aktualizovaného odhadu dosiahol objem HDP v minulom roku v bežných cenách 1,66 bil. Sk, čo znamenalo medziročný nominálny rast o 11,7 %. ŠÚ revidoval aj údaje o hrubom domácom produkte za obdobie rokov 1995 až 2005.

Vláda v stredu schválila zmenu nariadenia o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Nariadenie stanovuje minimálnu sieť nemocníc pre zabezpečenie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, do ktorej bude patriť 34 zdravotníckych zariadení. Novelizované nariadenie tak zaraďuje do minimálnej siete iba zdravotnícke zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu.

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR zvažuje modernizovať Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s. formou vytvorenia spoločného podniku so súkromným investorom. "Išlo by o spoločný podnik s majoritnou účasťou štátu," povedal po rokovaní vlády minister dopravy Ľubomír Vážny. Rezort dopravy bude podľa Vážneho rokovať s viacerými potenciálnymi záujemcami o vytvorenie spoločného podniku, pričom jedným z potenciálnych záujemcov je podľa ministra aj viedenské letisko.

Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa požiada všetky orgány Slovenského pozemkového fondu (SPF) o odpočet svojej činnosti. "Výkonnosť tohto úradu výrazne poklesla, keďže jeho orgány sa nie plne venujú svojim úlohám," uviedol. Pokiaľ sa vlani podľa Jureňu podpísalo 500 reštitučných nárokov, v tomto roku sa podpísalo len 50 takýchto rozhodnutí.


25. októbra

Národná rada SR schválila vládny návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. Parlamentu sa to podarilo napriek tomu, že opoziční poslanci tesne pred záverečným hlasovaním opustili rokovaciu sálu. Podľa definitívne schválenej podoby zákona budú poisťovne musieť po prvý raz v roku 2009 použiť celý zisk z verejného zdravotného poistenia na úhradu zdravotných výkonov.

Eurokomisárka pre regionálnu politiku Danuta Hübnerová, minister výstavby a regionálneho rozvoja Marián Janušek a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny vo štvrtok v Košiciach podpísali prijatie prvých štyroch operačných programov, a to Doprava, Informatizácia spoločnosti, Regionálny operačný program a Technická pomoc. Slovensko predložilo Európskej komisii jedenásť operačných programov, v rámci ktorých by SR mala dostať v priebehu rokov 2007 až 2013 celkom 11,6 mld. eur. Hübnerová uviedla, že EK do konca roka schváli aj ďalšie operačné programy.

Európsky súdny dvor začiatkom októbra tohto roka prvostupňovým rozhodnutím zamietol žalobu oceliarne U.S. Steel Košice (USSK) z februára tohto roka, v ktorej žiadala zrušiť rozhodnutie Európskej komisie o národnom alokačnom pláne na rozdelenie emisných kvót na roky 2008 až 2012. Súd zároveň zamietol aj podobnú žalobu spoločnosti ešte z konca roku 2004, kde žiadala zrušiť rozhodnutie komisie o prideľovaní kvót skleníkových plynov pred rokom 2008, pričom prikázal košickej firme uhradiť súdne trovy za obe žaloby. U.S. Steel Košice sa voči rozhodnutiu prvostupňového súdu môže odvolať.


26. októbra

Územné úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už prepustili 1 361 zamestnancov. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny tak podľa jeho hovorkyne Danice Lehockej ako prvá inštitúcia oznámila napĺňanie vládnych uznesení o znižovaní počtu štátnych zamestnancov.

Akcionári zdravotných poisťovní už pripravujú kroky voči Slovenskej republike po tom, ako vo štvrtok parlament schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá poisťovne núti vrátiť svoj zisk z verejného zdravotného poistenia späť do systému. Ako na piatkovej tlačovej besede informoval výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní SR Eduard Kováč, akcionári využijú všetky kroky a budú sa domáhať súdnej ochrany svojich práv.

Predseda vlády SR Robert Fico je šokovaný s akou ľahkosťou a otvorenosťou súkromné zdravotné poisťovne priznávajú, že im nejde o nič iné len o zisk, ktorý si "bezprácne odrežú z peňazí, ktoré ľudia musia povinne odvádzať ako zdravotné poistenie". Uvádza sa to v stanovisku predsedu vlády SR Róberta Fica k vyhláseniam Združenia zdravotných poisťovní. "S ľahkosťou hovoria o 15, 20, 30 mld. Sk, o ktorých predpokladali, že sa stanú ľahkým ziskom pri ich nakladaní s verejnými zdrojmi," uviedol na adresu zdravotných poisťovní Fico.


29. októbra

Hospodárska a sociálna rada v pondelok opäť nerokovala kvôli nedostatočnému počtu prítomných ministrov. Agentúre SITA to potvrdil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták. Ako ďalej uviedol, na rokovanie tripartity prišla len ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová ako predsedníčka HSR a minister školstva Ján Mikolaj.

Spoločnosť Asseco Slovakia, a.s. získala majoritný 51-percentný podiel v spoločnosti Disig, a.s., ktorá je prevádzkovateľom certifikačných služieb a služieb informačnej bezpečnosti. Informovali o tom obidve spoločnosti.


30. októbra

V prvom polroku budúceho roka bude mať viac ako 1,5 mil. sporiteľov, ktorí od januára 2005 vstúpili do systému starobného dôchodkového sporenia, možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému, spravovaného Sociálnou poisťovňou. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament.

Úrokové sadzby Národnej banky Slovenska (NBS) zostali aj po októbrovom zasadnutí bankovej rady bez zmeny. Banková rada centrálnej banky na svojom utorňajšom rokovaní rozhodla o ponechaní základnej úrokovej sadzby pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre na úrovni 4,25 %.


31. októbra

Slovensko po štyroch rokoch stúpania v rebríčku globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (SEF) tento rok opäť kleslo. Kým vlani sa krajina umiestnila spomedzi 131 ekonomík na 37. mieste, v tomto roku obsadila 41. priečku. Informovala o tom Podnikateľská aliancia Slovenska.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) vyhlásila, že zváži podanie na Ústavný súd SR pre vládne nariadenie o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Prevádzky spoločnosti Ahold na Slovensku, teda hypermarkety Hypernova a supermarkety Albert, má údajne záujem prevziať finančná skupina J&T. V prípade uskutočnenia transakcie by pritom prevádzku hypermarketov a supermarketov Aholdu mali vykonávať jednotlivé spotrebné družstvá systému Coop Jednota, s ktorými J&T komunikuje. Potvrdil to šéf Coop Jednota Prešov Ján Plučinský, podľa ktorého má jeho spotrebné družstvo záujem o prevádzku hypermarketov Hypernova v Prešove a Bardejove.

Slovenské konzorcium špeditéra Šped Trans Levice a finančnej skupiny Slavia Capital Group, ktoré postúpilo do druhého kola privatizácie maďarskej štátnej nákladnej železničnej spoločnosti MÁV Cargo, posilnil medzinárodný súkromný investičný fond York Capital Management (YCM).


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 2. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 3. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 6. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 3. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 4. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 5. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 6. Spravte si zásoby zdravia
 7. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 9. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 10. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 551
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 683
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 595
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 586
 5. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 500
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 141
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 920
 8. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 2 800
 9. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 574
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 288
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čínska developerská spoločnosť Evergrande.

Dlhy spoločnosti strašia svetové trhy.


TASR 5m
Vizualizácia polyfunkčného projektu, ktorý pripravuje rodina Poórovcov.

Firma podnikateľa chce stavať v Ružinove.


9 h
Wolt už funguje v Česku.

Prepočítali sme rentabilitu reštaurácie i donáškovej služby.


16 h
Investori sú obkľúčení políciou a bezpečnostným personálom, keď sa pokúšajú dostať do sídla Evergrande.

Developer má vo štvrtok splatiť úroky z dlhopisov vo výške 83,5 milióna dolárov.


TASR 16 h

Blogy SME

 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 2. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 3. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 4. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 5. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 6. Jakub Šimek: Ako po pandémii predbehnúť Estónsko je otázka za 20 bitcoinov
 7. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 8. Martin Ondráš: Vidiek nestratil len 5 mld, stratil nádej a budúcnosť....
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 045
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 904
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 966
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 106
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 808
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 4 335
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 3 933
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 777
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu