SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - január 2007

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR

1. januára


Sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na lieky a vybraný zdravotnícky tovar sa od začiatku roka 2007 znížila na 10 %. Na ostatné tovary aj naďalej platí základná sadzba DPH vo výške 19 %. Vyplýva to z vládnej novely zákona o DPH, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2007.

Bulharsko a Rumunsko sa s príchodom nového roka stali členmi Európskej únii (EÚ). Od pondelka tak má únia už 27 členov.

Slovinsko sa v pondelok stalo prvou krajinou bývalého východného bloku, ktorá zaviedla spoločnú európsku menu euro.

Skryť Vypnúť reklamu

2. januára


Bratislavská rafinéria Slovnaft dostala hneď na úvod nového roka od Protimonopolného úradu SR (PMÚ) tristomiliónovú pokutu. Odbor zneužívania dominantného postavenia PMÚ totiž usúdil, že Slovnaft zneužil dominantné postavenie svojou rabatovou politikou voči odberateľom.

Rozpočtové hospodárenie Slovenska skončilo v minulom roku s deficitom o takmer 26 mld. Sk nižším, ako sa rozpočtovalo. Kým v schválenom rozpočte sa počítalo so schodkom 57,468 mld. Sk, jeho výška ku koncu decembra predstavovala 31,678 mld. Sk. Deficit bol tak o vyše 2 mld. Sk nižší aj v porovnaní so schodkom v roku 2005.

Prezident Ivan Gašparovič v utorok podpísal novelu zákona o zdravotných poisťovniach, na základe ktorej vláda bude môcť kedykoľvek odvolať predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na podnet ministra zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Ivan Gašparovič odobril zákon o elektronickom mýte. V utorok podpísal zákon, podľa ktorého budú vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony prechádzajúce diaľnice, rýchlostné cesty a cesty I. triedy spoplatňované elektronicky.


3. januára


Od začiatku roka začali na Slovensku platiť pravidlá tzv. vytesňovania drobných akcionárov. Ak podiel väčšinového vlastníka dosiahne po ukončení ponuky na prevzatie najmenej 95 % základného imania, bude mať právo požadovať od majiteľov zostávajúcich akcií, aby mu za primerané protiplnenie predali svoje akcie.


4. januára


Ceny za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody (vodné) a za odvedenie a čistenie odpadovej vody (stočné) sa v tomto roku v priemere znížia oproti roku 2006 o 5,2 %. Pre domácnosti sa vodné a stočné v priemere zníži o 4,1 % a pre ostatných odberateľov o 6,3 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasnú päťčlennú Radu Sociálnej poisťovne v tomto roku nahradí jeden generálny riaditeľ poisťovne. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou sa s účinnosťou od 1. januára 2007 súčasne novelizuje aj zákon o sociálnom poistení.


5. januára


Spoločnosť Carrefour v reakcii na rozhodnutie Protimonopolného úradu SR nepovoliť zlúčenie obchodných sietí Tesca a Carrefouru na Slovensku uviedla, že zvažuje aj možnosť prevodu svojich slovenských prevádzok jednotlivo.

Samsung Electronics je v záverečnej fáze rokovaní s vládou SR a pravdepodobne na Slovensku vybuduje nový závod na výrobu LCD obrazoviek, uviedol v piatok pre agentúru Reuters Anton Ondrej, riaditeľ pre externú komunikáciu a prevádzku spoločnosti na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

8. januára


Večer 8. januára 2007 o 19:54 boli zastavené dodávky ropy ropovodom Družba na Slovensko.

Vládna koalícia sa na pondelňajšom rokovaní zhodla, že považuje zmluvu, podľa ktorej môžu Vodným dielom Gabčíkovo disponovať Slovenské elektrárne (SE), za nulitnú, čiže neplatnú. Dohodli sa na tom v pondelok predsedovia Smeru-SD Robert Fico, SNS Ján Slota a ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu spoločností Eco-Invest, a.s. a Tauris, a.s. Koncentrácia spočíva v získaní priamej kontroly podniku Eco-Invest nad mäsiarskou firmou Tauris, a.s.

Spoločnosť Asseco Slovakia, a.s. podpísala akvizičnú zmluvu so spoločnosťou Datalock, a.s. a stala sa vlastníkom 51-percentného podielu akcií Datalocku.

Skryť Vypnúť reklamu

9. januára


Slovensko má podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka dostatok zásob ropy a pripravené scenáre na preklenutie výpadku dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba kvôli obchodnému sporu Ruska a Bieloruska.

Ministerstvo hospodárstva SR chce získať kontrolu nad šiestimi najväčšími teplárenskými spoločnosťami, ktorých jediným majiteľom a vykonávateľom akcionárskych práv je Fond národného majetku SR.

Rada Protimonopolného úradu SR potvrdila prvostupňové rozhodnutie o udelení pokuty 75 mil. Sk Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. za zneužitie dominantného postavenia.

Česká štátom vlastnená spoločnosť Mero má stále záujem kúpiť 49-percentný podiel v slovenskej spoločnosti Transpetrol.


10. januára

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť Transpetrol zaznamenala prívod ropy v Budkovciach, kde je prečerpávacia stanica ropovodu Družba, v stredu večer o 22.43.

Šéfom Sociálnej poisťovne sa od 15. januára tohto roka stane Ivan Bernátek. V stredu o tom rozhodla vláda. Bernátka, ktorý nahradí súčasnú päťčlennú Radu riaditeľov Sociálnej poisťovne, vláda vymenovala do funkcie na nasledujúcich šesť rokov.

Senát Špeciálneho súdu v Pezinku v stredu uznal Vladimíra F., Františka M. a Mariána Š. vinných z trestného činu podvodu v kauze nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia. Vladimírovi F. a Františkovi M. udelil senát Špeciálneho súdu trest odňatia slobody na 11 rokov a šesť mesiacov nepodmienečne v tretej nápravnovýchovnej skupine.

Karol Mrva sa stal členom Bankovej rady Národnej banky Slovenska na ďalších päť rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

11. januára


Strana SDKÚ-DS vo štvrtok podala spolu s podpismi poslancov z klubov KDH a SMK návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera dôchodkového zabezpečenia do parlamentu, ktorý by sa ním mal zaoberať koncom januára.

Slovensko-česká investičná skupina Penta má záujem poskytovať služby mobilného virtuálneho operátora v krajinách Visegrádskej štvorky (V4). “Prostredníctvom spoločnosti Mobile Entertainment Company, a.s. budeme oslovovať vo všetkých krajinách V4 rovnakú cieľovú skupinu, jednou značkou, logom a aj ponukou,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Penta Investments Martin Danko.

Kórejská spoločnosť Sewon, výrobca káblových zväzkov a komponentov pre automobilový priemysel a jeden z hlavných dodávateľov automobilky Kia, má záujem začať podnikať v bývalých kasárňach kpt. Jána Nálepku v Rimavskej Sobote.

Skryť Vypnúť reklamu

12. januára


Dodávky ropy cez ropovod Družba sa stabilizovali a dosiahli štandardnú úroveň. "Ministerstvo hospodárstva situáciu naďalej monitoruje. Sme v stálom kontakte s dispečermi v Moskve a v Budkoviach," uviedol hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara.

Veľvyslankyňa Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Judith MacGregor potvrdila šéfovi Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Petrovi Hajašovi, že britskí investori majú záujem investovať na Slovensku.

Bratislavská automobilka Volkswagen (VW) Slovakia, a.s. má od januára tohto roka novú kolektívnu zmluvu. Ako informovala vedúca útvaru komunikácie VW Slovakia Silvia Nosálová, kolektívnu zmluvu uzatvorila automobilka po dohode s odbormi VW Slovakia na obdobie nasledujúcich dvoch rokov. Medzi najdôležitejšie body dohody patrí podľa Nosálovej valorizácia tarifných tried o 7,5 %.

Skryť Vypnúť reklamu

15. januára


Slovensko sa stále uchádza o spätné odkúpenie 49 % akcií spoločnosti Transpetrol, ktoré stále pravdepodobne vlastní holandská dcéra ruskej firmy Jukos, Jukos Finance B.V. Uviedol to hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara

Novelu Zákonníka práce považuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) za zákon roka. Dosiahnuť chce v nej najmä posilnenie práv zamestnancov. Podľa viceprezidenta KOZ Vladimíra Mojša by mala nadobudnúť účinnosť 1. júla. KOZ chce v novele jasne zadefinovať závislú prácu, ktorú by podľa KOZ zamestnanci vykonávali v pracovnoprávnom a nie v obchodnom vzťahu, aby sa mzdové podmienky dohodnuté v Kolektívnej zmluve zhodovali s podmienkami v pracovnej zmluve. Takisto chce zadefinovať otázku skúšobnej lehoty, reťazenie pracovných pomerov na čas určitý, odstupné v prípade núteného odchodu pracovníka po pracovnom úraze, obmedzenie týždenného limitu pracovného času a práce nadčas či posilnenie právomocí odborovej organizácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Európska komisia (EK) na pondelňajšom rokovaní zatiaľ odmietla návrhy Slovenskej republiky, ktorá žiadala navýšenie kvót emisií oxidu uhličitého (CO2). Slovensko totiž nesúhlasí s novembrovým rozhodnutím EK, ktorým znížila množstvo pridelených emisií CO2 pre Slovensko na roky 2008 až 2012 z navrhovaných 41,3 mil. ton ročne na 30,9 mil. ton. Slovensko požadovalo od komisie navýšenie minimálne o 4,5 mil. tony.

Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Jozef Minďáš uvoľnil dodávky dreva z úrovne odštepných závodov, ktoré pozastavil po svojom nástupe do funkcie. Informoval o tom hovorca Lesov SR Peter Gogola s tým, že z úrovne odštepných závodov podnik realizuje 40 % svojho celkového objemu dodávok dreva.


16. januára

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko pripravuje žalobu na Európsku úniu (EÚ) kvôli jej požiadavke na zníženie limitu emisií oxidu uhličitého (CO2) pre obdobie 2008 až 2012. Uviedol to minister životného prostredia Jaroslav Izák.

Napriek tomu, že kurz slovenskej koruny a eura sa v rámci systému ERM II stále drží blízko spodnej hranice fluktuačného pásma, úvahy o zmene úrovne centrálnej parity Národná banka Slovenska (NBS) zatiaľ nepovažuje za aktuálne. Uviedol to člen bankovej rady NBS Karol Mrva.

Spoločnosť J&T MEDIA ENTERPRISES kúpila televíziu JOJ. Novým majiteľom televízie TA3 je spoločnosť GRAFOBAL GROUP, a.s. Vyplýva to zo zmlúv, ktoré podpísali zástupcovia J&T MEDIA ENTERPRISES, a.s., GRAFOBAL GROUP a.s., a J&T FINANCE GROUP, a.s.

Skryť Vypnúť reklamu

17. januára


Člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) Karol Mrva uviedol, že očakáva, že krajina splní maastrichtské inflačné kritérium do konca tohto roka. Slovensku by to umožnilo vstúpiť do eurozóny podľa plánu v roku 2009.

Novým štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva SR (MP) sa stal na základe rozhodnutia vlády Vladimír Palša.

Slovensko požiada Európsku komisiu (EK) o vyjadrenie, či môže vyrovnať záväzok voči Austrian Airlines (AUA), ktoré sú spolu so štátom akcionárom Slovenských aerolínií, a.s. (SA). Po zasadnutí kabinetu to konštatoval minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny, pričom očakáva, že odpoveď z EK by mala prísť do troch až štyroch mesiacoch.

Slovenská republika podporí spoločnosť U. S. Steel Košice (USSK) pri prípadných žalobách voči Európskej komisii (EK) v otázke vývozných kvót ocele do krajín EÚ. "Pokiaľ U.S. Steel pôjde do žaloby, tak SR vstúpi do konania ako vedľajší účastník," povedal minister spravodlivosti Štefan Harabin.

Skryť Vypnúť reklamu

Tretí mobilný operátor Telefónica O2 Slovakia môže prísť o licenciu. Tender, ktorý vyhrala v auguste, napadla bratislavská krajská prokuratúra. Tá tvrdí, že verejnú súťaž sprevádzalo viacero chýb a porušení zákona. Výsledkom zásahu prokuratúry môže byť dokonca aj zrušenie tendra.


18. januára


Bratislavské letisko by sa malo dočkať otvorenia nového terminálu na jar roku 2011. Informovali o tom predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava František Stolárik a minister dopravy Ľubomír Vážny. Presné umiestnenie a architektonickú štúdiu nového terminálu, ktorý by mal mať podľa ministra ročnú kapacitu okolo štyroch miliónov pasažierov, však letisko ešte v rukách nemá. Náklady na výstavbu nového terminálu by však podľa Vážneho mohli byť vyše 2,6 mld. Sk, pričom podľa odhadov by si na ich financovanie malo vystačiť letisko z vlastných zdrojov a úverov.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny napriek neúspechu konzorcia TwoOne v privatizácii bratislavského letiska pripustil v budúcnosti možnosť majetkového prepojenia viedenského letiska s bratislavským. V žiadnom prípade by pritom podľa ministra nešlo o privatizáciu, ale o spoluprácu.

Bratislavské letisko bude vstupovať do zmlúv s nízkonákladovými prepravcami Ryanair a SkyEurope Airlines, ktorí sa na prepravných štatistikách letiska podieľajú vyše 70-timi percentami. Potvrdil to predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava František Stolárik.

Slovenská lekárska komora (SLK) kritizovala zdravotné poisťovne za nedodržanie sľubov. Generálni riaditelia zdravotných poisťovní sa na stretnutí s SLK v októbri minulého roku zaviazali najneskôr do 31. decembra 2006 oznámiť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, poberajúcich úhrady kapitáciou, mená poistencov, ktorí zmenili zdravotnú poisťovňu. "Okrem Európskej zdravotnej poisťovne tak však do dnešného dňa neurobili," vyhlásil prezident SLK Milan Dragula.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) uviedlo, že sa chystá presvedčiť Európsku komisiu o potrebe zvýšenia kvót emisií oxidu uhličitého pre Slovensko. "Kvôli tejto problematike sme už rokovali aj so spoločnosťami Enel a U.S. Steel, aby sme si spresnili a doplnili informácie pre EK," uviedol hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara.


19. januára


Poisťovne, ktoré sú členmi Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP), dodržia sľub dodať lekárom poberajúcim úhrady kapitáciou aktuálne zoznamy poistencov. "Urobia tak v januárovom termíne, čím sa vyriešia prípadné problémy pri uhrádzaní zdravotnej starostlivosti," informoval výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč. Všeobecná zdravotná poisťovňa informovala, že zoznamy už v súčasnosti posiela. Spoločná zdravotná poisťovňa informovala, že takisto pošle aktuálny zoznam poistencov príslušným lekárom do konca januára.

Dodávky ropy na Slovensko a do Českej republiky cez ropovod Družba pokračovali plynule aj napriek problémom na ukrajinskej prečerpávacej stanici Karpaty, ktorá mala v noci problémy kvôli výpadku elektrickej energie spôsobené búrkou.

Vládna koalícia plánuje zakázať zdravotným poisťovniam dosahovať zisk. Vyhlásil to premiér Robert Fico po piatkovom stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, ktorému predostrel plány na zmeny v zdravotníctve. Poisťovniam by podľa Ficovej predstavy mali ostať len 4 % na správny fond. "Druhá vec, ktorú bude treba urobiť je, že poistenci, ktorí sú pod štátom, by mali byť predovšetkým v takých poisťovniach, ktoré sú verejnoprávne, to znamená Spoločná zdravotná poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa," dodal Fico.

Medializované informácie o údajnom spochybnení výsledkov tendra na tretieho mobilného operátora prokuratúrou považuje víťaz tejto súťaže, Telefónica O2 Slovakia, za pokus o zamedzenie vzniku silnejšieho konkurenčného prostredia. Telefónica O2 Slovakia uviedla, že napriek tomu pokračuje v príprave začatia komerčnej prevádzky vo februári. Spoločnosť vyslovila presvedčenie, že v súťaži o tretiu mobilnú licenciu predložila veľmi atraktívnu ponuku podporenú skúsenosťami na globálnych trhoch. Telefónica O2 Slovakia podľa vlastného stanoviska podnikne všetky právne kroky potrebné na ochránenie svojej investície a v prípade potreby sa obráti aj na príslušné medzinárodné inštitúcie.


21. januára

Vláda by sa mala podľa podpredsedu Ľudovej strany-HZDS Milana Urbániho zaoberať možnosťou "odškodnenia" prevádzkovateľov zimných stredísk. Podľa neho by formou pomoci mohlo byť napríklad odpustenie daní.


22. januára

Opozícia sa na pondelkovom stretnutí dohodla, že jej kluby v parlamente podporia všetky návrhy zákonov z dielne opozície. Ako uviedol na tlačovej besede po stretnutí predstaviteľov opozičných strán predseda KDH Pavol Hrušovský, opozícia podporí návrh SDKÚ-DS na prijatie ústavného zákona o druhom pilieri dôchodkového systému, novelu Občianskeho zákonníka z dielne Daniela Lipšica i návrh Júliusa Brocku na otcovskú dovolenku.

Do priemyselného parku v Zlatých Moravciach mieri taliansky investor, ktorý sa zaoberá výrobou plastových produktov, informoval konateľ spoločnosti ZM Invest Viliam Ondrejka. Svoj závod chce postaviť na 3,5-hektárovom pozemku, zamestnať plánuje zhruba 150 ľudí. Investícia dosiahne spolu s technológiou 400 mil. Sk.

Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Ján Gajdoš uviedol, že považuje dôvody návrhu na jeho odvolanie za politické, nie odborné. Ako na pondelňajšom brífingu Gajdoš zdôraznil, ministerstvo zdravotníctva oficiálne ani neoficiálne nikdy neprezentovalo výhrady k práci úradu, minister Ivan Valentovič dokonca za celý čas svojej funkcie ani úrad nenavštívil.


23. januára

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek informoval, že už netrvá na regulácii ceny silovej elektriny v navrhovanej novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Ako minister Jahnátek povedal pred novinármi po rokovaní Hospodárskeho výboru Národnej rady SR (NR SR), ktorý v utorok odporučil túto novelu parlamentu schváliť, regulácia silovej elektriny už nie je v novele zahrnutá taxatívne.

Prípadné zmeny a úpravy v systéme starobného dôchodkového sporenia by podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) nemali zasahovať do samotnej podstaty tohto systému. Ako na tlačovej besede uviedla predsedníčka ADSS Zuzana Adamová, takýto krok by mohol ohroziť stabilitu druhého piliera a zároveň poškodiť záujmy viac ako 1,5 mil. sporiteľov.

24. januára

Vláda na svojom stredajšom zasadnutí odvolala Jána Gajdoša z postu predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Spravila tak na podnet ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, ktorý svoj návrh odôvodnil "výsledkami činnosti úradu s prihliadnutím na súčasný stav v zdravotníctve a zodpovednosť vlády za zdravotný stav obyvateľstva Slovenskej republiky."

Slovensko sa bude s Európskou komisiou (EK) súdiť o vyššie emisné kvóty, vládny kabinet v stredu poveril ministra spravodlivosti podaním žaloby o neplatnosť rozhodnutia EK v súvislosti s pridelením emisných kvót na roky 2008 až 2012. Ako na tlačovej konferencii po rokovaní vlády povedal premiér Robert Fico, zníženie emisných kvót o vyše 10 mil. ton oxidu uhličitého na 30,9 mil. ton by pre krajinu znamenalo veľké ťažkosti v hospodárstve.

Na čelo Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) smeruje človek, ktorý sa podľa premiéra Roberta Fica vyzná v zdravotníctve, pretože pôsobil v praxi ako lekár, aj v riadiacej funkcii zdravotníckeho zariadenia. Fico tak charakterizoval Richarda Demoviča, ktorý sa od stredy stal novým predsedom ÚDZS hneď nato, ako vláda odvolala z tejto funkcie Jána Gajdoša.

Predregistrovaní zákazníci tretieho mobilného operátora Telefónica O2 Slovakia, tzv. O2 Jednotky, budú môcť začať telefonovať 2. februára. Operátor už o služby eviduje záujem vyše 400 tis. zákazníkov, informoval generálny riaditeľ Telefónica O2 Slovakia Juraj Šedivý. “Preverovanie tendra na tretieho operátora prokuratúrou nemá vplyv na naše komerčné aktivity ani na zákazníkov,“ dodal.

25. januára

Ku koncu minulého roka sa na Slovensku v hmotnej núdzi nachádzalo 407 092 osôb, čo predstavuje 7,55 % ľudí z celkového počtu obyvateľov. Oproti koncu roka 2005 to predstavuje nárast o vyše 44 tis. ľudí. Podiel ľudí v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov sa tak ku koncu minulého roka medziročne zvýšil o 0,81 percentuálneho bodu. Vyplynulo to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Pripravovanú novelu Zákonníka práce (ZP) predloží vláda na verejnú diskusiu. Po rokovaní s predstaviteľmi Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR o tom informoval predseda strany Smer-sociálna demokracia (SD) Robert Fico. "Je záujmom odborov a Smeru, aby bola taká novela Zákonníka práce, ktorá bude vo väčšej miere chrániť zamestnancov, ale bude rešpektovať aj pružnosť pracovného trhu," povedal Fico.

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) schválil koncentráciu podnikateľa Jána Molnára a slovenského podnikateľa Hrádok Mäsokombinát, spol. s.r.o. Ako ďalej informovala hovorkyňa PMÚ Alexandra Bernáthová, Molnár tak získal priamu kontrolu nad spoločnosťou Hrádok Mäsokombinát, spol. s.r.o. prostredníctvom spoločnosti Mecom Agro, s.r.o., na základe zmlúv o prevode obchodného podielu


26. januára

Poistenci štátu by mali od budúceho roka byť povinne poistení v niektorej z dvoch verejnoprávnych zdravotných poisťovní. Na tlačovej besede to oznámil minister zdravotníctva Ivan Valentovič, ktorý zároveň predstavil základné tézy zákona o verejnoprávnych poisťovniach. Ako Valentovič upozornil, táto povinnosť sa nebude týkať všetkých poistencov štátu, z kategórie povinne poistených by mali byť vylúčené osoby, u ktorých sa ich sociálny status mení iba dočasne. Pôjde napríklad o ženy odchádzajúce na materskú dovolenku alebo krátkodobo nezamestnaných.

Vláda sa zaoberá právnou formou zdravotných poisťovní, zakazovaním ich zisku, povinnému poisteniu občanov, namiesto toho, aby riešila aktuálne problémy zdravotníctva, na piatkovom brífingu to vyhlásil výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč.

Zamestnávateľské organizácie sa v piatok na seminári dohodli na spoločnom postupe pri rokovaniach s vládou a odborármi o pripravovanej novele Zákonníka práce (ZP).Na spoločnom seminári pritom kritizovali najmä navrhované zavedenie poskytovania odstupného pri výpovedi zamestnanca súbežne s výpovednou lehotou, obmedzenie zamestnávania živnostníkov, či zníženie rozsahu nadčasovej práce z 250 na 150 hodín ročne.

Najvyšší súd (NS) SR v decembri minulého roka potvrdil polmiliónovú pokutu pre leteckú spoločnosť Slovenské aerolínie (SA), ako aj 50-tisícovú pokutu pre cestovnú kanceláriu Tip Travel, informovala hovorkyňa PMÚ Alexandra Bernáthová. Súd tým potvrdil rozhodnutie Rady Protimonopolného úradu SR (PMÚ) ešte z roku 2004 a proti tomuto rozsudku už nie je prípustný opravný prostriedok.


29. januára

Zamestnanci zdravotníckych zariadení opäť hrozia štrajkom, ak nezačne vláda riešiť otázku výšky ich platov. "Náš odborový zväz bude mať v marci konferenciu, a keď sa do tohto obdobia prístup ministerstva zdravotníctva k riešeniu problému nezlepší, obávame sa, že nastane situácia, ktorá tu bola pred rokom," povedal na pondelňajšej tlačovej besede predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Andrej Kučinský.


30. januára

Národná banka Slovenska (NBS) výrazne znížila svoj odhad tohtoročnej inflácie. Oproti poslednému predpokladu na úrovni 2,8 % počíta v najnovšej predikcii vývoja ekonomiky s priemernou infláciou meranou podľa harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien už len vo výške 1,6 %. Prognózu koncoročnej inflácie v tomto roku znížila z 2,6 % na 1,5 %.

Zvyšovanie platov zdravotníkom o 30 percent v tomto roku považuje minister zdravotníctva Ivan Valentovič za nereálnu požiadavku. Uviedol to počas otvorenia nového pavilónu chirurgických disciplín Fakultnej nemocnice v Trnave.

Slovenské aerolínie, a.s. budú od 31. januára prevádzkovať už len charterové lety. Od rovnakého dátumu prepravca ruší osem pravidelných letov týždenne do Bruselu a štyri lety týždenne do Moskvy.


31. januára

Novým vládnym splnomocnencom pre zavedenie eura sa stane doterajší hovorca centrálnej banky Igor Barát. V stredu ho na tento post schválila vláda. I. Barát sa ujme funkcie 15. februára.

Na návrh guvernéra centrálnej banky Ivana Šramka ministri vymenovali nového člena Bankovej rady Národnej banky Slovenska. Bude ním Viliam Ostrožlík, ktorý by mal nastúpiť do funkcie 1. marca.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič by mal podľa Slovenských lekárskych odborov odstúpiť zo svojej funkcie.

Spoločnosť Slovenské aerolínie, a.s. (SA) zatiaľ neplánuje podať návrh na konkurz. "Mám potvrdené, že spoločnosť je naďalej solventná a schopná plniť svoje aktuálne záväzky," povedala hovorkyňa SA Tatiana Jonáková.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Spravte si zásoby zdravia
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 193
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 098
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 424
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 656
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 602
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 120
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 716
 8. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 448
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 281
 10. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 2 226
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Sme rodina Boris Kollár.

Sme rodina nechce o Mikulcovi hlasovať s opozíciou.


2 h
Hokejisti Slovenska.

Hokejový turnaj vyvrcholí v sobotu 19. februára.


TASR a 1 ďalší 3 h
Elena Eleková

Sestry sú podozrivo ticho. Proste odchádzajú. Mnohé aj do vnútornej emigrácie.


22. sep
Publicista Matúš Ritomský.

Borisa Kollára poznáme príliš dobre.


10 h

Neprehliadnite tiež

Wolt už funguje v Česku.

Prepočítali sme rentabilitu reštaurácie i donáškovej služby.


3 h
Investori sú obkľúčení políciou a bezpečnostným personálom, keď sa pokúšajú dostať do sídla Evergrande.

Developer má vo štvrtok splatiť úroky z dlhopisov vo výške 83,5 milióna dolárov.


TASR 3 h
Scott Carpendale, výkonný riaditeľ divízie Boeing Defence Australia.

Prvé skúšobné lety firma ukončila v skoršej časti tohto roka.


SITA 4 h
Andrea Zacharová je amatérskou hráčkou golfu a tvrdí, že 90 percent nehnuteľností predala práve počas hrania hry.

Reality na golfe zažívajú boom.


5 h

Blogy SME

 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 2. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 3. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 4. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 5. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 6. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 7. Jakub Šimek: Ako po pandémii predbehnúť Estónsko je otázka za 20 bitcoinov
 8. Martin Ondráš: Vidiek nestratil len 5 mld, stratil nádej a budúcnosť....
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 914
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 170
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 963
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 087
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 715
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 3 903
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 768
 8. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 710
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu