SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - február 2007

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - február 2007

1. februára


Štátna veterinárna a potravinová správa SR informovala, že počas minulého roka vyšetrili veterinári na Slovensku celkovo 66 032 kusov hovädzieho dobytka na ochorenie bovínnej spongiformnej encefalopatie (BSE) a 7 503 vzoriek na ochorenie scrapie u oviec a kôz. Zo všetkých kontrolovaných zvierat potvrdili vlani desať prípadov scrapie, teda klusavky oviec. Pri prešetrovaní BSE veterinári nepotvrdili žiadny pozitívny prípad.

Asociácia generických výrobcov informovala, že nesúhlasí s celoplošným znížením cien liekov o 5 až 7 %, ktoré deklaroval minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Výrobcovia generických liekov na Slovensku uviedli, že už nemajú priestor na ďalšie znižovanie ich cien.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara uviedol, že o ďalšom postupe v otázke 49-percentného podielu spoločnosti Transpetrol, ktorý pravdepodobne stále vlastní holandská dcéra krachujúcej ruskej firmy Jukos, Jukos Finance B.V., by mala rokovať ruská a slovenská strana na konci februára.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič uviedol, že vystúpenie predstaviteľov Slovenských lekárskych odborov, ktorí kritizovali jeho prácu a vyzvali ho na odstúpenie, vníma ako náznak určitej diskreditačnej kampane voči svojej osobe.

Slovenská lekárska únia špecialistov vyhlásila, že na odstúpenie Ivana Valentoviča z funkcie ministra zdravotníctva teraz nevidí dôvod.


2. februára


Slovenská asociácia farmaceutických spoločností konštatovala, že celoplošné zníženie cien liekov nepovažuje za systémový nástroj regulácie trhu s liekmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Obe základné odborové organizácie Slovenského odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnych služieb vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice uviedli, že sa dištancujú od vyhlásenia a aktivít bratislavských odborárov, ktorí požadujú odvolanie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča.

Tretí mobilný operátor Telefónica O2 Slovakia konštatoval, že počas svojej jeden a pol mesačnej kampane zaregistroval vyše 600 tis. záujemcov o poskytovanie služieb. Telefónica O2 Slovakia začala prevádzku v piatok 2. februára po polnoci.

Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici Ladislav Laho, jej zamestnanci a odborári vyhlásili, že nepodporujú odvolanie súčasného ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča z funkcie, ku ktorému vyzývajú lekárski odborári v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Nízkonákladová spoločnosť SkyEurope Airlines informovala, že Bank of Scotland rozšírila svoju podporu leteckej spoločnosti zabezpečením predbežnej platby a dlhodobej pôžičky na ďalších päť lietadiel typu Boeing 737-700 Next-Generation, ktoré by mali byť dodané v roku 2008.


4. februára

Zdravotníctvo čakajú podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča radikálne zmeny. Systémové zásahy podľa ministra umožnia zvýšiť platy zdravotníckeho personálu a viac peňazí by po nich malo zostať aj na primárnu zdravotnú starostlivosť. Minister by chcel prinútiť zdravotné poisťovne, aby zo zdravotníctva neodčerpávali peniaze vo forme zisku, chce reštrukturalizovať lôžkovú starostlivosť v nemocniciach a ušetriť aj na liekoch. Finančný prínos navrhovaných opatrení odhadol Valentovič na 3 mld. Sk.

Skryť Vypnúť reklamu

5. februára

Atómová elektráreň Mochovce možno bude mať aj 5. blok, povedal na tlačovej besede minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. "Existuje taká alternatíva, že okrem 3. a 4. bloku by mohol byť v Mochovciach postavený aj ďalší blok," dodal Jahnátek. Slovenské elektrárne sa majú rozhodnúť o dostavbe 3. a 4. bloku do konca apríla.

Lekárske odborové združenie (LOZ) zatiaľ nepripravuje štrajk a nesúhlasí ani s výzvou Slovenských lekárskych odborov na odvolanie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča. Ako však na tlačovej besede uviedol predseda LOZ Marian Kollár, odborári nie sú so situáciou v zdravotníctve spokojní a majú sa na pozore.

Mobilný operátor Orange Slovensko vlani dosiahol výnosy 23,921 mld. Sk, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 11,6 %. Najrýchlejšie rastúcou zložkou výnosov boli výnosy z dátových služieb, ktoré v medziročnom porovnaní vzrástli o 15,7 %.

Skryť Vypnúť reklamu

6. februára

Taliansky investor chce vybudovať v centre Galanty moderný hotel pre náročnú klientelu. Ako informoval agentúru SITA zástupca prednostu Mestského úradu v Galante Imrich Kelecsényi, o plánovanej výstavba rokuje investor s vedením mesta, ktoré je vlastníkom pozemkov.

Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR sa obáva vyvlastnenia, ktoré podľa neho stanovuje návrh zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Ako na tlačovej besede uviedol prezident ZZP Igor Dorčák, jedným z ustanovení návrhu je novelizácia súčasného zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorej je "zdravotná poisťovňa akciová spoločnosť založená za iným účelom ako podnikanie".

Šanca, že Slovensko príjme euro podľa plánu v roku 2009, podľa januárových očakávaní analytikov a ekonómov stúpla na 72 %. Vyplýva to z pravidelného mesačného prieskumu inštitútu INEKO.

Skryť Vypnúť reklamu

7. februára

Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá zavádza povinný prechod poistencov štátu do štátnych zdravotných poisťovní. Návrh novely, ktorá je v pripomienkovom konaní, taktiež zjednodušuje ročné zúčtovanie poistného a zavádza osobitné prerozdelenie pre finančne náročné zdravotné výkony.

Slovensko v stredu po prvý raz zažalovalo Európsku komisiu pre nízke kvóty na emisie oxidu uhličitého. Na roky 2008 až 2012 žiadalo povolenie vyprodukovať 41,3 mil. ton skleníkových plynov ročne, komisia ich obmedzila na 30,9 mil. ton. Žalobu podala SR po neúspešných rokovaniach s Bruselom.

Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o vlastníctve bytov. Navrhovaná novela má zvýšiť efektivitu spravovania bytových domov. Novelou sa navrhuje zaviesť sankcia pre správcu za neplnenie si povinností, ktoré mu vyplývajú voči vlastníkom bytov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda na stredajšom rokovaní podporila poslaneckú novelu zákona o cenách, ktorou chcú poslankyne ĽS-HZDS Ľudmila Mušková a Katarína Tóthová odložiť dereguláciu nájomného v nájomných bytoch v majetku miest a obcí a v reštituovaných domoch o tri roky. Termín zrušenia regulácie nájomného za byty navrhujú posunúť z 1. júla 2007 na 1. júl 2010.


8. februára

Väčšina odbornej verejnosti podľa Združenia zdravotných poisťovní nesúhlasí s obmedzením voľby zdravotnej poisťovne.

Obciam a mestám hrozí znemožnenie čerpania peňazí z eurofondov. Ako ďalej informoval hovorca ministra výstavby a regionálneho rozvoja Miroslav Bátovský, vyplýva to z toho, že mnoho obcí nemá schválený územný plán, čo je jednou zo základných podmienok pri žiadosti o čerpanie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. hľadá dodávateľa na vypracovanie technickej štúdie pre rýchlostnú cestu R2 Gombasek - Včeláre v celkovej dĺžke 35 kilometrov. Predpokladaná cena za vyhotovenie projektovej dokumentácie tohto úseku rýchlostnej cesty v okrese Rožňava by mala dosiahnuť 5 mil. Sk.


9. februára

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa sa bude vzťahovať aj na zamestnávateľov, ktorí neuzatvorili žiadnu takúto kolektívnu zmluvu, a to aj bez ich súhlasu. V piatok o tom schválením zákona o tripartite rozhodla Národná rada SR. Podľa schváleného zákona o tripartite sa zriadi Hospodárska a sociálna rada SR, ktorá bude konzultačným a dohodovacím orgánom vlády a jej sociálnych partnerov.

Zmeny zástupcov štátu vo vedúcich orgánoch spoločnosti neobišli ani Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP). Na základe iniciatívy Fondu národného majetku SR, ktorý je 51-percentným akcionárom spoločnosti, sa totiž po odsúhlasení valnými zhromaždeniami od 9. februára uskutočnili zmeny v predstavenstvách a dozorných radách SPP a jeho dcérskych spoločností SPP-distribúcia, a.s. a SPP-preprava, a.s.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko pociťuje nedostatok absolventov všetkých stupňov škôl technického zamerania. Zhodli sa na tom prezident SR Ivan Gašparovič a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek počas pracovného výjazdu v Nitre.


12. februára

Nadácia F. A. Hayeka informovala, že Slovensko je podľa aktuálnych výsledkov prieskumu americkej organizácie The Heritage Foundation a denníka The Wall Street Journal štyridsiatou ekonomicky najslobodnejšou krajinou sveta. Ako ďalej uviedla nadácia, ktorá je slovenským partnerom projektu, index ekonomickej slobody na Slovensku dosiahol 68 %, čím sa v rebríčku 157 krajín zaradilo do priemeru medzi európskymi ekonomikami.

Obchodnú verejnú súťaž na predaj majetku Banskobystrického samosprávneho kraja v správe župných polikliník označil za netransparentnú po firme JSP aj ďalší potenciálny záujemca - súkromný lekár Štefan Grom. Ako v pondelok uviedol pre médiá, má záujem kúpiť zdravotnícke stredisko na Kyjevskom námestí v Banskej Bystrici, jednu z piatich nehnuteľností v správe banskobystrickej polikliniky, v ktorej má prenajatú ambulanciu. O vyhlásení obchodnej súťaže sa však dozvedel len náhodou až v deň otvárania obálok 9. februára, podmienky pre uchádzačov doteraz nepozná.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér Robert Fico povedal, že niektoré privatizačné zmluvy slovenských energetických podnikov môžu skončiť aj na Ústavnom súde SR. Vláda Roberta Fica totiž naďalej analyzuje spomínané privatizačné zmluvy hlavne kvôli tomu, či existuje možnosť vrátenia manažérskej kontroly v týchto energetických podnikoch späť štátu.

Výrobca pánskej konfekcie, spoločnosť Ozeta Neo, a.s. Trenčín, ktorej vlastníkom je skupina Penta Investments, oznámila, že prepustí k 31. marcu tohto roka 870 zamestnancov. Ako ďalej na pondelkovom stretnutí s novinármi uviedol predseda predstavenstva Ozeta Neo a jeden z partnerov skupiny Penta Jozef Špirko, o prepustení rozhodlo predstavenstvo spoločnosti v piatok. Predstavenstvo spoločnosti Ozeta Neo rozhodlo o uzavretí závodu v Trenčíne a prevádzky v Skalici.

Skryť Vypnúť reklamu

13. februára

Štatistický úrad zverejnil rýchly odhad, podľa ktorého slovenská ekonomika si aj v poslednom štvrťroku minulého roka udržala prudký rast. Po medziročnom náraste o 9,8 % v treťom štvrťroku zaznamenala podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR reálny nárast o 9,5 %. V bežných cenách vzrástlo hospodárstvo o 11,4 %. Od začiatku októbra do konca decembra sa pritom podľa rýchleho odhadu vytvoril hrubý domáci produkt v hodnote 438,4 mld. Sk.

Prijatie eura má pre Slovensko jednoznačne viac výhod ako nevýhod a preto sa stalo kľúčovým bodom programového vyhlásenia súčasnej vlády, skonštatoval na utorňajšom seminári o procese zavádzania eura predseda vlády Robert Fico. "Ak by sme boli presvedčení o opaku, verte mi, mali by sme dosť odvahy prijať iné rozhodnutie," povedal premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

14. februára

Vláda v stredu schválila nového člena rady správcov Národného jadrového fondu (NJF). Stal sa ním Ján Timuľák, ktorý vo funkcii nahradil Imricha Szitása. Kabinet pritom Szitása vymenoval za člena NJF 11. januára tohto roku, ale podľa slov hovorcu ministra hospodárstva Branislava Zvaru kvôli závažným dôvodom ho rezort hospodárstva odvolal 24. januára.

Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) majú ostať jeho kompetencie kontrolovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj činnosť zdravotných poisťovní. Ako po rokovaní vlády uviedol minister zdravotníctva Ivan Valentovič, vláda už vo svojom programovom vyhlásení deklarovala, že činnosť ÚDZS sa prehodnotí a prípadne aj zmení. Ministerstvo zverejnilo predbežnú informáciu, podľa ktorej má byť ÚDZS "inštitúciou koordinačnou a integračnou vo vzťahu k zdravotným poisťovniam a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti". "Kontrolnú činnosť určite nestratí, ani nad poisťovňami, ani nad poskytovateľmi," zdôraznil minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda rozhodla, že mesto Rimavská Sobota dostane od ministerstva obrany Kasárne kapitána Nálepku, keď odsúhlasila bezplatný prevod prebytočného majetku rezortu v hodnote 111 mil. Sk. Mesto chce ponúknuť objekt juhokórejskej spoločnosti Sewon, ktorá bude vyrábať káble. Zamestnať má 1 000 ľudí.


15. februára

Slovenská konsolidačná, a.s. (SKo) by mala ukončiť svoju akcionársku účasť v Poštovej banke, a.s, uviedli spoločnosti SKo a Istrokapitál, a.s. Štatutárni zástupcovia spoločností Slovenská konsolidačná, a.s. a Istrokapitál, a.s. vo štvrtok informovali Národnú banku Slovenska o spoločnom zámere v rámci ďalšieho vývoja akcionárskej štruktúry Poštovej banky, a.s. Zámer o zmene akcionárskej štruktúry pritom schválili orgány obidvoch uvedených spoločností.

Skryť Vypnúť reklamu

Asociácia leasingových spoločností SR informovala, že sprevádzkovala register vozidiel financovaných na lízing. Verejnosť aj podnikatelia tak majú možnosť overiť si na internete, či napríklad na kupovaný automobil nie je uzavretá lízingová zmluva. Ako ďalej informoval generálny tajomník asociácie Marián Tibenský, verejná databáza má pomôcť zamedziť prípadom, kedy lízingové spoločnosti prefinancovali vozidlo, na ktoré už bola uzavretá zmluva v inej spoločnosti. Rovnako má zabrániť predajom vozidiel financovaných na lízing.

Igor Barát, ktorý zastával post hovorcu Národnej banky Slovenska, sa ujal funkcie splnomocnenca vlády SR pre euro. Slovensko má tak po vyše siedmich mesiacoch opäť svojho splnomocnenca pre zavedenie eura. Ivan Štefanec, ktorý bol prvým splnomocnencom vlády pre euro, sa po minuloročných parlamentných voľbách svojej funkcie vzdal 4. júla.

Skryť Vypnúť reklamu

16. februára

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že plánuje zaviesť možnosť pre štátne zdravotné poisťovne presunúť nedobytné pohľadávky na Slovenskú konsolidačnú. Ako uviedol minister zdravotníctva Ivan Valentovič, cieľom tohto návrhu je, aby sa poisťovne mohli zbaviť pohľadávok, ktoré samy nedokážu vymôcť. Zamýšľaná úprava by mala byť súčasťou pripravovanej novely zákona o zdravotných poisťovniach.

Sedem spoločností, ktorým v minulom roku Ústavný súd SR priznal porušenie ústavného práva v otázke stanovenia cien energií na rok 2003 regulačným úradom oznámilo, že už podali žaloby na súdy. Podľa ÚS firmám SMZ Jelšava, Železiarne Podbrezová, Slovenská paroplynová spoločnosť Ružomberok, Duslo Šaľa, Slovmag Lubeník, SHP Harmanec a NCHZ Nováky totiž Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR neoprávnene vydal cenové rozhodnutia, nakoľko nebol vydaný záväzný vykonávací predpis.

Sociologička Ľudmila Benkovičová sa stala predsedníčkou Štatistického úradu SR. Prezident Ivan Gašparovič menoval Ľ. Benkovičovú na päť rokov. Pozná ju ako profesionála. Zároveň ocenil, že na tomto mieste bude po prvý raz žena.

Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny podpísal vo Varšave so svojim poľským kolegom Jerzym Polaczekom medzirezortnú dohodu o výstavbe diaľnice D3 na úseku Žilina - Skalité a rýchlostnej komunikácie S 69 Bielsko-Biala - Žywiec - Zwardoň. Obe zmluvné strany sa zaviazali zorganizovať takú výstavbu, aby boli vytvorené podmienky pre nákladnú dopravu bez obmedzenia cez cestný hraničný priechod Skalité - Zwardoň v určených termínoch - na úseku Čadca - Žywiec do konca roka 2011 a na úseku Žilina - Čadca do konca roka 2014.


19. februára

Slovenskí letoví dispečeri vyzvali ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomíra Vážneho, aby odvolal súčasného riaditeľa štátneho podniku Letové prevádzkové služby (LPS) Romana Bíra pre nedostatočnú úroveň bezpečnosti letovej prevádzky. Združenie riadiacich letovej prevádzky na Slovensku zdôvodnilo v pondelňajšom stanovisku dôvody štrajku vyhláseného na štvrtok práve dlhodobým znižovaním úrovne bezpečnosti letovej prevádzky zo strany vedenia LPS.

Hromadné zníženie cien liekov má podľa ministerstva zdravotníctva priniesť úsporu vo výške 1,5 mld. Sk. Uvádza sa to v návrhu cenového opatrenia, ktoré má začať platiť od 15. marca tohto roku.

Na rozšírení spolupráce v elektroenergetike medzi Slovenskom a Ruskou federáciou sa v pondelok v Moskve zhodli minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek a námestník ministra priemyslu a energetiky RF Vladimír Dementiev.


20. februára

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu januára tohto roka 9,45 %. V medzimesačnom porovnaní zaznamenala miera nezamestnanosti nárast o 0,05 percentuálneho bodu. Oproti januáru 2006 bola pritom nižšia o 2,37 percentuálneho bodu. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Pri výpočte dane z príjmov treba počítať aj s preplatkami a nedoplatkami z ročného zúčtovania zdravotného poistenia, ktoré sa prvýkrát podávalo v minulom roku. Ako informovala hovorkyňa daňovej správy Adriana Plešková, ak vlani živnostníci uhradili zdravotnej poisťovni vypočítaný nedoplatok zo zdravotného poistenia, uplatnia si ho ako daňový výdavok k dosahovaným príjmom. Naopak, vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne sa považuje za ostatný príjem, ktorý musia uviesť pri podávaní daňového priznania.

Telekomunikačný úrad SR sa nestotožnil s právnym názorom Krajskej prokuratúry Bratislava, že výberové konanie na tretieho mobilného operátora prebehlo nezákonne.


21. februára

Združenie riadiacich letovej prevádzky SR vyhlásilo na štvrtok 22. februára dvojhodinový štrajk od 10:00.

Slovensko bude podľa stratégie riadenia štátneho dlhu na roky 2007 až 2010 postupne zvyšovať podiel štátneho dlhu v cudzích menách k dlhu v slovenských korunách.

Väčšina rezortov považuje vládny zámer prepustiť 20 % zamestnancov za nereálny. Uvádza sa to v správe, ktorú Ministerstvo financií SR predložilo do pripomienkového konania.


22. februára

Dispečeri na slovenských letiskách vstúpili vo štvrtok do avizovaného dvojhodinového štrajku od 10:00 do 12:00 s cieľom dosiahnuť splnenie všetkých svojich požiadaviek.

Asociácia na ochranu práv pacientov nesúhlasí so zrušením niektorých poplatkov v zdravotníctve. Ako na štvrtkovej tlačovej besede uviedla podpredsedníčka AOPP Anna Reháková, spôsob, akým vláda po voľbách riešila otázku poplatkov, nebol dobrým riešením. Podľa Rehákovej sa mali poplatky zachovať, ale sociálne slabším ich mala vláda kompenzovať. Namiesto toho teraz zdravotné poisťovne kompenzujú výpadok z príjmov lekárom a nemocniciam.

"Štát má rodičom vynahradiť finančné náklady spojené s výchovou detí formou pridania novej časti - rodičovského bonusu k dôchodku," povedal vo štvrtok kandidát na predsedu KDH Vladimír Palko. Ide o rodičovský bonus, ktorý by mal rodičom pracujúcich detí refundovať náklady spojené s výchovou dieťaťa.


23. februára

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR nevidí dôvod na posunutie navrhovanej účinnosti Zákonníka práce z 1. júla tohto roka na neskorší termín. Rezort tak reagoval na spoločnú požiadavku Republikovej únie zamestnávateľov a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) dostavajú 3. a 4. blok Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Talianska spoločnosť Enel sa tak po desiatich mesiacoch od vstupu do SE ako 66-percentný akcionár rozhodla dostavať EMO. Informoval o tom po rokovaní so šéfom Enelu Fulviom Contim premiér Robert Fico. "Ak všetko pôjde podľa našich spoločných predstáv, stavebné práce v Mochovciach by mali začať v druhej polovici tohto roka," uviedol Fico. Tretí a štvrtý blok EMO by tak mohol začať vyrábať elektrickú energiu v roku 2012.

Aj v piatok pokračoval časovo neobmedzený štrajk slovenských letových dispečerov. Ako povedal hovorca dispečerov Pavel Bugár, "štrajk bude pokračovať až do splnenia všetkých požiadaviek". Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií vyhlásilo, že nemôže akceptovať požiadavku Združenia riadiacich letovej prevádzky na okamžité odvolanie riaditeľa LPS bez preukázania skutočnosti, že by vedenie podniku zapríčinilo zníženie bezpečnosti letovej prevádzky.

Úroveň bezpečnosti letovej prevádzky na Slovensku sa vlani neznížila, o čom svedčí nižší počet evidovaných udalostí v porovnaní s predminulým rokom. Pokiaľ v roku 2006 bolo zaznamenaných v civilnom letectve celkom 197 udalostí, rok predtým to bolo 223 evidovaných udalostí, vyplýva z informácií, ktoré poskytol agentúre SITA vedúci oddelenia navigačných služieb Leteckého úradu SR Augustin Klus.

Podnikateľské prostredie na Slovensku podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska stále výrazne zaostáva za vyspelými krajinami. Napriek tomu vláda pol roka od schválenia svojho programového vyhlásenia podľa aliancie nerieši problémy podnikateľského prostredia, naopak sa prehlbujú.


24. februára

Štrajk slovenských letových dispečerov pokračoval aj cez víkend. Pre štrajk letových navigátorov bol vzdušný priestor nad Slovenskom cez víkend uzavretý pre prelety lietadiel na medzinárodných trasách. Štrajkujúci dispečeri obsluhovali len pravidelné prílety a odlety zo slovenských letísk, ako aj mimoriadne záchranárske lety.


25. februára

Vzdušný priestor nad Slovenskom zostal uzavretý aj v nedeľu. Letoví dispečeri ohlásili, že tento stav bude pokračovať aj v pondelok, pretože LPS nemá dosť náhradných pracovníkov za štrajkujúcich. Pôvodne mal byť v pondelok o 6:00 obnovený obmedzený režim letovej prevádzky - 20 preletov nad Slovenskom za hodinu.


26. februára

Ak štrajkujúci letoví dispečeri nenastúpia do utorka 8:00 do práce, budú čeliť žalobe proti zákonnosti štrajku. Na pondelňajšom brífingu to oznámil minister dopravy Ľubomír Vážny.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek so svojím ukrajinským kolegom Volodymyrom Makuchom podpísali medzivládnu dohodu o podpore a vzájomnej ochrane investícií.


27. februára

Združenie riadiacich letovej prevádzky ukončilo v utorok šesť dní trvajúci štrajk a o 14:00 už aj dispečeri nastúpili do práce podľa zaradenia v jednotlivých zmenách. Letoví dispečeri však zostávajú naďalej v štrajkovej pohotovosti, pokým sa nesplnia ich bezpečnostné požiadavky, ktoré na utorkovom rokovaní prisľúbilo zabezpečiť Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR uvažuje nad znížením ceny zemného plynu od polovice tohto roka.

Asociácia súkromných lekárov SR (ASL) navrhuje naplniť minimálnu zdravotnú sieť konkrétnymi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Ako uviedol prezident ASL Ladislav Pásztor, minimálna verejná sieť totiž existuje len v podobe "smerných" čísiel pre jednotlivé samosprávne kraje.


28. februára

Vláda v stredu na návrh ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča vymenila správnu radu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou s definitívnou platnosťou potrestal Union zdravotnú poisťovňu pokutou vo výške 3 mil. Sk za klamlivú reklamnú kampaň a nespoluprácu s úradom.

Vládny kabinet v stredu poveril premiéra a ministrov životného prostredia a hospodárstva rokovať so Slovenskými elektrárňami o možnom ukončení zmluvy a žalobe vo veci zmluvy o prenájme Vodného diela Gabčíkovo. "Právna analýza nás presviedča, že existujú dôvody na vypovedanie tejto zmluvy aj na podanie žaloby o jej neplatnosti," vyhlásil v stredu po rokovaní vlády premiér Robert Fico.

Hromadnú pripomienku k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá obmedzuje slobodný výber poisťovne, v stredu iniciátori pripomienky odovzdali ministerstvu zdravotníctva.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Odpady nad zlato
 2. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 5. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 1. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 2. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 6. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 7. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 8. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 179
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 914
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 266
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 175
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 607
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 069
 7. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 555
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 452
 9. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 313
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 274
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Učiteľka s deťmi počas dištančného vyučovania v Košiciach.

Návšteva pápeža sa na číslach neukáže.


20. sep

Neprehliadnite tiež

Richard Sulík.

Europoslanci sa utrhli, strelíme si do kolena, varuje minister hospodárstva.


a 1 ďalší 17. sep
Šéf Fed-u Jerome Powell.

Menový výbor ponechal kľúčovú sadzbu takmer na nule.


TASR 12 h
Byt aj bytový dom sa dajú ochrániť poistením. Treba to však urobiť správne.

Ceny domov v USA v auguste naďalej rástli.


SITA 12 h

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 2. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 3. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 4. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 5. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 6. Martin Ondráš: Stratili sme potravinovú sebestačnosť. Stratíme aj bezpečnosť potravín?
 7. Jakub Šimek: Ako po pandémii predbehnúť Estónsko je otázka za 20 bitcoinov
 8. Anton Kovalčík: Bŕŕŕ... exit. Dodatok.
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 287
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 284
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 925
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 654
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 055
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 488
 7. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 4 501
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 742
Skryť Zatvoriť reklamu