SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - apríl 2007

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí v SR - apríl 2007

2. apríla

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zverejnilo analýzu vplyvu zavedenia druhého, kapitalizačného piliera na hospodárenie Sociálnej poisťovne. Medzi navrhovanými opatreniami, ktoré by viedli k stabilizácii rozpočtu SP, sa nachádza zníženie príspevkovej sadzby na starobné dôchodkové sporenie zo súčasných 9 % na 6 % hrubej mzdy sporiteľa, zavedenie dobrovoľnosti v druhom dôchodkovom pilieri, riešenie situácie sporiteľov, pre ktorých je kapitalizačný pilier nevýhodný, zrušenie platenia príspevkov do druhého piliera za poistencov štátu a poistencov Sociálnej poisťovne, ako aj zrušenie platenia príspevkov do druhého piliera z fondu garančného poistenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku apríla tohto roka začala na trhu doplnkového dôchodkového sporenia pôsobiť doplnková dôchodková spoločnosť (DDS) Stabilita. DDS Stabilita vznikla transformáciou z doplnkovej dôchodkovej poisťovne Stabilita, ktorá tak od 1. apríla zanikla.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings v pondelok zvýšila rating nadradených nezabezpečených dlhodobých záväzkov spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. na BBB- z BB+. Výhľad ratingu zmenila z pozitívneho na stabilný.

Výroba pánskej konfekcie v trenčianskom závode Ozeta Neo sa po desaťročiach skončila. Od pondelka priamo v závode zriadili vysunuté pracovisko úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Ako informovala personálna riaditeľka spoločnosti Marcela Vlčková, do konca týždňa sa môžu bývalí pracovníci Ozety priamo v závode evidovať na úrad práce.

Skryť Vypnúť reklamu

3. apríla

Ministerstvo zdravotníctva a zdravotné poisťovne sa na utorňajšom rokovaní zhodli na deviatich zdravotníckych zariadeniach, ktoré všetky poisťovne považujú za neefektívne.

Spolutvorca daňovej reformy, poradca exministra financií Ivana Mikloša, ako aj súčasného ministra Jána Počiatka, Richard Sulík od 1. mája už ministrovi radiť nebude.

Ministerstvo financií SR predložilo do pripomienkového konania návrh východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2008 až 2010. Oproti naposledy schválenému trojročnému rozpočtu rezort znížil návrh deficitu verejných financií v rokoch 2008 a 2009, a to zhodne o 0,1 percentuálneho bodu.

Ministerstvo hospodárstva SR chce do konca júna budúceho roka začať rokovania s Rakúskom o možnostiach výstavby vodnej elektrárne Wolfsthal na rieke Dunaj. Ako vyplýva z návrhu Stratégie vyššieho využitia obnoviteľných zdrojov energie v SR, ktorý vypracoval rezort hospodárstva, táto vodná elektráreň by mala mať výkon 74 megawattov a mohla by vyrobiť 450 gigawatthodín elektrickej energie.

Skryť Vypnúť reklamu

4. apríla

Ministerstvo financií SR zvýšilo odhad tohtoročných daňových príjmov verejnej správy podľa metodiky ESA 95 o 1,127 mld. Sk. Kým podľa schváleného rozpočtu verejnej správy na roky 2007 až 2009 predpokladalo celkové daňové príjmy 306,917 mld. Sk, v najnovšej aktualizácii očakáva v tomto roku daňové príjmy verejnej správy vo výške 308,044 mld. Sk.

Vláda podľa ministerky práce a sociálnych vecí Viery Tomanovej čaká na analýzu právnych aspektov zníženia odvodov do druhého piliera. Ako ďalej uviedla, práve chýbajúca právna analýza bola dôvodom, prečo kabinet v stredu odložil rokovanie o analýze o vplyve zavedenia druhého dôchodkového piliera na hospodárenie Sociálnej poisťovne.

Celkový dlh v rezorte zdravotníctva dosiahol ku koncu vlaňajška 6,821 mld. Sk. Ako sa uvádza v informácii ministerstva zdravotníctva, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda, od konca roku 2005 sa dlh v zdravotníctve na istine prehĺbil o 1,187 mld. Sk.

Skryť Vypnúť reklamu

5. apríla

Slovenská ekonomika rastie v posledných rokoch zásluhou reforiem silným tempom, stále ju však čaká dlhá cesta, aby hrubý domáci produkt na obyvateľa dobehol úroveň západných krajín. Nezamestnanosť značne klesá, produktivita rýchlo stúpa a Slovensko je na dobrej ceste splniť maastrichtské kritériá a vstúpiť do Európskej menovej únie v januári 2009, uvádza sumár najnovšej správy "Economic survey of Slovakia", ktorú vypracovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Dominantný operátor na pevných linkách Slovak Telekom bude mať povinnosti, ktorých splnenie má prispieť napríklad ku konkurencii pri poskytovaní vysokorýchlostného internetu prostredníctvom technológie ADSL. Vyplýva to z rozhodnutia predsedu Telekomunikačného úradu SR Branislava Máčaja.

Skryť Vypnúť reklamu

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje na potrebu navýšenia miezd lekárov a sestier. Ako sa uvádza vo vyhlásení z minulotýždňového zasadnutia Rady ANS, platy by sa mali zvýšiť prostredníctvom navýšenia odvodov za poistencov štátu. Podľa ANS to má zabrániť odchodu zdravotníckych pracovníkov do zahraničia.


10. apríla

Podpredsedovia opozičných strán Milan Hort (SDKÚ-DS), Gyula Bárdos (SMK) a Július Brocka (KDH) do podateľne Národnej rady SR doručili návrh na odvolanie ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka spolu so žiadosťou o zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze s týmto programom.

Banskobystrický župan Milan Murgaš rozhodol o zrušení súťaže na predaj majetku župných polikliník v plnom rozsahu. "Súťaž na predaj polikliník bola zrušená z dôvodu, že opozícia ju politicky zneužívala na očierňovanie Úradu BBSK a dobrého mena BBSK," povedal hovorca BBSK Martin Krupa s tým, že Murgaš rozhodol o zrušení súťaže ešte 29. marca.

Skryť Vypnúť reklamu

Občianska konzervatívna strana (OKS) doručila Národnej rade SR podnet na začatie konania vo veci ochrany verejného záujmu. Ako informovala OKS, podnet sa týka ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča a skutočnosti, že rozhovor s ním a jeho fotografia boli súčasťou reklamy Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Primátor mesta Senica Ľubomír Parízek informoval, že v Senici začala v marci tohto roka výstavba najväčšieho závodu na výrobu vlákien do gumotextílií v Európe. Realizuje ju spoločnosť Slovkord, a.s., ktorá vznikla v roku 1997 ako spoločný podnik českej firmy Kordárna a Slovenského hodvábu a ktorá patrí do českej skupiny zameranej na výrobu priemyselných textílií Kord Holding Company. Ako ďalej uviedol Parízek, na túto investíciu firma vynaloží vyše 2 mld. Sk.

Skryť Vypnúť reklamu

11. apríla

Slovensko vykázalo vo februári tohto roka v zahraničnoobchodnej bilancii podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) schodok na úrovni 2,054 mld. Sk. Po januárovom prebytku, ktorý úrad oproti pôvodným údajom ešte navýšil na 4,881 mld. Sk, to znamenalo zhoršenie o takmer 7 mld. Sk, v medziročnom porovnaní sa však bilancia zlepšila o vyše 8 mld. Sk.

Nemecká spoločnosť Continental AG získala 51 % akcií gumárskej divízie Matador Rubber v Púchove. Ako ďalej informoval hovorca skupiny Matador Dušan Koblišek, toto rozhodnutie ešte podlieha schváleniu európskej protimonopolnej administratívy. Obe strany sa po podpise zmluvy dohodli, že nezverejnia ďalšie detaily zmluvy, ani cenu, za ktorú Continental akcie nadobudol.

Skryť Vypnúť reklamu

Pekárenská spoločnosť Medea so sídlom v Košiciach oznámila, že začiatkom apríla tohto roka zastavila výrobu. O rozhodnutí informoval Jaroslav Pomp, riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti United Bakeries, ktorá Medeu kontroluje prostredníctvom akciovej spoločnosti Pekáreň a cestovináreň Petržalka. Hlavným dôvodom ukončenia výroby je podľa neho neúspešný pokus o zvýšenie cien výrobkov u odberateľov do takej miery, aby realizačné ceny pokrývali aspoň výrobné náklady.


12. apríla

Spotrebiteľské ceny vzrástli v marci na medziročnej báze o 2,7 %, informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ). Spotrebiteľské ceny zaznamenali teda rovnaké tempo rastu, aké bolo vo februári. Jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, klesla v marci na medzimesačnej báze na nulu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) navrhlo na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady sprísniť definíciu závislej práce. Podľa pôvodného návrhu novely Zákonníka práce je na naplnenie pojmu závislá práca potrebné splniť jej všetkých osem znakov. Nový návrh ministerstva práce však počíta s tým, že by na naplnenie definície závislej práce stačilo splnenie troch znakov závislej práce.

OTP Banka Slovensko potvrdila predaj svojej dcérskej správcovskej spoločnosti. OTP Asset Management získa spoločnosť Pro Partners Holding, ktorá je jediným vlastníkom Investičnej a Dôchodkovej. "Zámerom nového vlastníka je zlúčenie OTP Asset Managementu so spoločnosťou Investičná a Dôchodková a zvýšenie ich efektívnosti," uviedla manažérka pre externú a internú komunikáciu banky Katarína Kadašiová.

Skryť Vypnúť reklamu

13. apríla

Vládna koalícia podržala ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi po viac ako šesťhodinovej rozprave podporilo zo 134 prítomných 59 opozičných poslancov. Proti bolo 74 poslancov a jeden poslanec nehlasoval.

Skupina 45 opozičných poslancov za kluby SDKÚ-DS, KDH a SMK podala na Ústavný súd SR návrh na posúdenie súladu rozširovania záväznosti kolektívnych zmlúv (KZ) vyššieho stupňa na zamestnávateľov aj bez ich súhlasu s Ústavou SR. "Najzásadnejším problémom je posilňovanie oprávnenia exekutívy, teda orgánu štátnej správy, na úkor nezávislej súdnej moci," uviedol právny zástupca skupiny poslancov Radoslav Procházka.

Hovorkyňa SARIO Jana Murínová informovala, že japonský koncern Sony pravdepodobne začne prevádzku v novom závode pri Nitre skôr, pričom dátum nekonkretizovala. Nový závod mal pôvodne začať s výrobou v septembri tohto roku, pričom produkciu v plnej prevádzke predpokladala firma v roku 2008.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorca Slovenských elektrární, a.s. (SE) Juraj Kopřiva potvrdil, že SE začali hľadať dodávateľa dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). "Popri dokončovaní Štúdie realizovateľnosti sme rozbehli tzv. proces kvalifikácie, aby sme identifikovali možných budúcich dodávateľov pri výstavbe Mochoviec," povedal Kopřiva.


16. apríla

Tempo rastu spotrebiteľských cien na Slovensku v marci podľa metodiky Európskej únie (EÚ) mierne zrýchlilo. Medziročná miera harmonizovanej inflácie totiž v treťom mesiaci tohto roka dosiahla úroveň 2,1 %, čo v porovnaní s februárom znamenalo zrýchlenie o 0,1 percentuálneho bodu.

Návrhy zákonov ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča označilo Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR za legislatívny paškvil. Podľa analýzy experta na ústavné právo sú v rozpore s Ústavou SR hneď v siedmich bodoch, jeden je v rozpore s komunitárnym právom a navyše hrozí riziko porušenie medzinárodných zmlúv.

Skryť Vypnúť reklamu

17. apríla

Premiér Robert Fico sa so zamestnávateľmi a odborármi na spoločnom utorkovom rokovaní dohodol na najspornejších bodoch v návrhu novely Zákonníka práce (ZP). "Niektoré otázky zostali ešte otvorené, o nich však už rozhodne vláda a parlament," doplnil prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský.

Slovenská republika by mala kritérium cenovej stability potrebné pre zavedenie eura splniť v druhom polroku tohto roka. Uviedol to minister financií Ján Počiatek.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí pripravilo nový návrh definície závislej práce, ktorá sa má vykonávať výlučne zamestnancami. Ako informovala ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová, všetky definičné znaky závislej práce sa budú musieť splniť kumulatívne.

Skryť Vypnúť reklamu

18. apríla

Vláda schválila návrh novely Zákonníka práce. Novelou pracovného kódexu sa má zadefinovať závislá práca, ktorú môžu vykonávať výlučne zamestnanci, zaviesť súbežné vyplácanie odstupného popri výpovednej lehote, či obmedziť reťazovité uzatváranie pracovných pomerov na určitú dobu.

Inflácia na Slovensku v súčasnosti nevykazuje tlaky spôsobené dopytom a krajina veľmi pravdepodobne splní inflačné podmienky predpísané pre vstup do eurozóny, ktorý má naplánovaný na rok 2009. Uviedol to člen bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor.19. apríla

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu marca tohto roka 8,89 %. V medzimesačnom porovnaní tak miera nezamestnanosti zaznamenala pokles o 0,31 percentuálneho bodu. Oproti marcu 2006 bola pritom nižšia o 2,53 percentuálneho bodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Sociálna poisťovňa (SP) kritizovala druhý dôchodkový pilier kvôli tomu, že poisťovni uberá z objemu prostriedkov určených na financovanie jej činnosti. Do správneho fondu SP totiž plynie 0,5 % z objemu príspevkov poukazovaných do systému starobného dôchodkového sporenia, kým z ostatného vybraného poistného do správneho fondu poisťovne smeruje 2,9 %.

Lekárske odborové združenie (LOZ) vyhlásilo, že vstúpi od 1. mája do štrajkovej pohotovosti. Ako na tlačovej besede uviedol predseda LOZ Marian Kollár, dôvodom je nespokojnosť s vývojom situácie v zdravotníctve.

Premiér Robert Fico oznámil, že zákazníci Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktorí majú nad 65 rokov, by mali od 1. júla tohto roku platiť za plyn ročne o 600 Sk menej. Predstavitelia SPP a vlády sa dohodli na vzniku novej tarify pre seniorov.

Skryť Vypnúť reklamu

20. apríla

Telekomunikačný úrad SR (TÚ) uložil spoločnosti Telefónica O2 Slovakia štyri pokuty v celkovej výške 1,09 mil. Sk. Najvyššiu z nich, 1 mil. Sk, dostal tretí operátor za to, že včas pred začatím prevádzky nezverejnil cenník taríf.

Daňová správa evidovala vyše 777,8 tis. podaných daňových priznaní od fyzických aj právnických osôb za rok 2006. V medziročnom porovnaní sa tak počet podaných daňových priznaní zvýšil o takmer 12,8 tisíca.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nesúhlasí s návrhom optimalizácie siete zdravotníckych zariadení a odporúča ho prepracovať. Ak by vláda tento materiál schválila, spôsobilo by to podľa ANS zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov, sociálne napätie v regiónoch a finančnú záťaž pre sociálne slabších obyvateľov.

Spotrebné dane z motorových palív sa podľa ministerstva financií znižovať nebudú. "O úprave spotrebných daní sa určite neuvažuje," uviedol hovorca rezortu financií Miroslav Šmál, ktorý zároveň potvrdil, že ministerstvo ohľadom podobných rokovaní zatiaľ ani nikto nekontaktoval.


23. apríla

Súčasná vláda znižovať dane z príjmov nebude. Povedal to predseda vlády Robert Fico na pondelňajšej prednáške na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Ako dodal, vláda bude akceptovať 19-percentnú daň a nebude túto sadzbu posúvať ani hore, ani dole.

Štatistický úrad SR informoval, že verejné financie skončili v minulom roku s deficitom na úrovni 3,39 % hrubého domáceho produktu.

Premiér Robert Fico uviedol, že by chcel desaťpercentnú daň z pridanej hodnoty nielen na lieky. Ako dodal, nevzdal sa ani myšlienky na zdaňovanie dividend.

Poslanci výboru pre nezlučiteľnosť funkcií zastavili konanie proti ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi. Poslanci výboru sa zaoberali podnetom proti ministrovi Valentovičovi, v ktorom podávatelia namietali porušenie zákona zo strany ministra tým, že rozhovor s ním a jeho fotografia boli súčasťou reklamy Všeobecnej zdravotnej poisťovne.


24. apríla

Automobilka Kia Motors Slovakia v utorok dopoludnia oficiálne otvorila svoj závod v Žiline, do ktorého investovala do nového závodu približne 1 mld. eur.

Banková rada Národnej banky Slovenska rozhodla znížiť limitnú úrokovú sadzbu pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre o 25 bodov na 4,25 %. Banková rada rozhodla aj o znížení jednodňovej refinančnej reposadzby o 25 bázických bodov na 5,75 % a jednodňovej sterilizačnej reposadzby o 25 bodov na 2,25 %.

NBS uviedla, že očakáva v tomto roku mierne nižšiu dynamiku koncoročnej inflácie. Svoj odhad 1,5 % z januára tohto roka znížila na 1,3 %. V porovnaní s januárovou prognózou upravila nahor aj odhad tohtoročného rastu ekonomiky, a to o 0,3 percentuálneho bodu na 8,9 %.

Juhokórejská automobilka Kia Motors Slovakia informovala, že plánuje v spolupráci so závodom Hyundai v ČR rozšíriť v žilinskom areáli výrobu motorov. Nová motoráreň, ktorá si vyžiada ďalšiu investíciu vo výške 110 mil. eur, by mala začať vyrábať v roku 2009.

Riadne valné zhromaždenie spoločnosti Slovak Telekom v utorok schválilo vyplatenie dividend akcionárom v celkovom objeme 2 mld. Sk. Deutsche Telekom AG tak ako 51-percentný akcionár získa dividendy v objeme 1,02 mld. Sk. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR s 34-percentami akcií dostane 680 mil. Sk a Fond národného majetku SR s 15 % akcií 300 mil. Sk. Termín výplaty dividend je do 31. mája 2007.

Eximbanka SR uviedla, že vlani podporila vývoz slovenských tovarov a služieb v hodnote 85,1 mld. Sk.

Bežný účet platobnej bilancie skončil podľa evidencie Národnej banky Slovenska v januári s najlepším výsledkom za posledných minimálne 10 rokov, keď dosiahol prebytok v objeme 8,453 mld. Sk.

NBS uviedla, že v marci vykonala dve devízové intervencie v celkovom objeme 1,93 mld. eur.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič nebude žiadať vládu, aby štát na zvyšok tohto roka zvýšil platby za svojich poistencov. Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa ministra Silvia Balázsiková.


25. apríla

Rádiokomunikácie zabezpečujúce napríklad prenos rozhlasového a televízneho vysielania kúpi podľa vydania denníka Nový čas spoločnosť TRI-R. Denníku to mal potvrdiť člen predstavenstva tejto firmy Jozef Motyčka s tým, že menovanú spoločnosť založili s francúzskou firmou I.T.A. Nový čas transakciu odhadol na približne 3,5 mld. Sk. Slovak Telekom (ST), ktorému Rádiokomunikácie patria, správu zatiaľ

Bežný účet platobnej bilancie Slovenskej republiky zostáva aj po dvoch mesiacoch prebytkový. Napriek tomu, že v samotnom februári podľa predbežných údajov NBS vykázal deficit na úrovni 1,6 mld. Sk, spolu za prvé dva mesiace bol stále v pluse 6,9 mld. Sk.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) môže garantovať zvýšenie miezd svojim zamestnancom vo výške 10 % od 1. júla. Podľa vyhlásenie ANS je druhé zvýšenie tiež možné. "Vidíme ho v zreálnení odvodov do zdravotného poistenia najmä za poistencov štátu, teda minimálne 5 % počas celého roku," konštatuje vo svojom stanovisku k zvýšeniu platov ANS.

Vláda rozhodla, že Ministerstvo hospodárstva SR bude od budúceho roka v rámci zlepšenia využívania obnoviteľných zdrojov energie finančne podporovať využívanie slnečnej energie a biomasy na vykurovanie a ohrev vody sumou 100 mil. Sk ročne.

Celkový objem štátnej pomoci poskytnutej v SR v roku 2006 predstavoval sumu 9,68 mld. Sk, čo znamenalo medziročný pokles o 5,79 %.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič uviedol, že predloží vláde plán racionalizácie do 30. apríla.

Investičná skupina Penta prejavila záujem kúpiť skupinu alternatívnych operátorov GTS Central Europe.

Spoločnosť TRI-R potvrdila, že má záujem prevádzkovať slovenské Rádiokomunikácie, ktoré v tendri predáva Slovak Telekom.


26. apríla

Do Dunajskej stredy má namierené nový investor, ktorý tu plánuje preinvestovať 2 mld. Sk. Ide o rakúsku spoločnosť BannerBatterien, ktorá sa zaoberá produkciou autobatérií.

Slovak Telekom informovala, že na vlaňajšiu zmenu obchodného mena spoločnosti Slovak Telecom na Slovak Telekom a uvedenie značky T-Com použila firma 364 mil. Sk.

Generálny riaditeľ stavebnej spoločnosti Strabag Hans Peter Haselsteiner dúfa, že firma nebude musieť zaplatiť celú výšku pokuty, ktorú jej aj ďalším piatim firmám udelil za porušenie hospodárskej súťaže Protimonopolný úrad SR. "Na druhej strane musím pripustiť, že naši ľudia spravili chybu a za chyby sa platí," povedal Haselsteiner.

Skupina Slavia Capital informovala, že prostredníctvom Asset Portfolio Servicing (APS) nadobudla 100 % akcií poľskej správcovskej spoločnosti iCentrum.

Sociálna poisťovňa (SP) začala posielať poistencom narodeným po roku 1970 informácie o stave ich individuálneho účtu. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie s verejnosťou SP Lýdia Výborná.

Telekom Austria vo štvrtok ukončil prevzatie skupiny eTel a stal sa tak 100-percentným akcionárom firiem eTel v Rakúsku, Poľsku, Maďarsku, na Slovensku, v Nemecku a v Českej republike.


27. apríla

Česká finančná skupina PPF a skupina Generali informovali, že plánujú vytvoriť spoločný holdingový podnik s prepojením svojich aktivít v regióne strednej a východnej Európy.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2005 prinieslo do systému verejného zdravotného poistenia 1,397 mld. Sk. Informoval o tom predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richard Demovič.

Vyše 99 500 poistencov si v prvom štvrťroku nesplnilo povinnosť vrátiť preukaz poisťovni pri zániku zdravotného poistenia alebo pri zmene zdravotnej poisťovne. Ďalších 38 100 poistencov sa týkajú prípady, kedy ich zákonný zástupca alebo opatrovník nevrátil preukaz. Informoval o tom predseda ÚDZS Richard Demovič.

O tom, kto prípadne postaví v Jaslovských Bohuniciach na mieste odstavenej jadrovej elektrárne V1 nový reaktor, sa nakoniec rozhodne v medzinárodnej súťaži, spresnila medializované informácie hovorkyňa premiéra Silvia Glendová. Vyhlásila, že vláda má na výstavbu reaktora v Jaslovských Bohuniciach sedem až desať ponúk. Kedy, akým spôsobom a kto postaví novú jadrovú elektráreň na Slovensku, sa ukáže, až keď bude hotová energetická stratégia Slovenska, povedal hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara.

Premiérom Robertom Ficom avizované rokovania o cenách pohonných látok so spoločnosťou Slovnaft sa v piatok začali. Ako informovala hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová, na prvom stretnutí však obe strany prezentovali diametrálne odlišné postoje, ktoré bližšie nekonkretizovala.


28. apríla

Snem Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, ktorý sa v sobotu skončil v Poprade, podporil aktivity Lekárskeho odborového združenia v otázke zvýšenia miezd, "ale nielen v zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva".


29. apríla

Valné zhromaždenie členov Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) poverilo vedenie vyhlásiť štrajkovú pohotovosť v prípade, ak sa SLÚŠ dohodne s Lekárskym odborovým združením o pripojení sa k štrajku štátnych lekárov.

Talianska ropná spoločnosť Eni informovala, že získa od spoločnosti ExxonMobil 102 čerpacích staníc Esso na Slovensku, v Českej republike a Maďarsku.


30. apríla

Ministerstvo zdravotníctva považuje za potrebné predĺžiť päťpercentnú sadzbu na poistné za poistencov štátu do konca roku 2007. Uvádza sa to v informácii o programe racionalizácie hospodárenia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR v roku 2007, ktorú do vlády predložil minister zdravotníctva Ivan Valentovič.

Spoločnosť Samsung Electronics LCD v pondelok začala stavať vo Voderadoch pri Trnave nový závod na výrobu LCD modulov. Juhokórejská firma investuje 320 mil. eur, čo je podľa aktuálneho kurzu približne 10,7 mld. Sk. Spoločnosť vytvorí priamo 1 200 nových pracovných miest. Samsung by mal v novom závode vyrábať 10 miliónov LCD modulov ročne, pričom jeho ročný obrat by sa mal pohybovať na úrovni 80 mld. Sk.

Prezident SR Ivan Gašparovič otvoril priemyselný park Javorinská v Myjave, vďaka ktorému by sa mali vytvoriť približne 900 pracovných miest. Z celkového počtu plánovaných pracovných miest je už 810 zazmluvnených s investormi.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 3. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 4. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 5. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 7. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 8. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 9. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 10. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 710
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 8 022
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 788
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 329
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 415
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 981
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 737
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 305
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 814
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 639
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Z 23 ľudí s covidom na Jednotkách intenzívnej starostlivosti je len jeden zaočkovaný.

Do piatka pre covid skončilo v nemocniciach 283 pacientov.


17. sep
Logo podcastu Dobré ráno.

Najhoršie sú na tom okresy na východe.


a 2 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Čo očakávajú developeri.


15. sep

Segment logistiky pociťuje zmeny v cenotvorbe.


15. sep
Šéf Slovakia Travel Václav Mika.

Nová štátna organizácia na podporu cestovného ruchu nenadväzuje na Slovenskú agentúru pre cestovný ruch.


SITA 10 h
Ilustračná foto.

Najviac bolo už tradične v hygiene budov a prevádzky.


SITA 10 h
Skryť Zatvoriť reklamu