Ekonomické udalosti SR v roku 2007 - 2. časť

Výberová chronológia ekonomických udalostí v SR roku 2007, ktorá je rozdelená na štyri časti - štyri štvrťroky.

2. štvrťrok 2007

1. apríla - Novým členom predstavenstva a. s. Allianz Slovenská poisťovňa (Allianz-SP) sa stal Miroslav Pacher (40).

1. apríla - Spoločnosť Getronics (Slovakia), s. r. o., ktorú na Slovensku v novembri 2006 prevzala firma Kapsch, s. r. o., prestala pôsobiť pod svojím pôvodným obchodným menom. Podniky sa zlúčili pod jeden názov Kapsch, s. r. o.

1. apríla - Nový tripartitný orgán - HSR (Hospodárska a sociálna rada) SR vznikla na základe zákona o tripartite.

2. apríla Výkonným riaditeľom spoločnosti Skanska PS sa stal Rastislav Pauliny.

2. apríla - Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek sa v rámci pracovnej cesty v USA stretol s primátorom mesta Detroit Kwame M. Kilpatrickom.

2. apríla - Hutnícka spoločnosť Železiarne Podbrezová (ŽP), a. s., vyhlásila povinnú ponuku na prevzatie vlastných akcií pri kúpnej cene 2 100 Sk za akciu.

2. apríla - Generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Peter Hajaš poveril riadením sekcie Priame zahraničné investície (PZI) Ľuboša Kozmona.

2. apríla - Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek počas oficiálnej cesty v USA potvrdil v štáte Michigan záujem slovenskej vlády o americké investície s dôrazom na hi-tech a projekty na báze najnovších výdobytkov aplikovaného výskumu.

5. apríla - Generálny tajomník OECD Angelo Gurría v Prezidentskom paláci odovzdal prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi Správu OECD o Slovensku.

6. apríla - Slovenská spoločnosť Korlea Invest, a. s., uzavrela v Astane dohodu s kazašskou štátnou firmou Saryarka Socio Enterpreneurial Corporation JSC o kúpe štátnej energetickej spoločnosti National Petroleum Corporation NPC TRIED KZ.

10. apríla - Prievidzskí tunelári začali pracovať na výstavbe slovinských tunelov Tabor a Barnica, ktoré sa nachádzajú asi 70 kilometrov juhozápadne od Ľubľany.

10. apríla - Ministerstvo financií (MF) SR odňalo právnickej osobe TUTOVKA, s. r. o., so sídlom v Košiciach, Južná trieda 125, IČO: 36 214 965, individuálnu licenciu na prevádzkovanie stávkových hier (kurzových stávok) z dôvodu porušovania ustanovení zákona o hazardných hrách. 1

1. apríla - Obchodníci, ktorí umiestnia na trh zdraviu škodlivú alebo skazenú potravinu, môžu dostať pokutu až do výšky 10 miliónov Sk. Vyplýva to z novely zákona o potravinách, ktorú podpísal prezident SR Ivan Gašparovič.

12. apríla - Do projektu Obnova a rekonštrukcia Libanonu sa prihlásilo 26 firiem zo SR, ktoré chcú ponúknuť tejto krajine tovary a služby zamerané na obnovu a rekonštrukciu sociálnej a dopravnej infraštruktúry, predovšetkým z oblasti stavebníctva, stavebných látok a služieb.

16. apríla Rezort financií ako centrálna platobná jednotka (CPJ) v SR na čerpanie eurofondov zistil, že nemenovaná firma realizujúca výstavbu jedného z troch úsekov podtatranskej diaľnice D1 Mengusovce - Jánovce porušila zákon o verejnom obstarávaní, pričom neoprávnene čerpala eurofondy v sume 400 miliónov Sk.

16. apríla - Slovensko by mohlo prísť o prostriedky z Kohézneho fondu (KF) v súvislosti s privatizáciou prevádzkových vodárenských spoločností. O tejto otázke rokoval v Bruseli s predstaviteľmi generálneho riaditeľstva pre regionálny rozvoj štátny tajomník Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Daniel Ács.

16. apríla - Zvyšujúci sa záujem o vzájomnú spoluprácu slovenských a talianskych firiem potvrdila misia z Talianska v Trnavskom kraji. Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) v spolupráci s obchodným zastúpením SR v Padove zorganizovala podujatie, na ktorom sa predstavilo 13 podnikateľských subjektov z regiónu Pavia.

18. apríla - Novým členom Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) sa stal Slovenský zväz spracovateľov mäsa.

19. apríla - Protimonopolný úrad (PMÚ) SR uložil pokutu vo výške 400 000 Sk podnikateľovi Jánovi Molnárovi za to, že začal vykonávať práva a povinnosti vyplývajúce zo vzniku koncentrácie podnikateľov Jána Molnára a Hrádok Mäsokombinát, s. r. o., pred odsúhlasením koncentrácie úradom.

19. apríla Spoločnosť CA menovala Karla Schmidtmayera za nového riaditeľa CA pre Českú a Slovenskú republiku.

19. apríla - Novou predsedníčkou predstavenstva spoločnosti ING Životná poisťovňa, a. s., je na základe rozhodnutia valného zhromaždenia Anna Huščavová. Zároveň ju predstavenstvo vymenovalo aj za generálnu riaditeľku spoločnosti.

20. apríla - Telekomunikačný úrad (TÚ) SR uložil spoločnosti Telefónica 02 Slovakia, s. r. o., pokutu 1 milión Sk. Ako dôvod pokuty úrad uviedol, že Telefónica 02 nezverejnila včas tarifu (cenník).

20. apríla - Protimonopolný úrad (PMÚ) SR začal správne konanie voči spoločnostiam Heineken Slovensko a Pivovary Topvar za možné obmedzovanie hospodárskej súťaže.

20. apríla - Prezidentom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) sa z rozhodnutia valného zhromaždenia (VZ) stal Stanislav Macko.

23. apríla - Energetická politika, hospodárska spolupráca či podpora investorov boli hlavnými témami stretnutia ministra hospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka s ministrom hospodárstva, práce a podnikania Chorvátskej republiky Brankom Vukeli†om.

24. apríla - Zhromaždenie delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) do funkcie predsedu komory opätovne zvolilo Petra Mihóka.

25. apríla - Predstavenstvo Dopravného podniku Bratislava (DPB), a. s., odvolalo z funkcie generálneho riaditeľa Jána Zachara.

26. apríla - Skupina spoločností SLAVIA CAPITAL prostredníctvom Asset Portfolio Servicing (APS) nadobudla 100 % akcií finančnej spoločnosti iCentrum, ktorá patrí do prvej desiatky najlepších správcovských firiem v Poľsku.

26. apríla Slovenský premiér Robert Fico, šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš a guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko sa stretli s prezidentom ECB Jean-Claude Trichetom v sídle ECB vo Frankfurte nad Mohanom.

27. apríla - Prezidentom Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) sa stal predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft Marián Jusko. Rozhodli o tom delegáti na sneme RÚZ.

30. apríla Prezident SR Ivan Gašparovič slávnostne otvoril priemyselný park Javorinská v Myjave.

30. apríla - Slávnostný výkop na stavbe závodu Samsung Electronics LCD Slovakia urobili vo Voderadoch pri Trnave.

1. mája - Predstavenstvo Dopravného podniku Bratislava (DPB), a. s., vymenovalo Róberta Kadnára za nového generálneho riaditeľa DPB.

2. mája Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) oficiálne spustila prevádzku nového Národného jednotného informačného systému cestovného ruchu SR na internetovej stránke www.slovakia.travel.

4. mája - Slovenská republika úspešne predala na európskom dlhopisovom trhu štátne dlhopisy v hodnote 1 miliardy EUR so splatnosťou v roku 2017.

4. mája Nový závod spoločnosti Schelling Slovakia, člena rakúskeho výrobcu zariadení na presné rezanie Schelling Anlagenbau GmbH, otvorili v Priemyselnom parku v Kechneci v okrese Košice-okolie.

4. mája - Politickú vôľu dosiahnuť nové dohody o ruských dodávkach plynu na Slovensko v roku 2007 a dodávkach ropy v roku 2014 v Moskve vyjadrili premiéri Slovenskej republiky a Ruskej federácie Robert Fico a Michail Fradkov.

6. mája - Spoločnosť Asseco Slovakia získala 55-% podiel vo firme LCS International, ktorá je najväčším českým producentom podnikových informačných systémov (ERP).

7. mája - Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viera Tomanová prijala mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bulharskej republiky v SR Ogniana Krumova Garkova.

8. mája - Zástupcovia 20 významných slovenských firiem sa zúčastnili na strojárskom a elektrotechnickom veľtrhu, ktorý sa začal v Belehrade.

8. mája Taiwanská firma Delta Energy Systems otvorila v Dubnici nad Váhom nový závod Delta Electronics (Slovakia), s. r. o., do ktorého investovala 20 miliónov USD.

10. mája - Slovenská republika sa v rebríčku konkurencieschopnosti krajín sveta umiestnila na 34. mieste. V minulom roku bola SR na 33. mieste.

10. mája - Plynulý a bezproblémový prechod zo slovenskej meny na spoločnú európsku menu euro má zabezpečiť návrh zákona o zavedení eura v Slovenskej republike, tzv. generálny zákon, ktorý do pripomienkového konania predložilo Ministerstvo financií (MF) SR.

14. mája - Telekomunikačný úrad (TÚ) SR uložil spoločnosti Slovak Telekom, a. s., pokutu 1 milión Sk. Ako dôvod úrad uvádza neumožnenie ponechania si telefónneho čísla pri zmene operátora.

14. mája - Firma Slovenské energetické strojárne (SES), a. s., Tlmače, významný výrobca a dodávateľ investičných celkov pre energetiku, získala kontrakt v hodnote viac ako 1,5 miliardy Sk u spoločnosti EBARA Corporation, najväčšieho dodávateľa spaľovní komunálneho odpadu v Japonsku.

14. mája - Minister výstavby a regionálneho rozvoja SR Marian Janušek prijal na pôde ministerstva delegáciu vedenú riaditeľom regionálneho centra pre Európu a Spoločenstva nezávislých štátov Benom Slayom.

15. mája - Návrh zákona o kolektívnom vyjednávaní predstavila zákonodarnému zboru SR ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viera Tomanová.

15. mája - Prehĺbiť vzájomné obchodné vzťahy medzi USA a SR bolo cieľom misie podnikateľov z amerického štátu Michigan.

15. mája - Slovensko sa stalo hostiteľskou krajinou Centrálnej kancelárie projektu Trans-Európskych železníc (TER). Zmluvu o umiestnení centrály v Bratislave, v hlavnom meste SR, podpísali minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ľubomír Vážny a výkonný tajomník Európskej hospodárskej komisie (EHK) Organizácie Spojených národov (OSN) Marek Belka. 16. mája - Novým generálnym riaditeľom Exportno-importnej banky (EXIMBANKY) SR sa stal Igor Lichnovský. Rozhodla o tom vláda SR.

16. mája - Podpredsedom Telekomunikačného úradu (TÚ) SR zostane aj na svoje druhé funkčné obdobie Juraj Michňa. Jeho opätovné vymenovanie schválila vláda SR.

16. mája - V rámci bruselskej diskusie Európska komisia (EK) už Slovensku akceptovala samostatný operačný program (OP) Zdravotníctvo ako súčasť 11 OP, na financovaní ktorých sa v 7-ročnom programovom období zúčastnia aj eurofondy.

17. mája Slovenský parlament schválil novelu zákona o vinohradníctve a vinárstve.

21. mája - Podpora projektov sledujúcich znižovanie energetickej náročnosti zo strany Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) bola predmetom diskusie štátneho tajomníka Ministerstva financií (MF) SR Františka Palka s viceprezidentkou EBOR Brigitou Schmögnerovou.

22. mája - Slovenské kúpeľníctvo, relaxačné pobyty a hotelierstvo dominovali na podujatí Slovak Turist Day, ktoré sa konalo na Veľvyslanectve SR v Londýne.

23. mája - Členov Regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vymenoval prezident SR Ivan Gašparovič. Vymenovacie dekréty si z rúk prezidenta prevzali Jozef Holjenšík, Milan Hargaš, Ivan Chaban, Vladimír Čepko, Ján Hijj a Karol Česnek.

23. mája - Spoločnosť Asset Portfolio Servicing (APS), ktorá patrí slovenskej investičnej skupine Slavia Capital, získala 100-% podiel vo firme iCentrum, ktorá sa zaoberá správou a vymáhaním pohľadávok.

24. mája - Novým kolektívnym členom Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) sa stalo Združenie kresťanských podnikateľov a manažérov (ZKPaM). 24. mája Logistická spoločnosť UPS Supply Chain Solutions (SCS) vymenovala Thomasa Nitzscheho (44) za nového generálneho riaditeľa pre Slovensko.

25. mája Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pripravilo návrh prípravy kandidatúry Slovenska na sídlo Európskeho jadrového fóra. 28. mája - Medzištátnu dohodu o označovaní tradičného syrového výrobku oštiepok v Palárikove podpísali minister pôdohospodárstva SR Miroslav Jureňa a minister roľníctva a rozvoja vidieka Poľskej republiky Andrzej Lepper.

29. mája - Protimonopolný úrad (PMÚ) SR schválil koncentráciu švajčiarskeho podnikateľa Marti Tunnelbau AG a slovenských podnikateľov Danubia Invest, a. s., a TUBAU, a. s.

29. mája - V Kyjeve sa začalo 1. zasadnutie Medzivládnej komisie pre hospodársku, priemyselnú a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a Ukrajinou.

29. mája Spoločnosť Mobis Slovakia, s. r. o., ktorá je jedným z hlavných dodávateľov automobilky Kia Motors Slovakia, dostala 54-miliónový (Sk) štátny príspevok na vzdelávanie a prípravu zamestnancov.

31. mája - KD Investments, správ. spol., a. s., sa stal členom Asociácie fondov a asset managementu Českej republiky (AFAM ČR).

31. mája - Slovensko-česká private equity skupina Penta sa dohodla so spoločnosťami AIG Global Investment Group a Switalski & Synovie na prevzatí spoločnosti Žabka Polska S.A. Tá prevádzkuje najväčší nezávislý maloobchodný reťazec predajní v Poľsku.

1. júna - Novou členkou Bankovej rady (BR) Národnej banky Slovenska (NBS) sa stala Gabriela Sedláková.

1. júna Podpredsedami Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) sa stali Pavol Scholtz a Ladislav Debnár.

1. júna - Novou riaditeľkou divízie ľudských zdrojov spoločnosti T-Mobile Slovensko sa stala Petra Berecová.

1. júna - O rozširovaní vzájomnej hospodárskej spolupráce medzi Maďarskom a SR v Bratislave hovoril štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga so štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva a dopravy Maďarskej republiky Ábelom Garamhegyim.

4. júna - Projekt výstavby cestného spojenia Norra Lanken v Štokholme sa bude realizovať v réžii slovenskej spoločnosti Skanska BS (predtým Banské stavby Prievidza). Hodnota podielu jej stavebných prác je vyčíslená na viac ako 25 miliónov Sk.

4. júna Konzorcium zložené zo spoločností ECM Group N.V. a I.C.S., a. s., Praha, oficiálne potvrdilo, že uzavreli dohodu o spoločnom odkúpení 100-% podielu akciovej spoločnosti Carrefour Slovensko.

4. júna - Európska komisia (EK) má podozrenie na nedovolenú štátnu pomoc SR talianskemu Enelu, ktorý má dostavať 3. a 4. blok jadrovej elektrárne v Mochovciach. EK preto poslala Slovensku list, v ktorom sa pýta na okolnosti dostavby Mochoviec.

5. júna - Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal poslanecký návrh novely zákona o správe majetku štátu.

6. júna - Aktuálnym otázkam oddelenia prenosových sietí, regulácie, investícií do infraštruktúry a spolupráce prevádzkovateľov sietí sa venovala európska Rada ministrov pre dopravu, telekomunikácie a energetiku, ktorá rokovala v Luxemburgu. Slovensko zastupoval minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

7. júna - Premiér Robert Fico sa stretol s vedením spoločnosti Volkswagen Slovakia, a. s., v Bratislave.

7. júna - Nadácia Slovak Gold v bratislavskom hoteli Bôrik slávnostne odovzdala ocenenia Slovak Gold ich novým laureátom.

8. júna - Finančná skupina Penta Investments, ktorá vlastní pozemky potrebné na stavbu novej pristávacej a vzletovej dráhy na pražskom ruzynskom letisku, upustila od zámeru stavať novú dráhu spoločne s Letiskom Praha a rokuje s ním o ďalšom postupe. Penta je údajne ochotná sporné pozemky letisku predať.

10. júna - Slovenský veľvyslanec na Ukrajine Urban Rusnák diskutoval na schôdzke s predstaviteľmi Krymu o atraktívnosti investícií do krymskej ekonomiky. Slovenská strana má v úmysle postaviť v Červonoperekopsku závod na výrobu skla a fliaš na pivo, alkohol, víno a nealkoholické nápoje.

12. júna - Saudskoarabská spoločnosť AL KUHAIMI METAL INDUSTRIES prejavila záujem o spoluprácu so slovenskými firmami, ktoré sa zaoberajú IT a bezpečnostnými technológiami, ako aj tými, ktoré vyrábajú príslušnú techniku pre oblasť petrochémie.

12. júna - Slovensko sa ukázalo ako "vzorový žiak" nielen pri rokovaniach o vstupe do Európskej únie, ale napriek zmene vlády v lete 2006 vytvorilo i vzorové podmienky pre ekonomiku. Vyzdvihol to v rozhovore pre agentúru APA obchodný radca Rakúskeho veľvyslanectva v SR Konstantin Bekos.

12. júna - O spôsoboch financovania, ktoré by urýchlilo budovanie infraštruktúry, najmä výstavbu diaľnic na Slovensku, ako prostriedku na zníženie regionálnych rozdielov, rokoval v Londýne slovenský premiér Robert Fico s prezidentom Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Jeanom Lemierrom.

13. júna - Poprední slovenskí developeri - spoločnosti HB Reavis Group a Ipec Group vytvorili spoločný podnik s rovnocenným partnerstvom 50 % ku 50 %.

13. júna - Zavedenie plne pružného pracovného času, ktoré odsúhlasili poslanci Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci a bývanie, umožní matkám počas jedného pracovného dňa pracovať prerušovane.

13. júna - Európska organizácia výrobcov transportbetónu (ERMCO) vyhlásila betonáreň Holcim Slovensko za najekologickejšiu. Plaketu za 1. miesto získala betonáreň Holcim v Leviciach a 2. miesto betonáreň Holcim v Žiline.

14. júna - O postupe prác a plnení harmonogramu pri výstavbe závodu na výrobu LCD modulov Samsung pri Voderadoch hovoril minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek s prezidentom spoločnosti Samsung Electronics LCD Slovakia Hoyoungom Leeom.

15. júna - Slovenskí podnikatelia prejavili záujem zúčastňovať sa na výstavbe klasických tepelných elektrární v Indonézskej republike. Výskumná základňa SR by sa zase mohla podieľať na prípravných prácach súvisiacich s výstavbou prvej jadrovej elektrárne v Indonézii.

15. júna - Komisár pre energetiku Andris Piebalgs privítal dohodu medzi Slovenskom a Českou republikou o tom, že budú spoluhostiteľmi novozriadeného Európskeho jadrového fóra, ktoré bude poskytovať priestor pre otvorenú a objektívnu debatu o budúcich možnostiach a obmedzeniach tohto druhu energie.

18. júna - Holandsko chce získať viac obchodných partnerov zo Slovenska. Prezident holandskej obchodnej komory Emil Roest vidí veľké možnosti nadviazania obchodnej spolupráce v turizme.

19. júna Možnosti využívania biomasy v 3 krajoch na Slovensku a 3 krajoch v Maďarsku mapuje projekt, ktorý realizuje Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre v spolupráci s maďarskou univerzitou Károly Róbert Föiskola v Gyöngyösi. Podporu projektu v Nitre vyjadril veľvyslanec USA v SR Rodolphe Vallee.

20. júna - Dohodu o Medzinárodnom energetickom programe, ktorej cieľom je podpora bezpečného zásobovania ropou pri primeraných a spravodlivých podmienkach, vláda SR odsúhlasila s pripomienkami Legislatívnej rady vlády (LRV).

20. júna - Novým generálnym manažérom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Slovakia sa stal Brendan S. OďBrien.

20. júna - Prezident SR Ivan Gašparovič pri otvorení moldavsko - slovenského ekonomického fóra vyjadril presvedčenie, že k zintenzívneniu obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Moldavskom prispeje aj jednostranné zrušenie vízovej povinnosti Moldavskom pre slovenských občanov, ktorí tam chcú vycestovať.

21. júna - Slovenská skupina Arca Investments kúpila 51 % akcií českej firmy Gity. Cieľom spojenia je spoločná expanzia na trhy strednej a východnej Európy.

21. júna - Plnú pohotovosť pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu (ŠVPS) SR nariadil minister pôdohospodárstva SR Miroslav Jureňa po potvrdení vtáčej chrípky vo veľkochove moriek v českej obci Tisová v Pardubickom kraji.

22. júna - O výstavbe ďalšieho podniku skupiny Matador Automotive v priemyselnom parku Baliny pri Třinci v Česku sa dohodli prezident gumárenskej skupiny Matador Štefan Rosina a starostka mesta Třinec Viera Palkowská. Podpísali zmluvu o budúcej zmluve, na základe ktorej Matador odkúpi od mesta Třinec pozemok s rozlohou 2,7 hektára.

23. júna - Bratislavský tunel Sitina o 13.30 h slávnostne otvorili za účasti predsedu vlády Roberta Fica, predsedu parlamentu Pavla Pašku ako aj ďalších predstaviteľov vlády a samosprávy.

25. júna Slovenské energetické strojárne (SES), a. s., Tlmače, získali kontrakt na dodávku elektrárenského bloku Puerto Coronel v Čile.

26. júna - Výmena poznatkov a skúseností pri príprave Národného strategického a referenčného rámca (NSRR) na budúce programové obdobie 2007-2013 a možnosti riešenia panelových sídlisk boli hlavnými témami rokovania ministrov V4, Rumunska a Bulharska zodpovedných za regionálny rozvoj, ktorí sa stretli v Sielnici v okrese Zvolen. Výsledkom rokovania bolo podpísanie deklarácie o spoločnom postupe pri tvorbe regionálnej politiky a vzájomnej koordinácii pri rokovaniach s Európskou úniou (EÚ).

26. júna - Coca-Cola Beverages Slovakia spustila novú linku na výrobu pramenitej vody Bonaqua v závode Lúka pri Piešťanoch. Investičné náklady dosiahli takmer 0,5 miliardy Sk.

27. júna - Európska komisia (EK) ukončila 6 prípadov právneho konania vedených proti členským krajinám Európskej únie za nedostatky v prijímaní európskej legislatívy v oblasti telekomunikácií. Dva z uzavretých prípadov sa týkali Slovenska.

28. júna - S doteraz najväčšou podporou z Kohézneho fondu Európskej únie (EÚ) vyše 40 miliónov EUR začína Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), a. s., Košice stavbu Prešov pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Torysa. Jej slávnostné otvorenie sa konalo v Prešove.

28. júna - Slovensko má konečne štandardný európsky Zákonník práce, ktorý zodpovedá predstavám modernej Európskej únie a nie liberalizmu. Povedal to premiér Robert Fico po hlasovaní o novele ZP v parlamente, ktorú poslanci schválili 83 hlasmi.

29. júna - Na výmenu informácií z oblasti legislatívy mierového využívania jadrovej energie, radiačného monitoringu, havarijnej pripravenosti a manažmentu nakladania s rádioaktívnym odpadom bolo zamerané stretnutie delegácií Slovenska a Rakúska. Uskutočnilo sa v Terchovej na základe vládnej dohody o výmene informácií v otázkach spoločného záujmu, týkajúcich sa jadrovej bezpečnosti a ochrany pred ionizujúcim žiarením.

29. júna Vyše 6 miliárd Sk stála výstavba takmer 13-kilometrového úseku diaľnice D1 Vrtižer - Hričovské Podhradie, ktorý otvorili v plnom profile.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 4. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 5. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 6. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 7. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 10. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 1. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 2. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 3. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 4. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 5. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 6. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 7. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 8. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 9. Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!
 10. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 15 850
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 8 612
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 577
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 885
 5. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 3 078
 6. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 1 827
 7. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 821
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások 1 804
 9. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 640
 10. Moskva alebo Petrohrad? 1 378

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Zástupca firmy, ktorej zadržali 112 kamiónov: Hľadáte problém tam, kde nie je

Belgické úrady podozrievajú firmu North Sea Express, že vykorisťuje vodičov.

KOMENTÁRE

Môže byť Harabin škodcom?

Aj v pozícii radového sudcu vyzerá Harabin na nebezpečného škodcu.

KOMENTÁRE

Slovensko ničí lowcostová mentalita. Kedy s tým niečo urobíme?

Atmosféra nedôstojnosti nás ničí.

Neprehliadnite tiež

Zvýšenie minimálnej mzdy zaťaží podľa Mihála firmy viac ako sa očakáva

Zvýšenie minimálnej mzdy v roku 2018 prinesie podľa Mihála väčšie náklady pre zamestnávateľov.

Zástupca firmy, ktorej zadržali 112 kamiónov: Čo je to sociálny dumping?

Belgické úrady podozrievajú dopravnú firmu North Sea Express, že vykorisťuje vodičov, ktorých si prenajíma cez slovenského prostredníka.

Diaľničný privádzač v Lietavskej Lúčke postaví český Metrostav

NDS podpísala zmluvu na výstavbu diaľničného privádzača Lietavská Lúčka - Žilina k diaľnici D1.

Odborári v Škode Auto hrozia najväčším štrajkom v histórii Česka

Odborári reagujú na neochotu automobilky vyjsť zamestnancom v ústrety v otázke voľných dní.

Ceny potravín stúpli. Vianočné nákupy vyjdú tento rok drahšie

Nákupy potravín pred vianočnými sviatkami na Slovensku tento rok vyjdú kupujúcich drahšie ako vlani.