SME

Ľudia chcú, aby euro bolo neskôr

Do zavedenia spoločnej európskej meny zostáva zhruba rok. Pre mnohých ľudí je však euro stále strašiakom. Boja sa najmä zvyšovania cien.

BRATISLAVA. Väčšine ľudí na Slovensku sa ešte eurom platiť nechce. Takmer polovica si myslí, že s euromenou by sme mali počkať. Približne štvrtina dospelých dokonca tvrdí, že Slovensko euro nepotrebuje. Len necelých 23 percent sa podľa prieskumu agentúry MVK pre SME domnieva, že čím skôr bude euro, tým to bude pre nás lepšie. Prieskum potvrdil, že väčšina ľudí euro chce.

Obavy z eura majú najmä starší ľudia, prevažne penzisti, respondenti s nižším vzdelaním a z regiónov, kde sa žije ťažšie. Takisto ide o ľudí z menších obcí a miest a invalidov. Euro odmietajú najmä voliči KSS, SMK a KDH. Do eurozóny sa ponáhľajú hlavne voliči SDKÚ, SNS a Smeru. Paradoxne aj medzi tými, čo euro chcú, ale neskôr, prevažujú tiež voliči Smeru, SDKÚ, ale aj HZDS.

Ceny a Česi

Pesimizmus vnáša medzi ľudí najmä strach, že ceny budú po zavedení eura nekontrolovane rásť. Ľudia si myslia, že obchodníci budú ceny v eurách bezhlavo zaokrúhľovať. Podľa sociológa a šéfa MVK Pavla Haulíka netreba obavy zužovať len na ceny. Chýbajú aj informácie, že euro nie je o zvyšovaní cien, hoci ani tomuto sa nevyhneme. Nebude však také, ako sa očakáva. Samotné euro pre náklady firiem na nové systémy a pre stratu národnej meny zrýchli infláciu len o necelé percento. Aj to len na jeden alebo dva roky.

„Je to kombinácia nedostatočných informácií, životného naladenia a prístupu k problémom,“ poukazuje na ďalší dôvod skepsy proti euru Haulík. Okrem toho ľudia na Slovensku dajú dosť na to, čo si o veciach myslia Česi. Tí sa do eurozóny príliš neponáhľajú, skôr naopak. „Naši ľudia si opatrní, hovoria si, že ak Česi k euru pristupujú opatrne, asi vedia prečo,“ myslí si Haulík. Informácie z Česka sa k nám pritom dostávajú masívne, napríklad sledovaním českých televízií.

Ekonomickí analytici tvrdia, že ak by sme v súčasnosti povedali, že chceme euro neskôr, náklady by boli vyššie ako možné prínosy. Koruna by sa na čas oslabila, ceny by preto začali rýchlejšie rásť, úroky by vyskočili nahor.

„Odhliadnuc od toho, že odloženie eura by zrejme výrazne oslabilo korunu, vyvolalo inflačné tlaky a donútilo Národnú banku zvyšovať úroky, mohlo by to zhoršiť aj obraz Slovenska u zahraničných investorov,“ povedal ekonóm VÚB banky Martin Lenko. Priťažilo by to aj podnikateľom. Najmä tí väčší už minuli na prípravu a nové počítačové systémy desiatky miliónov korún.

Nielen ceny, ale aj platy

Ekonómka Poštovej banky Eva Sárazová pripomína, že euro má pre malú ekonomiku, akou je Slovensko, viac výhod ako nevýhod.

Podnikateľom aj bežným ľuďom napríklad odpadnú transakčné náklady na výmenu peňazí. Firmám zanikne kurzové riziko pri obchode s krajinami eurozóny, ktorá je najväčším odbytiskom pre naše tovary. Lacnejšie by po vstupe do eurozóny mali byť aj úvery.

„Nie je správne hovoriť len o tom, že euro prinesie mierny nárast cien a zabúdať pritom na to, že spoločná mena podporí ekonomický rast a vyvolá rýchlejšie zvyšovanie platov a životnej úrovne,“ povedala Sárazová.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Barát: O eure sa s premiérom rozprávam

O vplyve eura na ceny a premiérovej pasivite v komunikácii o eure sme sa zhovárali so splnomocnencom vlády pre zavedenie eura IGOROM BARÁTOM.

Prieskumy ukazujú, že väčšina občanov by so zavedením eura počkala alebo sú proti. Euro tu budeme mať zhruba o rok. Čo s tým chcete robiť?

„Všetky prípravy sú už naplno rozbehnuté. Akékoľvek seriózne úvahy o prehodnotení termínu by krajine výrazne uškodili. Výsledky prieskumov sú pre nás jedným z východísk pre informačnú kampaň. V nej budeme okrem iných tém verejnosti vysvetľovať aj výhody členstva v eurozóne.“

Prieskumy však naznačujú, že vláda ľuďom jasne o výhodách eura nehovorí...

„Za týmito výsledkami, ktoré sa príliš nelíšia od postojov ľudí v iných nových štátoch EÚ, skôr vidím prirodzenú ľudskú neistotu a obavu z neznámeho. Ľudia sa boja najmä rastu cien. Podobné nálady tu boli aj v roku 2004 pred vstupom do EÚ. K žiadnemu dramatickému zdraženiu však neprišlo.“

Od premiéra Fica sa očakáva, aby ľuďom jasne vysvetlil, prečo je euro prioritou vlády. Doteraz o výhodách eura nepovedal skoro nič. Rozprávate sa o tom s premiérom? Vysvetľujete mu, že by mal byť aktívnejší?

„Euro podporujú všetky relevantné politické sily. S premiérom komunikujem o dôležitých otázkach, ktoré s eurom súvisia. Nie je pravda, že by o výhodách eura verejne nerozprával.“

Kedy a čo pozitívne povedal, aby napríklad vyvrátil, že euro nie je o zvyšovaní cien a že prinesie ľuďom vyššiu životnú úroveň?

„Možno to povedal len na odborných konferenciách, ale infokampaň je najmä úlohou ministerstva financií a NBS. Sme tesne pred jej spustením. Som presvedčený, že kampaň bude účinná. Keď s premiérom diskutujeme o kampani, zdôrazňuje práve tento jej rozmer. Pripomína, aby sme sa sústredili na vysvetľovanie výhod, ktoré euro prinesie.“

Euromince

Taliansko

Na národnej strane 2-eurovej talianskej mince je portrét Danta Alighieriho od Raffaela Santiho. Portrét je umiestnený vo Vatikánskom paláci v krídle pápeža Júlia II. Dante Alighieri je taliansky renesančný básnik. Jeho najvýznamnejšie dielo je Božská komédia. Alighieriho latinský spis De monarchia je významným dielom politickej filozofie.

Na prednej strane má minca vyrazenú nominálnu hodnotu. Tú má aj na svojej hrane. Je na nej zobrazená šesťkrát zrkadlovo po celom obvode.

Euromýty

Euro zvýši ceny

Ceny na Slovensku v súčasnosti dosahujú asi 60 percent priemeru v Európskej únii. V nasledujúcich rokoch nás čaká približovanie sa k európskym cenám. „Rast slovenských cien tak bude výraznejší ako v eurozóne,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. Dobiehanie cien vo vyspelých štátoch s eurom nesúvisí a prebieha aj v súčasnosti, hoci ešte euro nemáme.

Vyrovnávanie cien zmierňuje posilňovanie koruny oproti euru. Pravdou je aj to, že koruna sa posilňuje aj preto, že Slovensko povedalo euru jasné – áno. V eurozóne sa preto dobiehanie cien zrýchli. Rýchlejšie budú rásť aj platy, ktoré by mali vyvážiť rýchlejší rast cien.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu