SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19:05

Rozpočet definitívne schválili

Prijatím rozpočtu parlament zároveň vyjadril dôveru vládnemu kabinetu Roberta Fica.

(Zdroj: Ilustračné - SME – Peter Žákovič)

Bratislava. Koaličná väčšina dnes v parlamente bez úprav presadila vládny návrh štátneho rozpočtu na rok 2008. Schválený verejný schodok vo výške 2,3 percenta z výkonu ekonomiky spĺňa kritérium na prevzatie eura. Prijatím rozpočtu parlament zároveň vyjadril dôveru kabinetu Roberta Fica, ktorý sa ešte v piatok rozhodol spojiť obe hlasovania.

Celkové príjmy rozpočtu sa v roku 2008 medziročne zvýšia o 12,1 percenta na 348,3 miliardy korún. Pomalším tempom, o deväť percent, stúpnu výdavky, a to na 380,2 miliardy Sk. Schodok rozpočtu tak oproti tomuto roku klesne o 6,4 miliardy Sk na 32 miliárd korún.

Prijatím rozpočtu si vláda potvrdila dôveru poslancov. Kabinet spojil obe hlasovania po tom, ako minulý týždeň pre ostrý spor premiéra so šéfom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom hrozil rozpad vládnej koalície. Lídri oboch strán sa napokon dohodli, že budú pokračovať v ďalšej spolupráci.

Poslanci o vládnom materiáli debatovali od uplynulej stredy. Opozícia návrh rozpočtu kritizovala, nepozdávali sa jej podľa nej zle stanovené priority a vyčítala mu tiež nedostatočnú úspornosť. Jej pozmeňovacie návrhy však koalícia rovnako ako vlani zamietla.

VIDEO: Parlament schvaľuje rozpočet


Najviac pôjde na školstvo

Najväčší nárast rozpočtovaných výdavkov z jednotlivých rezortov oproti rozpočtu na rok 2007, vrátane prostriedkov z rozpočtu Európskej únie, zaznamenalo ministerstvo životného prostredia s nárastom o 124,8 % na 7,828 mld. Sk. Druhý najvýznamnejší medziročný rast výdavkov pripadol na rezort pôdohospodárstva, ktorého rozpočet na budúci rok v objeme 29,091 mld. Sk znamená oproti tomuto roku navýšenie o 60,3 %.

Absolútne najvyšší objem výdavkov sa alokuje pre rezort školstva s rozpočtom 55,494 mld. Sk, čo znamená medziročný nárast o 8 %. Nasleduje rezort práce, sociálnych vecí a rodiny s miernym nárastom rozpočtovaných výdavkov o 2,1 % na 52,928 mld. Sk a ministerstvo zdravotníctva, ktorého rozpočtované zdroje sú oproti rozpočtu na tento rok vyššie o 12,1 % na úrovni 33,734 mld. Sk.

Fico: Ani na sekundu som nezaváhal, či vláda dostane dôveru

Premiér Robert Fico veril, že vláda získa dôveru. „Ja som nezaváhal ani sekundu,“ povedal pred novinármi krátko po hlasovaní. Vláda dostala 85 koaličných hlasov, pretože boli „veľmi konštruktívne rozhovory s koaličnými partnermi a dohodli sme sa na spoločnom postupe.“

Podľa Fica po turbulenciách, ktoré prináša život, sa jednoznačne preukázalo, že vláda má podporu parlamentu.

Šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar tvrdí, že hlasovanie dalo signál zahraničiu, ale i Slovákom. „Verím, že toto hlasovanie v mnohých rodinách umožní šťastné, pokojné a veselé Vianoce bez politických ruchov.“ Zároveň prezradil, že mu záleží na tom, aby vládna koalícia prežila.

„Nemožno dneska hlasovať o dôvere vláde a o týždeň hlasovať o nedôvere vláde. Vláda má a bude mať dôveru i potom. Skôr si myslím, že to bude plniť politickú funkciu zviditeľnenia opozície a názoru na vládnu koalíciu, inú funkciu nie,“ povedal Mečiar o tom, že parlament čaká mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery vláde, ktorú iniciuje opozícia.

To, že mu nie je ľahostajný osud dnešnej koalície, sa snažil vysvetliť aj na príklade manželstva a citátom z Biblie. „Keď vstupujete do manželstva, ste presvedčený, že to bude na celý život a nikdy nepredvídate detaily.“ Z Biblie použil vetu - rob tak, ako by si mal žiť večne a ži tak, ako by si mal zomrieť zajtra.

„Čiže pre nás to z toho platí, rob všetko pre to, aby to vydržalo a buď pripravený na každé riešenie. Čiže našim záujmom je robiť všetko pre to, aby koalícia vydržala to obdobie, aj koaličné vzťahy sa usporiadali dohodou,“ dodal Mečiar. Zároveň priznal, že nedávne koaličné stretnutia boli prudké, ale riešenia sa našli na oboch stranách.

Predsedu SNS Jána Slotu potešil výsledok hlasovania. „Hlasovanie ukázalo jednoznačnú, pevnú vládnu koalíciu,“ povedal Slota. Verí, že po chvíľkovom napätí súčasná koalícia vydrží minimálne štyri roky, prípadne osem rokov.

Nedávno odvolaný minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa podporil rozpočet, čím vyslovil dôveru vláde. „Myslím, že sa treba chovať konštruktívne,“ komentoval svoj postoj s tým, že vláde Roberta Fica naozaj dôveruje. Domnieva sa, že ak bude medzi stranami vládnej koalície konštruktívna komunikácia, vydrží do konca volebného obdobia.

Fico pozitívne hodnotí prijatý rozpočet. „Rozpočet nerozhadzuje, správame sa vo vládnej koalícii maximálne hospodárne,“ vyhlásil premiér s tým, že má dve významné úlohy - vytvoriť predpoklady na prijatie eura a plniť priority programového vyhlásenia vlády.

Podľa Fica koalícia využíva lepšie časy na znižovanie deficitu. Do roku 2010 by sa mal nominálny deficit znížiť na 0,8 % HDP.

Podľa ministra financií Jána Počiatka ide o najlepší štátny rozpočet, aký malo Slovensko. Všetko rozpočtové kapitoly, okrem rezortu životného prostredia, dostanú najviac peňazí v histórii samostatného Slovenska. Počiatek tvrdí, že opozičné pozmeňovacie návrhy nepodporili, pretože nezlepšovali navrhnutý rozpočet.

Dzurinda: Koalícia pri hlasovaní pripomínala komunistický parlament

Spojenie hlasovania o štátnom rozpočte a dôvere vláde bolo prázdnym gestom. „Politické strany boli vopred dohodnuté,“ reagoval po hlasovaní predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Dodal, že už druhý rok neprešiel žiadny návrh opozície, ale je to po prvýkrát, čo poslanci vládnej koalície nepodali ani jeden pozmeňujúci návrh. Podľa Dzurindu to je absolútnym dôkazom toho, že parlament, jeho väčšinová časť, je v područí vlády.

„Dnes atmosféra v NR SR a to, ako sa správala koalícia, mi pripomenuli komunistické parlamenty. Ústredný výbor rozhodol a poslanci boli len hlasovacou mašinériou,“ zdôraznil Dzurinda.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš výslednú podobu štátneho rozpočtu označil za dôkaz o tom, že reči o silnom sociálnom štát a podpore rezortu sociálnych vecí sú prázdne. Neprešli návrhy SDKÚ na zvýšenie prídavkov na deti, neprešiel návrh na zvýšenie rozpočtu základného, stredného či vysokého školstva, podotkol. Mikloš ďalej povedal, že rozpočet nie je dobrý.

Pozvánku ministra financií Jána Počiatka na čašu vína Dzurinda komentoval slovami: “Počkáme si na produkciu z vinice pána premiéra.“ Predseda SDKÚ-DS ďalej informoval, že návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi podajú v stredu.

Hrušovský: Rozpočet je rozpočtom premárnených šancí

Štátny rozpočet na budúci rok je rozpočtom premárnených šancí, reagoval predseda KDH Pavol Hrušovský. Aj keď vláda mala ambíciu výraznejšie podporiť sociálnu oblasť, či oblasť výchovy a vzdelávania, týmto štátnym rozpočtom to nenaplnila. Hlasovanie, ktorým vyslovili poslanci vládnej koalície dôveru vláde všetkými hlasmi, Hrušovského neprekvapil. „Považujem to trochu za špekulatívne a farizejské,“ poznamenal s tým, že išlo len o „potvrdenie demonštrácie sily, nie však

Konzervatívny inštitút: Rozpočet nerieši deformácie

Schválený rozpočet podľa Konzervatívneho inštitútu (KI) M. R. Štefánika neprispieva k riešeniu deformácií vo verejných financiách, ale ich prehlbuje.

"Je ďalšou premárnenou príležitosťou riešiť problémy verejných financií v ekonomicky priaznivom období," konštatuje v stanovisku, ktoré poskytol TASR, ekonóm KI Peter Gonda. Ministerstvo financií (MF) SR naplánovalo zlepšenie hospodárenia verejnej správy na budúci rok, zohľadňujúce kritérium zavedenia Slovenska do eurozóny, vysvetľuje ďalej. Plánované zlepšenie hospodárenia v porovnaní s minulom rokom je však podľa KI iba približne o 6 miliárd Sk. "To považujem v čase rýchleho reálneho ekonomického rastu a napríklad vysokého reálneho rastu spotreby za ďalšiu premárnenú šancu na zrealizovanie viditeľnejších úspor," doplnil.

Podnikatelia: Rozpočet mohol byť vyrovnaný

Za nevyužitú šancu na zavedenie väčšej disciplíny do verejných financií považuje dnes schválený štátny rozpočet na rok 2008 prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec.

Ako povedal pre TASR, rekordný rast, ktorý zaznamenáva slovenská ekonomika, nedáva inú možnosť, len zostaviť vyrovnaný rozpočet.

Z hľadiska podnikateľov je podľa Oravca problémom, že rozpočet bol opäť zostavený na základe netransformovaného odvodového systému. Odvody sú podľa neho stále jedným veľkým chaosom a odvodové zaťaženie je v porovnaní s inými krajinami vysoké. Vyslovil zároveň nádej, že aspoň na budúci rok pri zostavovaní rozpočtu bude príležitosť o tejto otázke intenzívnejšie diskutovať.

SOPK rozpočet podporuje

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) podporuje štátny rozpočet SR na roky 2008 až 2010, ktorý podľa komory rešpektuje dodržiavanie maastrichtských kritérií podmieňujúcich vstup SR do eurozóny. "Schválený návrh rozpočtu verejnej správy SR na roky 2008 až 2010 ako aj štátny rozpočet na rok 2008 predstavuje ďalšie pokračovanie fiškálnej konsolidácie. Je postavený na realistických makroekonomických ukazovateľoch a na doterajšom a prognózovanom pozitívnom vývoji slovenskej ekonomiky," konštatuje SOPK v stanovisku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 402
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 540
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 319
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 735
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 328
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 252
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 697
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 498
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 244
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 051
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minúta po minúte: Pred odbernými miestami sa už tvoria dlhé rady

Začalo sa plošné testovanie obyvateľov Slovenska.

Obyvatelia v meste Stará Turá pred budovou Domu kultúry Javorina počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Lekár Laho: Šéf lekárskej komory spôsobil zdravotníctvu problémy

Odmena 500 eur je pre mladých lekárov motivujúca, vraví Laho.

Lekár Ladislav Laho na archívnej fotografii.
Komentár Petra Schutza

Na prahu fiaska

Destabilizácia vládnutia je na vzostupe druhej vlny to posledné, čo si môžeme dovoliť.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Môže vás firma vyhodiť, keď odmietnete ísť na test?

Firma má na výber viacero možností.

Ilustračná fotografia.

Wall Street má za sebou najhorší týždeň od marca

Na akcie negatívne vplýva pandémia aj nervozita pred voľbami v USA.

Wall Street - ilustračná fotografia.

V cestovnom ruchu zanikne 174 miliónov pracovných pozícií

Svetová rada cestovania a turizmu pôvodne predpokladala zánik 197 miliónov miest.

Turisti narýchlo opúšťajú Chorvátsko.

Európska centrálna banka varuje pred plošným zatváraním ekonomík

Vlády musia pri zavádzaní reštrikcií postupovať selektívne.

Európska centrálna banka.