AKTUALIZOVANÉ 19:05

Rozpočet definitívne schválili

Prijatím rozpočtu parlament zároveň vyjadril dôveru vládnemu kabinetu Roberta Fica.

(Zdroj: Ilustračné - SME – Peter Žákovič)

Bratislava. Koaličná väčšina dnes v parlamente bez úprav presadila vládny návrh štátneho rozpočtu na rok 2008. Schválený verejný schodok vo výške 2,3 percenta z výkonu ekonomiky spĺňa kritérium na prevzatie eura. Prijatím rozpočtu parlament zároveň vyjadril dôveru kabinetu Roberta Fica, ktorý sa ešte v piatok rozhodol spojiť obe hlasovania.

Celkové príjmy rozpočtu sa v roku 2008 medziročne zvýšia o 12,1 percenta na 348,3 miliardy korún. Pomalším tempom, o deväť percent, stúpnu výdavky, a to na 380,2 miliardy Sk. Schodok rozpočtu tak oproti tomuto roku klesne o 6,4 miliardy Sk na 32 miliárd korún.

Prijatím rozpočtu si vláda potvrdila dôveru poslancov. Kabinet spojil obe hlasovania po tom, ako minulý týždeň pre ostrý spor premiéra so šéfom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom hrozil rozpad vládnej koalície. Lídri oboch strán sa napokon dohodli, že budú pokračovať v ďalšej spolupráci.

Poslanci o vládnom materiáli debatovali od uplynulej stredy. Opozícia návrh rozpočtu kritizovala, nepozdávali sa jej podľa nej zle stanovené priority a vyčítala mu tiež nedostatočnú úspornosť. Jej pozmeňovacie návrhy však koalícia rovnako ako vlani zamietla.

VIDEO: Parlament schvaľuje rozpočet


Najviac pôjde na školstvo

Najväčší nárast rozpočtovaných výdavkov z jednotlivých rezortov oproti rozpočtu na rok 2007, vrátane prostriedkov z rozpočtu Európskej únie, zaznamenalo ministerstvo životného prostredia s nárastom o 124,8 % na 7,828 mld. Sk. Druhý najvýznamnejší medziročný rast výdavkov pripadol na rezort pôdohospodárstva, ktorého rozpočet na budúci rok v objeme 29,091 mld. Sk znamená oproti tomuto roku navýšenie o 60,3 %.

Absolútne najvyšší objem výdavkov sa alokuje pre rezort školstva s rozpočtom 55,494 mld. Sk, čo znamená medziročný nárast o 8 %. Nasleduje rezort práce, sociálnych vecí a rodiny s miernym nárastom rozpočtovaných výdavkov o 2,1 % na 52,928 mld. Sk a ministerstvo zdravotníctva, ktorého rozpočtované zdroje sú oproti rozpočtu na tento rok vyššie o 12,1 % na úrovni 33,734 mld. Sk.

Fico: Ani na sekundu som nezaváhal, či vláda dostane dôveru

Premiér Robert Fico veril, že vláda získa dôveru. „Ja som nezaváhal ani sekundu,“ povedal pred novinármi krátko po hlasovaní. Vláda dostala 85 koaličných hlasov, pretože boli „veľmi konštruktívne rozhovory s koaličnými partnermi a dohodli sme sa na spoločnom postupe.“

Podľa Fica po turbulenciách, ktoré prináša život, sa jednoznačne preukázalo, že vláda má podporu parlamentu.

Šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar tvrdí, že hlasovanie dalo signál zahraničiu, ale i Slovákom. „Verím, že toto hlasovanie v mnohých rodinách umožní šťastné, pokojné a veselé Vianoce bez politických ruchov.“ Zároveň prezradil, že mu záleží na tom, aby vládna koalícia prežila.

„Nemožno dneska hlasovať o dôvere vláde a o týždeň hlasovať o nedôvere vláde. Vláda má a bude mať dôveru i potom. Skôr si myslím, že to bude plniť politickú funkciu zviditeľnenia opozície a názoru na vládnu koalíciu, inú funkciu nie,“ povedal Mečiar o tom, že parlament čaká mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery vláde, ktorú iniciuje opozícia.

To, že mu nie je ľahostajný osud dnešnej koalície, sa snažil vysvetliť aj na príklade manželstva a citátom z Biblie. „Keď vstupujete do manželstva, ste presvedčený, že to bude na celý život a nikdy nepredvídate detaily.“ Z Biblie použil vetu - rob tak, ako by si mal žiť večne a ži tak, ako by si mal zomrieť zajtra.

„Čiže pre nás to z toho platí, rob všetko pre to, aby to vydržalo a buď pripravený na každé riešenie. Čiže našim záujmom je robiť všetko pre to, aby koalícia vydržala to obdobie, aj koaličné vzťahy sa usporiadali dohodou,“ dodal Mečiar. Zároveň priznal, že nedávne koaličné stretnutia boli prudké, ale riešenia sa našli na oboch stranách.

Predsedu SNS Jána Slotu potešil výsledok hlasovania. „Hlasovanie ukázalo jednoznačnú, pevnú vládnu koalíciu,“ povedal Slota. Verí, že po chvíľkovom napätí súčasná koalícia vydrží minimálne štyri roky, prípadne osem rokov.

Nedávno odvolaný minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa podporil rozpočet, čím vyslovil dôveru vláde. „Myslím, že sa treba chovať konštruktívne,“ komentoval svoj postoj s tým, že vláde Roberta Fica naozaj dôveruje. Domnieva sa, že ak bude medzi stranami vládnej koalície konštruktívna komunikácia, vydrží do konca volebného obdobia.

Fico pozitívne hodnotí prijatý rozpočet. „Rozpočet nerozhadzuje, správame sa vo vládnej koalícii maximálne hospodárne,“ vyhlásil premiér s tým, že má dve významné úlohy - vytvoriť predpoklady na prijatie eura a plniť priority programového vyhlásenia vlády.

Podľa Fica koalícia využíva lepšie časy na znižovanie deficitu. Do roku 2010 by sa mal nominálny deficit znížiť na 0,8 % HDP.

Podľa ministra financií Jána Počiatka ide o najlepší štátny rozpočet, aký malo Slovensko. Všetko rozpočtové kapitoly, okrem rezortu životného prostredia, dostanú najviac peňazí v histórii samostatného Slovenska. Počiatek tvrdí, že opozičné pozmeňovacie návrhy nepodporili, pretože nezlepšovali navrhnutý rozpočet.

Dzurinda: Koalícia pri hlasovaní pripomínala komunistický parlament

Spojenie hlasovania o štátnom rozpočte a dôvere vláde bolo prázdnym gestom. „Politické strany boli vopred dohodnuté,“ reagoval po hlasovaní predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Dodal, že už druhý rok neprešiel žiadny návrh opozície, ale je to po prvýkrát, čo poslanci vládnej koalície nepodali ani jeden pozmeňujúci návrh. Podľa Dzurindu to je absolútnym dôkazom toho, že parlament, jeho väčšinová časť, je v područí vlády.

„Dnes atmosféra v NR SR a to, ako sa správala koalícia, mi pripomenuli komunistické parlamenty. Ústredný výbor rozhodol a poslanci boli len hlasovacou mašinériou,“ zdôraznil Dzurinda.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš výslednú podobu štátneho rozpočtu označil za dôkaz o tom, že reči o silnom sociálnom štát a podpore rezortu sociálnych vecí sú prázdne. Neprešli návrhy SDKÚ na zvýšenie prídavkov na deti, neprešiel návrh na zvýšenie rozpočtu základného, stredného či vysokého školstva, podotkol. Mikloš ďalej povedal, že rozpočet nie je dobrý.

Pozvánku ministra financií Jána Počiatka na čašu vína Dzurinda komentoval slovami: “Počkáme si na produkciu z vinice pána premiéra.“ Predseda SDKÚ-DS ďalej informoval, že návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi podajú v stredu.

Hrušovský: Rozpočet je rozpočtom premárnených šancí

Štátny rozpočet na budúci rok je rozpočtom premárnených šancí, reagoval predseda KDH Pavol Hrušovský. Aj keď vláda mala ambíciu výraznejšie podporiť sociálnu oblasť, či oblasť výchovy a vzdelávania, týmto štátnym rozpočtom to nenaplnila. Hlasovanie, ktorým vyslovili poslanci vládnej koalície dôveru vláde všetkými hlasmi, Hrušovského neprekvapil. „Považujem to trochu za špekulatívne a farizejské,“ poznamenal s tým, že išlo len o „potvrdenie demonštrácie sily, nie však

Konzervatívny inštitút: Rozpočet nerieši deformácie

Schválený rozpočet podľa Konzervatívneho inštitútu (KI) M. R. Štefánika neprispieva k riešeniu deformácií vo verejných financiách, ale ich prehlbuje.

"Je ďalšou premárnenou príležitosťou riešiť problémy verejných financií v ekonomicky priaznivom období," konštatuje v stanovisku, ktoré poskytol TASR, ekonóm KI Peter Gonda. Ministerstvo financií (MF) SR naplánovalo zlepšenie hospodárenia verejnej správy na budúci rok, zohľadňujúce kritérium zavedenia Slovenska do eurozóny, vysvetľuje ďalej. Plánované zlepšenie hospodárenia v porovnaní s minulom rokom je však podľa KI iba približne o 6 miliárd Sk. "To považujem v čase rýchleho reálneho ekonomického rastu a napríklad vysokého reálneho rastu spotreby za ďalšiu premárnenú šancu na zrealizovanie viditeľnejších úspor," doplnil.

Podnikatelia: Rozpočet mohol byť vyrovnaný

Za nevyužitú šancu na zavedenie väčšej disciplíny do verejných financií považuje dnes schválený štátny rozpočet na rok 2008 prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec.

Ako povedal pre TASR, rekordný rast, ktorý zaznamenáva slovenská ekonomika, nedáva inú možnosť, len zostaviť vyrovnaný rozpočet.

Z hľadiska podnikateľov je podľa Oravca problémom, že rozpočet bol opäť zostavený na základe netransformovaného odvodového systému. Odvody sú podľa neho stále jedným veľkým chaosom a odvodové zaťaženie je v porovnaní s inými krajinami vysoké. Vyslovil zároveň nádej, že aspoň na budúci rok pri zostavovaní rozpočtu bude príležitosť o tejto otázke intenzívnejšie diskutovať.

SOPK rozpočet podporuje

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) podporuje štátny rozpočet SR na roky 2008 až 2010, ktorý podľa komory rešpektuje dodržiavanie maastrichtských kritérií podmieňujúcich vstup SR do eurozóny. "Schválený návrh rozpočtu verejnej správy SR na roky 2008 až 2010 ako aj štátny rozpočet na rok 2008 predstavuje ďalšie pokračovanie fiškálnej konsolidácie. Je postavený na realistických makroekonomických ukazovateľoch a na doterajšom a prognózovanom pozitívnom vývoji slovenskej ekonomiky," konštatuje SOPK v stanovisku.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 1. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 2. Cíťte sa v priestore príjemne
 3. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 5. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 6. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 7. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 8. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 9. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 10. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 732
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 904
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 499
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 487
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 074
 6. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 2 588
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 2 584
 8. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 011
 9. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 103
 10. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 948

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kto je údajný takáčovec Kudlička. Prvá fotka mafiánov pri víne s politikom

Súd na kauciu prepustil z väzby Ľubomíra Kudličku, považovaného za šéfa gangu takáčovcov. Bol na prvej fotke spájajúcej mafiu a politika.

KOMENTÁRE

Fico, Výboh, Topolánek. A päť rokov pre Dalíka

Topolánek nakoniec Dalíka na svoj pád nepotreboval. Jeho minulosť sa im teraz vracia.

Neprehliadnite tiež

Bratislava môže dostať novú linku, v Maďarsku vznikli nové aerolinky

Aerolínie založil honorárny konzul Maďarska na Srí Lanke, pôvodne chcel lietať dlhé trasy do Číny či Thajska.

Deutsche Bank zvažuje presun 300 miliárd eur z Londýna do Nemecka

Sťahovanie sa dotkne niekoľko stoviek pracovných miest a zhruba 20-tisíc klientskych účtov.

BMW bude aj napriek brexitu vyrábať elektromobil Mini v Británii

Nový elektromobil Mini bude trojdverový a s jeho výrobou začnú v roku 2019.

Nový šéf regulačného úradu: Úrad chcem trochu otvoriť verejnosti

Jahnátek povedal, že tvorba cien by nemala byť Pandorina skrinka, z ktorej niečo vylezie.