AKTUALIZOVANÉ 19:05

Rozpočet definitívne schválili

Prijatím rozpočtu parlament zároveň vyjadril dôveru vládnemu kabinetu Roberta Fica.

(Zdroj: Ilustračné - SME – Peter Žákovič)

Bratislava. Koaličná väčšina dnes v parlamente bez úprav presadila vládny návrh štátneho rozpočtu na rok 2008. Schválený verejný schodok vo výške 2,3 percenta z výkonu ekonomiky spĺňa kritérium na prevzatie eura. Prijatím rozpočtu parlament zároveň vyjadril dôveru kabinetu Roberta Fica, ktorý sa ešte v piatok rozhodol spojiť obe hlasovania.

Celkové príjmy rozpočtu sa v roku 2008 medziročne zvýšia o 12,1 percenta na 348,3 miliardy korún. Pomalším tempom, o deväť percent, stúpnu výdavky, a to na 380,2 miliardy Sk. Schodok rozpočtu tak oproti tomuto roku klesne o 6,4 miliardy Sk na 32 miliárd korún.

Prijatím rozpočtu si vláda potvrdila dôveru poslancov. Kabinet spojil obe hlasovania po tom, ako minulý týždeň pre ostrý spor premiéra so šéfom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom hrozil rozpad vládnej koalície. Lídri oboch strán sa napokon dohodli, že budú pokračovať v ďalšej spolupráci.

Poslanci o vládnom materiáli debatovali od uplynulej stredy. Opozícia návrh rozpočtu kritizovala, nepozdávali sa jej podľa nej zle stanovené priority a vyčítala mu tiež nedostatočnú úspornosť. Jej pozmeňovacie návrhy však koalícia rovnako ako vlani zamietla.

VIDEO: Parlament schvaľuje rozpočet


Najviac pôjde na školstvo

Najväčší nárast rozpočtovaných výdavkov z jednotlivých rezortov oproti rozpočtu na rok 2007, vrátane prostriedkov z rozpočtu Európskej únie, zaznamenalo ministerstvo životného prostredia s nárastom o 124,8 % na 7,828 mld. Sk. Druhý najvýznamnejší medziročný rast výdavkov pripadol na rezort pôdohospodárstva, ktorého rozpočet na budúci rok v objeme 29,091 mld. Sk znamená oproti tomuto roku navýšenie o 60,3 %.

Absolútne najvyšší objem výdavkov sa alokuje pre rezort školstva s rozpočtom 55,494 mld. Sk, čo znamená medziročný nárast o 8 %. Nasleduje rezort práce, sociálnych vecí a rodiny s miernym nárastom rozpočtovaných výdavkov o 2,1 % na 52,928 mld. Sk a ministerstvo zdravotníctva, ktorého rozpočtované zdroje sú oproti rozpočtu na tento rok vyššie o 12,1 % na úrovni 33,734 mld. Sk.

Fico: Ani na sekundu som nezaváhal, či vláda dostane dôveru

Premiér Robert Fico veril, že vláda získa dôveru. „Ja som nezaváhal ani sekundu,“ povedal pred novinármi krátko po hlasovaní. Vláda dostala 85 koaličných hlasov, pretože boli „veľmi konštruktívne rozhovory s koaličnými partnermi a dohodli sme sa na spoločnom postupe.“

Podľa Fica po turbulenciách, ktoré prináša život, sa jednoznačne preukázalo, že vláda má podporu parlamentu.

Šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar tvrdí, že hlasovanie dalo signál zahraničiu, ale i Slovákom. „Verím, že toto hlasovanie v mnohých rodinách umožní šťastné, pokojné a veselé Vianoce bez politických ruchov.“ Zároveň prezradil, že mu záleží na tom, aby vládna koalícia prežila.

„Nemožno dneska hlasovať o dôvere vláde a o týždeň hlasovať o nedôvere vláde. Vláda má a bude mať dôveru i potom. Skôr si myslím, že to bude plniť politickú funkciu zviditeľnenia opozície a názoru na vládnu koalíciu, inú funkciu nie,“ povedal Mečiar o tom, že parlament čaká mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery vláde, ktorú iniciuje opozícia.

To, že mu nie je ľahostajný osud dnešnej koalície, sa snažil vysvetliť aj na príklade manželstva a citátom z Biblie. „Keď vstupujete do manželstva, ste presvedčený, že to bude na celý život a nikdy nepredvídate detaily.“ Z Biblie použil vetu - rob tak, ako by si mal žiť večne a ži tak, ako by si mal zomrieť zajtra.

„Čiže pre nás to z toho platí, rob všetko pre to, aby to vydržalo a buď pripravený na každé riešenie. Čiže našim záujmom je robiť všetko pre to, aby koalícia vydržala to obdobie, aj koaličné vzťahy sa usporiadali dohodou,“ dodal Mečiar. Zároveň priznal, že nedávne koaličné stretnutia boli prudké, ale riešenia sa našli na oboch stranách.

Predsedu SNS Jána Slotu potešil výsledok hlasovania. „Hlasovanie ukázalo jednoznačnú, pevnú vládnu koalíciu,“ povedal Slota. Verí, že po chvíľkovom napätí súčasná koalícia vydrží minimálne štyri roky, prípadne osem rokov.

Nedávno odvolaný minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa podporil rozpočet, čím vyslovil dôveru vláde. „Myslím, že sa treba chovať konštruktívne,“ komentoval svoj postoj s tým, že vláde Roberta Fica naozaj dôveruje. Domnieva sa, že ak bude medzi stranami vládnej koalície konštruktívna komunikácia, vydrží do konca volebného obdobia.

Fico pozitívne hodnotí prijatý rozpočet. „Rozpočet nerozhadzuje, správame sa vo vládnej koalícii maximálne hospodárne,“ vyhlásil premiér s tým, že má dve významné úlohy - vytvoriť predpoklady na prijatie eura a plniť priority programového vyhlásenia vlády.

Podľa Fica koalícia využíva lepšie časy na znižovanie deficitu. Do roku 2010 by sa mal nominálny deficit znížiť na 0,8 % HDP.

Podľa ministra financií Jána Počiatka ide o najlepší štátny rozpočet, aký malo Slovensko. Všetko rozpočtové kapitoly, okrem rezortu životného prostredia, dostanú najviac peňazí v histórii samostatného Slovenska. Počiatek tvrdí, že opozičné pozmeňovacie návrhy nepodporili, pretože nezlepšovali navrhnutý rozpočet.

Dzurinda: Koalícia pri hlasovaní pripomínala komunistický parlament

Spojenie hlasovania o štátnom rozpočte a dôvere vláde bolo prázdnym gestom. „Politické strany boli vopred dohodnuté,“ reagoval po hlasovaní predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Dodal, že už druhý rok neprešiel žiadny návrh opozície, ale je to po prvýkrát, čo poslanci vládnej koalície nepodali ani jeden pozmeňujúci návrh. Podľa Dzurindu to je absolútnym dôkazom toho, že parlament, jeho väčšinová časť, je v područí vlády.

„Dnes atmosféra v NR SR a to, ako sa správala koalícia, mi pripomenuli komunistické parlamenty. Ústredný výbor rozhodol a poslanci boli len hlasovacou mašinériou,“ zdôraznil Dzurinda.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš výslednú podobu štátneho rozpočtu označil za dôkaz o tom, že reči o silnom sociálnom štát a podpore rezortu sociálnych vecí sú prázdne. Neprešli návrhy SDKÚ na zvýšenie prídavkov na deti, neprešiel návrh na zvýšenie rozpočtu základného, stredného či vysokého školstva, podotkol. Mikloš ďalej povedal, že rozpočet nie je dobrý.

Pozvánku ministra financií Jána Počiatka na čašu vína Dzurinda komentoval slovami: “Počkáme si na produkciu z vinice pána premiéra.“ Predseda SDKÚ-DS ďalej informoval, že návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi podajú v stredu.

Hrušovský: Rozpočet je rozpočtom premárnených šancí

Štátny rozpočet na budúci rok je rozpočtom premárnených šancí, reagoval predseda KDH Pavol Hrušovský. Aj keď vláda mala ambíciu výraznejšie podporiť sociálnu oblasť, či oblasť výchovy a vzdelávania, týmto štátnym rozpočtom to nenaplnila. Hlasovanie, ktorým vyslovili poslanci vládnej koalície dôveru vláde všetkými hlasmi, Hrušovského neprekvapil. „Považujem to trochu za špekulatívne a farizejské,“ poznamenal s tým, že išlo len o „potvrdenie demonštrácie sily, nie však

Konzervatívny inštitút: Rozpočet nerieši deformácie

Schválený rozpočet podľa Konzervatívneho inštitútu (KI) M. R. Štefánika neprispieva k riešeniu deformácií vo verejných financiách, ale ich prehlbuje.

"Je ďalšou premárnenou príležitosťou riešiť problémy verejných financií v ekonomicky priaznivom období," konštatuje v stanovisku, ktoré poskytol TASR, ekonóm KI Peter Gonda. Ministerstvo financií (MF) SR naplánovalo zlepšenie hospodárenia verejnej správy na budúci rok, zohľadňujúce kritérium zavedenia Slovenska do eurozóny, vysvetľuje ďalej. Plánované zlepšenie hospodárenia v porovnaní s minulom rokom je však podľa KI iba približne o 6 miliárd Sk. "To považujem v čase rýchleho reálneho ekonomického rastu a napríklad vysokého reálneho rastu spotreby za ďalšiu premárnenú šancu na zrealizovanie viditeľnejších úspor," doplnil.

Podnikatelia: Rozpočet mohol byť vyrovnaný

Za nevyužitú šancu na zavedenie väčšej disciplíny do verejných financií považuje dnes schválený štátny rozpočet na rok 2008 prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec.

Ako povedal pre TASR, rekordný rast, ktorý zaznamenáva slovenská ekonomika, nedáva inú možnosť, len zostaviť vyrovnaný rozpočet.

Z hľadiska podnikateľov je podľa Oravca problémom, že rozpočet bol opäť zostavený na základe netransformovaného odvodového systému. Odvody sú podľa neho stále jedným veľkým chaosom a odvodové zaťaženie je v porovnaní s inými krajinami vysoké. Vyslovil zároveň nádej, že aspoň na budúci rok pri zostavovaní rozpočtu bude príležitosť o tejto otázke intenzívnejšie diskutovať.

SOPK rozpočet podporuje

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) podporuje štátny rozpočet SR na roky 2008 až 2010, ktorý podľa komory rešpektuje dodržiavanie maastrichtských kritérií podmieňujúcich vstup SR do eurozóny. "Schválený návrh rozpočtu verejnej správy SR na roky 2008 až 2010 ako aj štátny rozpočet na rok 2008 predstavuje ďalšie pokračovanie fiškálnej konsolidácie. Je postavený na realistických makroekonomických ukazovateľoch a na doterajšom a prognózovanom pozitívnom vývoji slovenskej ekonomiky," konštatuje SOPK v stanovisku.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 2. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 3. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 2. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 3. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 4. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 5. Ekonomický a účtovný softvér Humanet oslavuje
 6. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 8. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 9. Zlatá minca 2016 priniesla pre mBank sedem ocenení
 10. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 24 556
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 440
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 718
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 223
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 822
 6. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 5 543
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 3 770
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 3 388
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 273
 10. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 633

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Slovenskí vedci pomáhajú riešiť záhadu vzácnych kozmických častíc

Balón NASA vyniesol do stratosféry Zeme testovací experiment EUSO.

DOMOV

Prokurátor: Pri Weissovi nezvládli policajti úkony

Futbalista by sa mal podľa prokurátora správať uvedomelejšie.

DOMOV

Prieskum Polisu: Do parlamentu by prešlo až deväť strán

Súčasná vládna koalícia by získala iba 65 mandátov.

Neprehliadnite tiež

Vláda má nové priority: Zamestnanosť, školstvo aj zdravotníctvo

Do programu sa dostalo aj zavedenie daňovej úľavy pri podpore bývania.

Ikea radí, ako rozoznať jej modrú tašku od drahej koženej kabelky

Ak taškou zatrasiete a ona zašuští, je pravá.

Národná banka: Domácnosti sa čoraz viac zadlžujú, je to riziko

Riziko rýchleho rastu zadlženosti je z najvýznamnejších pre stabilitu finančného sektora.

V Česku sťahujú tisíce pudingov, môžu obsahovať kov

Výrobky predávala Billa a reťazce Coop, Flop, Hruška, Jednota a ďalší menší obchodníci.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop