Kauza SPF a rozpad vládnych koalícií v SR

Bratislava 28. novembra (TASR) - Šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar pri odchode z dnešného rokovania Koaličnej rady oznámil novinárom, že mu premiér Robert Fico ...

Bratislava 28. novembra (TASR) - Šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar pri odchode z dnešného rokovania Koaličnej rady oznámil novinárom, že mu premiér Robert Fico na rokovaní povedal, že za súčasnej situácie nie je ochotný ďalej pokračovať vo vládnej koalícii.

TASR prináša chronologický prehľad udalostí, ktoré súvisia s vládnou krízou.

19. októbra - Na porušenie predpisov pri vydávaní pozemkov reštituentom poukázal na tlačovej besede poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Pavol Frešo na základe vyhlásenia dozornej rady fondu, ktoré poskytla členom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody v rámci poslaneckého prieskumu. SDKÚ-DS prezentovala svoj návrh v zákone o pozemkových úpravách, podľa ktorého sa má stanoviť, aby bol SPF povinný zverejňovať zmluvy, na základe ktorých vydáva reštituentom pozemky, a to do 5 dní od ich podpísania.

19. októbra - Minister pôdohospodárstva (MP) SR Miroslav Jureňa povedal, že voči námestníkovi generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) Branislavovi Brízovi sa vedie účelová kampaň. Jej cieľom má byť odstránenie Brízu z funkcie a tým odstránenie krížovej kontroly na SPF.

24. októbra Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa požiadal z dôvodu slabej výkonnosti orgánov Slovenského pozemkového fondu o odpočet ich činnosti.

12. novembra - Zmluvy, ktoré podpísal Branislav Bríza za Slovenský pozemkový fond v čase, keď zastupoval jeho generálneho riaditeľa, považuje premiér Robert Fico za škandalózne. Zároveň od ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS) požaduje okamžité Brízovo odvolanie. Už niekoľko dní sa pritom podľa Fica preverujú možnosti, ako kontroverzné zmluvy podpísané Brízom zrušiť. Bríza podpísal zmluvu, na základe ktorej sa reštituenti z východného Slovenska stali vlastníkmi pôdy v uvedenej obci. Tí ju zase predali firme GVM za takmer 13 miliónov Sk, pritom však trhová hodnota pozemkov je 1,5 miliardy korún. Spolumajiteľ GVM Milan Bališ sa viackrát objavil v spoločnosti predsedu ĽS-HZDS a zoznámil ho aj s podnikateľom Petrom Zieglerom, ktorý mu vraj požičal peniaze na vilu Elektra.

12. novembra - Predsedníctvo Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) rozhodlo, že bude iniciovať rokovanie o zvolaní mimoriadnej schôdze parlamentu s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi pôdohospodárstva Miroslavovi Jureňovi. Na odvolanie ministra pôdohospodárstva vyzval premiéra Roberta Fica aj predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

13. novembra - Ak predseda vlády Robert Fico nebude konať vo veci odvolania ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, bude konať opozícia a premiérovi ostane hanba. Na brífingu venovanom kauze reštituovaných pozemkov v trhovej hodnote 1,5 miliardy korún vo Veľkom Slavkove to povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. Dodal, že za zmenami postoja ĽS-HZDS k novele zákona o sociálnom poistení či zdravotných poisťovniach sa môžu skrývať politické obchody súvisiace so Slovenským pozemkovým fondom, ktorý pozemky prideľoval.

13. novembra - V stanovisku vládnej strany Smer sociálna demokracia k udalostiam okolo Slovenského pozemkového fondu sa uvádza, že podpisy nominanta ĽS-HZDS, pána Brízu na zmluvách o prevode lukratívnych pozemkov v čase, keď na SPF sám rozhodoval (do 10. apríla 2007), považuje Smer-SD naďalej za škandalózne a neakceptovateľné. Takéto konanie nominanta koaličného partnera je nezlučiteľné s politikou, ktorú presadzuje Smer-SD v tejto vládnej koalícii. Smer-SD vyvinie všetku potrebnú súčinnosť na vyvodenie osobnej, politickej a právnej zodpovednosti z tohto škandálu. Pokiaľ bude ĽSHZDS považovať tento principiálny postoj strany Smer-SD za prekážku jeho ďalšieho pôsobenia vo vládnej koalícii, bude to jeho slobodné rozhodnutie so všetkými dôsledkami.

13. novembra - V prípade, ak predseda vlády Robert Fico vysloví nedôveru ministrovi pôdohospodárstva Miroslavovi Jureňovi v súvislosti so situáciou na Slovenskom pozemkovom fonde, ktorú podľa ĽS-HZDS zavinila strana Smer-SD, ĽS-HZDS zase vysloví nedôveru premiérovi. Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar tak reagoval na slová predsedu najsilnejšej koaličnej strany. Fico sa vyjadril, že pokiaľ bude pre ĽS-HZDS prekážkou v ďalšom pôsobení vo vládnej koalícii postoj Smeru v kauze SPF, bude to jeho slobodné rozhodnutie so všetkými dôsledkami.

14. novembra - Strana maďarskej koalície (SMK) ostro odsúdila podozrivé prevody pozemkov vo Vysokých Tatrách, ktoré podpísal námestník generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Branislav Bríza. Zároveň sa pripojila k výzve opozičných partnerov, aby premiér Robert Fico odvolal ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.

15. novembra - Z funkcie námestníka Slovenského pozemkového fondu odstupuje nominant ĽS-HZDS Branislav Bríza.

15. novembra - Rozhodnutie ĽSHZDS stiahnuť Branislava Brízu je prvým správnym krokom k vyriešeniu tohto škandálu s nakladaním pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde. Uviedol to vo svojom stanovisku predseda vlády SR Robert Fico. "Ďalej je na rade Generálna prokuratúra SR, aby využila všetky právne možnosti na vrátenie tých pozemkov do rúk štátu, všade tam, kde je to možné," uzavrel Fico.

19. novembra - Lídri vládnych strán Robert Fico, Ján Slota a Vladimír Mečiar sa stretli na Koaličnej rade. Po takmer hodine a pol sa však nečakane rozišli s tým, že nebudú nič komentovať. Na stretnutí mali riešiť súčasnú krízu v koalícii, ktorá vznikla v súvislosti so škandálmi okolo prevodov pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde. Premiér Robert Fico navrhol koaličným partnerom prerušiť koaličnú radu a všetkých požiadal o nemedializovanie danej situácie.

20. novembra - Medializácia súčasnej situácie okolo vládnej koalície škodí a nepomáha veci. Po poslaneckom grémiu v NR SR to povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

21. novembra - Premiér Robert Fico má jasné stanovisko k situácii, ktorá nastala v súvislosti s prevodom pozemkov v Slovenskom pozemkovom fonde. "Čakáme, že na ťahu je teraz niekto iný. Odmietam sa aj s celou vládnou koalíciou dostať do situácie, že sa nám bude pán Dzurinda, Mikloš a im podobní škeriť do tváre. Očakávam rozhodnutia, ktoré túto situáciu vyriešia, pretože prevody pozemkov na SPF nominantom ĽS-HZDS boli škandalózne," povedal premiér. Ďalšie kroky by mali podľa neho prísť od zainteresovaných.

22. novembra - O odstúpení Miroslava Jureňu z funkcie ministra pôdohospodárstva rokoval poslanecký klub ĽS-HZDS v Ružomberku, ale neprijal rozhodnutie vo veci jeho odvolania. Po skončení rokovania to oznámila tajomníčka strany Zdenka Kramplová s tým, že rozhodnutie prijme vedenie ĽS-HZDS. Rozhodnutie bude podľa Kramplovej závisieť od postupu Fica, ktorý avizoval, že prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi predloží návrh na odvolanie Jureňu.

22. novembra Premiér Robert Fico ako prvému oznámil lídrovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi, že požiadal na stretnutí ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, aby dobrovoľne odstúpil zo svojej funkcie. V prípade, že tak Jureňa neurobí, predseda vlády navštívi prezidenta Ivana Gašparoviča s návrhom na odvolanie ministra.

22. novembra - Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda na tlačovej konferencii oznámil, že pokiaľ premiér Robert Fico do piatka 23. novembra neodvolá riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) Miloslava Šebeka a ostatných nominantov Smeru zo SPF, navrhne v opozícii a potom v Národnej rade SR jeho odvolanie.

23. novembra - Prezident SR Ivan Gašparovič aj premiér Robert Fico veria v udržanie koalície. Potvrdili to na brífingu po tom, čo prezident prijal z rúk premiéra návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. O možnom odvolaní predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) odmietli špekulovať. Hlavnou vinou ministra Jureňu je podľa premiéra skutočnosť, že až 16. mája 2007 umožnil minister nástup kontrolných orgánov do Správnej a Dozornej rady Slovenského pozemkového fondu, čo v praxi znamenalo, že námestník na SPF mal možnosť bez akejkoľvek kontroly do 10. apríla prijímať rozhodnutia, ktoré viedli k tomuto rozhodnutiu.

23. novembra Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si už nemyslí, že súčasná vládna koalícia je to jediné a správne pre Slovensko na celé štyri roky jej funkčného obdobia. Uviedol to pre médiá počas návštevy Martina v reakcii na kroky predsedu vlády SR Roberta Fica.

27. novembra - Novou ministerkou pôdohospodárstva sa stala nominantka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová. Do funkcie ju slávnostne vymenoval prezident SR Ivan Gašparovič po tom, ako z tohto postu odvolal na návrh predsedu vlády Roberta Fica Miroslava Jureňu.

27. novembra - Vláda SR sa chystá na "totálnu" rekonštrukciu Slovenského pozemkového fondu (SPF) a malo by dôjsť aj k vytvoreniu jeho úplne novej štruktúry. Na margo kauzy na SPF, ktorá viedla až k odvolaniu ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, to na tlačovej besede povedal predseda vlády SR Robert Fico.

28. novembra - Prevody pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu sú dočasne pozastavené. Vláda SR totiž schválila návrh predsedu vládneho kabinetu Roberta Fica. Ministerstvo pôdohospodárstva SR zriadi pracovnú skupinu, ktorá identifikuje problémy a navrhne riešenie v podobe legislatívnych zmien.

28. novembra - Po ukončení zasadnutia vlády sa stretli na Koaličnej rade lídri Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS. Šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar pri odchode z rokovania Koaličnej rady oznámil novinárom, že mu premiér Robert Fico na rokovaní povedal, že za súčasnej situácie nie je ochotný ďalej pokračovať vo vládnej koalícii. Taktiež predseda vlády požaduje zrušenie Mečiarovych amnestií, ako aj zákon o preukazovaní majetku. ĽS-HZDS zároveň vyčítal udalosti z posledných hodín, a to predovšetkým vyjadrenia exministra pôdohospodárstva a podpredsedu ĽS-HZDS Miroslava Jureňu. Ten niekoľkokrát napadol Fica v súvislosti s firmou Ikores a bytom pre jeho matku. Na otázku novinárov, či predseda vlády chce predčasné voľby, Mečiar odpovedal, že áno. Zároveň si myslí, že Smer-SD chce vytlačiť ĽS-HZDS z koalície. Od roku 1993 prišlo k rozpadu koalície v SR v rokoch 1994, 2005 a 2006:

Rok 1994 - Pod rozpad koalície SNS a HZDS, ktorá bola pri moci od 24. júna 1992 do 14. marca 1994 sa podpísala skutočnosť, že v Mečiarovej vláde zavládla nestabilita. Tá sa prejavila aj v tom, že do kabinetu nastúpil v poradí už tretí minister zahraničných vecí. Podľa ministra Jozefa Moravčíka to bol dôkaz, že politická scéna na Slovensku nie je stabilizovaná a vo vzťahu k zahraničiu to nie je pozitívny faktor. J. Moravčík pripomenul aj fakt, že kapitál solídnych zahraničných partnerov sa zdráha vstúpiť do prostredia, ktoré je nestabilné. Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnili 30. septembra a 1. októbra 1994. Od 16. marca 1994 do 13. decembra 1994 bola pri moci vláda premiéra Jozefa Moravčíka. Na základe parlamentných volieb sa moci 13. decembra 1994 ujala vládna koalícia HZDS, SNS a Združenie robotníkov Slovenska (ZRS), ktorá vládla do 29. októbra 1998.

Rok 2005 - SDKÚ, KDH a SMK sa dohodli 1. septembra 2005, že končia spoluprácu s ANO vo vládnej koalícii. Po stretnutí s predsedom KDH Pavlom Hrušovským a predsedom SMK Bélom Bugárom to oznámil premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Dôvodom mali byť nevyjasnené okolnosti Ruskovych zmeniek. Týždenník Plus 7 dní informoval 29. júla 2005, že predseda ANO Pavol Rusko už ako minister hospodárstva podpísal podnikateľovi Ľubomírovi Blaškovi zmenky v hodnote viac ako 100 miliónov korún. Blaško podnikal v energetike, v júni roku 2004 však zomrel na infarkt.

Rok 2006 - Dňa 6. februára 2006 oznámil predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Hrušovský, že KDH odchádza z vládnej koalície SDKÚ-DS, KDH a SMK. Reagoval tak na vyhlásenie prezídia SDKÚ-DS, ktoré označilo zmluvu o výhrade vo svedomí za neprijateľnú a podporilo postoj ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana nepodpísať pripravený dokument. Predčasné parlamentné voľby sa v SR uskutočnili 17. júna 2006.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 6. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 8. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 9. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 10. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 538
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 5 944
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 487
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 825
 5. Kam do tepla v januári? 2 485
 6. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 416
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 363
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 162
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 302
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 041

Téma: Koaličná kríza SNS a SMER (2017)


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?

Neprehliadnite tiež

SaS chce náklady na exekučné konania preniesť z dlžníkov na veriteľov

Veritelia nedostatočne zohľadňujú solventnosť svojich klientov.

Internetové bankovníctvo najviac využívajú severské krajiny, Slováci sú priemerní

Občania SR obsadili v rámci využívania online bankovníctva z 28 krajín EÚ 16. priečku.

Kažimír ponúkol Laosu spoluprácu pri rozpočte a výbere daní

Laos sa zaujímal najmä o oblasti zdravotníctva, potravinárstva, informačných technológií a hydroenergetiky.

Svet najviac ohrozuje päť environmentálnych rizík

Svetové ekonomické fórum varuje aj pred zhoršujúcim sa geopolitickým prostredím.

Richter berie zvyšovanie príplatkov aj ako nástroj proti nelegálnej práci

Ministerstvo práce si vplyvy zvyšovania príplatkov prepočítalo.