SME

Naše dane stále nie sú jednoduché

Daňová administratíva zhltne slovenským firmám ročne v priemere 344 hodín. Problémom Slovenska sú aj vysoké odvody.

Podnikatelia a firmy u nás trávia nad daňami stále veľa času.Podnikatelia a firmy u nás trávia nad daňami stále veľa času. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MIRKA CIBULKOVÁ)

BRATISLAVA. Napriek daňovej reforme, ktorá mala v zahraničí veľký ohlas, patria slovenské dane stále medzi tie zložitejšie. V jednoduchosti daňového systému nám vo svete patrí až 122. miesto, konštatuje to analýza PricewaterhouseCoopers a Svetovej banky. Lepšie ako my sú na tom napríklad Česi a Rakúšania. Za nami sú však Poliaci aj Maďari.

Problémom Slovenska sú podľa štúdie vysoké odvody. Patríme medzi desať krajín s najvyšším odvodovým zaťažením na svete. Odvody našich podnikateľov dosahujú v pomere k zisku takmer 40 percent.

Byrokracia a zložitosť

Firmy na Slovensku musia každý rok poslať štátu viac ako 30 rôznych daňových a odvodových platieb. Dane a odvody im ročne zhltnú až 344 hodín. Pri osemhodinovom pracovnom čase tak podnikatelia až 43 dní strávia tým, že napríklad študujú daňové zákony, zmeny, ktoré v nich urobil parlament, vypĺňajú daňové tlačivá a podobne. Vo Švajčiarsku na dane stačí ročne 63 hodín, no napríklad v Brazílii je to až 2600 hodín.

„Náš systém rozhodne nie je jednoduchý, takže sa s analýzou dá súhlasiť,“ reaguje na nelichotivé postavenie Slovenska v rebríčku PricewaterhouseCoopers Karol Borik z poradenskej firmy McGrath & Arthur. Najväčšími problémami slovenského daňového systému sú podľa Borika – zložitosť, neprehľadnosť a byrokracia. Reforma z roku 2004 bola len začiatkom na ceste k jednoduchším daniam.

Treba napríklad znížiť počet daňových úradov, zjednotiť výber daní a odvodov a zlepšiť elektronickú komunikáciu medzi podnikateľmi a daňovými úradmi.

Za Českom podľa Borika zaostávame najmä pre zložitejšiu administratívu a horší výber daní. „V Česku existujú finančné úrady, kde podnikatelia riešia väčšinu svojich povinností, zatiaľ čo u nás sa začínajúci podnikateľ nevyhne opakovaným návštevám živnostenského úradu, daňového úradu, či inštitúcií sociálneho zabezpečenia,“ povedal Borik.

Šéf Slovenskej komory daňových poradcov Ján Artur Oberhauser si na rozdiel od Borika myslí, že Slovensko je na tom v daniach lepšie, ako to vychádza z analýzy PricewaterhouseCoopers. „Nevidím náš daňový systém taký zložitý, že by sme sa mali ocitnúť na 122. mieste. Sme na tom lepšie ako väčšina krajín západnej Európy,“ povedal Oberhauser.

Nižšie dane? Zabudnime

Najväčším reformátorom daňového systému boli tento rok podľa analýzy Bulharsko s Tureckom. Najpopulárnejšou reformou bolo znižovanie daňového zaťaženia. To Slovensku v najbližších rokoch, najmä v priamych daniach, zrejme nehrozí. Premiér Robert Fico sa vyjadril, že rovná 19-percentná daň je na hranici únosnosti. V programe vlády sa nič nehovorí ani o znižovaní odvodov. Tie vláda, naopak, pre tých, čo zarábajú nadpriemerne, od budúceho roka zvýši.

Správa PricewaterhouseCoopers a Svetovej banky v rozpore s krokmi našej vlády konštatuje, že ak sa „zjednodušujú daňové systémy, znižujú daňové sadzby a postupne znižujú náklady na prípravu a spracovanie daňových priznaní, ide o prospešnú vec pre vládu aj podnikateľské subjekty“. Viacerým štátom podľa analýzy prinieslo zníženie daní, napriek pôvodným obavám, do rozpočtu viac peňazí. Napríklad Egypt pred dvoma rokmi zaviedol radikálne daňové reformy a firemné dane znížil asi o polovicu. „Výsledkom bolo zvýšenie celkového úhrnu výberu daní a príjmov štátneho rozpočtu,“ konštatuje analýza. Miliardy navyše z daní malo po znížení sadzieb aj Slovensko.

Reforma nestačí

Slovensko urobilo pred štyrmi rokmi daňovú reformu. Hovorilo sa, že daňový systém sa tým zjednodušil. Podľa štúdie PricewaterhouseCoopers sme však v súčasnosti až na 122. mieste na svete v jednoduchosti platenia daní. Nie je to prekvapujúce?

„Nie. Ja som vtedy upozorňoval, že platenie daní nie je len o výške sadzieb. Je to aj o čase a procedúrach, ktoré musia firmy a ľudia daniam venovať.“

Daňová reforma teda nepriniesla také zjednodušenie, o akom sa hovorilo?

„Ona ani nemala za cieľ priniesť vážne zjednodušenie v platení daní. Vtedy sa urobil prvý krok tým, že sa odstránilo množstvo výnimiek, zrušili sa niektoré dane a znížili sa sadzby. Ale napríklad zníženie sadzieb je iba jedna z mnohých vecí, ktoré podnikateľov trápia, keď majú platiť dane.“

Ale vtedy sa hovorilo, že daňový systém sa veľmi zjednodušil?

„To sa hovorilo, bol to krásny marketingový ťah. Išlo len o prvý, ale dôležitý krok smerom k zjednodušovaniu daní. Bol to prelom v zaužívanom myslení, že veľké zmeny v daniach sú príliš riskantné. Po tomto kroku mali nasledovať ďalšie. Minulá vláda chcela zrušiť väčšinu daňových úradov. Nestalo sa. Už vtedy sa podnikatelia sťažovali, že každý daňový úrad si vykladá daňovú legislatívu po svojom.“

Napriek reforme sme až na 122. mieste v náročnosti pri platení daní. Prečo?

„Sú tri hlavné oblasti, na ktoré sa analýza zameriava. Jedna je samotná sadzba. Potom čas a množstvo procedúr, ktoré firma potrebuje urobiť, aby dodržala všetky daňové predpisy a vyrovnala podlžnosti k štátu. Na to, aby si podnikateľ splnil svoje daňové a odvodové povinnosti za seba a zamestnanca, potrebuje ročne až 344 hodín. Je to oveľa viac ako napríklad v Rumunsku, kde na to stačí 202 hodín. Pred nami je dokonca aj Slovinsko, ktoré urobilo len veľmi málo reforiem. Okrem toho, dane síce klesli, ale odvody zostali veľmi vysoké.“

Čo by vláda mala robiť, aby veci okolo daní boli u nás jednoduchšie?

„Ak sme už raz urobili daňovú reformu, nemôžeme teraz ísť opačným smerom a hovoriť o zavádzaní nových daní. To je nezmysel. Treba ďalej pokračovať v zjednodušovaní daňovej agendy, pretože v tom sme zaspali a môže to byť problém pri získavaní zahranič­ných investícií. To sa dá uskutočniť len v dialógu medzi vládou a podnikateľským sektorom, čo sa nedeje. Nálada medzi vládou a podnikateľmi je napätá. Ak si však obe strany sadnú za spoločný stôl, dokážu urobiť také zmeny, ktoré budú prospešné pre štát tým, že sa zvýšia výnosy z daní. Ale i pre podnikateľský sektor v tom, že im daňová administratíva zaberie menej času a bude aj lacnejšia. Treba popracovať na informatizácii štátnej správy, aby štátny sektor bol prepojený. “

(ľja)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 462
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 372
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 679
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 985
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 644
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 394
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 092
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 456
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 334
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 230
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 329
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 695
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  8. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Ilustračné foto.

Utlmovali aj ceny v silných výrobných odvetviach.


SITA
Logo podcastu Index

Finančný model založený na reklame a predplatnom už nepostačuje.


a 1 ďalší
	
Snímka z nového vlakového spojenia na Ukrajinu v Košiciach 28. marca 2024.

Priamy spoj na ukrajinskú hranicu umožňuje prestup na spoje ukrajinských železníc.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 092
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 456
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 334
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 230
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 329
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 695
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  8. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
SkryťZatvoriť reklamu