AK SI BYT ČI SKLADOVANÝ MATERIÁL RIADNE NEUZAMKNETE, POISŤOVŇA VÁM VYPLATÍ LEN ČASŤ ZO STANOVENEJ SUMY

Poistiť si môžete aj rozostavaný dom

Pri odchode na letnú dovolenku môžete svoj byt chrániť nielen pred možnými prírodnými katastrofami, ale aj proti krádežiam. Ak dom ešte len staviate, poisťovne umožňujú poistiť aj stavenisko či uskladnený materiál na stavbe.

Aby sa v rozostavanom dome poistka vzťahovala na dlaždice, tehly alebo elektrické rozvody, musia už byť zabudované.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

BRATISLAVA. Bežné poistenie nehnuteľnosti byt proti krádeži nechráni. Vzťahuje sa len na veci, ktoré sú súčasťou budovy.

„Proti krádeži stavebných súčastí, ako sú napríklad radiátory, sa však klient musí pripoistiť napriek tomu, že sú vo vnútri budovy,“ povedala hovorkyňa OTP Garancie poisťovne Darina Csóková. Poistka nehnuteľnosti sa nevzťahuje na krádež plotu, brány alebo dažďových odkvapov.

Na zabezpečení záleží

Riziko krádeže zahŕňa poistenie domácnosti. Aj vďaka lepšiemu zabezpečeniu bytov počet krádeží vlámaním klesá.

No ak chcete, aby vám poisťovňa zaplatila dohodnutú sumu, musí zabezpečenie zodpovedať výške poistnej sumy a hodnote majetku, akú určí poisťovňa.

„Poistiť rodinný dom proti krádeži je možné do výšky 200–tisíc, pripoistenie je nutné si dojednať,“ povedal zástupca poisťovne Uniqa Róbert Koch.

V prípade, že máte v poistení nehnuteľnosti pripoistené súčasti, ako sú radiátory či boilery proti krádeži, poisťovňa nestanovuje spôsob zabezpečenia.

Spôsob zabezpečenia podľa poisťovní zvyčajne nemá vplyv na samotné stanovenie výšky poistky, ale keď už dôjde k poistnej udalosti, kvalita zabezpečenia je rozhodujúca. „Klient si môže poistiť domácnosť na milión korún, pričom zabezpečenie spĺňa len na 500–tisíc. Ak dôjde k požiaru, môže očakávať plnenie do plnej výšky, no pri krádeži maximálne do výšky pol milióna,“ vysvetľuje Nina Zelníková z poisťovne Union.

Pri poistení zariadenia domácnosti sa uvádza celková poistná suma. „Poistenie domácnosti sa vzťahuje na televízory či rádiá v byte do 50 000 korún,“ povedala Csóková.

Za základný spôsob zabezpečenia do 100–tisíc korún poisťovňa Kooperativa považuje uzamknuté všetky vstupné dvere a uzavreté okná zvnútra. „Pre zvyšujúce sa intervaly sú špecifikované uzamykacie systémy či zabezpečenie presklených častí,“ vysvetľuje hovorkyňa Kooperativy Daniela Michaličová.

„Do poistnej sumy 1,2 milióna korún pri obývanej domácnosti stačí mať plné steny a vstupy vrátane okien mať uzatvorené tak, aby pri vlámaní bolo viditeľné ich poškodenie,“ povedal Koch. Pri sume nad 1,2 milióna je nutné mať elektronickú signalizáciu s vyvedením informačného signálu minimálne na dve osoby, respektíve pult centrálnej ochrany.

„Na centralizovaný ochranný systém prichádzajú informácie nepretržite a zásahová skupina je vyslaná okamžite,“ povedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Marta Bujňáková. Cieľom zabezpečovacích systémov podľa nej nie je zamedziť či vylúčiť krádeže vlámaním, ale hlavne sťažiť vstup a predĺžiť čas potrebný páchateľovi.

„Výška poistného plnenia sa pri vlámaní stanovuje podľa prekážok, ktoré páchateľ prekonal,“ povedala Ivana Čambalíková z Českej poisťovne – Slovensko. Odporúča mať presklené časti prízemného domu zabezpečené bezpečnostnými fóliami.

Hodnotu bytu najlepšie poznáte sami

Stanoviť reálnu hodnotu poisťovaného majetku má väčšinou sám klient. Nemusí nutne zodpovedať hodnote vecí v domácnosti. Klient si má uvedomiť, koľko by ho to stálo, ak by si kúpil v súčasnosti všetky veci, ktoré kryje poistka, prípadne zabezpečil ich opravu.

Do poisťovne stačí priniesť doklady ako list vlastníctva a uviesť základné informácie o nehnuteľnosti – z čoho je byt alebo dom zhotovený, rozmery budovy. Znalecký posudok alebo obhliadku bytu robia poisťovne len ak ju považujú za potrebnú.

Pre poistenie budov má každá poisťovňa vypracovaný vlastný spôsob výpočtu poistnej sumy. Vychádza z plochy a jednotkovej ceny na štvorcový meter. „Základný sadzobník stanovuje hodnotu okolo 25–tisíc korún na štvorcový meter,“ povedala hovorkyňa OTP Garancie. „Zvýšiť hodnotu môžeme podľa znaleckého posudku, prípadne ak klient zdokladuje vynaložené náklady.“

Krádeže vlámaním sú častejšie vo väčších mestách, pri poistení domácnosti preto aj výšku poistného ovplyvňuje lokalita, kde bývate. Platí pravidlo, že čím väčšie mesto, tým vyššie je aj poistné. Kým ročné poistenie domácnosti s poistnou sumou 540 000 korún v Bratislave stojí v OTP Garancii 1890 korún, v krajskom meste je to 1512 korún ročne a v ostatných lokalitách ešte o 324 korún menej. V jednotlivých poisťovniach môže byť podľa interných sadzobníkov rozdiel niekoľko sto korún.

Rozdiely vo výške poistenia závisia aj od spoluúčasti, ktorú sa rozhodne klient pri poistení znášať. Ak sa klient rozhodne pre spoluúčasť, bude platiť nižšiu poistku, no pri poistnej udalosti poisťovňa vyplatenú sumu zníži o percento spoluúčasti.

Poistiť byt si môžete aj pred skolaudovaním

Bežne sa poisťuje aj byt pred skolaudovaním. Poistná suma by mala odrážať hodnotu dostavanej budovy. „Stanovuje sa podľa rozpočtu na stavbu alebo podľa parametrov budovy z našich tabuliek,“ povedala hovorkyňa poisťovne Allianz – Slovenská poisťovňa Lucia Muthová. „Ročné poistenie domu vo výstavbe, ktorého hodnota bude po dokončení štyri milióny korún, proti živelným pohromám stojí okolo 1 700 korún. Ten istý rozostavaný dom proti krádeži na rok poisťujeme za 5000 korún,“ vysvetľuje Blanka Polášová z Kooperatívy.

Aby sa v rozostavanom dome poistka vzťahovala na dlaždice, tehly alebo elektrické rozvody, musia už byť zabudované, aby bolo vidieť, že zlodej pri odcudzení majetku prekonal istú prekážku. To isté platí, ak si chcete poistiť škody, ktoré sa môžu stať počas rekonštrukcie.

Podmienkou, aby vám poisťovne poistili materiál či náradie, ktoré na stavenisku len skladujete, je uložiť ho v uzamknutom vnútornom priestore. Veci, ktoré sa pre rozmery nezmestia do budovy, musia byť na priestranstve s uzamknutým vstupom. „Skladovaný stavebný materiál pripoisťujeme do hodnoty maximálne 50–tisíc korún,“ povedala hovorkyňa Kooperativy.

Základné riziká, ktoré kryje:

Poistenie nehnuteľnosti – bytu alebo domu:

živelné pohromy ako požiar, povodeň, úder blesku, krupobitie, pád stromu,

náraz dopravného prostriedku do nehnuteľnosti,

vandalizmus.

Poistenie domácnosti (zariadenie bytu, elektronika, cennosti, peniaze v hotovosti):

živelné pohromy,

krádež,

poškodenie elektromotorov od 20 do 600 W skratom.

Poistiť chatu je drahšie

Riziko vykradnutia stúpa s odľahlosťou objektu od obce. Väčšia pravdepodobnosť vykradnutia je tiež pri budovách, ktoré nie sú trvalo obývané. Pri rekreačných chatách preto poisťovne vyžadujú prísnejšie zabezpečenie ako pri bytoch v mestách, aj keď ich poisťujú na nižšiu sumu. „Podľa rizika povodní poistné zatiaľ nestanovujeme,“ povedala hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.

Počet krádeží klesá vďaka opatrnosti

V Bratislavskom kraji sa každý deň dostanú zlodeji do dvoch bytov alebo rodinných domov. Podľa policajných štatistík v predchádzajúcich dvoch rokoch počet objektov vykradnutých vlámaním mierne klesá. S klesajúcim poč­tom vykradnutých objektov klesá aj počet bytov, do ktorých sa zlodeji vlámali a vykradli. Kým v roku 2005 sa zlodeji priemerne mesačne vlámali do 234 bytov, minulý rok sa vlámali a vykradli 219 bytov. Priemerné mesačné počty sú počas celého roka stabilné, v lete v priemerných číslach o niečo vyššie.

„Cez dovolenkové obdobie sa zvyšuje riziko krádeží,“ povedala policajná hovorkyňa Marta Bujňáková. Podľa nej mnohým zlodejom stačí menej ako 60 sekúnd na otvorenie dverí. Najviac vlámaní sa deje v dopoludňajších hodinách a cez víkendy. Dôvodom znižovania počtu krádeží sú podľa Bujňákovej lepšie spôsoby zabezpečovania bytov, ale aj väčšia opatrnosť ľudí. Tá sa zlepšila najmä v panelových bytoch.

Ako postupovať pri poistnej udalosti

Keď sa stane poistná udalosť, poškodený by mal predovšetkým zabrániť tomu, aby sa rozsah škôd zvyšoval. S odstraňovaním následkov by mal však poškodený počkať, kým obhliadku poškodeného miesta nevykoná zamestnanec poisťovne.

V prípade, že dôjde ku krádeži vlámaním, klient by mal zavolať políciu bez ohľadu na výšku škody. Spolu s privolanými policajtmi spíše záznam o vzniknutej škode, ako aj spôsobe prekonania prekážok. Ak je potrebný zákrok hasičského zboru, poisťovňa si vypýta správu o príčine požiaru.

Poistnú udalosť treba nahlásiť bezodkladne. Ak sa poistná udalosť stane cez víkend alebo počas sviatkov, poisťovne odporúčajú vzniknuté škody zdokumentovať, buď odfotografovať alebo nakrútiť na kameru. Poškodení by mali zachrániť, ak je to možné, aspoň časť z dokumentácie k veciam, ktoré boli poškodené alebo ukradnuté.

Je na klientovi, aby zabezpečil dôkazy alebo preukázal poisťovni, že škoda vznikla, čo bolo príčinou jej vzniku, rozsah vzniknutej škody a kto za ňu zodpovedá.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 5. Alarica – new business project in the market of shoes
 6. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 7. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 8. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 10. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 13 896
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 485
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 218
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 1 986
 5. Kam do tepla v januári? 1 721
 6. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 1 564
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 379
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 231
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 896
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 837

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

TECH

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

Neprehliadnite tiež

Vznikla webová aplikácia, ktorá prináša informácie o majetku politikov

Na prvom mieste rebríčka sa v počte nehnuteľností umiestnil Zsolt Simon.

Superboháči sú ešte bohatší, chudoba je na tom stále zle

Koncentrácia bohatstva v rukách malej skupiny ľudí sa minulý rok ešte zvýšila, deväť z desiatich miliardárov sú muži.

Facebook otvorí v Európe tri nové školiace centrá pre digitálne zručnosti

Facebook plánuje do roku 2020 vyškoliť 100-tisíc malých a stredných podnikov a zabezpečiť on-line školenia pre 250-tisíc podnikov.

Ľudí bez práce je zas o čosi menej, nezamestnanosť klesla na 5,94 percenta

Od konca minulého roka je na Slovensku bez práce historicky najmenej ľudí od vzniku republiky.

RegioJet odvezie viac ľudí, na trase medzi Bratislavou a Komárnom pridal sedadlá

RegioJet v súčasnosti prepravuje na trase medzi Bratislavou, Dunajskou Stredou a Komárnom približne 3 milióny cestujúcich.