POLOVICU VOĽNA VÁM MÔŽE URČIŤ ZAMESTNÁVATEĽ. NEVYČERPANÚ DOVOLENKU STRATÍTE

Na čo máte vždy nárok pri dovolenke

BRATISLAVA. Väčšina ľudí si práve plánuje svoju dovolenku. Na koľko dní voľna máte zo zákona právo?

Podľa Zákonníka práce máte nárok na štyri týždne voľna. Ak ste odpracovali viac ako 15 rokov, dovolenka sa vám predlžuje o ďalší týždeň.(Zdroj: TASR)

Akú mzdu dostanete za dovolenkové dni? Kedy máte nárok na voľno v termíne, ktorý ste si vybrali? Kedy a na ako dlho môže zamestnávateľ vyhlásiť celozávodnú dovolenku? Kedy vám môže zamestnávateľ termín dovolenky prikázať a za akých podmienok vás môže z dovolenky odvolať? Čo s nevyčerpanou dovolenkou?

Zákonník pozná viacero dovoleniek

Súčasné znenie Zákonníka práce rozlišuje tri druhy dovolenky. Dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť, dovolenku za odpracované dni a dodatkovú dovolenku.

Základná výmera pre zamestnanca, ktorý pracoval pre jedného zamestnávateľa počas celého roka, je najmenej štyri týždne voľna. V prípade, že ste pracovali aspoň 60 dní, máte nárok na pomernú časť voľných dní. Za každých 22 odpracovaných dní dostanete jednu dvanástinu základnej výmery. Teda, ak ste odpracovali vo firme napríklad šesť mesiacov, môžete počítať s jedenástimi dňami užívania si voľna.

Ak máte najmenej 33 rokov a za svoj život ste odpracovali najmenej 15 rokov, môžete počítať s jedným týždňom dovolenky navyše. Do odpracovaných rokov sa vám započítava napríklad čas strávený na materskej dovolenke, doktorandské štúdium alebo čas výkonu služby v ozbrojených silách.

Ak ste učiteľom, riaditeľom školy alebo majstrom odbornej výchovy či vychovávateľom, váš nárok je osem týždňov za rok.

Sviatky sa nerátajú

V prípade, že počas vašej dovolenky bude štátny sviatok alebo deň pracovného pokoja, nie je potrebné čerpať si dovolenku. Sviatok máte samozrejme riadne zaplatený bez toho, aby vám zamestnávateľ odobral deň voľna z vášho dovolenkového fondu.

Ak ste živnostník, tak nárok na dovolenku nemáte. Ako samostatne zárobkovo činná osoba sami rozhodujete, ako bude vyzerať váš pracovný čas a kedy si nájdete čas na odpočinok.

Kto rozhoduje o dovolenke

Zákonník práce hovorí, že "čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancami, podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov". Každý pracujúci by mal mať možnosť vyčerpať dovolenku vcelku, a to do konca kalendárneho roka.

Podľa zákona máte nárok na dva týždne nepretržitého voľna v kuse. V prípade, že vám zamestnávateľ poskytuje dovolenku po viacerých častiach, jedna z nich musí trvať dva týždne. Ak sa však dohodnete so zamestnávateľom inak, môžete si čerpanie dovolenky upraviť podľa vlastných predstáv. Opäť je to na vzájomnej dohode medzi vami a vaším šéfom.

Dovolenku by ste mali svojmu priamemu nadriadenému ohlásiť v dostatočnom predstihu. Treba tak urobiť na predpísanom tlačive a nezabudnite si ho nechať podpísať šéfom. Na tlačive nesmie chýbať ani váš podpis. Väčšina firiem však vypracúva dovolenkový plán, do ktorého sa treba včas zapísať.

V prípade, že vám termín dovolenky určuje zamestnávateľ, musí vám váš odchod na dovolenku oznámiť minimálne dva týždne vopred. Ak by to malo byť skôr, musíte s tým súhlasiť.

Čo za to dostanem?

Počas dovolenky máte nárok na priemernú mzdu za posledné tri mesiace. Vaša hrubá mzda sa vydelí počtom odpracovaných hodín. Dostanete hodinovú sadzbu, ktorou sa potom vynásobí počet hodín strávených na dovolenke. Do hrubej mzdy sa však nezapočítavajú náhrady. Medzi ne patrí napríklad preplatená mzda za návštevu lekára alebo mzda za dovolenku, ktorú ste už absolvovali.

V prípade, že máte služobné auto a váš zamestnávateľ vám ho umožní použiť aj počas dovolenky, benzín si budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. Zákon o dani z príjmu zároveň hovorí, že "príjmom zamestnanca je aj suma vo výške jedného percenta zo vstupnej ceny vozidla za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na služobné a súkromné účely".

To znamená, že ak idete na mesačnú dovolenku, zamestnávateľ do vašej hrubej mzdy započíta jedno percento zo sumy, ktorú zaplatil za auto, keď ho kupoval do firmy. Nedostanete teda viac peňazí, iba viac zaplatíte na daniach a odvodoch.

Napríklad, ak služobné auto, ktoré zamestnávateľ poskytol svojmu pracovníkovi aj na súkromné účely, má hodnotu pol milióna, bude musieť zamestnanec odviesť daň z piatich tisícok. Ide totiž o naturálnu formu mzdy a tú treba zdaniť.

V prípade, že sa vám počas dovolenky stane so služobným autom dopravná nehoda a auto je poistené, zamestnávateľ to vyrieši s poisťovňou. Je však na rozhodnutí zamestnávateľa, či bude nejakú škodu vymáhať aj od vás. Všetko závisí od toho, aký vzťah máte so svojím zamestnávateľom a ako sa tieto pravidlá spresnili vo vašej pracovnej zmluve.

Prenášam si dovolenku

V zásade by vám mal zamestnávateľ umožniť, aby ste si celú dovolenku vyčerpali do konca kalendárneho roka. Do ďalšieho roka si môžete preniesť dovolenku iba na základe troch podmienok:

 • ak vznikli naliehavé prevádzkové dôvody,
 • ak zamestnávateľ neurčil termín nástupu na dovolenku,
 • ak vznikli prekážky v práci a vy ste na dovolenku nemohli nastúpiť.

Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku vám zamestnávateľ môže poskytnúť len vtedy, ak ste voľné dni nemohli vyčerpať pre skončenie pracovného pomeru.

V prípade, že ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka nevyčerpáte dni voľna, prepadajú vám a nemáte ani nárok na ich preplatenie.

V súčasnosti parlament rokuje o novej podobe Zákonníka práce. Ministerstvo práce v predloženom návrhu nezmenilo zásadné otázky týkajúce sa dovolenky a jej čerpania. Ako však bude vyzerať konečná verzia pracovného kódexu, bude závisieť od vôle poslancov.

Šéf zmenil termín dovolenky

Po nahlásení dovolenky a jej schválení šéfom už môžete spokojne čakať na deň, keď opustíte svoje pracovisko. Zamestnávateľ môže pred začatím čerpania dovolenky zo závažných prevádzkových dôvodov zrušiť vašu dovolenku a vy do práce musíte nastúpiť.

Podľa Zákonníka práce je zamestnávateľ "povinný nahradiť zamestnancovi škody, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky, alebo ho z dovolenky odvolal".

V prípade, že ste si v cestovnej kancelárii zakúpili zájazd, včas dopredu nahlásili termín dovolenky zamestnávateľovi a on vás napríklad pre výnimočnú situáciu vo fabrike na dovolenku nepustí, máte nárok na úhradu všetkých nákladov, ktoré vám kúpou zájazdu vznikli.

Rovnako je to aj v prípade, ak vám váš šéf oznámi, aby ste sa pre prevádzkové dôvody predčasne vrátili späť. Môžete žiadať úhradu cestovného alebo iných nákladov spojených s vaším presunom domov.

Ak však zamestnávateľ stiahne svoj súhlas s vašou dovolenkou a vy aj napriek tomu neprídete do práce, za vymeškané dni nedostanete nič. Navyše vám hrozí okamžitá výpoveď, pretože ste porušili pracovnú disciplínu.

Celozávodná dovolenka

Každý podnik môže vyhlásiť maximálne dvojtýždennú celozávodnú dovolenku. Zamestnávateľ vám teda nemôže prikázať vyčerpať celú dovolenku naraz vtedy, ako on určí. V prípade, že pracujete v umeleckom súbore alebo divadle, hromadná dovolenka môže byť štyri týždne.

Väčšina veľkých, najmä strojárskych firiem, túto možnosť aj využíva. Pred jej vyhlásením sa však musí dohodnúť na termíne so zástupcami odborov. Ak nájdu spoločný termín, každý zamestnanec sa mu musí prispôsobiť.

Výhodou je, že takto stanovený termín je dopredu známy a ľudia si môžu včas naplánovať svoju cestu za oddychom.

Zamestnávateľ môže po dohode s odborármi vyhlásiť maximálne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku. FOTO - TASR

V prípade, že si prenesenú dovolenku z minulého roka nevyčerpáte do konca roka, prepadne vám. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Alarica – new business project in the market of shoes
 5. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 9. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 10. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 18 640
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 188
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 367
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 119
 5. Kam do tepla v januári? 1 788
 6. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 528
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 404
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 322
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 904
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 857

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.

ŠPORT

Nechcel som, aby Nasťa odišla. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.

SVET

Nemeckí socialisti tesne odhlasovali koalíciu s Merkelovou

Vláda môže vzniknúť na Veľkú noc.

Neprehliadnite tiež

Štát nakoniec nekúpi podiel v Štvorke, SIM-karty začne predávať aj mimo pôšt

Slovenská pošta mala predkupné právo na 20 percent akcií Swan Mobile, nakoniec ho nevyužije.

Štát chce pri Jaguari stavať hotel, škôlku aj nákupné centrum

V priemyselnom parku pri Nitre vzniknú nielen fabriky, ale aj občianska vybavenosť pre verejnosť.

Jaguar kúpil pozemky pod fabrikou, štátu sa vrátia desaťtisíce

Britská automobilka plánuje neďaleko Nitry spustiť výrobu svojich vozidiel na konci tohto roka.

Čína zavedie ďalšie špecifické emisné limity pre veľké podniky

Vláda v Pekingu chce pokračovať v boji so znečistením.

Účet za brexit výmenou za obchodnú dohodu sa Británii vyplatí

Mayová predbežne súhlasila, že za odchod z EÚ zaplatí približne 40 miliárd libier.