SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
ZAMESTNANCI MÔŽU DO 15. MÁJA POŽIADAŤ FIRMY, ABY ZA NICH VYBAVILI ADMINISTRATÍVU S ODVODMI

Zdravotné odvody: čas zúčtovania sa blíži

Zamestnanci môžu do 15. mája požiadať firmy, aby za nich vybavili administratívu s odvodmi. V máji sa začína obdobie vyrovnávania účtov so zdravotnými poisťovňami. Zamestnanci môžu využiť pomoc firiem. Ak to nestihnú, do 2. júla si musia zdravotné poiste

FOTOFOTO

V máji sa začína obdobie vyrovnávania účtov so zdravotnými poisťovňami. Zamestnanci môžu využiť pomoc firiem. Ak to nestihnú, do začiatku júla si musia zdravotné odvody zúčtovať sami.

BRATISLAVA. Po daňových priznaniach čaká ľudí ďalšie vyrovnávanie účtov, tentoraz so zdravotnými poisťovňami.

Podobne ako pri daniach, aj v tu vstúpia prví do hry zamestnanci. Tí môžu do polovice budúceho mesiaca, teda do 15. mája, požiadať svojho zamestnávateľa, aby za nich urobil ročné zúčtovanie odvodov za minulý rok. Ak to nestihnú, musia si odvody so zdravotnými poisťovňami zúčtovať sami. Majú na to čas do 2. júla.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno aj po termíne

Ani pre zamestnancov, ktorí do 15. mája nestihnú poslať firmám žiadosti o zúčtovanie odvodov, nie je všetko stratené. So zamestnávateľom sa môžu dohodnúť, že im napriek tomu odvody zúčtuje. Je to však na jeho dobrej vôli.

"Záleží len na zamestnávateľovi, či bude rešpektovať žiadosť zamestnanca o vykonanie ročného zúčtovania aj po zákonne stanovenom termíne," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

Firmy zúčtujú odvody na základe písomných žiadostí o vykonanie ročného zúčtovania, ktoré nájdu zamestnanci na internetových stránkach zdravotných poisťovní. K dispozícii ich zrejme bude mať aj väčšina firiem.

Nemá na to nárok každý

O zúčtovanie nemôžu požiadať všetci zamestnanci, ale len tí, ktorí popri zamestnaní nepodnikali a neboli ani samoplatiteľmi. Samoplatiteľom môže byť napríklad dobrovoľne nezamestnaný alebo novinár pracujúci na autorskú zmluvu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň platí, že odvody si nemusia sami zúčtovávať zamestnanci, ktorí mali postupne alebo naraz aj viacero zamestnaní. Od predchádzajúcich zamestnávateľov si však musia zohnať potrebné doklady. "Ak mal zamestnanec v zúčtovávanom období viac zamestnávateľov, k žiadosti priloží aj doklady o príjmoch a preddavkoch od týchto firiem," povedala Balážová.

Aby sa zamestnanci nezaťažovali ročným zúčtovaním, museli splniť ešte ďalšiu podmienku.

"Povinnosť robiť si zúčtovanie nemá zamestnanec, ktorý v každom mesiaci zarobil vlani najviac 47 475 korún," hovorí odborník na odvody a dane Jozef Mihál. Ak čo len v jednom z mesiacov zinkasovali príjem, ktorý bol nad touto sumou, musia si ročné zúčtovanie odvodov urobiť sami. V prípade, že v každom z mesiacom minulý rok zarobili viac ako 47 475 korún, zúčtovanie im môže urobiť zamestnávateľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to stále zložité

Zúčtovanie odvodov je zložitejšie ako podávanie daňového priznania. Už vlani sa na zložitosť celého procesu sťažovali firmy aj ľudia. Na zúčtovanie existuje päť tlačív a ďalších osem povinných príloh, ktoré musí zamestnanec alebo podnikateľ použiť, ak má napríklad súbeh viacerých zamestnaní. Ficova vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že zúčtovanie odvodov zjednoduší. Tento rok sa jej to nepodarilo.

"Minister zdravotníctva nedokázal zjednodušiť proces ani tlačivá ročného zúčtovania verejného zdravotného poistenia za rok 2006," povedala Andrea Devánová z komunikačného oddelenia poisťovne Dôvera.

Pre budúci rok však ministerstvo zdravotníctva ráta s tým, že od povinnosti robiť zúčtovanie odvodov oslobodí študentov a penzistov. Tým by im zároveň umožnilo, aby nemuseli zo svojich zárobkov platiť zdravotné odvody.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo to je ročné zúčtovaniePorovnávanie zaplatených príspevkov na zdravotné poistenie s tým, čo mal podnikateľ alebo zamestnanec (za väčšinu zamestnancov ich zamestnávateľ) skutočne zaplatiť podľa výšky zárobku. Pri zúčtovaní si zároveň pracujúci, predovšetkým podnikatelia, musia vypočítať aj nové preddavky, a to podľa dosiahnutého zárobku.

Odvody sa platia z príjmov

 • zo zamestnania, z dohôd,
 • zo živnosti, podnikania, z honorárov

Z akých príjmov sa neplatia odvody

 • (ide o takzvané vyňaté príjmy)
 • príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,
 • príjmy z prenájmu,
 • príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus.

Kalendár termínov pre zdravotné odvody

Skryť Vypnúť reklamu

15. máj

Zamestnanci musia dovtedy požiadať (posledného) zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Firmy sú po požiadaní povinné odvody za zamestnancov zúčtovať. Žiadosť môžu ľudia podať aj po tomto termíne, zamestnávateľ im však už nemusí vyhovieť

31. máj

Zamestnávateľ doručí zamestnancovi, ak ho o to požiadal, potvrdenie o príjmoch a preddavkoch, zrazených na zdravotné poistenie.

2. júl

Platitelia majú dovtedy vykonať ročné zúčtovanie a doručiť ho do zdravotnej poisťovne. V zákone je dátum 30. jún. Ten však pripadne na sobotu, preto sa lehota posúva na najbližší nasledujúci pracovný deň.

31. august

Poistenec, alebo zamestnávateľ, ktorý urobil ročné zúčtovanie, musí do konca augusta oznámiť ostatným platiteľom poistného - zamestnávateľom alebo samotnému zamestnancovi - preplatok alebo nedoplatok z ročného zúčtovania, pokiaľ presiahol sumu sto korún.

Skryť Vypnúť reklamu

1. október

Zamestnávateľ vypočíta svoje preplatky a nedoplatky za zamestnancov a oznámi to zdravotnej poisťovni. Zákon určuje posledný termín 30. septembra. Ten pripadne na nedeľu. Lehota sa posúva na najbližší nasledujúci pracovný deň.

31. október

Platitelia poistného majú povinnosť zaplatiť zdravotnej poisťovni nedoplatok z ročného zúčtovania. Zároveň zdravotná poisťovňa musí vrátiť klientom preplatky.

30. november

Zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie poistného so štátom.

Kto musí podať ročné zúčtovanie

Každý poistenec, ak bol minulý rok čo len jeden deň samostatne zárobkovo činnou osobou.

Zamestnanec, ktorý mal počas roka takzvané kolísavé príjmy, teda zarobil v jednotlivých mesiacoch menej, ale aj viac ako 47 475 korún v hrubom.

Skryť Vypnúť reklamu

Samoplatiteľ, ktorý minulý rok zarobil spolu viac ako 41 400 korún. Samoplatiteľom je napríklad dobrovoľne nezamestnaný alebo novinár pracujúci na autorskú zmluvu.

Poistenec štátu (dôchodca, študent, osoba na materskej), ak jeho príjem za celý rok bol vyšší ako 41 400 korún.

Zamestnanec v prípade, že mal každý mesiac príjem nad 47 475 korún v hrubom, ale nebol zamestnaný všetkých 12 mesiacov. O zúčtovanie môže požiadať zamestnávateľa, alebo ho urobí sám.

Zamestnanec, ak mal popri príjmoch zo zamestnania aj príjmy z honorárov.

Kto nemusí podať ročné zúčtovanie

Ten, kto bol celý rok zamestnaný, nepodnikal, a jeho príjmy nepresiahli v jednotlivých mesiacoch 47 475 korún.

Zamestnanec, ktorý popri práci nepodnikal a každý mesiac zarobil viac ako 47 475 korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Poistenec štátu (dôchodca, študent, osoba na materskej), ak jeho príjem za celý rok nepresiahol 41 400 korún.

Otázky a odpovede

Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15. mája nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

"Ak vám do 15. mája 2007 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám.

V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa."

Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Môžeme mu odvody zúčtovať?

Skryť Vypnúť reklamu

"V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch."

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 121
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 135
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 103
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 743
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 732
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 363
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 400
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 253
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 173
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 928
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračné foto.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako by Trnku potrestali u Emira Kusturicu

Sebaočistu prokuratúra ani len nepredstiera.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka projektu Nesto.

Maďarská národná banka nezmenila úrokové sadzby

Banka očakáva, že zotavovanie ekonomiky z koronakrízy bude dlhšie, než sa predpokladalo.

Maďarský forint.

Švédsko zakázalo zariadenia od Huawei a ZTE pri budovaní 5G sietí

Huawei popiera, že predstavuje bezpečnostné riziko.

Ilustračné foto.

Americké ministerstvo spravodlivosti zažalovalo Google

Spoločnosť podľa ministerstva porušila hospodársku súťaž.

Google - ilustračná fotografia.