ZAMESTNANCI MÔŽU DO 15. MÁJA POŽIADAŤ FIRMY, ABY ZA NICH VYBAVILI ADMINISTRATÍVU S ODVODMI

Zdravotné odvody: čas zúčtovania sa blíži

Zamestnanci môžu do 15. mája požiadať firmy, aby za nich vybavili administratívu s odvodmi. V máji sa začína obdobie vyrovnávania účtov so zdravotnými poisťovňami. Zamestnanci môžu využiť pomoc firiem. Ak to nestihnú, do 2. júla si musia zdravotné poiste

FOTO

V máji sa začína obdobie vyrovnávania účtov so zdravotnými poisťovňami. Zamestnanci môžu využiť pomoc firiem. Ak to nestihnú, do začiatku júla si musia zdravotné odvody zúčtovať sami.

BRATISLAVA. Po daňových priznaniach čaká ľudí ďalšie vyrovnávanie účtov, tentoraz so zdravotnými poisťovňami.

Podobne ako pri daniach, aj v tu vstúpia prví do hry zamestnanci. Tí môžu do polovice budúceho mesiaca, teda do 15. mája, požiadať svojho zamestnávateľa, aby za nich urobil ročné zúčtovanie odvodov za minulý rok. Ak to nestihnú, musia si odvody so zdravotnými poisťovňami zúčtovať sami. Majú na to čas do 2. júla.

Možno aj po termíne

Ani pre zamestnancov, ktorí do 15. mája nestihnú poslať firmám žiadosti o zúčtovanie odvodov, nie je všetko stratené. So zamestnávateľom sa môžu dohodnúť, že im napriek tomu odvody zúčtuje. Je to však na jeho dobrej vôli.

"Záleží len na zamestnávateľovi, či bude rešpektovať žiadosť zamestnanca o vykonanie ročného zúčtovania aj po zákonne stanovenom termíne," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

Firmy zúčtujú odvody na základe písomných žiadostí o vykonanie ročného zúčtovania, ktoré nájdu zamestnanci na internetových stránkach zdravotných poisťovní. K dispozícii ich zrejme bude mať aj väčšina firiem.

Nemá na to nárok každý

O zúčtovanie nemôžu požiadať všetci zamestnanci, ale len tí, ktorí popri zamestnaní nepodnikali a neboli ani samoplatiteľmi. Samoplatiteľom môže byť napríklad dobrovoľne nezamestnaný alebo novinár pracujúci na autorskú zmluvu.

Zároveň platí, že odvody si nemusia sami zúčtovávať zamestnanci, ktorí mali postupne alebo naraz aj viacero zamestnaní. Od predchádzajúcich zamestnávateľov si však musia zohnať potrebné doklady. "Ak mal zamestnanec v zúčtovávanom období viac zamestnávateľov, k žiadosti priloží aj doklady o príjmoch a preddavkoch od týchto firiem," povedala Balážová.

Aby sa zamestnanci nezaťažovali ročným zúčtovaním, museli splniť ešte ďalšiu podmienku.

"Povinnosť robiť si zúčtovanie nemá zamestnanec, ktorý v každom mesiaci zarobil vlani najviac 47 475 korún," hovorí odborník na odvody a dane Jozef Mihál. Ak čo len v jednom z mesiacov zinkasovali príjem, ktorý bol nad touto sumou, musia si ročné zúčtovanie odvodov urobiť sami. V prípade, že v každom z mesiacom minulý rok zarobili viac ako 47 475 korún, zúčtovanie im môže urobiť zamestnávateľ.

Je to stále zložité

Zúčtovanie odvodov je zložitejšie ako podávanie daňového priznania. Už vlani sa na zložitosť celého procesu sťažovali firmy aj ľudia. Na zúčtovanie existuje päť tlačív a ďalších osem povinných príloh, ktoré musí zamestnanec alebo podnikateľ použiť, ak má napríklad súbeh viacerých zamestnaní. Ficova vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že zúčtovanie odvodov zjednoduší. Tento rok sa jej to nepodarilo.

"Minister zdravotníctva nedokázal zjednodušiť proces ani tlačivá ročného zúčtovania verejného zdravotného poistenia za rok 2006," povedala Andrea Devánová z komunikačného oddelenia poisťovne Dôvera.

Pre budúci rok však ministerstvo zdravotníctva ráta s tým, že od povinnosti robiť zúčtovanie odvodov oslobodí študentov a penzistov. Tým by im zároveň umožnilo, aby nemuseli zo svojich zárobkov platiť zdravotné odvody.

Čo to je ročné zúčtovaniePorovnávanie zaplatených príspevkov na zdravotné poistenie s tým, čo mal podnikateľ alebo zamestnanec (za väčšinu zamestnancov ich zamestnávateľ) skutočne zaplatiť podľa výšky zárobku. Pri zúčtovaní si zároveň pracujúci, predovšetkým podnikatelia, musia vypočítať aj nové preddavky, a to podľa dosiahnutého zárobku.

Odvody sa platia z príjmov

 • zo zamestnania, z dohôd,
 • zo živnosti, podnikania, z honorárov

Z akých príjmov sa neplatia odvody

 • (ide o takzvané vyňaté príjmy)
 • príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,
 • príjmy z prenájmu,
 • príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus.

Kalendár termínov pre zdravotné odvody

15. máj

Zamestnanci musia dovtedy požiadať (posledného) zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Firmy sú po požiadaní povinné odvody za zamestnancov zúčtovať. Žiadosť môžu ľudia podať aj po tomto termíne, zamestnávateľ im však už nemusí vyhovieť

31. máj

Zamestnávateľ doručí zamestnancovi, ak ho o to požiadal, potvrdenie o príjmoch a preddavkoch, zrazených na zdravotné poistenie.

2. júl

Platitelia majú dovtedy vykonať ročné zúčtovanie a doručiť ho do zdravotnej poisťovne. V zákone je dátum 30. jún. Ten však pripadne na sobotu, preto sa lehota posúva na najbližší nasledujúci pracovný deň.

31. august

Poistenec, alebo zamestnávateľ, ktorý urobil ročné zúčtovanie, musí do konca augusta oznámiť ostatným platiteľom poistného - zamestnávateľom alebo samotnému zamestnancovi - preplatok alebo nedoplatok z ročného zúčtovania, pokiaľ presiahol sumu sto korún.

1. október

Zamestnávateľ vypočíta svoje preplatky a nedoplatky za zamestnancov a oznámi to zdravotnej poisťovni. Zákon určuje posledný termín 30. septembra. Ten pripadne na nedeľu. Lehota sa posúva na najbližší nasledujúci pracovný deň.

31. október

Platitelia poistného majú povinnosť zaplatiť zdravotnej poisťovni nedoplatok z ročného zúčtovania. Zároveň zdravotná poisťovňa musí vrátiť klientom preplatky.

30. november

Zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie poistného so štátom.

Kto musí podať ročné zúčtovanie

Každý poistenec, ak bol minulý rok čo len jeden deň samostatne zárobkovo činnou osobou.

Zamestnanec, ktorý mal počas roka takzvané kolísavé príjmy, teda zarobil v jednotlivých mesiacoch menej, ale aj viac ako 47 475 korún v hrubom.

Samoplatiteľ, ktorý minulý rok zarobil spolu viac ako 41 400 korún. Samoplatiteľom je napríklad dobrovoľne nezamestnaný alebo novinár pracujúci na autorskú zmluvu.

Poistenec štátu (dôchodca, študent, osoba na materskej), ak jeho príjem za celý rok bol vyšší ako 41 400 korún.

Zamestnanec v prípade, že mal každý mesiac príjem nad 47 475 korún v hrubom, ale nebol zamestnaný všetkých 12 mesiacov. O zúčtovanie môže požiadať zamestnávateľa, alebo ho urobí sám.

Zamestnanec, ak mal popri príjmoch zo zamestnania aj príjmy z honorárov.

Kto nemusí podať ročné zúčtovanie

Ten, kto bol celý rok zamestnaný, nepodnikal, a jeho príjmy nepresiahli v jednotlivých mesiacoch 47 475 korún.

Zamestnanec, ktorý popri práci nepodnikal a každý mesiac zarobil viac ako 47 475 korún.

Poistenec štátu (dôchodca, študent, osoba na materskej), ak jeho príjem za celý rok nepresiahol 41 400 korún.

Otázky a odpovede

Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15. mája nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

"Ak vám do 15. mája 2007 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám.

V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa."

Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Môžeme mu odvody zúčtovať?

"V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch."

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 6 287
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 331
 3. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 4 226
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 919
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 2 711
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 052
 7. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 721
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 560
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 100
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 649

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Zomrel Štefan Nosáľ, zakladateľ a dlhoročný vedúci Lúčnice

Informovala o tom stránka Svetového združenia Slovákov v zahraničí.

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral.

KOMENTÁRE

Buďte vďační za Fica. My Česi máme iných komunistov

Komunistická strana Čiech a Moravy je ojedinelým reliktom.

DOMOV

Danko mení mediálny tím, končí jeho hovorkyňa

Predseda parlamentu dôvod odchodu Kliskej nechcel komentovať.

Neprehliadnite tiež

Ľudia v roamingu prestali šetriť. Svoje telefóny využívajú viac

V krajinách Únie ľudia telefonujú, esemeskujú a surfujú na internete za rovnaké ceny ako doma.

Dotácie bez pracovných miest? Kažimír je zásadne proti

Rezort hospodárstva navrhuje, aby sa dotácie dávali aj firmám, ktoré nikoho nezamestnajú.

Bahlsen reaguje na tlak, sušienky budú všade v Európe rovnaké

Aj do výrobkov určených pre východoeurópske krajiny sa bude pridávať maslo.