Koruna má voči euru nový stredový kurz

Stredový kurz slovenskej koruny voči euru sa od pondelka stanovuje na 35,4424 SKK za euro, čo znamená posilnenie o 8,5 %.

Ilustračné foto(Zdroj: SME)

Brusel 17. marca (TASR) - Ministri financií krajín eurozóny, Európska centrálna banka a ministri a guvernéri národných bánk Dánska, Cypru, Estónska, Litvy, Lotyšska, Malty a Slovenska dnes na základe žiadosti slovenských úradov schválili úpravu stredového kurzu slovenskej koruny voči euru v mechanizme výmenných kurzov (ERM II).

Nový stredový kurz slovenskej koruny voči euru sa od pondelka stanovuje na 35,4424 SKK za euro, čo znamená posilnenie o 8,5 %. Informovala o tom v noci nadnes Európska komisia.

Podľa Mikloša ide o bezprecedentnú záležitosť

Revalváciu centrálnej parity slovenskej koruny v ERM II považuje bývalý minister financií, dnes poslanec Národnej rady SR (SDKÚ-DS) Ivan Mikloš za logickú, pretože ekonomický vývoj na Slovensku k tomu smeroval. Vníma to tiež ako dôkaz uskutočnených reforiem.

"Je to takmer bezprecedentná záležitosť. Doteraz sa takéto prehodnotenie centrálnej parity počas členstva krajiny v ERM II uskutočnilo iba v Írsku. Je to nepriamy dôkaz o efekte reforiem na vysoký rast a zhodnocovanie koruny, ale aj to, že SR má šancu napodobniť írsky príklad," reagoval Mikloš. Podľa neho od novembra 2005, teda vstupu Slovenska do mechanizmu výmenných kurzov ERM II, práve vďaka reformám sa v raste ekonomiky, či zamestnanosti viac a viac sa ukazujú ich efekty.

Minister financií Ján Počiatek a guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko sa k revalvácii oficiálne vyjadria v pondelok 19. marca na tlačovej konferencii.

Aspoň dvojročný pobyt v mechanizme ERM II, kde je kurz meny pevne stanovený voči euru a môže sa pohybovať v rozpätí +/-15 percent, je nevyhnutnou podmienkou pre prijatie spoločnej európskej meny. Do eurozóny by SR chcela vstúpiť v roku 2009.

Posilnenie centrálnej parity slovenskej koruny podľa EK pomôže Slovensku udržať makroekonomickú stabilitu a opiera sa o pevný záväzok slovenskej vlády pokračovať v príslušných podporných stratégiách zameraných najmä na dosiahnutie cenovej stability udržateľným spôsobom. Sem patrí zintenzívnenie štrukturálnej úpravy rozpočtu v súlade s odporúčaniami EK v hodnotení aktualizovaného slovenského konvergenčného programu s cieľom prispieť k vyrovnanému politickému mixu zameranému na zvládnutie inflačných rizík a podporu udržateľnosti konvergenčného procesu. Vláda bude podľa EK spolu so zodpovednými inštitúciami EÚ pozorne monitorovať makroekonomický vývoj a zmeny výmenného kurzu.

Slovensko predložilo 1. decembra 2006 novú aktualizáciu svojho konvergenčného programu na obdobie 2006-2009. Opierajúc sa o opatrné predpoklady rastu na rok 2006 a realistické predpoklady na zostávajúcu časť programového obdobia, cieľom programu je korigovať nadmerný deficit v roku 2007 na základe obmedzenia výdavkov. Deficit by mal podľa prognóz poklesnúť v roku 2007 na 2,9 % v porovnaní s očakávanými 3,7 % v roku 2006.

EK v januárovom hodnotení tohto programu vyzvala Slovensko, aby využilo vyhliadky vysokého rastu na zintenzívnenie štrukturálnej úpravy s cieľom zaistiť korekciu nadmerného rozpočtu s väčšou rezervou a urýchliť pokrok na dosiahnutie strednodobého cieľa. Brusel takisto požaduje posilnenie záväzného charakteru strednodobých výdavkových stropov pre ústrednú štátnu správu.

Barát: Reálnosť prijatia eura stúpla

Revalvácia centrálnej parity v rámci systému výmenných kurzov ERM II, zotrvanie v ktorom je jednou z podmienok na prijatie eura, je podľa vládneho splnomocnenca pre euro Igora Baráta logickým dôsledkom zlepšovania stavu v slovenskej ekonomike v poslednom období.

"Z toho tiež vyplýva, že šance na splnenie kritérií na prijatie eura sú čoraz reálnejšie," uviedol pre agentúru SITA Barát. Nový stredový kurz v rámci ERM II je s účinnosťou od pondelka 19. marca 2007 stanovený na úroveň 35,4424 SKK/EUR, čo je 8,5 % pod úrovňou doterajšej centrálnej parity. Slovenskej mene sa tak v rámci fluktuačného pásma otvára nový priestor pre posilňovanie, keď novou spodnou hranicou bude úroveň 30,126 SKK/EUR.

Napriek tomu, že koruna môže vďaka revalvácii parity v budúcnosti eventuálne posilniť výraznejšie, ako jej to umožňoval doterajší stav, pre podnikateľov je súčasná situácia akceptovateľná. Ako pre agentúru SITA uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina, silnejšia mena síce znevýhodňuje exportérov, na druhej strane však teší dovozcov.

"Pokiaľ je rast kurzu koruny podložený zdravým ekonomickým vývojom, je to dobré pre Slovensko a občanov, že sa aj prostredníctvom kurzu približujeme k vyspelým štátom Európskej únie," konštatoval. Ako dodal, posilňovanie koruny by bolo pre podnikateľov problémom vtedy, ak by bolo spôsobené umelými zásahmi zo zahraničia na devízovom trhu. "Zdá sa však, že toto môžme v súčasnosti vylúčiť, keďže slovenská ekonomika je na tom dobre, prichádzajú zahraniční investori a na trhu je reálny záujem o slovenskú menu," dodal Kičina.

Revalváciu parity si vyžiadala zrýchľujúca ekonomika

Revalvácia centrálnej parity slovenskej koruny v rámci systému ERM II je plne opodstatnená rovnovážnym posunom ekonomických fundamentov. Uvádzajú to v spoločnom stanovisku k posunu centrálnej parity na úroveň 35,4424 SKK/EUR Národná banka Slovenska a Ministerstvo financií SR.

Slovenská ekonomika podľa nich prešla od vstupu do ERM II v novembri 2005 významnými štrukturálnymi zmenami a zdravé makroekonomické politiky spolu s významným prílevom priamych zahraničných investícií v posledných rokoch viedli k postupnému zrýchľovaniu ekonomického rastu. "Vysoký diferenciál rastu produktivity voči eurozóne viedol k významnému posilneniu rovnovážneho reálneho kurzu. Pri relatívne nízkej inflácii sa to premietlo aj do úrovne nominálneho kurzu," uvádza sa v stanovisku.

Slovensko podľa centrálnej banky a ministerstva týmto krokom potvrdilo záväzok pokračovať v zdravej a zodpovednej makroekonomickej politike. "Správne nastavenie politík spolu s ďalšími štrukturálnymi zmenami sú nevyhnutné nielen pre podporu novej centrálnej parity, ale aj pre rýchli a udržateľný rast životnej úrovne na Slovensku," uvádza sa v stanovisku.

Posun parity nedáva zelenú posilňovaniu koruny

Revalvácia centrálnej parity a s tým súvisiace posunutie spodnej hranice fluktuačného pásma v rámci systému ERM II na 30,126 SKK/EUR ešte neznamená, že centrálna banka dáva zelenú rýchlemu posilňovaniu koruny. Uviedol to analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Ako dodal, už samotná úroveň novej centrálnej parity naznačuje, že centrálna banka vidí reálny kurz zhruba o korunu päťdesiat vyššie, ako je súčasný trhová úroveň. "Potvrdzujú to aj stanoviská centrálnej banky, v ktorých sa v uplynulých mesiacoch viackrát opakovalo, že tempo rastu nominálneho kurzu je rýchlejšie ako reálneho," dodal Kotian.

Nastavenie úrovne novej centrálnej parity je pritom podľa analytika v súlade s očakávaniami, podľa ktorých by v prípade posunutia stredu fluktuačného pásma v prvom polroku mohol byť stanovený kurz v blízkosti 35,500 SKK/EUR. Centrálnej banke sa po posunutí celého fluktuačného pásme podľa Kotiana mierne uvoľnia ruky, keď sa kurz opäť vzdialil od spodnej hranice. Môže si tak dovoliť akceptovať väčšiu apreciáciu a menej rizikové by boli aj krátkodobé výkyvy kurzu.

Koruna môže podľa Kotiana v prvotnej fáze na revalváciu centrálnej parity reagovať prudkým posilnením, po ktorom by však malo nasledovať určité vytriezvenie. Podľa analytika Trend Analyses Vladimíra Vaňa svoju úlohu v ďalšom vývoji kurzu koruny zohrá aj región a svetové trhy. Prípadná narastajúca averzia k emerging markets, či eventuálny ďalší pokles akciových trhov by mohli na korunu pôsobiť ako stabilizujúci prvok proti prudkému posilňovaniu. Revalvácia parity sama o sebe je však podľa Vaňa pre trh pozitívnou správou, ktorou sa potvrdzuje, že Slovensko je stále reálne v hre o euro v roku 2009 a že stávky investorov na posilnenie koruny sa vyplatili.

Podľa dílera Tatra banky Borisa Somorovského je však zaujímavé, že sa nová centrálna parita nestanovila na úrovni trhového kurzu, ako tomu bolo pri vstupe koruny do systému ERM II v novembri 2005. Trhový kurz koruny a eura bol pritom v závere piatkového obchodovania nad úrovňou 33,900 SKK/EUR. "Zrejme to môže byť signál, že Národná banka Slovenska (NBS) nemá záujem, aby koruna posilňovala až príliš rýchlo," predpokladá Somorovský.

Revalvácia centrálnej parity bola pre trh prekvapivou správou. Ešte vo štvrtok minulého týždňa, totiž NBS priamo vstúpila na devízový trh, aby zabránila posilneniu kurzu cez hranicu 33,800 SKK/EUR. Revalváciu centrálnej parity navyše oficiálne odmietali aj predstavitelia NBS. Podľa Somorovského je preto v súčasnosti ťažko odhadovať, ako sa bude po pondelňajšom otvorení obchodovania kurz koruny presne vyvíjať. Díler UniBanky Patrik Malec predpokladá, že koruna v pondelok zareaguje prudkým posilnením. Upozornil však, že revalvácia centrálnej parity neznamená, že NBS nebude v prípade prirýchleho zhodnocovania kurzu intervenovať. "Intervenčná hranica ale bude určite nižšie," dodal Malec s tým, že NBS pravdepodobne tiež opäť obnoví plnú akceptáciu dopytu v sterilizačnom repotendri.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 168
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 320
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 712
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 306
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 083
 6. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 012
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 651
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 545
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 267
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 015

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.

Neprehliadnite tiež

Legendárne Hviezdne vojny oslavujú výročie. Zarobili miliardy dolárov

Prvý diel kultovej série Star Wars mal premiéru pred 40-timi rokmi. Vtedy stál 11 miliónov dolárov

Môžete si doma otestovať zeleninu na dusičnany? A čo tým získate?

Prístroje na meranie dusičnanov si na internete bez problémov kúpite, ale ich výsledky sú otázne.

Autododávatelia tlačia, aby štát zjednodušil prijímanie cudzincov

Na Slovensku pôsobí asi tristo dodávateľských firiem. Svoje výrobky dodávajú aj pre automobilky v samotnom regióne

Rusko považuje novú spoluprácu s OPEC za úspešnú

Všetko naznačuje tomu, že OPEC sa s producentmi mimo kartelu dohodne na predĺžení aktuálnych ťažobných limitov až do marca 2018.