Prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v roku 2006 - 3.štvrťrok

Bratislava 30. decembra (TASR) - Prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v roku 2006...

Bratislava 29. decembra (TASR) - Prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v 3. štvrťroku 2006:

Júl:

1. júla - Po 13 rokoch opustil Európsku investičnú banku (EIB) v Luxembursku jej viceprezident Wolfgang Roth (65), ktorý bol v EIB zodpovedný za financovanie v strednej a východnej Európe. Novým viceprezidentom sa stal dovtedajší predseda predstavenstva berlínskej Investičnej banky Dieter Puchta (55).

4. júla - Najväčšia nemecká banka Deutsche Bank (DB) otvorila pobočku v hlavnom meste Bulharska v Sofii. Zámerom bolo vyvíjať aktivity pri príprave a financovaní veľkých infraštrukturálnych projektov, poskytovať finančné služby pre súkromné spoločnosti a podieľať sa na správe osobných aktív individuálnych klientov. Okrem toho má banka záujem aj o verejno-súkromné partnerstvá.

5. júla - Grécka Public Power Corp. (PPC) zvíťazila v tendri na kúpu najväčšej bulharskej tepelnej elektrárne v Bobovom Dole. Zaplatí za ňu 71 miliónov EUR. Do rekonštrukcie elektrárne investuje podľa zmluvy ďalších 34 miliónov EUR.

6. júla - Tridsať mesiacov po svojom krachu podal taliansky potravinársky koncern Parmalat ďalšiu žalobu na švajčiarsku Graubünder Kantonalbank (GKB). Parmalat od nej žiada 5,67 miliardy EUR ako solidárne ručenie za svoj bankrot.

7. júla - Najväčšia maďarská banka OTP Bank prevezme 67 % srbskej Kulska banka so sídlom v Novom Sade za 118,6 milióna EUR. Obe banky podpísali príslušnú dohodu.

10. júla - Futbalové majstrovstvá sveta v Nemecku mali hlavný podiel na tom, že sa v krajine v oblasti cestovného ruchu a pohostinstva vytvorilo 50 000 pracovných miest. Splnomocnenec vlády pre túto oblasť ekonomiky Ernst Hinsken povedal, že každé druhé novovytvorené pracovné miesto bude existovať ešte aj na budúci rok.

- Generali, najväčšia talianska poisťovňa, informovala, že získala 51-% podiel v bulharskej poisťovni Orel-G. Už sa začali aj rokovania o získanie aj zvyšného podielu tejto bulharskej poisťovne. Podiely v nej majú Munich Re (29,7 %) a zvyšok (19,3 %) patrí Bulbanke, ktorá je dcérou talianskeho UniCredita.

11. júla - Majstrovstvá sveta vo futbale priniesli nemeckému maloobchodu príjmy navyše v objeme 2 miliardy EUR. Víťazmi majstrovstiev sveta sa stali oblasti zábavnej elektroniky, športového tovaru a potravín čipsy, pivo, grilované mäso.

12. júla - Európska komisia (EK) udelila spoločnosti Microsoft pokutu vo výške 280,5 milióna EUR za porušovanie protimonopolných pravidiel Európskej únie. Microsoft sa bude musieť prispôsobiť európskej legislatíve do konca júla, inak bude čeliť ďalším pokutám vo výške 3 milióny EUR denne.

- Španielska ropná a plynárenská spoločnosť Repsol YPF oznámila, že kúpi 28-% podiel v ropnom poli v Mexickom zálive od britskej BP za 1,7 miliardy EUR a posilní tak svoj rast v regióne.

- Mníchovský koncern Allianz chce prevziať druhú najväčšiu srbskú poisťovňu DDOR Novi Sad. O poisťovňu DDOR sa uchádzala aj francúzska AXA a 10 ďalších záujemcov. Víťaz tendra mal získať v poisťovni 80-% podiel. Tender bol prvou akciou tohto druhu na srbskom poisťovacom trhu, ktorý zaznamenával prudký rast.

13. júla - Luxemburská vláda informovala, že predá väčšinu svojich akcií, ktoré má v Arcelore, britsko-indickej spoločnosti Mittal Steel. Tým chcela umožniť, aby sa Arcelor mohol začleniť do koncernu Mittal Steel, čím by vznikol s veľkým náskokom najväčší oceliarsky podnik na svete.

- Európsky súdny dvor (ESD) zrušil rozhodnutie Európskej komisie (EK) o fúzii hudobných divízií spoločností Sony a Bertelsmann, Sony BMG.

15. júla - Štátna ruská ropná spoločnosť Rosnefť prvou verejnou ponukou akcií (IPO) dosiahla plánovaný cieľ a získala 10,4 miliardy USD. Úvodný vstup Rosnefti s týmto objem akcií na burzy bol piatym najväčším v histórii. Energetické koncerny kúpili polovicu akcií, ktoré boli umiestnené v cudzine.

16. júla- Švédsky koncern Ikea oznámil, že začína na celom svete zavádzať vlastné označenie svojich potravín. Produkty, ktorých sa to týka, sú vyrobené podľa švédskych receptov, alebo sa opierajú o švédske tradície.

18. júla - České aerolinie (ČSA), a. s., zrušili lety medzi Prahou a Bejrútom až do rána 1. augusta. Dôvodom je pokračujúca kríza na Blízkom východe, pretrvávajúce uzatvorenie vzdušného priestoru nad Libanonom a letiska v Bejrúte.

20. júla - K štrajku zamestnancov Hyundai Motor Co., ktorý sa začal ešte 26. júna, sa pripojili aj zamestnanci pridruženej spoločnosti Kia. Štrajk v Hyundai viedol k zastaveniu exportu vozidiel. Nedostatok vozidiel na svetovom trhu tejto automobilky nehrozil, lebo Hyundai mal v zahraničí zásoby áut na mesiace. Hyundai a Kia majú spolu 70-% podiel na juhokórejskom exporte osobných automobilov.

21. júla - Talianskeho bankára Gianmaria Roverara našli mŕtveho pod diaľničným nadjazdom blízko Parmy. Bankár bol jednou z vyšetrovaných osôb, ktoré mali podiel na krachu potravinárskeho koncernu Parmalat.

- Európska veľkobanka HSBC oznámila, že kupuje za 1,77 miliardy USD panamskú Grupo Banistmo, ktorá je najväčšou bankovou skupinou v Strednej Amerike.

23. júla - Honda Motor Co. informovala, že investuje takmer 69 miliónov USD do výstavby závodu v prefektúre Mie na pozemku svojej továrne Suzuka, v ktorom sa budú od roku 2008 vyrábať komponenty na hybridné automobily.

24. júla - Americký výrobca čipov Advanced Micro Devices (AMD) oznámil, že prevezme kanadského výrobcu grafických čipov ATI Technologies za 5,4 miliardy USD. Očakávalo sa, že tým sa ďalej vyhrotí konkurenčný boj medzi AMD ako dvojkou v branži a celosvetovou jednotkou spoločnosťou Intel.

26. júla - Poskytovateľ IT služieb a oustsourcingu Ness Technologies, Inc. podpísal outsourcingovú zmluvu so spoločnosťou Assuta Medical Centers (AMC), najväčším súkromným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v Izraeli. Hodnota projektu predstavuje počas 8 rokov 16 miliónov USD.

27. júla - Spoločnosť Hewlett-Packard (HP) podpísala definitívnu dohodu o kúpe spoločnosti Mercury Interactive Corp. (MIC), popredného celosvetového dodávateľa riešení pre správu IT. Akvizícia sa mala uskutočniť formou verejnej ponuky na odkúpenie akcií MIC, po ktorej by nasledovala fúzia.

28. júla - Najväčší americký maloobchodný koncern Wal-Mart oznámil, že predáva nemeckej spoločnosti Metro 85 obchodov v Nemecku a odchádza z jeho trhu.

31. júla - Čína dala predbežný súhlas na vytvorenie spoločného rafinérskeho podniku spoločnosťami Sinopec a Kuwait Petroleum Corp. (KPC) v južnej provincii Kuang-tung.

- Srbsko predalo mobilného operátora Mobi 63 nórskemu Telenoru za 1,51 miliardy EUR. Išlo o najväčšiu privatizáciu v krajine od roku 1997. Telenor získal plnú kontrolu nad operátorom Mobi 63, ktorý má 2 milióny klientov a 10-ročnú obnoviteľnú licenciu na prevádzkovanie mobilných služieb. O privatizáciu sa v aukcii, ktorú naživo vysielala štátna televízia, uchádzal aj Telekom Austria. Egyptská spoločnosť Orascom odstúpila na začiatku aukcie.

August:

1. augusta - Senát Kongresu USA schválil návrh zákona o ťažbe ropy a plynu z pobrežných vôd Mexického zálivu. Zákon má po nadobudnutí platnosti umožniť ropným spoločnostiam, aby sa dostali k zásobám surovín, ktoré boli pre ne neprístupné posledných 25 rokov. Každý rok v poslednom štvrťstoročí bol návrh tohto zákona predkladaný zákonodarcom na schválenie, ale nikdy neprešiel ani v jednej komore Kongresu.

3. augusta - Nemecký poisťovací a bankový koncern Allianz vybudoval vo Viedni centrálu Holding Allianz New Europe. Cieľom tohto zámeru je zjednodušiť štruktúru koncernu a náležite sa pripraviť na ďalšie podnikanie v krajinách strednej a východnej Európe (KSVE). - Koncern IBM prevezme americkú firmu MRO Software Inc. za 740 miliónov USD v hotovosti. Najväčší svetový poskytovateľ technologických služieb ďalej expanduje v ziskovom softvérovom segmente.

7. augusta - Americký výrobca počítačov Apple Computer predstavil nový rad desktopov Mac Pro. Tento nový rad používa čipy Xeon od Intelu.

8. augusta - Bank of America (BoA) sa stala bankou s najväčšou burzovou hodnotou na svete, keď zosadila z trónu dlhodobého lídra Citigroup. Táto zmena reflektuje dôveru investorov v agresívnu expanziu Bank of America, ktorá sídli v meste Charlotte v štáte Severná Karolína.

- Prevádzkovateľ najznámejšieho internetového vyhľadávača spoločnosť Google oznámila, že bude spolupracovať s jednou z najrýchlejšie rastúcich stránok MySpace.com. Google bude MySpace.com a ostatným stránkam spoločnosti News Corporation mediálneho magnáta Ruperta Murdocha dodávať reklamu a svoju technológiu vyhľadávania na internete. Dohoda by mala priniesť spoločnosti News Corp. od 1. štvrťroka 2007 do 2. štvrťroka 2010 najmenej 900 miliónov USD. Výška sumy závisí od kritérií, ako je napríklad počet návštevníkov stránok.

11. augusta - Presne pred 25 rokmi skončil výskumný a vývojový tím Dona Estridgea overovanie funkčnosti prístroja vo floridských laboratóriách v Boca Raton. Na druhý deň ho predstavil americký technologický koncern IBM (International Business Machines Corporation), prezývaný aj Big Blue, ako osobný počítač IBM PC 5150, ktorý stojí na začiatku hlbokých zmien vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti za posledných 25 rokov. IBM píše svoju históriu od roku 1986, keď firmu ako Tabulating Machine Corporation založil Herman Hollerith. Súčasný názov nesie od roku 1924. Jeden z veľkých šéfov koncernu Thomas J. Watson v roku 1943 predniesol pamätnú vetu: I think there is a world market for maybe five computers (Myslím si, že celosvetový trh je možno pre päť počítačov).

13. augusta - Americký ropný koncern Anadarko Petroleum prevzal svojho konkurenta americkú ropnú spoločnosť Kerr-McGee za 16,4 miliardy USD. Akcionári spoločnosti Kerr-McGee mali dostať 70,50 USD za akciu v hotovosti.

22. augusta - Internetová aukčná spoločnosť Ebay odštartovala nový odbor: virtuálny obchodný dom "Ebay Express". Už vopred avizovalo asi 3 500 obchodníkov, že sa chcú na tomto obchode podieľať a pri štarte ponúkať online približne 1 milión druhov tovarov. Na novej platforme môžu obchodníci ponúkať úplne nový tovar za pevné ceny. V USA zapojil Ebay takýto predajný portál do siete už na jar tohto roka.

- V Bulharsku objavili nálezisko zlata s vysokým obsahom tohto drahého kovu. Ide o obsah zlata do 440 gramov na jednu tonu zeminy a tým o jeden "z najvýznamnejších objavov za ostatných 100 rokov".

23. augusta - Nórsky koncern Norsk Hydro oznámil, že úspešne pokračuje vo výstavbe plynovodu z náleziska Ormen Lange, asi 140 kilometrov vzdialeného od západného pobrežia krajiny, do Veľkej Británie. Celé dielo, ktorého rozpočtované náklady sú 66 miliárd NOK, sa podarí vybudovať asi o 3 miliardy NOK lacnejšie.

- Koncern IBM sa dohodol na kúpe spoločnosti Internet Security Systems Inc. (ISS) za 1,3 miliardy USD. Najväčšia spoločnosť v oblasti informačných technológií IBM tak pokračovala v akvizíciách, ktoré mali zabezpečiť jej rast.

29. augusta - Japonská reštauračná sieť Zenšoku ponúkla svojim hosťom po takmer troch rokoch jedlá pripravené z amerického hovädzieho mäsa. Zenšoku sa stala prvou veľkou japonskou reštauračnou sieťou, ktorá sa rozhodla variť jedlá z americkej hovädziny. Jedlá z nej sa mali podávať v 57 z celkového počtu 80 reštaurácií spoločnosti. Väčšina z nich je v Tokiu a ostatné v západnej prefektúre Ósaka. Zenšoku sa špecializuje na jedlá v kórejskom štýle barbecue.

September:

1. septembra - Fínsky koncern Nokia kúpil nemeckú spoločnosť Gate5, ktorá sa špecializuje na navigáciu pomocou mobilného telefónu.

2. septembra - Juhokórejská automobilka Hyundai Motor získala kontrakt od Iránu v hodnote 227 miliónov USD. Hyundai má dodať iránskym vládnym agentúram a prevádzkovateľom taxislužieb 13 450 hotových vozidiel.

4. septembra - Prvý test Airbusu 380 (A380), ktorý sa uskutočnil s plnou palubou cestujúcich, sa skončil úspešne. Stroj vzlietol krátko pred 10. hodinou z letiska v Toulouse so 474 osobami, ktoré zaplnili do posledného miesta obe jeho podlažia. A380, ktorého hmotnosť dosiahla 308 ton, bezpečne zosadol po 7 hodinách letu.

5. septembra - Luxemburský televízny koncern SBS Broadcasting, ktorý je kótovaný na burze, prevzal prostredníctvom svojej rumunskej dcérskej spoločnosti Ameron Television najpopulárnejšiu rumunskú televíznu a hudobnú stanicu TV K Lumea.

8. septembra - Chorvátsko-maďarské konzorcium INA-Mol podpísalo zmluvu o prevzatí štátneho bosnianskeho dodávateľa pohonných látok Energopetrol. INA-Mol tak bude vlastniť 67 % akcií Energopetrolu, 22 % zostáva v rukách štátu a 11 % v divezifikovanom vlastníctve.

10. septembra - Bulharská vláda podpísala dohodu s Fraportom, podľa ktorej dáva tejto nemeckej firme do prenájmu na 35 rokov letiská vo Varne a Burgase. V uvedenom období Fraport bude investovať do modernizácie letísk 403 miliónov EUR. Fraport bude platiť bulharskej vláde 19,2 % z hodnoty letiskových poplatkov a z ďalších príjmov.

11. septembra - Britský zbrojársky koncern BAE Systems dostal kontrakt v hodnote 2,5 miliardy GBP, v prepočte 128,3 miliardy SKK, na základe ktorého na novo vyzbrojí zastaranú saudskoarabskú flotilu bojových lietadiel.

- Grécka národná banka (National Bank of Greece, NBG) prevezme za 392 miliónov EUR srbskú banku Vojvodjanska banka. Cena zodpovedá 4,9-násobku účtovnej hodnoty, ktorá bola vyčíslená na 80 miliónov EUR.

15. septembra - Automobilový koncern DaimlerChrysler v Číne slávnostne uviedol do prevádzky prvý závod na produkciu mercedesov, daimlerchryslerov a terénnych vozidiel Mitsubishi. Koncern ho postavil na predmestí Pekingu a je súčasťou celkových investícií v hodnote 1,9 miliardy USD, ktoré DaimlerChrysler plánuje investovať v tejto krajine.

17. septembra - Komerčný štart veľkokapacitného lietadla Airbus A380 sa opäť odsunie. Ako informoval časopis Focus, európska agentúra pre letovú bezpečnosť EASA odsunie vydanie registrácie tomuto typu lietadla prinajmenšom o 3 mesiace.

18. septembra - Skupina J&T predala českú spoločnosť Kablo Elektro, a. s., nemeckému výrobcovi káblov nkt cables, ktorý je súčasťou dánskeho NKT Holding A/S. Hodnota transakcie je 112 miliónov EUR.

22. septembra - Švédsky stavebný koncern Skanska získal kontrakt v hodnote 81 miliónov USD na budovanie časti štadióna basketbalového klubu Yankee v New Yorku.

24. septembra - Nemecko-americký automobilový koncern DaimlerChrysler sa dohodol na spolupráci s čínskym výrobcom áut Chery. Americká dcérska spoločnosť Chrysler, ktorá má problémy s odbytom, bude predávať v USA malé autá z výroby Chery pod značkou Dodge.

26. septembra - Becherovka oslávila 200. výročie a stala sa tak jednou z najstarších českých značiek vôbec. Do 3. storočia svojho života vstúpil tento tradičný a veľmi úspešný alkoholický nápoj ako jeden z najpredávanejších horkých bylinných likérov v Česku.

- Európska únia nariadila Španielsku, aby zrušilo všetky prekážky, ktoré stoja v ceste prevzatiu jeho energetického podniku Endesa nemeckým koncernom E.ON. Nemecký koncern zaň ponúkol 26,9 miliardy EUR. 29. septembra - Taliansky priemyselný koncern Fiat kúpil späť od milánskej Mediobanky 29-% balík akcií svojej dcérskej firmy Ferrari. Fiat predal akcie investičnej banke pred štyrmi rokmi, keď kríza v najvýznamnejšom priemyselnom podniku Talianska vrcholila. Finančná hodnota operácie by mala dosiahnuť okolo 800 miliónov EUR.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 145
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 7 588
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 330
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 111
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 093
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 225
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 078
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 3 875
 9. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 071
 10. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 977

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

TECH

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Fajčenie môže ohroziť aj vaše vnúčatá.

ŠPORT

Slováci porazili Nórov, opäť im dali tri góly

Slováci si udržali čisté konto.

Neprehliadnite tiež

Ficovi sa myšlienka trinásteho platu páči, bude o nej diskutovať

Šéf koaličnej SNS a parlamentu Andrej Danko chce firmám nakázať, aby zamestnancom vyplácali plat navyše.

Obchody vo Venezuele sú takmer prázdne, ľudia každý deň bojujú o prežitie

Hlavné mesto Venezuely Caracas zasiahli masové protivládne demonštrácie.

Švajčiari: štátny vlakový dopravca nás diskriminuje. Súťaž ušil na mieru jednému výrobcovi

Železničná spoločnosť Slovensko chce nakúpiť 25 nových vlakov za 160 miliónov eur.

Trump zrušil Obamov zákaz ťažiť ropu pri pobrežiach

Obama krátko pred svojím odchodom z funkcie zakázal ťažbu pre ochranu životného prostredia.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop