Prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v roku 2006 - 2.štvrťrok

Bratislava 30. decembra (TASR) - Prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v roku 2006...

Bratislava 30. decembra (TASR) - Prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v 2. štvrťroku 2006:

Apríl:

1. apríla - Svetoznáma počítačová firma Apple s logom v tvare jablka oslávila 30. výročie svojho založenia. Dvaja muži, ktorí predčasne ukončili štúdium, Steve Jobs a Steve Wozniak, si nechali svoju spoločnú firmu zapísať 1. apríla 1976 do obchodného registra. Sprevádzal ich ešte jeden priateľ, Ron Wayne, ktorý sa po dvoch týždňoch zriekol vtedy odvážne vyzerajúceho projektu. Prvým produktom novej spoločnosti bola počítačová súprava.

2. apríla - Francúzsky výrobca telekomunikačného vybavenia Alcatel oznámil, že prevezme za 13,4 miliardy USD svojho amerického konkurenta Lucent. Koncern, ktorý vznikne fúziou, bude mať ročný obrat okolo 21 miliárd EUR. Synergické efekty by sa mali v priebehu 3 rokov vyšplhať na 1,4 miliardy EUR. Zrušiť sa má asi 8 800 pracovných miest. 3. apríla

- Dve filmové služby Movielink a CinemaNow uviedli, že začnú predávať na stiahnutie veľké produkcie, ako je napríklad film Memoirs of a Geisha (Pamäte Gejše), v ten istý deň, keď sa začnú predávať na DVD v obchodoch. Znamenalo to ďalší medzník v oblasti digitálneho videa.

- Čínsky ropný koncern Sinopec informoval o objavení doteraz najväčšieho čínskeho ložiska zemného plynu. Ložisko Puguang na severovýchode juhozápadnej čínskej provincie Sečuan disponuje rezervami zemného plynu v objeme 251 miliárd m3 plynu. - Spoločnosť Cisco Systems, líder v oblasti networkingu, bude pomáhať vesmírnej agentúre NASA pri naplnení jedného z cieľov súčasnej vlády USA, ktorým je pristátie ľudskej posádky na Marse okolo roku 2030. Spolupráca bude založená na vývoji superrýchleho hlasového, obrazového a dátového spojenia Zeme s Marsom.

- Šéf Virgin Group Richard Branson oznámil vstup britského mobilného operátora Virgin Mobile na francúzsky telekomunikačný trh, pričom bude na francúzskom trhu využívať sieť dominantného mobilného operátora Orange. Služby Virgin Mobile sú určené tým zákazníkom, ktorí nemôžu mať prospech z výhodných cien dostupných pre veľkých zákazníkov.

6. apríla - Rakúska poisťovňa UNIQA Versicherungen AG prevezme 6. najväčšiu ukrajinskú poisťovňu Credo-Classic. UNIQA informovala, že sa s 5 akcionármi Credo-Classic dohodla na postupnom prevzatí.

- Americký softvérový koncern Microsoft prevezme britského výrobcu videohier Lionhead Studios. Microsoft informoval, že britské štúdio bude vyrábať hry exkluzívne pre hraciu konzolu Xbox 360, ako aj pre počítače, ktoré fungujú pod operačným systémom Windows.

7. apríla - Možný predaj súkromnej banky HSBC Trinkaus & Burkhardt, o ktorom sa už mesiace špekulovalo, sa stal minulosťou. Düsseldorfská súkromná banka sa namiesto toho rozhodla rozšíriť spoluprácu s väčšinovým vlastníkom, britskou veľkobankou HSBC.

11. apríla - Britská pivovarnícka skupina Scottish & Newcastle (S&N) odkúpila od najväčšieho austrálskeho pivovarníckeho koncernu Foster's Group Ltd. jeho európsku značku za 309 miliónov GBP.

12. apríla - Mníchovský koncern Siemens oznámil, že postaví vo Vietname a Kórei 2 elektrárne celkovo za 310 miliónov EUR. Výkon elektrárne, ktorej prevádzka bude spustená v roku 2008, má byť 750 megawattov (MW).

13. apríla - Päť francúzskych bánk spojilo svoj takmer 10-% podiel, ktorý majú v akciovej burze Euronext, aby posilnili ochranu vlastných záujmov počas rokovaní o splynutí s nemeckou Deutsche Börse. - Japonský koncern Sharp vyhlásil, že postaví v Poľsku továreň na výrobu LCD monitorov. Závod bude stáť v meste Lysomice pri Toruni. Do roku 2010 sa počíta s celkovými investíciami 150 miliónov EUR.

14. apríla - Ruský podnik GAZ informoval, že kúpi od nemeckého DaimlerChrysleru linku zo závodu Sterling Heights pri Detroite a prevezie ju do Ruska. Mal na nej vyrábať vozidlá Chrysler Sebring a Dodge Stratus. Závod Sterling Heights dostane nové zariadenie, na ktorom bude produkovať vozidlá rovnakej značky ale aj novej generácie. GAZ chcel zmontovať linku vo svojom závode v Nižnom Novgorode.

17. apríla - Najväčší softvérový koncern na svete Microsoft a 3. najväčší svetový výrobca počítačov Lenovo podpísali dohodu o strategickej aliancii. Dohoda sa týkala predinštalácie operačného systému Windows na počítačoch Lenovo vyrobených v Číne.

28. apríla - Rusko začalo výstavbu prvého ropovodu, ktorý smeruje do Číny. Štátny prevádzkovateľ, spoločnosť Transnefť, dal 3 600 kilometrov (km) východne od Moskvy pri meste Taišet v sibírskej oblasti Irkutsk zvariť prvý spoj. Od konca roka 2008 bude prúdiť ropovodom po čínske hranice 30 miliónov ton ropy ročne. Po masových protestoch ochrancov životného prostredia Kremeľ v uvedenom týždni nariadil minimálnu 40-km vzdialenosť ropovodu od celosvetovo najväčšieho jazera so sladkou vodou Bajkal.

29. apríla - Vo veku 97 rokov zomrel americký ekonóm John Kenneth Galbraith. Ľavicovoliberálny ekonóm, harvardský profesor a diplomat bol prívržencom sociálneho trhového hospodárstva. Známy sa stal predovšetkým svojou prácou Spoločnosť hojnosti (The Affluent Society, 1958).

Máj:

4. mája - Berndovi Pischetsriederovi, výkonnému šéfovi Volkswagenu (VW), koncern predĺžil pracovnú zmluvu o ďalších 5 rokov.

8. mája - Ruská štátna letecká spoločnosť Aeroflot oznámila, že si chce objednať lietadlá od Airbusu, a nie od Boeingu, aby takto protestovala proti blokáde zo strany USA v súvislosti so vstupom Ruska do WTO.

10. mája - Spoločnosť ABN AMRO Capital France (AACF) oznámila, že sa stane vlastníkom firmy NextiraOne Europe Holdings BV. Spoločnosť NextiraOne, ktorej tržby v roku 2005 prevyšovali 1 miliardu EUR, je jedným z vedúcich poskytovateľov integrovaných IP komunikačných riešení a služieb.

11. mája - Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroen a taliansky výrobca automobilov Fiat Spa podpísali dohodu o výrobe prevodoviek v Argentíne.

12. mája - Rakúska spoločnosť podnikajúca v oblasti mýtnych systémov Kapsch TrafficCom AG ovládla argentínsku spoločnosť DPS Automation S.A. Firma z Argentíny má skúsenosti z vývoja centrálnych systémov pre elektronický výber mýta, ale aj z oblasti manuálneho výberu mýta.

14. mája - Americký softvérový koncern Microsoft vyhlásil, že sa bude dlhšie, než mu stanovil súd, pridŕžať hlavného ustanovenia z dohody v americkom kartelovom spore. To znamená, že o 5 rokov dlhšie bude svojim konkurentom poskytovať informácie o dominantnom operačnom systéme Windows.

16. mája - Fínsky koncern Nokia predstavil novú verziu svojho minipočítača, na ktorom je predinštalovaný softvér Google Talk. Prístroj je vylepšenou verziou Nokia 770 Internet Tablet, ktorý nie je mobilným telefónom, ale prístrojom na pripojenie na internet pomocou WiFi alebo pomocou telefónu podporujúceho Bluetooth. Nokia uviedla 770 Internet Tablet na trh v roku 2005.

19. mája - Automobilky Porsche a Audi oznámili, že budú vyrábať v Nemecku 2 nové modely áut a investujú na to niekoľko sto miliónov EUR. Porsche plánovalo vyrábať svoje nové športové kupé Panamera v Lipsku, Audi svoje terénne auto Q5 v Ingolstadte.

24. mája - Americký koncern Apple Computer informoval, že spolupracuje s výrobcom športového vybavenia spoločnosťou Nike. Nike+iPod Sport Kit má umožniť populárnemu MP3 prehrávaču iPod nano priamu komunikáciu so športovou obuvou. Nike okrem toho plánoval uviesť na trh aj ďalšie športové oblečenie, ktoré by umožňovalo použitie tohto prehrávača od Apple.

26. mája - Dedič koncernu Michelin, svetovej jednotky na výrobu pneumatík, Edouard Michelin, sa utopil počas rybolovu pri bretónskom pobreží.

31. mája - Spoločnosti Billa a Julius Meinl uzatvárali medzi sebou v Česku v rokoch 2001 a 2002 kartelové dohody. Vyplynulo to z rozhodnutia brnianskeho krajského súdu, ktorý potvrdil verdikt Úradu na ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) ČR. Ten v roku 2003 uložil firmám pokutu 51 miliónov Kč.

Jún:

1. júna - Česká energetická skupina ČEZ oficiálne otvorila svoje obchodné zastúpenie v Budapešti. Maďarská kancelária rozšíri obchodnú sieť, ktorá okrem Česka zahŕňa Nemecko, Poľsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko.

- Prezident Nemeckej spolkovej banky (Deutsche Bundesbank - DBB) Axel Weber sa stal aj jej hlavným ekonómom. Súčasne mu od uvedeného dňa podlieha aj výskumné centrum nemeckej centrálnej banky.

2. júna - Spoločnosť NYSE Group prevezme európsku burzu Euronext za 7,78 miliardy EUR. Nová spoločnosť bude mať názov NYSE Euronext a bude prvým skutočne globálnym akciovým trhom. Kancelárie NYSE Euronext budú v súčasnej centrále NYSE Group v New Yorku a centrály pre európske obchodné aktivity budú v doterajších centrálach Euronextu v Paríži a Amsterdame. Derivátová burza bude umiestnená v Londýne.

- Nemecká spoločnosť Wintershall AG oznámila, že začala hĺbiť prvý ťažobný vrt zemného plynu na západosibírskom poli Urengoj. Wintershall vytvoril s ruskou firmou Urengojgazprom spoločný podnik ZAO Achimgaz. Joint venture by mal v nadchádzajúcich 40 rokoch vyťažiť z poľa Urengoj 200 miliárd m3 zemného plynu a 45 miliónov ton kvapalných uhľohydrátov.

- Výkonný riaditeľ nemeckej spoločnosti T-Online International AG Rainer Beaujean s okamžitou platnosťou rezignoval na svoju funkciu. T-Online je najväčším európskym internetovým providerom s asi 13,5 milióna užívateľmi. Je internetovou divíziou nemeckej telekomunikačnej spoločnosti Deutsche Telekom AG.

- Najväčšia stavebná skupina na svete, francúzska spoločnosť Vinci, prepustila svojho šéfa Antoina Zachariasa preto, lebo sa obohacoval na úkor firmy a jej akcionárov.

- Európska únia (EÚ) rozšírila zákaz dovozu živej hydiny a hydinových mäsových výrobkov z Rumunska na celé územie krajiny. Na príčine je rýchle šírenie sa kmeňa vtáčej chrípky H5N1.

- Protimonopolné orgány EÚ podmienečne odsúhlasili ponuku najväčších svetových oceliarní Mittal Steel Co. na nepriateľské prevzatie konkurenčného Arceloru so sídlom v Luxemburgu. Mittal ponúkol za Arcelor 25,8 miliardy EUR. 5. júna - ČSOB vrátila Českej konsolidačnej agentúre (ČKA) celkom 133 miliónov Kč za tzv. pohľadávky s právnymi chybami. Pohľadávky za dlžníkov Duferco Adria a Technigstav previedla banka na ČKA v roku 2002.

- V Taliansku sa začal proces proti zakladateľovi potravinárskeho koncernu Parmalat Calistovi Tanzimu a jeho 64 bývalým spolupracovníkom. Žaloba im kládla za vinu, že viedli firmu nezodpovedne, v dôsledku podvodov ju doviedli k bankrotu, roky falšovali jej výročné správy a poškodili 135 000 akcionárov o viac ako 10 miliárd EUR. Parmalat skrachoval pred 30 mesiacmi. - Americký ropný koncern ExxonMobil zaplatí ďalších 92 miliónov USD za odstránenie následkov havárie svojho tankera Exxon Valdez. Tanker havaroval pred 17 rokmi v zátoke Princa Williama blízko brehov Aljašky a Kanady. Tanker Exxon Valdez narazil na plytčinu 23. marca 1989. Z jeho 11 nádrží bolo poškodených 8. Z nich vytieklo zo 163 000 ton (t) suroviny do mora vyše 40 000 t. Zamorili 2 000 kilometrov pobrežia. Ropa zahubila 250 000 vtákov a obrovské množstvo vodných živočíchov. Exxon Mobil už vyplatil na odstránenie následkov havárie tankera 900 miliónov USD.

- Šéf najväčšieho prevádzkovateľa internetového portálu na svete Yahoo! Inc. Terry Semel súhlasil so znížením svojho ročného platu na 1 USD výmenou za opciu na milióny nových akcií firmy.

- Macedónska vláda ponúkla na predaj svoj 45-% menšinový podiel v telekomunikačnej spoločnosti Makedonski telekomunikacii. Vo firme, ktorá sa od roku 2000 nachádza vo väčšinovom vlastníctve najväčšieho maďarského telekomunikačného operátora Magyar Telekom, si chce vláda ponechať len 2-% podiel. Z predaja akcií sa očakávali tržby 270 miliónov EUR.

- Taliansky energetický koncern Enel prevezme juhorumunského zásobovateľa elektrickou energiou Electrica Muntenia Süd. Enel sa dohodol na kúpe 67,5 % Electrica Muntenia Süd za 820 miliónov EUR. O rumunského distribútora elektrickej energie sa uchádzali aj nemecký koncern RWE Energie AG, francúzsky Gaz de France, španielska Iberdrola a český ČEZ.

- Štáty so spoločnou európskou menou vyhlásili, že si neželajú vstup Litvy do eurozóny v budúcom roku. Krajina totiž pre mierne vyššiu infláciu nespĺňa všetky maastrichtské kritériá.

7. júna - Svetová banka (SB) a Európska komisia (EK) založili nový fond, ktorý má krajinám pomôcť pripraviť sa na možné prepuknutie vtáčej chrípky. Vo fonde je 70 miliónov USD. Fond bude poskytovať granty pre krajiny v strednej Ázii, južnej a východnej Ázii, východnej Európe a stredomorské krajiny.

- Ruská ropná spoločnosť Jukos zrušila predaj svojho podielu v slovenskej spoločnosti Transpetrol ruskej firme Russnefť. Príčinou sú podľa predsedu predstavenstva Jukosu Viktora Geraščenka nezhody so slovenskou vládou.

- Česká automobilka Škoda Auto definitívne potvrdila, že začne vyrábať úplne nové vozidlo pre voľný čas. Jeho základom bude štúdia Yeti, ktorú firma prvýkrát ukázala na minuloročnom autosalóne v Ženeve.

- Holding Interros, ktorý je majiteľom Rosbanky, predal 10 % jej podielu francúzskej veľkobanke Société Générale za 317 miliónov USD. Je to druhá najvyššia suma, ktorú zahraničný záujemca zaplatí za vstup do niektorého z ruských finančných ústavov.

- Americký internetový vyhľadávač a mediálna firma Yahoo! posilnila svoju prítomnosť v Kórejskej republike kúpou strategického podielu v providerovi elektronického obchodu Gmarket. Spoločnosť Yahoo! kúpila za 57 miliárd kórejských wonov (KRW) 10 % akcií soulskej firmy.

- Švajčiarsky holding Dätwyler ovládol českú spoločnosť Prokeš & Co. vyrábajúcu gumové dielce pre automobilový priemysel. - Prvým hypermarketom bývalej českej siete Carrefour, ktorý niesol logo nového majiteľa Tesco, bol obchod v pražskom nákupnom centre Eden.

8. júna - Európska centrálna banka (ECB) tretíkrát v priebehu pol roka zvýšila úroky v eurozóne. Kvôli rekordným cenám ropy, naďalej rastúcej inflácii a silnému hospodárskemu rastu zvýšila najdôležitejší hlavný úrok podľa očakávaní z 2,50 na 2,75 %.

- Slovinská centrálna banka znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Zníženie úrokov je súčasťou prípravy krajiny na prijatie eura od 1. januára 2007. Banka znížila úrokovú sadzbu na 60-dňové pôžičky v slovinských toliaroch z 3,50 % na 3,25 %, zatiaľ čo lombardnú úrokovú sadzbu ponechala nezmenenú na 4,5 %.

- Americký protimonopolný úrad schválil plánovanú fúziu Lucent Technologies Inc. a francúzskej spoločnosti Alcatel. 9. júna - Maďarské ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo, že má podozrenie, že vírus nákazy vtáčej chrípky, ktorá vypukla medzi maďarskou hydinou, je vírus kmeňa H5. Ministerstvo prikázalo usmrtiť 300 000 vtákov, predovšetkým husí a kačíc v kraji Bács-Kiskun na juhovýchode krajiny.

- Ministri financií skupiny G8 sa zišli v Petrohrade na 2-dňovom rokovaní. Centrom ich rozhovorov bol vplyv vysokých cien ropy na svetovú ekonomiku a rast inflácie.

- Ministri dopravy členských štátov Európskej únie, Nórska, Islandu a krajín juhovýchodnej Európy v Luxemburgu podpísali dohodu o vytvorení spoločného európskeho vzdušného priestoru (ECAA). Ide o prvú dohodu tohto druhu od prijatia stratégie pre externú politiku týkajúcu sa spoločného európskeho neba, ktorej cieľom je vytvoriť do roku 2010 rozšírený vzdušný priestor spolu so susednými štátmi únie, pričom prvým krokom je začlenenie juhovýchodnej Európy.

- Švajčiarska zaisťovňa Swiss Re dokončila akvizíciu GE Insurance Solutions (GEIS). Kúpna cena predstavovala 7,4 miliardy USD. Vznikol tak najväčší globálny zaisťovací koncern.

11. júna - Nemecko a Rusko sa dohodli na predčasnom splatení minimálne časti ruských starých dlhov. Podľa toho bude Nemecko akceptovať, že Rusko vyrovná dlhy v objeme 1,3 miliardy EUR v nominálnej hodnote.

- Suzuki Motor Corp. oznámila, že chce vypovedať dohodu o predaji vozidiel General Motors Corp. (GM) vo svojej distribučnej sieti v Japonsku a ukončiť aj ďalšie formy spolupráce s Američanmi na domácej pôde. Spolupráca GM-Suzuki sa začala v roku 1981.

12. júna - Luxemburský oceliarsky koncern Arcelor formálne odmietol nepriateľskú ponuku Mittal Steel na prevzatie. Namiesto toho trvá na fúzii s ruským koncernom SeverStaľ. Najväčší svetový výrobca ocele Mittal Steel ponúkal za dvojku v brandži 25,8 miliardy EUR.

- Ruská vláda vyslovila súhlas s plánom šéfa ruskej energetiky, Zjednoteného energetického systému (ZES), Anatolija Čubajsa, na jej privatizáciu. Do roku 2010 by sa malo do tohto sektora investovať 90 miliárd USD. Z tejto sumy by malo pochádzať 75 miliárd USD zo súkromného sektora a 15 miliárd USD by mal investovať štát. V ruskej energetike má štát 52,68-% podiel.

- Svetovým podnikateľom roka sa stal prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Imperial Holdings Bill Lynch z Juhoafrickej republiky. Zo spoločnosti Imperial vybudoval najväčšie prepravné a mobilitné konzorcium v Južnej Afrike. Ročné výnosy Imperial Holdingu sa v súčasnosti pohybujú na úrovni 6,5 miliardy EUR v jej 7 synergicky pôsobiacich divíziách a zamestnáva 36 000 zamestnancov v troch svetadieloch.

13. júna - Japonská automobilka Suzuki Motor a Opel sa dohodli na vývoji malého auta pre európsky trh. 14. júna - Švajčiarska skupina Credit Suisse Group predáva poisťovňu Winterthur francúzskej spoločnosti AXA. Najväčšia francúzska poisťovňa za Winterthur zaplatí 12,3 miliardy CHF.

- Arcelor a Mittal, dvaja najväčší svetoví výrobcovia ocele, začali rozhovory o potenciálnom prevzatí. Uviedol to luxemburský koncern Arcelor, ktorý viac ako 4 mesiace odmietal ponuky Mittalu. 15. júna - Spolumajiteľ baní OKD Zdeněk Bakala kúpi časť českého dlhodobo stratového týždenníka Respekt. S doterajším väčšinovým vlastníkom vydavateľstva R-Presse Karlom Schwarzenbergom sa dohodol na vstupe do firmy.

- Švédsky telekomunikačný koncern TeliaSonera zvýšil svoj podiel v španielskom mobilnom operátorovi Xfera Móviles zo 17 % na 80 %. Kúpna cena predstavovala 657 miliónov SEK.

- Ratingová agentúra Standard and Poor's (S&P) znížila rating dlhodobých záväzkov Maďarska v zahraničnej mene na BBB+ z A-. Agentúra to odôvodnila zhoršením stavu verejných financií a upozornila, že môže v budúcnosti rating ešte znížiť. Zároveň potvrdila rating krátkodobých záväzkov na úrovni A-2. Výhľad je negatívny.

- Európsky parlament (EP) odhlasoval prijatie Slovinska od 1. januára budúceho roka za 13. člena eurozóny. Poslanci pritom zohľadnili odporúčanie EK.

16. júna - Šéfovia vlád a štátov EÚ na zasadnutí Európskej rady (ER) v Bruseli schválili rozšírenie eurozóny o Slovinsko, ktoré tak môže k 1. januáru 2007 zaviesť euro.

- Horná komora nemeckého parlamentu Spolková rada schválila zvýšenie DPH na 19 %. Zvýšená DPH začne platiť od začiatku budúceho roka.

- Ruská štátna spoločnosť Sojuzplodoimport získala späť práva na značku vodky Stolichnaya. Ruská firma si ich vybojovala na holandskom súde od holandskej spoločnosti Spirits International NV of Rotterdam. Táto spoločnosť mala na značku Stolichnaya spoločne so značkou Smirnoff, ktoré patria medzi najznámejšie značky ruskej vodky, licenčné práva celé roky.

18. júna - Amerického finančného magnáta Georgea Sörösa uznali za vinného z využitia dôverných informácií. Súd tak potvrdil rozsudok nižšej inštancie. Sörösa uznali za vinného, pretože v roku 1988 mal získať podiely vo veľkobanke Société Général potom, čo sa dozvedel o plánoch istého francúzskeho investora na prevzatie banky. Americký finančný magnát bojoval 18 rokov za svoju nevinu, teraz súd rozhodol, že je vinný.

19. júna - Švajčiarska investičná banka UBS získala bankovú licenciu od ruskej centrálnej banky. UBS chce v Rusku okrem investičného bankovníctva v budúcnosti pôsobiť aj v oblasti správy majetku, ako aj vkladov s pevným úrokom v domácej mene a devízových služieb.

- Ruský miliardár Roman Abramovič vstúpil do ruského koncernu Evraz. Spoločnosť v Moskve a Londýne informovala, že Abramovičov holding Millhouse Capital získal v najväčšom ruskom výrobcovi ocele 42-% podiel. K Evrazu patria medzi iným 3 veľké oceliarne NTMK v Nižnom Tagile a Zapsibe a NKMK na Sibíri.

19. júna - Maďarská národná banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 6,25 %. Ide o 1. úpravu úroku od septembra 2005, kedy bola kľúčová úroková sadzba znížená z 9,50 na 6,00 %.

20. júna - Švédska centrálna banka Riksbank zvýšila základnú úrokovú mieru o 25 základných bodov na 2,25 %. Upozornila na to, že v budúcnosti môžu úvery zdražovať rýchlejšie, než finančný trh predpokladá.

- Americký koncern General Electric (GE) prevezme švédsku firmu Biacore, ktorá sa zaoberá medicínskou technikou. Kúpna cena predstavuje 3,22 miliardy SEK. Spoločnosť sídliaca vo švédskom Uppsala zamestnáva 300 ľudí a zaoberá sa výrobou prístrojov a techniky pre zdravotníctvo.

- Dozorná rada poisťovacej spoločnosti Generali schválila fúziu talianskych dcér Ina a Assitalia. Nová skupina sa bude volať Ina Assitalia a stane sa 4. najväčším poisťovateľom v Taliansku s objemom predpísaného poistného 5,3 miliardy EUR a 3 miliónmi klientov.

- Mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti SkyEurope Holding AG schválilo plánované kapitálové navýšenie. Konkrétne, nízkonákladové aerolínie, ktoré sú kótované na burze vo Viedni a vo Varšave, mali vydať až 20 miliónov nových akcií.

22. júna - Maďarská OTP Bank chce prevziať domácu banku Crnogorska komercijalna banka (CKB). Za 100-% podiel v najväčšej čiernohorskej banke zaplatí OTP Bank 100 miliónov EUR. Obe spoločnosti už podpísali zmluvu o budúcej zmluve.

- EK navrhla zásadnú reformu európskeho trhu s vínom, ktorého cieľom je zvýšenie konkurencieschopnosti producentov vína, posilnenie dobrého mena európskych vín či dosiahnutie rovnováhy medzi ponukou a dopytom na trhu. 23. júna - Valné zhromaždenie českého Unipetrolu zvolilo nového člena dozornej rady. Stal sa ním niekdajší podpredseda vlády ČR a minister financií Ivan Kočárník, ktorý je v súčasnosti okrem iného predsedom dozornej rady Českej poisťovne.

- Nemecká automobilka Volkswagen (VW) rozšírila výrobu v Číne o 2 nové modely Polo, hoci dopyt po tomto rade v krajine zatiaľ zaostával za očakávaniami VW. Obidva varianty malého vozidla, Polo Jinging a Polo Jingu, oficiálne predstavili v Šanghaji.

- EÚ schválila slovenským chovateľom hydiny len necelých 700 000 EUR, z pôvodne žiadaných 2,6 milióna EUR, ako kompenzáciu za škody spôsobené vtáčou chrípkou.

25. júna - Texaský koncern Anadarko Petroleum predložil ponuku na prevzatie dvoch menších konkurentov Kerr-McGee a Western Gas Resources v celkovej hodnote viac ako 21 miliárd USD v hotovosti. Anadarko súčasne prevezme asi 2,2 miliardy USD dlhov oboch spoločností.

27. júna - Skupina investorov okolo amerického mediálneho magnáta Haima Sabana prevezme najväčšiu španielsky hovoriacu televíziu v USA Univision za takmer 14 miliárd USD.

- Citibank International, ktorá patrí do koncernu Citigroup, otvorila v Budapešti servisné IT centrum, ktoré bude poskytovať služby pre celkovo 50 spoločností Citigroup na celom svete.

- Rusko kvôli nebezpečenstvu vtáčej chrípky zakázalo dovoz hydinových produktov z Maďarska. Týkalo sa to nielen hydinového mäsa, ale aj krmiva pre hydinu, klietok a kurníkov.

- Rumunská národná banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 8,75 %.

- Maďarská vláda rozhodla, že zmení strednú sadzbu DPH z terajších 15 % na 20 %. V Maďarsku existujú tri sadzby DPH, druhá je 20 %. Tretia, 5-%, je preferenčná.

28. júna - Spoločnosť MasterCard International celosvetovo predstavila svoj nový názov MasterCard Worldwide.

29. júna - Vedenie amerického Federálneho rezervného systému (Fed), centrálnej banky USA, zvýšilo základnú úrokovú mieru ústavu o 25 p.b. na 5,25 %. Zvýšenie základnej sadzby Fed bolo už 17. po sebe. Najnovšia základná úroková miera americkej centrálnej banky je najvyššou za ostatných päť rokov. Fed ju začal zvyšovať pred 2 rokmi. V tom čase bola 1-%. Táto miera bola najnižšou za posledných 46 rokov.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 6. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 7. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Poslanec Borguľa žiada vládu o podporu pre Bratislavu
 2. Otvorenie akademického roka 2017/2018 na EU v Bratislave
 3. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 4. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 6. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 7. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 8. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 9. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 10. Detské zúbky sú veda
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 6 316
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 4 592
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 3 060
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 581
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 701
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 278
 7. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 237
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 057
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 1 023
 10. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 984

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Eddy Merckx nevidel na MS poriadne preteky, Slovák mal všetkých pod kontrolou.

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

KOMENTÁRE

Sulík vie, že z týchto rečí rastú preferencie

V SaS by nemali byť prekvapení. Experti už viackrát sterilizácie odmietli.

Neprehliadnite tiež

Najväčší nespracovaný diamant na svete našiel kupca, stál 53 miliónov dolárov

Diamant Naše svetlo je veľký asi ako tenisová loptička a objavili ho v diamantovej bani v Botswane v roku 2015.

Kauza vajec s jedom proti blchám vyústila do memoranda pre všetky krajiny Únie

Záverom konferencie je 20-bodové memorandum, kde členské krajiny dostali za úlohu splniť jednotlivé body.

Qatar Airways si objednali šesť Boeingov a prevezmú štyri Airbusy

Letecká spoločnosť má vo svojej flotile 200 lietadiel vrátane takmer 100 strojov Boeing.

Rusi sa vyhrážajú, že na budúci rok zablokuje Facebook

Podľa šéfa ruského telekomunikačného úradu Moskva sociálnu sieť zablokuje, ak Facebook nebude v krajine skladovať svoje údaje.