Prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v roku 2006 - 1.štvrťrok

Bratislava 29. decembra (TASR) - Prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v roku 2006...

Bratislava 29. decembra (TASR) - Prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v 1. štvrťroku 2006:

Január:

1. januára - Rusko začalo odpájať Ukrajinu od dodávok plynu. Zastavenie prísunu plynu pre Kyjev môže vážne ohroziť aj dodávky do uzimenej Európy. Stalo sa tak v deň, keď Moskva po prvý raz zasadla do čela skupiny 8 priemyselne najvyspelejších krajín sveta G8.

- Ruský plynárenský monopol Gazprom popoludní informoval, že dokončil odpájanie dodávok zemného plynu na Ukrajinu kvôli sporu o cenu. Podľa hovorcu Gazpromu boli na Ukrajinu zastavené dodávky v objeme 120 miliónov kubických metrov (m3) plynu denne.

- Ukrajinská plynárenská spoločnosť Naftogaz uviedla, že zastavenie ruských dodávok plynu na Ukrajinu môže obmedziť dodávky do Európy.

- Čínski roľníci už nemusia od tohto dátumu platiť daň, ktorá ich zaťažovala celých 2 600 rokov. O zrušení dane Stálym výborom Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov informovali pred koncom minulého roka pekinské médiá. Grémium je len výkonným orgánom rozhodnutí vedenia Komunistickej strany Číny.

2. januára - Maďarská petrochemická spoločnosť MOL uviedla, že krátenie dodávok zemného plynu z Ruska na Ukrajinu sa odrazilo na znížení zásobovania Maďarskej republiky plynom o vyše 25 %. Ako oznámila firma OMV, v prípade Rakúska išlo takmer o 20-% pokles.

- Ruský plynárenský monopol Gazprom oznámil, že Ukrajina 1. januára 2006 odčerpala približne 100 miliónov m3 zemného plynu určeného pre Európu.

- Bank of America kúpila za 34,2 miliardy USD spoločnosť vydávajúcu platobné karty MBNA Corporation. Druhá najväčšia americká banka po Citigroup sa tak stala najväčšou firmou v USA vydávajúcou platobné karty. - Prvé inovačné, plánovacie a testovacie centrum letiskovej logistiky na svete

- Siemens Aiport Center (SAC) otvorila spoločnosť Siemens v nemeckom Bislohe. Centrum s rozlohou 8 500 štvorcových metrov (m2) dokonale simuluje skutočné letisko.

- Elektrárenská spoločnosť Chugoku Electric Power Company dostala povolenie na výstavbu jadrového bloku Shimane-3 na juhozápade Japonska. Reaktor by mal byť spustený do komerčnej prevádzky v decembri 2011.

3. januára - Nemecký importér zemného plynu E.ON-Ruhrgas potvrdil dodanie zmluvne dohodnutého množstva zemného plynu od svojho ruského dodávateľa Gazpromu.

- Ruský plynárenský monopol Gazprom vyhlásil, že ak bude Ukrajina naďalej kradnúť ruský zemný plyn zo siete plynovodov prechádzajúcej jej územím, riziko narušenia jeho dodávok do Európy bude pretrvávať.

- Čínski vedci vyvinuli prvý čínsky vysokorýchlostný čip pre mobilný telefón tretej generácie (3G) s využitím technológie WCDMA (wideband code division multiple access).

- Holandská poštová a logistická skupina TNT Post Group NV prevzala českého poskytovateľa distribučných služieb v priebehu noci, spoločnosť ISH Noční Expres, ktorá okrem ČR pôsobí aj na Slovensku.

- Talianska automobilová skupina Fiat uzatvorila priemyselné partnerstvo s ruskou spoločnosťou Severstaľ Auto. Dohoda predpokladá montáž modelov Fiat Palio a Fiat Albea v ruských závodoch. Pritom sa majú použiť komponenty, ktoré v Turecku vyrobila spoločnosť Tofas, spoločný podnik Fiat Auto a tureckej skupiny Koc.

4. januára - Švédsky koncern s nábytkom a bytovými doplnkami Ikea oznámil, že plánuje veľkú expanziu do Ruska a každý rok tam chce otvoriť minimálne 2 nové obchodné domy. V Rusku chce investovať minimálne 30 miliárd SEK.

6. januára - Bulharská ekonomika je prehriata. Prvýkrát to verejne povedal predstaviteľ Medzinárodného menového fondu (MMF) v Sofii James Roaf. Dodal však, že vláda prijíma opatrenia na odstránenie nebezpečenstiev, ktoré z toho hrozia.

8. januára - Rakúska spoločnosť UPC Austria dosiahla dohodu o nadobudnutí 100 % akcií spoločnosti Inode v hodnote 95 miliónov EUR. Spoločnosť Inode je jednou z vedúcich firiem, ktoré ponúkajú pripojenie k internetu prostredníctvom technológie DSL v Rakúsku.

- Len niekoľko dní po tom, čo ruský plynárenský koncern Gazprom a Ukrajina ukončili spor o cenu plynu, vypukol podobný konflikt v Bulharsku. Aj tam chce ruský štátny koncern viac zarobiť.

- Takmer po 10 rokoch súdneho sporu s americkým pivovarom Anheuser-Busch (AB) môže Budějovický Budvar vo Fínsku používať svoju ochrannú známku Budějovický Budvar.

10. januára - Najväčší svetový výrobca spotrebnej elektroniky Matsushita Electric Industrial Co. informoval, že investuje 180 miliárd JPY do výstavby novej továrne v západnom Japonsku na výrobu plazmových obrazoviek.

- Európske aerolínie budú musieť poskytnúť pasažierom kompenzácie v prípade dlhého meškania a zrušenia letov. Potvrdil to Európsky súdny dvor, ktorý zamietol odvolanie leteckých spoločností proti tomuto nariadeniu prijatému minulý rok.

- Česká finančná skupina PPF prenikla do Kazachstanu. Firma v pondelok oznámila, že prostredníctvom svojej spoločnosti Home Credit začala v tejto krajine v polovici decembra splátkový predaj. Okrem Česka pôsobí skupina Home Credit už niekoľko rokov v SR a Rusku.

11. januára - Sotva upadol rozruch okolo zápasu o cenu exportovaného plynu z Ruska na Ukrajinu, Moskva informovala, že zaviedla clo na ukrajinské oceľové rúry malého a stredného priemeru. Ruské internetové noviny Gazeta.ru napísali, že zavedenie cla smeruje k ochrane ruských výrobcov tohto sortimentu a zvýšeniu politického tlaku na Kyjev.

12. januára - Dva japonské elektronické koncerny Toshiba a Sony a americký koncern IBM vytvorili novú alianciu, ktorej úlohou bude výskum polovodičov.

- Európska centrálna banka (ECB) podľa očakávania ponechala referenčnú úrokovú sadzbu na 2,25 %.

13. januára - BCP Group, najväčšia banka v Portugalsku, a spoločnosť IBM uzavreli 10-ročnú dohodu, podľa ktorej bude IBM spravovať významnú časť infraštruktúry informačných technológií banky. Podpísaním dohody by mala banka znížiť náklady IT infraštruktúry o 25 %.

- Nový závod na výrobu umývačiek riadu v poľskom Zarówe otvorila švédska spoločnosť Electrolux. V tomto roku by mal závod vyrobiť 160 000 spotrebičov a plnú kapacitu 400 000 umývačiek dosiahne do 3 rokov.

17. januára - Prevádzkovateľ vedúceho internetového vyhľadávača Google sa dohodol na kúpe americkej firmy dMarc Broadcasting. Firma sa zameriava na sprostredkovanie reklamy pre rozhlasové stanice.

18. januára - Nemecký výrobca polovodičov Infineon otvoril v Bukurešti nové vývojové centrum. V hlavnom meste Rumunska chce koncern vyvíjať výkonové polovodiče s analógovými a digitálnymi funkciami, ktoré sa stále viac využívajú v automobilovom priemysle.

- Ruský plynárenský gigant Gazprom kvôli studenej vlne počasia v Rusku znížil dodávky plynu určené pre Európu.

19. januára - Taliansko muselo siahnuť hlboko do svojich rezerv zemného plynu, aby vykompenzovalo pokles jeho dodávok z Ruska. Kvôli pretrvávajúcej vlne studeného počasia ruský Gazprom znížil dodávky zemného plynu do Srbska asi o 25 %. Srbské denníky informovali, že táto situácia by mohla mať v krátkom čase vplyv na diaľkové kúrenie a dodávky prúdu v Srbsku.

- Podľa ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom je zásobovanie Európy aj napriek extrémne nízkym teplotám v Rusku zabezpečené. "Budeme dodávať toľko, koľko je zmluvne dohodnuté," povedal v Berlíne viceprezident štátom kontrolovaného plynárenského koncernu Alexander Medvedev.

- Banco Espírito Santo (BES), jedna z popredných portugalských finančných skupín, uzavrela so spoločnosťou IBM dohodu na outsourcing služieb v oblasti riadenia infraštruktúry informačných technológií (IT) v hodnote 150 miliónov EUR. - Súkromné indické aerolínie Jet Airways kupujú konkurenčnú spoločnosť Air Sahara za 500 miliónov USD. Prevzatím - najväčším v dejinách indického letectva sa vytvorí najväčšia národná letecká spoločnosť. Jet Airways, založená bývalým zamestnancom jednej londýnskej cestovnej kancelárie Narešom Gojalom, kontroluje asi 35 % indického trhu leteckej dopravy. Air Sahara na ňom má 12-% podiel.

20. januára - Švédska centrálna banka (Riksbank) po prvý raz od mája 2002 zvýšila úrokové sadzby. Zvýšenie o 25 bázických bodov na 1,75 % odôvodnila silnejším rastom hospodárstva rovnako ako zlepšením situácie na pracovnom trhu.

23. januára - Najväčšia svetová pivovarnícka skupina Inbev s okamžitou platnosťou prevzala štátny podiel v čínskom pivovare Sedrin. Za 39,48-% podiel zaplatila 614 miliónov EUR. Neskôr chce získať aj zostávajúci podiel, ktorý je v rukách malých investorov. Sedrin je 8. najväčším čínskym výrobcom piva. 24. januára

- Druhý najväčší svetový výrobca ocele Arcelor oznámil, že sa dohodol na akvizícii kanadskej hutníckej spoločnosti Dofasco. Kúpna cena predstavuje 71 CAD za akciu v hotovosti.

- Ukrajina sa priznala, že zadržiavala časť ruského zemného plynu transportovaného plynovodom cez jej územie a určeného pre európskych odberateľov. Prisľúbila, že aj napriek tomu splní svoje zmluvné záväzky.

25. januára - Americký mediálny koncern Walt Disney prevezme Pixar Animation Studios. Takto chce dať nový impulz svojim aktivitám v oblasti kreslených filmov. Prevzatie sa malo realizovať formou výmeny akcií v hodnote 7,4 miliardy USD.

26. januára - Legendárny walkman Sony sa nebude v budúcnosti viac vyrábať v Japonsku. Japonský gigant Sony, vyrábajúci elektroniku a zábavnú elektroniku, oznámil, že výroba prehrávača, ktorého prvý model na svete vyrobil Sony koncom 70. rokov, sa presunie do Číny a Malajzie. Fabriku, v ktorej vznikli prvé originály walkmanov, majú zatvoriť do konca marca. Prehrávač sa považoval za symbol technickej zručnosti Sony a japonského priemyslu.

- Americký miliardár Kirk Kerkorian zvýšil svoj podiel v automobilke General Motors (GM). Kúpil 12 miliónov akcií GM za 262,8 milióna USD. Jeho podiel sa tak zvýšil zo 7,8 % na 9,9 %.

27. januára - Americký investor Jerry Zucker kúpil najstaršiu kanadskú firmu Hudson's Bay Company, ktorú v roku 1670 založili obchodníci s kožušinami. Spoločnosť Hudson's Bay vlastní v Kanade niekoľko obchodných sietí ako Bay, Zeller a Home Outfitters, celkove s 550 predajňami po celej krajine. Firma zamestnáva takmer 70 000 ľudí.

- Najväčší svetový výrobca ocele Mittal Steel predložil ponuku vo výške 18,6 miliardy EUR na kúpu svojho najväčšieho konkurenta Arcelor v najväčšej fúzii odvetvia.

31. januára - Americký Federálny rezervný systém (Fed), plniaci v USA úlohu centrálnej banky, zvýšil hlavnú úrokovú sadzbu v poradí 14. raz po sebe na 4,5 %, čo je najvyššia hodnota od mája 2001. Zasadnutie bolo posledné pod vedením Alana Greenspana (79). Šéf Fed odišiel po 18 rokov v úrade do dôchodku. Senát amerického Kongresu v tento deň tiež potvrdil Bena Bernankeho (52) ako Greenspanovho nástupcu.

Február:

1. februára - Raiffeisen International oznámila, že kupuje ruskú Impexbank za 550 miliónov USD.

- Ikarus je opäť v maďarských rukách. Továreň na výrobu známych autobusov, ktorá bola od roku 1999 v rukách talianskeho koncernu Fiat, získal maďarský veľkopodnikateľ Gábor Széles. Podnik sa medzičasom premenoval na Irisbus. Kúpna cena nebola zverejnená. Ikarus, ktorý sídli v Székesfehérváre, v časoch komunizmu zásoboval autobusmi takmer celý východný blok.

2. februára - Nemci pôjdu do dôchodku ako 67-roční nie od roku 2035, ale už od roku 2029. Rozhodla o tom vláda spolkovej kancelárky Angely Merkelovej. Dôchodková hranica v Nemecku sa začne zvyšovať z terajších 65 rokov postupne.

- Najväčší dodávateľ podnikového softvéru na svete Oracle Corporation akvizíciou získal spoločnosť Siebel Systems, Inc. Prínosom Siebelu mala byť najmä odbornosť v oblasti aplikácií, v úzkom kontakte so zákazníkmi, špecifickými pre dané odvetvie v kombinácii s bohatým analytickým spracovaním.

- Najvyšší turecký súd prostredníctvom jednostranného nariadenia rozhodol o pozastavení už takmer ukončenej privatizácie rafinérie Tüpras (Türkiye Petrol Rafinerileri A.S.). Súd tak spochybnil prevzatie 51-% podielu konzorciom, ktoré tvorí turecký Koc-Holding a britsko-holandská ropná spoločnosť Shell.

3. februára - Nemecký oceliarsky a strojárenský koncern ThyssenKrupp AG posilnil svoju pozíciu vo Veľkej Británii a Kanade kúpou spoločností pôsobiacich v oblasti priemyselných služieb a materiálov.

6. februára - Fínske lodenice Aker Yards v Turku postavia najväčšiu výletnú loď sveta. Lodenice informovali, že nórska lodiarska spoločnosť Royal Caribbean si objednala 360 metrov (m) dlhé a 47 m široké plavidlo s opciou na postavenie druhého takéhoto parníka. Loď, ktorá je zatiaľ bez mena, tak bude o 15 m dlhšia ako doterajšia rekordérka Queen Mary 2, ktorú spustili na vodu pred 2 rokmi.

- Americký koncern IBM vyvinul nové metódy výroby čipov, ktoré umožnia jeho budúcim počítačovým procesorom Power6 pracovať s dvojnásobnou rýchlosťou oproti doterajším verziám.

7. februára - Spoločnosť Toshiba, najväčší japonský výrobca zariadení pre jadrové elektrárne, prevezme americkú spoločnosť Westinghouse Electric za 5,4 miliardy USD. Svojou ponukou porazila americkú General Electric a japonskú Mitsubishi Heavy Industries. Westinghouse je líder v tlakových vodných reaktoroch, technológii, ktorú pri výrobe elektrickej energie uprednostňujú USA a Čína. Toshiba sa sústreďuje na technológiu jadrových reaktorov pracujúcich s vriacou vodou.

- Japonský elektronický koncern Toshiba vyvinul nový vysokorýchlostný pamäťový čip. Takzvaný FeRAM čip disponuje pamäťovou kapacitou 64 megabitov. Údaje dokáže čítať a zapisovať s rýchlosťou 200 megabytov za sekundu. Ide o prvý pamäťový čip na svete s takouto kombináciou výkonu a kapacity.

8. februára - Globálny poskytovateľ IT služieb Ness Technologies, Inc., podpísal zmluvu o prevzatí súkromnej IT spoločnosti Innova Solutions (OLAS Software Solutions, Inc.), ktorá pôsobí v USA a Indii. Kúpna cena je 25 miliónov USD.

9. februára - Talianska banka Intesa začala exkluzívne rokovania s majiteľmi štvrtej najväčšej ukrajinskej banky Ukrsotsbank o jej prevzatí.

12. februára - Siemens vybudoval v Grónsku prístup na internet, ktorý je najrýchlejší v Európe. Divíziu Siemens Communications poveril dodávkou a vybudovaním moderných telekomunikačných technológií miestny štátny operátor Tele Greenland. Prístup na internet má v Grónsku približne polovica z 57 000 obyvateľov. -

 Najväčší výrobca počítačových čipov na svete Intel predstavil svoj prvý 4-jadrový procesor. Šéf divízie technológie Justin Rattner informoval, že nový serverový procesor s kódovým menom Clovertown by sa mal uviesť na trh začiatkom roka 2007. - Plzenská spoločnosť Škoda Transportation, výrobca električiek, elektrických lokomotív a vozidiel metra, predala americkej firme Oregon Iron Works licenciu na výrobu nízkopodlažných električiek.

13. februára - Nemecký poštový a logistický gigant Deutsche Post oznámil, že kúpi väčšinový podiel v britskej spoločnosti Williams Lea, keďže chce znížiť svoju závislosť na domácom poštovom trhu.

- Americká spoločnosť Motorola podpísala dohodu s Microsoftom, podľa ktorej môže používať technológiu Windows Media vo svojich nových mobilných telefónoch prehrávajúcich hudbu.

16. februára - V japonskom meste Kobe otvorili letisko v morskej zátoke na umelom ostrove. Projekt sa realizoval od roku 1999. Celkové náklady na výstavbu ostrova, budov a 2 500 metrov dlhej vzletovej a pristávacej dráhy dosiahli 8,7 miliardy USD. 17. februára

- Česká republika ukončila rokovania s juhokórejskou automobilkou Hyundai o investícii vo výške 1 miliardy EUR a očakávala, že sa čoskoro podpíše dohoda.

20. februára - Švajčiarsky chemický koncern Ciba predal svoju textilnú divíziu s 3 300 zamestnancami americkej spoločnosti Huntsman za 332 miliónov švajčiarskych frankov (CHF).

21. februára - Rusko splatilo zo svojho dlhu voči Parížskemu klubu 1,2 miliardy USD. 22. februára - Európska komisia (EK) formálne obvinila španielsku telekomunikačnú spoločnosť Telefónica z toho, že vytláča z trhu menších konkurentov, ktorí majú záujem konkurovať na trhu so službami vysokorýchlostného internetu.

23. februára - Taliansky módny koncern Prada predal hamburskú módnu spoločnosť Jil Sander finančnému investorovi, britskej private-equity spoločnosti Change Capital Partners (CCP). Prada sa k hamburskej spoločnosti pridala pred 7 rokmi.

24. februára - Služby manažérskeho poradenstva a konzultácie vo všetkých sektoroch trhu bude poskytovať nová samostatná konzultačná jednotka, ktorú v strednej Európe vybudoval popredný svetový dodávateľ IT služieb LogicaCMG.

27. februára - Americká spoločnosť Cisco Systems uviedla na trh riešenie pre optimalizáciu rádiovej prístupovej siete (RAN), ktoré využíva IP protokol na zvýšenie efektívnosti siete a redukciu nákladov. Riešenie umožní znížiť náklady za pripojenie bázových staníc u mobilných operátorov pri sieťach GSM a UMTS až o 50 %.

28. februára - Plánové zlúčenie francúzskych energetických koncernov Suez a Gaz de France (GdF) narazilo v Taliansku na ostrý odpor. Minister práce Roberto Maroni, člen pravicovopopulistickej Ligy severu, charakterizoval situáciu: "Európa je mŕtva, podľa toho sa teraz musíme správať."

- Japonská automobilka Nissan oznámila, že postaví továreň v Petrohrade, v miestnej časti Gorskaja. Jej ročná kapacita bude 40 000 vozidiel. Realizácia projektu na ploche 100 hektárov má stáť 100 až 150 miliónov USD a vzniknúť by malo približne 2 000 pracovných miest. - Francúzsky Michelin, najväčší výrobca pneumatík na svete, má záujem navrhnúť pneumatiky, vďaka ktorým by bola spotreba palív v autách omnoho efektívnejšia.

- Americká spoločnosť Apple Computer Inc. predstavila nový počítač Mac mini vybavený čipom od Intelu a nový domáci stereo box iPod. Nový počítač je takmer päťkrát rýchlejší než jeho predchádzajúca verzia.

Marec:

1. marca - Český Telecom a Eurotel oznámili, že sa zlúčia do jednej firmy, ktorá sa bude nazývať Telefónica O2. Nový názov vychádza z dvoch značiek, ktoré vo svete používajú španielski vlastníci Telecomu a Eurotelu.

- Moskovský arbitrážny súd vyhlásil s definitívnou platnosťou bankrot automobilky Moskvič. Súčasne rozhodol, že na jej bývalého núteného správcu bude podané trestné oznámenie. Na 17-hektárovej ploche Moskviča vyrastú obytné domy a obchody.

2. marca - ZAO Raiffeisenbank Austria, ruská dcérska spoločnosť medzinárodného bankového holdingu Raiffeisen International (RI), otvorila v Čeľjabinsku svoju 4. filiálku mimo Moskvy a Petrohradu. Ide o prvé otvorenie pobočky po oznámení o prevzatí ruskej banky Impexbank holdingom RI začiatkom februára.

3. marca - Nemecký Spolkový ústav pre finančný dohľad (BaFin) a ruská centrálna banka uzavreli memorandum o porozumení s cieľom umožniť hladké uzatváranie zmlúv medzi ruskými a nemeckými spoločnosťami. - Ruské energetické firmy sú v najbližších rokoch pripravené viac si požičiavať, aby takto financovali veľké projekty, možné akvizície a expanzie v zahraničí, a to aj napriek vysokým cenám ropy v súčasnosti. Uviedla to ratingová agentúra Moody's Investors Service.

5. marca - Veľký americký výrobca automobilových súčiastok Dana Corporation a 40 amerických dcérskych spoločností iniciovali konkurzné konanie. Spoločnosť Dana so sídlom v Tolede, americký štát Ohio, to odôvodnila pretrvávajúcim spomaľovaním rastu, ktorý spôsobili klesajúce trhové podiely a znížená úroveň výroby jej najväčších domácich zákazníkov. Prispel k tomu aj prudký rast cien surovín a energie.

6. marca - Nemecký výrobca plynov a vysokozdvižných vozíkov Linde prevezme svojho britského konkurenta BOC. Vznikne tak líder na svetovom trhu priemyselných plynov. Linde ponúkol za akciu BOC 16 GBP, čiže celková kúpna cena predstavovala 11,7 miliardy EUR.

- General Motors (GM) oznámil, že znižuje svoj podiel v japonskom koncerne Suzuki z 20,4 % na 3 %. Z 92,36 milióna akcií väčšiu časť odkúpi samotná japonská automobilka Suzuki. Za predaj svojho akciového podielu získa GM približne 2 miliardy EUR.

- Britský energetický koncern Centrica otvoril v Düsseldorfe svoju 1. pobočku. Jej cieľom je pritom získať mestské závody a priemyselné podniky za svojich zákazníkov/odberateľov plynu a elektriny.

7. marca - Ukrajinská vláda podpísala s USA kľúčový bilaterálny protokol, ktorý má Kyjevu pomôcť získať členstvo vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO). - Maďarský ropný koncern MOL vytvoril konzorcium s 2 zahraničnými spoločnosťami - islandskou ENEX, ktorá sa špecializuje na využívanie geotermálnych zdrojov, a s austrálskou Vulcan. Konzorcium bude skúmať, či sa zdroje termálnej vody objavené v okolí maďarskej dediny Iklodbördöce dajú využiť na získanie energie. Náklady na tento projekt sa odhadovali na 1 miliardu HUF.

9. marca - Japonská národná banka po 5 rokoch ukončila svoju ultra voľnú menovú politiku a vrátila sa ku konvenčnému režimu. Krátkodobé úrokové sadzby však zatiaľ ponechala stále okolo nuly. Toto rozhodnutie bolo 1. krokom smerom k možnému zvýšeniu úrokových sadzieb v krajine, kde roky boli prakticky na nule. Odrážalo tiež dôveru banky v to, že konečne vyhrala svoj 7-ročný boj proti deflácii. Zároveň bolo koncom celosvetovej éry lacných peňazí. V USA a eurozóne sa v posledných mesiacoch úrokové sadzby tiež zvýšili.

12. marca - Americká technologická burza Nasdaq podľa informácií Londýnskej burzy LSE odovzdala ponuku na kúpu tejto britskej spoločnosti. Nasdaq ponúka 13,84 EUR za akciu. LSE sa však nezdala byť mimoriadne nadšená.

13. marca - Druhá najväčšia juhokórejská automobilka Kia Motors oznámila, že chce za 1,2 miliardy USD postaviť v USA svoju prvú fabriku. Závod s plánovanou ročnou výrobnou kapacitou 300 000 vozidiel bude situovaný vo West Pointe v štáte Georgia.

14. marca - Britsko-francúzsky predajca elektroniky KESA Electrical PLC dnes oznámil, že odmietol pokus o svoje prevzatie. Spoločnosť vlastní vo viacerých krajinách Európy, vrátane SR, maloobchodné predajne s elektronikou. - Francúzsky protimonopolný úrad pokutoval popredných domácich producentov parfumov a kozmetiky a ich obchodné siete za dohovor o cenách. Conseil de la Concurrence vymeral postihnutým firmám pokutu v celkovej výške 46,2 milióna EUR.

15. marca - Systém mýtneho na českých cestách zavedie rakúska spoločnosť Kapsch. Pôvodného víťaza tendra potvrdil český Úrad na ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS).

16. marca - Česká energetická spoločnosť ČEZ v stredu podala záväznú ponuku na kúpu majoritného podielu v macedónskej spoločnosti AD ESM.

17. marca - Talianska letecká spoločnosť Alitalia kúpi skrachované nízkonákladové aerolínie Volare. Rozhodlo o tom talianske ministerstvo priemyslu. Alitalia sa s ponukou 38 miliónov EUR presadila proti domácim konkurentom Air One (29 miliónov EUR) a Eurofly (23,46 milióna EUR).

20. marca - Švédska automobilka Volvo je ďalším zo západných autoproducentov, ktorý začne vyrábať v Číne. Potvrdila to švédska firma s tým, že v závode v meste Čchung-čching na juhozápade krajiny bude montovať model S30.

21. marca - Google spustil stránku s bezplatnými informáciami z finančného trhu a začína tak konkurovať providerom, ako sú Yahoo a Microsoft.

22. marca - Skupina Kika/Leiner, najväčší rakúsky reťazec na trhu s nábytkom a bytovými doplnkami, oznámila, že vstúpi do franšísingového systému s lídrom v maloobchode v Saudskej Arábii, skupinou Alhokair-Group. Záujem prejavili samotní investori zo skupiny Alkohair. Ženy v saudských predajniach pracovať nebudú.

23. marca - Bulharský parlament súhlasil s privatizáciou leteckej spoločnosti Bulgaria Air. Štát predá strategickému alebo finančnému investorovi 99,99-% podiel, pričom si ponechá jednu kontrolnú akciu s právom veta. Minimálne 51-% podiel domácej spoločnosti, ktorá sa chce uchádzať o aerolínie, musí byť v bulharskom vlastníctve.

26. marca - Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder bude pôsobiť ako poradca americkej rodinnej investičnej banky Rothschild Group.

27. marca - Juhokórejská automobilka Hyundai definitívne potvrdila, že postaví svoju novú továreň v Českej republike. 29. marca - Počet nezamestnaných v Nemecku klesol v marci pod politicky citlivú hranicu 5 miliónov osôb. Vyhlásila to spolková kancelárka Angela Merkelová na pôde Bundestagu, dolnej komory národného parlamentu.

30. marca - Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder sa stal v Moskve predsedom dozornej rady spoločného podniku ruského Gazpromu a nemeckých koncernov E.ON a BASF, ktoré postavia Severoeurópsky plynovod (SEP) cez Baltické more.

31. marca - Japonský výrobca elektroniky Toshiba Corp. začal výrobu high definition (HD) DVD prehrávačov a stal sa prvou spoločnosťou, ktorá ponúkla optické prehrávače diskov novej generácie.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 577
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 344
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 985
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 288
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 652
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 748
 7. Jarné prázdniny pri mori? 4 573
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 4 080
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 3 502
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 415

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.

KOMENTÁRE

A zasa sa musíme báť plotov, čo v nás vyrastú

Na obrazovkách denne vídame tupírovaný preparát pseudospasiteľa.

PLUS

Varenie v stredoveku? Kaviár prasatám, miesto vody víno

Páv chrlil oheň a mäsové guľky vyzerali ako pomaranče.

Neprehliadnite tiež

Kraft Heinz neuspel s ponukou 143 miliárd dolárov za Unilever

Kraft Heinz ponúkol za akcie Unilever len 18-% prirážku.

Čína zastaví dodávky uhlia zo Severnej Kórey, podporí tak sankcie OSN

Čína už odmietla zásielku uhlia v hodnote asi milióna dolárov. Stalo sa tak po tom, ako KĽDR otestovala raketu stredného doletu.

Londýnske reštaurácie sa pozerajú do budúcnosti. S obavami

Majiteľom reštaurácii priťažil brexit.

Aké možnosti má človek, ktorý prišiel krátko pred dôchodkom o prácu

Skorý odchod do predčasnej penzie sa nemusí vyplatiť, treba si to vypočítať.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop