SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

EÚ trestá 5 krajín vrátane SR za nadmerné zásoby cukru

Brusel 13. novembra (TASR) - Dovedna 57 miliónov EUR bude musieť zaplatiť 5 členských štátov Európskej únie vrátane Slovenska za to, že pred svojím pristúpením ...

Brusel 13. novembra (TASR) - Dovedna 57 miliónov EUR bude musieť zaplatiť 5 členských štátov Európskej únie vrátane Slovenska za to, že pred svojím pristúpením v máji 2004 nezabránili vytvoreniu nadmerných zásob cukru. V prípade Slovenska ide o 4,2 milióna EUR, v prepočte 152 miliónov SKK. Okrem SR sa to týka aj Estónska, Cypru, Lotyšska a Malty.

Pred doteraz posledným rozšírením EÚ rovnako ako v prípade predchádzajúcich rozšírení museli pristupujúce krajiny prijať opatrenia, ktorými by sa zabránilo vytváraniu zásob cukru na špekulatívne účely, a tým narušovaniu rovnováhy na európskom trhu.

Článok pokračuje pod video reklamou

V uvedených 5 krajinách sa však zistili nadmerné zásoby cukru. EK im poskytla dodatočný čas na to, aby z trhu EÚ odstránili zistené nadmerné zásoby. Do stanoveného termínu, ktorým bol 31. marec 2006, predložil Cyprus dôkaz o tom, že odstránil 190 ton cukru, v prípade Lotyšska to bolo 1 743 ton a Slovenska 1 797 ton. Poplatky stanovené pre tieto krajiny boli preto znížené o podiel pripadajúci na tieto množstvá cukru.

Suma, ktorú bude musieť 5 krajín zaplatiť, zodpovedá zvyšnému neodstránenému množstvu vynásobenému najvyššou vývoznou náhradou za biely cukor počas obdobia od 1. mája 2004 do 30. novembra 2005, čo predstavuje 499,5 EUR na tonu. Najviac zaplatí Estónsko - 45,7 milióna EUR. V prípade Cypru ide o necelých 20 miliónov, Lotyšsko zaplatí 4,4 milióna a Malta 1,2 milióna EUR. Platby sa budú musieť realizovať v 4 splátkach, pričom prvá splátka bude splatná v čase oznámenia dnešného rozhodnutia členským štátom a ostatné vždy k 15. októbru nadchádzajúcich 3 rokov.

"Opatrenia, ktorými sa má zabrániť vytvoreniu nadmerných zásob, sú bežnou praxou pri každom rozšírení EÚ. Je našou povinnosťou uplatňovať tieto predpisy, pretože sa tým zabráni poškodzovaniu prevádzkovateľov v rámci celej únie z dôvodu hromadenia výrobkov na špekulatívne účely," uviedla komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerová Boelová.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Hlavné správy zo Sme.sk

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vytvoril podmienky pre mafiánsky únos štátu? Pochopili sme?

Väčšina pozná odpoveď na tieto otázky.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Lučanský nechcel, aby som riešil Vadalu, tvrdí jeho podriadený

Šéf polície popiera, že mu Málik vravel o talianskej mafii u nás.

Niekdajší šéf kriminálneho spravodajstva a neskorší prvý viceprezident polície Jaroslav Málik.
Peter Pellegrini a Andrej Kiska.

Neprehliadnite tiež

Rakúsko sa obáva dôsledkov koronavírusu na svoju ekonomiku

Austrian Airlines poslali domov 150 až 200 zamestnancov.

Lietadlo spoločnosti Austrian Airlines.

Vlaky zadarmo a ícečká treba zachovať, zhodujú sa experti strán

Niektorí sa vyslovili za rozšírenie bezplatnej prepravy aj pre autobusovú dopravu.

Ilustračné foto.

ÚVO pokutoval Finančnú správu za dodatkovanie zmlúv, daniari zvažujú súd

Finančná správa podpísala sporné dodatky k zmluve v rokoch 2016 a 2018.

Finančné riaditeľstvo.

Predaj nových domov v USA v januári výrazne stúpol

Predaj nových domov v USA bol najvyšší za 12,5 roka.

Ilustračné foto.