KONEČNÝ VÝMENNÝ KURZ KORUNY OPROTI EURU BUDE ZREJME SILNEJŠÍ, AKO JE SÚČASNÝ. ODHADY ANALYTIKOV SA POHYBUJÚ POD ÚROVŇOU 36,00 KORUNY ZA EURO

Hodnota našich platov sa v eurách zvýšila

Bratislava 20. októbra - Slovenská koruna dosiahla v posledných dňoch niekoľko maximálnych hodnôt za sebou. Jej stredový kurz sa včera priblížil k novej historickej úrovni 36,57 koruny za euro. Silná koruna pomáha dovozcom, ako aj približuje životnú úrove

BRATISLAVA - Slovenská koruna dosiahla v posledných dňoch niekoľko maximálnych hodnôt za sebou. Jej stredový kurz sa včera priblížil k novej historickej úrovni 36,57 koruny za euro.

Silná koruna pomáha dovozcom, keďže za tovary a služby dovezené zo zahraničia zaplatia menej. Životnú úroveň ľudí zarábajúcich v slovenských korunách približuje k úrovni vyspelých krajín Európskej únie, lebo za svoju mzdu si môžu kúpiť viac tovarov a služieb v eurách.

Silná koruna však ukrajuje zo ziskov investorov, ktorí vložili svoje peniaze do podielových fondov v cudzích menách. Peňažné fondy v eurách stratili napríklad minulý týždeň pre zhodnotenie sa koruny oproti euru desatinu percenta.

Ekonómovia sa zhodujú, že dlhodobý výhľad pre korunu je pozitívny. „Prognóza vývoja kurzu do konca roka je paradoxne problematickejšia,“ povedal hlavný analytik Tatra banky Róbert Prega. V krajinách V 4 stále prevláda nestabilná politická situácia, o čo sa však investori momentálne až tak veľmi nezaujímajú. „To sa však môže rýchlo zmeniť, a to dokonca aj bez toho, aby sa súčasná situácia zhoršila,“ myslí si Prega.

Odhady analytikov posúvajú kurz koruny na konci roka bližšie k úrovni 37,00 koruny za euro oproti jej dnešným hodnotám. „Ak by koruna prelomila hranicu 36,50 SKK/EUR, môže sa trh pokúsiť otestovať úroveň 36,00. Spravidla však po týchto vlnách posilnenia prichádza korekcia v dôsledku vyberania ziskov investormi,“ povedal Gábriš.

Ekonómovia predpokladajú, že najmä prvý polrok budúceho roku môže byť veľmi silný a kurz môže dosiahnuť ďalšie historické rekordy.

Ak sa Slovensku reálne podarí splniť maastrichtské kritériá a vstúpi do eurozóny v roku 2009, je podľa analytikov veľmi pravdepodobné, že konečný výmenný kurz bude z pohľadu koruny silnejší, ako je súčasný. Odhady analytikov sa väčšinou pohybujú pod úrovňou 36,00 koruny za euro.

Motorové palivá

Posilnenie koruny oproti euru v posledných dňoch nemá takmer žiadny vplyv na cenu pohonných látok na Slovensku. Motorové palivá sa na svetových burzách totiž obchodujú v amerických dolároch.

Americká mena oproti korune v posledných dňoch nezoslabovala. „Biokomponenty, ktoré sú prímesou v nafte, sa síce obchodujú v eurách, ich percentuálny podiel v nafte je iba minimálny (4,5 percenta),“ povedal hlavný ekonóm Slovnaftu Marek Senkovič.

S motorovými palivami sa na svetových burzách obchoduje v cenách, ktoré sú očistené od daní. V súčasnosti sú ceny obchodované na burzách v našom regióne v prepočte asi 15 až 16 korún za liter benzínu a 17 až 18 korún za liter nafty.

Tým, že viac než 50 percent z konečnej maloobchodnej ceny pohonných látok tvorí daňové zaťaženie, pohyb kurzu koruny oproti doláru sa do konečnej ceny nepremietne v plnej výške. Ak by sa napríklad koruna oproti doláru posilnila o 10 percent, cena na čerpačkách by vplyvom výmenného kurzu klesla zhruba o 5 percent.

Koruna sa oproti doláru posilnila za posledný rok viac než o 9 percent. Kým napríklad začiatkom januára bol kurz koruny oproti doláru na úrovni 31,995, včera sa obchodovala okolo 29,279 koruny za dolár. Ak by sa teda dolár neoslabil a zostal by na úrovni zo začiatku roka, ceny nafty a benzínu by boli dnes zhruba o 1,60 koruny za liter drahšie.

Zimná dovolenka

Silná koruna sa podľa šéfa Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Róberta Kohlmanna nedotkne cien zimných dovoleniek, keďže zmluvy so zahraničnými partnermi sú už dávno urobené. Viaceré cestovné kancelárie uzavreli svoje cenové ponuky na zimu ešte v auguste alebo v septembri. Teraz pripravujú cenové ponuky na budúce leto.

Podľa touroperátorov posilnenie koruny z posledných dní nie je až také významné. „Koruna by sa musela posilniť o 1,5 až 2 koruny za euro, aby cestovné kancelárie zmenili ceny,“ povedal Július Cmorej z cestovnej kancelárie Paxtravel. Podľa neho už tretí rok platí, že koruna je v priebehu roka najsilnejšia práve v tomto období. Adrian Siekel z Čedoku pripomenul, že zahraniční partneri dvíhajú každý rok ceny ubytovania. „Silná koruna má však priamy vplyv na výdavky na mieste, klienti budú môcť viac míňať,“ povedala Anna Vargová z CK Ruefa.

Silnejšia koruna však ovplyvní cenu dovolenky, ak si ju vyberiete napríklad z rakúskeho katalógu, kde sú ceny uvedené v eurách­. Keďže euro zlacnelo, zaplatíte za ňu menej ako pred mesiacom.

Posilnenie koruny výraznejšie neovplyvní ani ceny letných dovoleniek. Podľa Cmoreja ak sa koruna bude pohybovať v intervale 37,00 až 38,50 koruny za euro, ceny dovoleniek by mali ostať na úrovni tohto roka. Ani jej výraznejšie posilnenie však zrejme letnú ponuku cestoviek nezlacní. „Ceny leteniek chartrových letov pre leto 2007 sa medziročne zvýšili až o 15 percent,“ povedal Siekel.

Pri určovaní katalógových cien dovoleniek niektorí touroperátori vychádzajú pri určovaní kurzu koruny oproti euru z prognóz bánk. „Spolupracujeme s bankami, ktoré nám dodajú ich odhad vývoja kurzu na ďalší rok,“ povedala Vargová.

Dovoz áut

Zlacnenie eura sa podľa dovozcov premieta do ceny áut. Podľa Petra Ďurného z Darexu to platí najmä pre novšie autá s nákupnou cenou od 7-tisíc eur vyššie (zhruba 260 000 Sk). „Predajca nemá dôvod ponechávať vyššiu cenu, lebo potrebuje auto rýchlo predať a hlavne pred koncom roka, keď sa auto stáva prakticky o rok staršie a táto skutočnosť znižuje jeho hodnotu,“ povedal Ďurný.

Mierne posilnenie koruny však podľa Mariána Broškoviča z Autocentra AAA Auto výrazne neovplyvní ceny ojazdených áut, keďže dovoz ojazdených áut má svoje výrazné špecifiká. „Oveľa viac než vplyv koruny ovplyvňuje ceny áut predovšetkým kvalita ponúkaných­ vozidiel a poskytované služby,“ povedal Broškovič.

O koľko zlacnel dovoz od začiatku roka, sa podľa Ďurného nedá presne určiť, lebo na to vplývajú aj iné faktory, napríklad cena benzínu. „Jazdené auto však stratí za rok na hodnote zhruba 30-tisíc korún. Závisí to však od typu auta a značky,“ povedal Ďurný. Rozdiel je, či ide o Škodu, alebo Audi, ale aj v tom, či ide o sedan, alebo o cabrio.

Elektronika

Posilnenie koruny oproti euru v posledných dňoch sa zatiaľ v cenách elektroniky neprejavilo. „Zmenu v cenách by sme mohli očakávať iba vtedy, ak by tento stav pretrvával dlhodobo a bol výraznejší,“ povedala Tatiana Onderková z oddelenia marketingu spoločnosti Nay. Mierne posilňovanie koruny podľa nej výrazne nezasahuje do cien elektroniky aj preto, že rastú náklady na dopravu, energie a podobne.

Spoločnosť Datart uviedla, že zatiaľ nemá od dodávateľov signály „o nejakom zásadnom vplyve posledného vývoja kurzu koruny na ceny“.

Ceny nových technológií od začiatku roka klesajú, podľa predajcov je však veľmi ťažké odhadnúť, aký podiel nesie na tom kurz koruny oproti euru. Okrem iného preto, že veľká časť elektroniky sa nakupuje za americké doláre a nie za eurá.

Predajcovia elektroniky však nevylučujú, že k miernemu zníženiu cien elektroniky do konca roka dôjde, no nemusí to byť v súvislosti s vývojom kurzu koruny. „Ceny elektroniky môžu klesať, je to však ovplyvnené skôr nástupom nových technológií a predvianočným obdobím,“ uviedla spoločnosť Datart.


Korune pomáha rozpočet aj región

Korunu posúva do nových historických hodnôt nielen dôvera investorov, že návrh štátneho rozpočtu necháva krajinu v hre o euro, ale aj záujem zahraničných hráčov o stredoeurópsky región.

Zahraniční investori prijali pozitívne informáciu, že slovenská vláda schválila návrh rozpočtu verejných financií, čo spĺňa predpoklady na prijatie eura v roku 2009. „Slovensko má najlepšie vyhliadky mať euro ako prvá krajina v regióne. To sa berie ako pozitívny faktor,“ povedal analytik ČSOB Marek Gábriš. Korune pomohlo aj zvýšenie ratingového hodnotenia agentúrou Moody's. Slovensko dostalo od nej rovnakú známku ako Česko či Maďarsko, no má lepší výhľad na hospodársky rast. Od začiatku októbra sa však posilnili všetky meny V 4, s výnimkou českej koruny, takmer o dve percentá.

Prečo je záujem o korunu

Zahraniční investori nakupujú slovenskú menu spolu v jednom koši s českou korunou, maďarským forintom či poľským zlotým.

Záujem zahraničných investorov o stredoeurópske meny súvisí zrejme s očakávaniami, že hospodársky rast v USA sa v budúcom roku spomalí. „Investori preto vyhľadávajú ekonomiky s vysokým potenciálom rastu a zhodnotenia finančných aktív,“ povedal analytik VÚB banky Martin Lenko. Záujem o stredoeurópske meny podporuje aj pomerne zaujímavé úročenie, najmä v prípade maďarského forintu (základná sadzba je tam dnes 7,75 percenta). Zvyšovanie úrokových sadzieb v Spojených štátoch sa zastavilo, a tak sa globálni hráči vracajú na rozvíjajúce sa trhy. Stredoeurópskym menám nahrávajú aj očakávaniami, že sa americký dolár bude oproti euru ku koncu tohto roku a v prvej polovici budúceho roku oslabovať.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 763
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 798
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 6 641
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 556
 5. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 538
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 347
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 988
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 183
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 751
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 041

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov. Mýtus o Petržalke neplatí

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmu toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

KOMENTÁRE

Harabin sa s Kotlebom bez pochyby vo všetkom zhodne

Za totalitné smerovanie idú karhať tí, čo kedysi sami totalitnému režimu prisluhovali.

AUTO

Tesla začala vysvetľovať, že Model 3 je horší ako Model S

Jedno z najočakávanejších áut nakoniec nie je také skvelé.

Neprehliadnite tiež

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.

V Bratislave zvažujú postaviť parkovací dom s parkom na streche

Parkovací dom chce postaviť mestská časť, rekreačná zóna má mať 1423 štvorcových metrov.

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Čo sa od júla zmení na doručovaní úradnej pošty do vlastných rúk

Sociálnej poisťovni nevzali možnosť skrátiť lehotu na prebratie listu na tri dni, adresát sa to nemusí dozvedieť.