KEBY REGULAČNÝ ÚRAD NÚTIL ENERGETICKÉ PODNIKY PREDÁVAŤ SVOJU PRODUKCIU POD NÁKLADMI, NEVYHOL BY SA S NAJVÄČŠOU PRAVDEPODOBNOSŤOU ŽALOBÁM

Šéf regulačného úradu: Vláda má ušľachtilé ciele

Už zajtra má Úrad pre reguláciu sieťových odvetví definitívne rozhodnúť, o koľko sa zvýši od novembra cena plynu ...

Karol Dvorák (62) je predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a predsedom najvyššieho orgánu úradu - regulačnej rady. Na úrade už pôsobí od roku 2001, v regulačnej rade od roku 2003. Vyštudoval Vysokú školu strojnú a elektrotechnickú v Plzni a absolvoval postgraduálne štúdium na tému "Prevádzka jadrových elektrární". Pred jeho nástupom do regulačného úradu pôsobil 14 rokov ako riaditeľ Výskumného ústavu energetiky.

FOTO - TASR

Už zajtra má Úrad pre reguláciu sieťových odvetví definitívne rozhodnúť, o koľko sa zvýši od novembra cena plynu pre domácnosti. Pôvodný návrh od SPP hovoril o 15-percentnom zvýšení. Hlavným dôvodom bola vysoká cena ropy. Odvtedy začala cena ropy klesať. Na SPP a regulačný úrad začala však tlačiť vláda, ktorá chce dosiahnuť pokles ceny až o 1,4 percenta. Pri cenách elektriny dokonca 5,4 percenta. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví KAROL DVORÁK hovorí, že takéto zníženie ceny podniky donútilo ísť pod svoje náklady. V takom prípade by napríklad distribútori elektriny mohli odmietnuť dodávky domácnostiam.

Ako vidíte súčasný spor vlády a úradu o ceny energií?

Už viackrát som povedal, že úrad môže konať len v súlade s platnými zákonmi a smernicami, ktoré sa týkajú jeho činnosti. V tomto prípade je tlak politických orgánov bezvýznamný, lebo úrad nesie dôsledky a zodpovednosť za to, čo robí. Tým nehovorím, že úrad nechce byť ústretový. Rozhodne nechceme znižovať konkurencieschopnosť domácich výrobcov a odberateľov, na druhej strane úrad nemôže robiť netransparentné kroky, ktorými by zvýhodňoval tieto podniky a deformoval tým trh. To jednoducho nejde.


Ak by sa teda uskutočnilo zníženie cien plynu, elektrickej energie, vodného a stočného, ako to nedávno navrhla vláda, deformoval by sa trh?

Úrad nevie, ako by to dokázal. Nemáme taký dosah na cenotvorbu koncových cien komodít, aby sme tieto čísla dosiahli. Neviem, z akých podkladov vychádzalo ministerstvo hospodárstva.


Nekomunikovali ste s nimi?

Svoje stanoviská a podklady sme ministerstvu posielali, ale nevyjadrovali sme sa ku koncovej cene, lebo tam nemáme kompetencie. Nemôžeme napríklad ovplyvniť nákupnú cenu plynu, ktorá sa tvorí na základe vývoja cien ropy, kurzu koruny a podobne. Je to neovplyvniteľný náklad. Ak nákupná cena podstatným spôsobom ovplyvňuje koncovú cenu plynu, úrad na to nemá dosah. To isté sa týka aj elektriny. Ak trh vygeneroval v priemere o 20 percent vyššiu cenu, úrad na to už nemá dosah. Keby to urobil, poškodzuje výrobcu, ktorý má možnosť prispôsobiť sa trhovým podmienkam.


Cítite sa pod tlakom či dokonca vydieraním vlády?

Ja to tak necítim. Myslím, že vláda má ušľachtilé ciele. No úrad jednoducho nemôže vykompenzovať ten veľký nárast ceny komodity. Nákupná cena elektriny tvorí vyše 40 percent jej konečnej ceny a v prípade plynu to je vyše 60 percent. Tie my však ovplyvniť nevieme, preto znižujeme aspoň tie ceny, na ktoré máme dosah. Na druhej strane treba povedať, že vláda má možnosť stanoviť cenu pre kategóriu plynu. Umožňuje jej to smernica Európskej únie, ak má na to dostatočné dôvody.


Tie sú aké?

Napríklad, keby rast cien na európskom energetickom trhu neuniesli bez štátnych dotácií sociálne slabé vrstvy alebo všeobecne domácnosti.


Vedela by to vláda teraz odôvodniť?

Neviem to posúdiť. Zrejme uvažovala aj o takej možnosti, ale rozhodla sa ju nepoužiť, lebo nevidela dostatočný dôvod. Ďalšia možnosť by bolo zníženie DPH na 10 percent, ako je to v Česku. To by znamenalo okamžité zníženie ceny o 9 percent. Vláda si však musí zvážiť vplyv na štátny rozpočet.


Čo by ešte mohla urobiť?

Môže presvedčiť dominantných dodávateľov, teda Slovenský plynárenský priemysel a Slovenské elektrárne, aby pre kategóriu domácnosti dodali komoditu za nižšie ceny. To sa myslím vláda aj pokúšala a výsledky sú také, aké sú. Nevylučujem však, že sa jej to ešte podarí.


V schválenom materiáli vlády je očakávané zníženie cien a pri termíne je uvedený ako vykonávateľ regulačný úrad. Hovorili ste o tom s vládou?

Vláda avizovala, že ak sa neuskutočnia požadované zmeny, bude aktívnejšia aj v oblasti novely zákona o regulácii, tak aby mala dosah aj na komoditu. Takisto hovorí o zmene v štruktúre úradu a zrušení regulačnej rady, ale viac to nebudem komentovať. Úrad jednoducho nemôže ísť do rizika, že bude žalovateľný. Subjekty nás zažalujú za nedodržanie príslušných predpisov, ktoré garantujú spôsob regulácie. Okrem zákona sú to výnosy úradu, ktoré platia na celé regulačné obdobie.


Vláda hovorí aj o odčlenení regulačnej rady od úradu. Čo to znamená?

Áno, uvažuje o tejto možnosti. V tom návrhu to nie je nijako vysvetlené, preto neviem, čo má na mysli.


Napriek tomu, čo by sa mohlo stať? Nestratila by sa nezávislosť úradu?

Súčasná štruktúra je podľa francúzskeho modelu a zdá sa mi logická. Existuje kompatibilita a previazanosť medzi rozhodnutiami rady a výkonnými zložkami úradu. Nie je mi jasné, čo by to znamenalo, keby sa stratila. Nebola by jasná vzájomná kompetencia a podriadenosť. Zatiaľ sme nenašli nevýhody alebo trhliny z dôvodu nedomyslenej štruktúry.


Chcete povedať, že neexistujú žiadne rezervy v práci úradu? Nemohol niekedy "regulovať" zle?

Verejnosť i politici vnímajú činnosť regulátora podľa toho, aké sú vysoké ceny. To je nesprávne. Znižovať ceny tam, kde na to nie je dôvod, je už politické určovanie cien a vieme, kam to v minulosti viedlo. Zároveň to má na podniky negatívne dosahy. Nízke ceny vedú k podkapitalizácii podniku a obmedzovaniu investícii. Šetrilo by sa na údržbe a ohrozila by sa bezpečnosť dodávok. V súčasnosti nemáme žiadne plošné výpadky.


Sú podniky pripravené vymáhať svoje peniaze i súdnou cestou?

Takéto vyhrážky podnikov sú permanentný stav. Rokovania bývajú dosť tvrdé. Firmy veľmi dobre poznajú príslušné výnosy, a teda svoje oprávnené nároky. Ak by sme na ne siahli, použili by všetky právne prostriedky. Napríklad, pôvodne sa nárast ceny určoval na základe rastu indexu spotrebiteľských cien. To nám roztáčalo infláciu, tak sme to zmenili na jadrovú infláciu, ktorá je niekoľkonásobne nižšia. Hneď nám hrozili, že nás zažalujú. Postavilo sa však za nás ministerstvo, tak si to rozmysleli. Toto nebezpečenstvo je tu však stále. Preto tvrdíme, že akékoľvek tlaky nemôžeme brať príliš na vedomie, lebo za náš chybný krok bude niesť dôsledky nakoniec štát.


Avšak premiér povedal, že keby nebolo ich, už by bolo odklepnuté 15-percentné zvýšenie ceny plynu.

Nie je to presná informácia, úrad zmenil oprávnené nároky na 8,72 percenta skôr, ako vláda vstúpila do rokovania s SPP.


Nakoniec to však bude menej ako 5 percent. Ani toto neovplyvnil tlak vlády?

Pripúšťam túto možnosť, veď vláda je majoritným vlastníkom SPP, už len z toho titulu má nárok s ním rokovať. SPP možno svoj návrh zvážil aj preto, že ceny ropy v priebehu posledného mesiaca permanentne klesali.


Poďme k cenám vodného a stočného. Aké budú?

My sme hovorili, že sa budeme snažiť znížiť priemerné ceny vodného a stočného o 5 percent. Firmy našimi opatreniami nútime znižovať vlastné náklady a straty v sieťach. Štát sa však zaviazal v rámci európskeho projektu preinvestovať do roku 2013 asi 130 miliárd do vodární. Tej vodárni, ktorá participuje na projekte, nemôžeme cenu natoľko znížiť.


Urobili by ste návrh na zníženie aj bez tlaku vlády?

Určite.


Aj keby bola pri moci Dzurindova vláda?

Celkom jednoznačne.


Nebolo by teda lepšie teraz ceny nezmeniť, aby vodárne mali dostatok peňazí na tieto investície?

Predstavy ministerstva boli oveľa radikálnejšie. Museli sme ukázať vôľu, že sa naozaj snažíme udržať cenu na čo najnižšej úrovni. Tak sme siahli k týmto opatreniam.


V ktorom regióne pôjdu ceny vodného a stočného najviac dolu?

Obávam sa, že práve v bratislavskom.


Ako je to s cenou elektriny, môžete ju znížiť, ako chce vláda?

Ako som povedal, cena silovej elektriny išla hore o 20 percent. Keby sme chceli znížiť koncovú cenu elektriny, distribútorov by sme museli donútiť ísť pod svoje náklady. Som presvedčený, že by v takom prípade mohli odmietnuť dodávky. Myslím, že vláda ešte bude rokovať s Enelom a pokúsi sa dohodnúť nižšie ceny silovej elektriny.


No elektrárne tvrdia, že už väčšinu produkcie na rok 2007 predali.

Požiadali sme o oficiálne stanovisko aj Slovenské elektrárne, zatiaľ ho nemáme. Mám však informácie, že elektrárne rezervujú plnú dodávku elektriny, potrebnú pre spotrebu domácnosti. Úplne rozpredaná určite nie je.


Keby aj vznikla nejaká dohoda medzi vládou a elektrárňami, budú od nového roka ceny elektriny vyššie alebo nižšie?

Nižšie určite nebudú.


Aké teda budú?

Ceny budú známe až po rozhodnutí regulačného úradu.


Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 092
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 046
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 8 479
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 828
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 368
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 196
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 5 797
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 012
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 650
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 3 707

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.

KOMENTÁRE

Netreba vedieť, čo je Kajínek. Z väznice vykročila celebrita (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

Neprehliadnite tiež

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

Bloomberg: Elektrické auta môžu byť lacnejšie než benzínové

Pokles cien batérií by mohol znamenať, že elektrické autá zlacnejú už v roku 2025.

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.

V Bratislave zvažujú postaviť parkovací dom s parkom na streche

Parkovací dom chce postaviť mestská časť, rekreačná zóna má mať 1423 štvorcových metrov.