Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúcich dní

BRATISLAVA 9. apríla (SITA) -


DOMÁCE UDALOSTI


BRATISLAVA - Rozpočtové hospodárenie Slovenska skončilo ku koncu marca tohto roku s prebytkom na úrovni 157 mil. Sk. V porovnaní prebytkom 2,8 mld. Sk z konca marca minulého roka sa tak hospodárenie štátu zhoršilo o 2,634 mld. Sk. "Je to spôsobené vyšším čerpaním výdavkov," uviedol hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Príjmy štátneho rozpočtu v roku 2006 rozpočtované v objeme 272,717 mld. Sk tak počas prvých troch mesiacov roka dosiahli 71,828 mld. Sk a medziročne boli vyššie o 6,781 mld. Sk. Celkové výdavky s celoročným rozpočtom na úrovni 330,185 mld. Sk dosiahli ku koncu marca 71,671 mld. Sk, čo predstavovalo medziročný nárast o 9,424 mld. Sk.


BRATISLAVA - Slovenská republika plnila rozpočtové maastrichtské kritérium už v roku 2005. Ako v pondelok na tlačovej konferencii k Štátnemu záverečnému účtu za rok 2005 informoval minister financií Ivan Mikloš, deficit hospodárenia s verejnými financiami totiž vlani na akruálnej báze predstavoval 42,465 mld. Sk, čo bolo 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa ministerstva financií (MF) to znamená, že Slovenská republika v roku 2005 neprekročila stanovené trojpercentné maastrichtské kritérium pre schodok verejných financií a po prvýkrát vo svojej histórii splnila toto kritérium.


BRATISLAVA - Zahraniční dodávatelia pre automobilku Hyundai/Kia pri Žiline sú aj naďalej pripravení podniknúť právne kroky voči Slovensku kvôli neposkytnutiu investičných stimulov. Ako ďalej uviedol hovorca spoločnosti Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák, dodávatelia poslali list slovenskému ministrovi hospodárstva a ministrovi financií, v ktorom uvádzajú, že ak Slovensko neposkytne prisľúbené stimuly predložia celú záležitosť Medzinárodnemu centru pre riešenie investičných sporov vo Washingtone DC. "Ak vláda nezmení svoje rozhodnutie dodávatelia Kia sú pripravení začať súdne kroky," dodal Dvořák.


BRATISLAVA - Minister hospodárstva Jirko Malchárek aj naďalej tvrdí, že slovenská vláda neposkytne dodávateľom automobilky Hyundai/Kia pri Žiline žiadne investičné stimuly. "Pokiaľ ja budem ministrom hospodárstva, vláda nikdy nebude konať pod tlakom a na základe vyhrážania sa medzinárodným súdom alebo arbitrážou. Vecne sme posúdili možnosti poskytnutia stimulov pre dodávateľov a jednoducho sme sa rozhodli, že prostriedky Slovensko neposkytne," reagoval pre agentúru SITA na kroky dodávateľov Malchárek.


BRATISLAVA - Riaditeľ írskej pobočky developerskej spoločnosti Opus Land Ltd. James Nugent prejavil záujem rozšíriť investičné zámery firmy na Slovensko. "Nugent zároveň prejavil záujem o spoluprácu v oblasti cestovného ruchu a o nadviazanie kontaktov so slovenskými špecialistami v oblasti zdravotníctva so zameraním na liečbu hemofílie, hepatitídy, AIDS, ako aj rakoviny," uviedol hovorca Slovenskej agentúry pre rozvoj investícii a obchodu (SARIO) Michal Novota. Ako pokračoval, Nugent vyslovil želanie pomôcť pri zakladaní slovensko-írskej obchodnej komory so sídlom v Dubline. Stalo sa tak počas návštevy generálneho riaditeľa agentúry SARIO Milana Jurášku a riaditeľa kancelárie generálneho riaditeľa Andreja Šalinga v Dubline, ktorá trvala od 16. do 18. marca tohto roku.


BRATISLAVA - Na území Slovenska je v súčasnosti podľa ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona poškodených povodňami približne 10 tis. hektárov poľnohospodárskej pôdy. "Asi ďalších 10 tis. hektárov pôdy je poškodených spodnou vodou, respektíve pôda je podmočená," uviedol Simon na pracovnom výjazde, počas ktorého navštívil obce najviac postihnuté povodňami s cieľom zmapovať, do akej miery sú zasiahnuté poľnohospodárske porasty. Minister zatiaľ nevedel vyčísliť škody poľnohospodárov.


BRATISLAVA - Minister financií Ivan Mikloš nevidí v štátnom rozpočte priestor na poskytnutie ďalších financií pre autobusových dopravcov. Uviedol to po utorkovom rokovaní s predstaviteľmi vyšších územných celkov (VÚC). "VÚC dostali za minulý rok o 1,5 mld. Sk viac, ako sa plánovalo a tieto financie sú určené na financovanie originálnych kompetencií, ktorou je aj autobusová doprava," vysvetlil Mikloš. Práve chápanie kompetencie zastrešovať prímestskú autobusovú dopravu však spôsobuje problémy. Podľa ministra financií ide o originálnu kompetenciu, podľa predstaviteľov VÚC o prenesenú. "Sme presvedčení, že ide prenesenú kompetenciu aspoň za časť minulého roka," zdôraznil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan.


BRATISLAVA - Slovensko začalo podľa premiéra Mikuláša Dzurindu rokovať s Ruskou federáciou (RF) o novej zmluve o dodávkach plynu. Premiér to uviedol po stredajšom stretnutí s ministrom zahraničných vecí RF Sergejom Lavrovom. "Hovorili sme, že v roku 2008 vyprší bilaterálna dohoda o dodávke plynu. Dobrá správe je, že Rusko má záujem, aby všetko išlo hladko a plynule, aby nadväzujúce zmluvy boli vzájomné výhodné a korektne dodržiavané tak ako doposiaľ," povedal Dzurinda.


BRATISLAVA - Dobrý vývoj vo verejných financiách vytvára podľa ministra financií SR Ivana Mikloša priestor na to, aby sa v budúcoročnom rozpočte zvýšili platby štátu za jeho poistencov. Ako ďalej uviedol šéf rezortu financií na tlačovej besede po rokovaní vlády, realistické by mohlo byť navýšenie približne 0,25 %. "Pri dnešnom výbere poistného to znamená sumu asi 1,4 mld. Sk ročne," dodal Mikloš s tým, že za predpokladu dobrého ekonomického vývoja by navyšovanie platieb za poistencov štátu mohlo pokračovať aj v ďalších rokoch.


BRATISLAVA - Deficit rozpočtu verejnej správy (VS) by mal podľa rezortu financií v roku 2007 predstavovať 3,0 % hrubého domáceho produktu (HDP) so započítaním nákladov na dôchodkovú reformu, o rok neskôr 2,5 % % HDP a v roku 2009 by mal klesnúť na 2,0 % HDP. Vyplýva to z informácie o východiskách rozpočtu verejnej správy na roky 2007 až 2009, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie. Oproti vlani schválenému rozpočtu verejnej správy na roky 2006 až 2008 sa tak znižuje navrhovaný deficit VS v roku 2008 o 0,2 percentuálneho bodu, naopak návrh deficitu na rok 2009 sa v rovnakej miere zvyšuje. "Je to len časová zmena, ktorou rešpektujeme pravidlo z aktualizovaného Paktu rastu a stability, ktoré hovorí, že ak krajina má nadmerný deficit verejných financií, tak by ho mala znižovať najmenej o pol percenta ročne," konštatoval rezort financií.


BRATISLAVA - Vláda SR na stredajšom rokovaní prerokovala a schválila návrh štátneho záverečného účtu SR za rok 2005, ako aj návrhy záverečných účtov rozpočtových kapitol jednotlivých rezortov. Minuloročný deficit hospodárenia s verejnými financiami dosiahol v súlade s metodikou maastrichtských kritérií 42,465 mld. Sk, čo bolo 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ako ďalej uviedol na tlačovej besede po rokovaní vlády minister financií SR Ivan Mikloš, oproti rozpočtu tak bol skutočný výsledok hospodárenia verejnej správy na akruálnej báze lepší o 5,341 mld. Sk. "Znamená to, že Slovenská republika neprekročila stanovené trojpercentné kritérium pre schodok a po prvýkrát vo svojej histórii splnila toto kritérium," konštatoval minister.


BRATISLAVA - Podľa ministerstva financií Ivana Mikloša sa počas posledných štyroch rokov väčšinu cieľov z programového vyhlásenia vlády v oblasti ekonomiky podarilo naplniť. Podľa ministra sa tak podarilo dosiahnuť vládny zámer podpory dlhodobo udržateľného ekonomického rastu rastom produktivity práce, prílevom zahraničných investícií, vytvorením priaznivého podnikateľského prostredia, podporou stabilného kurzu koruny, primeranými úrokovými sadzbami a prehľadnými daňovými zákonmi. "Dovolím si povedať, že tento zámer sa nám podarilo bezozvyšku naplniť a výsledkom naplnenia tohto zámeru je, že Slovenská republika dnes dosahuje vysoký, zdravý a udržateľný ekonomický rast, že je jednou z troch najrýchlejšie rastúcich ekonomík OECD a že rastieme rýchlejšie ako naši susedia," povedal Mikloš na stredajšej tlačovej konferencii.


BRATISLAVA - Slovenská agentúra pre rozvoj investícií o obchodu (SARIO) zrealizovala v prvom štvrťroku tohto roka celkom sedem investičných projektov s investíciami 43,4 mil. eur, čo je približne 1,6 mld. Sk. "Tieto investície vytvoria 1 695 nových pracovných miest s plánovaným rozšírením na 2 065 miest. Bližšie informácie o jednotlivých projektoch SARIO uvedie o dva týždne na tlačovej konferencii," povedal pre agentúru SITA hovorca SARIO Michal Novota. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií o obchodu má v súčasnosti rozpracovaných 149 investičných projektov.


BRATISLAVA - Viac ako polovica zamestnancov petržalského pracoviska Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) vstúpila vo štvrtok do štrajku. Podľa informácií riaditeľa FNsP Valeriána Potičného na ostatných pracoviskách nemocnice - na Kramároch, v Starom meste a v Ružinove, ako aj v bývalom národnom ústave tuberkulózy v Podunajských Biskupiciach, sa na štrajkové hárky podpísala menej ako polovica zamestnancov. Podľa Potičného v Petržalke štrajkuje okolo 60 % pracovníkov, podľa odborárov je to až 80 %. "V Ružinove je tá podpora pochopiteľne nižšia, ale celkovo je to okolo 80 %," povedal pre agentúru SITA predseda štrajkového výboru Marian Kollár.


BRATISLAVA - Zachovanie rovnej dane bude podľa volebného programu po voľbách presadzovať väčšina politických strán, ktoré sa podľa súčasných preferencií majú šancu dostať do parlamentu. Na štvrtkovom seminári Podnikateľské prostredie v programoch politických strán organizovanom Združením podnikateľov Slovenska záujem zachovania rovnej dane potvrdili zástupcovia Strany maďarskej koalície (SMK), Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie - Demokratickej strany (SDKÚ-DS), Kresťansko-demokratického hnutia (KDH), Slobodného fóra (SF) ale aj Slovenskej národnej strany (SNS). Ako vo svojom vystúpení uviedol poslanec KDH Július Brocka, jeho strana, ktorá zavedenie rovnej dane presadila do programového vyhlásenia súčasnej vlády, ju bude brániť aj naďalej, rovnako ako jednotnú sadzbu dane z pridanej hodnoty. Možnosť však vidí v postupnom znižovaní daňového zaťaženia.


BRATISLAVA - Banky budú povinné od začiatku mája tohto roka informovať klientov pri uzatváraní písomnej zmluvy o všetkých nákladoch klienta voči banke, resp. o výnosoch v prospech klienta. Počíta s tým novela zákona o bankách, ktorú vo štvrtok podpísal prezident SR Ivan Gašparovič. Banky budú informácie o cenách svojich produktov zasielať ministerstvu financií a centrálnej banke s tým, že Národná banka Slovenska ich bude zverejňovať na svojej internetovej stránke.


BRATISLAVA - Na podporu rozvoja bývania smerovalo v období rokov 2002 až 2005 z kapitoly Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) 18,884 mld. Sk. V samotnom roku 2005 sa pritom čerpalo 6,968 mld. Sk, v roku 2004 to bolo 3,319 mld. Sk a zvyšné financie pripadajú na roky 2002 až 2003. Z celkovej čiastky smerujúcej na podporu bývania za uvedené roky 2002 až 2005 sa rozčlenilo až 56 % prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Vyplýva to zo štátneho záverečného účtu ministerstva, ktorý vzala v stredu vláda na vedomie.


BRATISLAVA - Vláda Islandskej republiky sa 4. apríla rozhodla, že s platnosťou od 1. mája 2006 otvorí svoj pracovný trh pre občanov Slovenskej republiky. Vo štvrtok o tom informoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Ako pripomenul, Slováci budú môcť v tejto severskej krajine pracovať bez obmedzení.


BRATISLAVA - Vo februári tohto roka sa realizovala stavebná produkcia za 7,4 mld. Sk a jej objem tak bol o 20,4 % vyšší ako vo februári 2005. V januári 2006 pritom stavebná produkcia bola na úrovni 6,9 mld. Sk. Vývoj februárovej produkcie ovplyvnilo najmä zrýchlenie rastu prác na novej výstavbe, modernizáciách a rekonštrukciách o 17,5 percentuálneho bodu na 25,9 %. Rýchlejšie pritom rástlo tempo stavebných prác na inžinierskych stavbách a stavbách budov. Vyššie boli aj stavebné práce na opravách a údržbe, a to o 6 %. Stavebné práce v zahraničí klesli o 8,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.


BRATISLAVA - Fyzické a právnické osoby podali do konca marca tohto roka na daňové úrady takmer 458,7 tis. daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2005. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa tak počet podaných daňových priznaní zvýšil o viac ako 62,3 tisíca. Ako ďalej informoval hovorca Daňového riaditeľstva SR Róbert Merva, právnické osoby podali ku koncu marca takmer 41 294 priznaní k dani z príjmov za minulý rok a fyzické osoby spolu 417 380 priznaní, z čoho 177 301 pripadalo na priznania k dani z príjmov zo závislej činnosti. Počet podaných priznaní právnických osôb sa tak medziročne zvýšil o 5,8 tis. a fyzických osôb o 56,5 tisíca. V rámci fyzických osôb pritom pribudlo 45,4 tis. podaných priznaní k dani z príjmov zo závislej činnosti.

PODNIKOVÉ UDALOSTI


BRATISLAVA - Tatra banka, a.s. dosiahla v minulom roku podľa auditovaných výsledkov zostavených podľa slovenských účtovných štandardov čistý zisk na úrovni 2,419 mld. Sk, pričom podľa predbežných výsledkov z konca januára banka počítala s čistým ziskom 2,38 mld. Sk. V medziročnom porovnaní si Tatra banka polepšila o 8,1 %. Čisté úrokové výnosy vzrástli medziročne o 57,2 mil. Sk na 4,908 mld. Sk. Čistý zisk z odplát a provízií medziročne vzrástol o 214,3 mil. Sk na vlaňajších 1,827 mld. Sk. Čistý zisk z obchodovania s cennými papiermi bol vlani 1,411 mld. Sk. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou.


BRATISLAVA - Výrobca suchých omietkových zmesí a zatepľovacích systémov Baumit, s.r.o. Bratislava uzavrel minulý rok s rekordnými tržbami vo výške 1,36 mld. Sk. Oproti roku 2004, kedy spoločnosť dosiahla tržby v objeme 1,2 mld. Sk, to predstavuje medziročný nárast o 13 %. "Najviac sa darilo segmentu zatepľovania a strojných omietok," konštatovala pre agentúru SITA firma.


BRATISLAVA - Úrad pre finančný trh (ÚFT) ukončil hospodárenie v poslednom roku svojho samostatného fungovania so ziskom 51,4 mil. Sk. Minuloročné výnosy úradu prekročili rozpočtovanú sumu o takmer 55 % a dosiahli vyše 165,3 mil. Sk. Naopak náklady prevyšujúce 113,9 mil. Sk zaostali za ročným rozpočtom o 3,4 %. Vlaňajšie hospodárenie ÚFT priaznivo ovplyvnili najmä výnosy spojené s rozbehom starobného dôchodkového sporenia, ktoré predstavovali takmer 65,1 mil. Sk. Pozitívne sa na celkovom výsledku odzrkadlila aj úspora 4 mil. Sk z rozpočtovaných nákladov. Vyplýva to zo správy Národnej banky Slovenska (NBS), pod ktorú sa od začiatku tohto roka integroval dohľad nad finančným trhom.


BRATISLAVA - Fond národného majetku SR (FNM) uzavrel minulý rok s prebytkom 5,147 mld. Sk. Upravený rozpočet fondu pritom počítal len s miernym prebytkom vo výške 7,6 mil. Sk. V rámci rozpočtových operácií evidoval fond vlani kladné saldo vo výške 1,641 mld. Sk a z finančných operácií dosiahol prebytok 3,506 mld. Sk. Vyplýva to z návrhu štátneho záverečného účtu SR za rok 2005, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií SR.


BRATISLAVA - Zdravotné poisťovne dosiahli za rok 2005 celkové príjmy v objeme 76,604 mld. Sk, čo predstavuje plnenie upraveného rozpočtu na 101,6 %. Pri výdavkoch 74,193 mld. Sk tak zdravotné poisťovne vlani hospodárili s prebytkom necelých 2,411 mld. Sk. Vyplýva to zo štátneho záverečného účtu za rok 2005. Celkové poistné dosiahlo 75,569 mld. Sk, pričom výber od ekonomicky aktívnych poistencov v ňom bol na úrovni takmer 49,900 mld. Sk. Príspevky zamestnancov tvorili 12,859 mld. Sk. Samostatne zárobkovo činné osoby prispeli do zdravotných poisťovní sumou 3,585 mld. Sk a zamestnávatelia 32,382 mld. Sk. Zo štátneho rozpočtu do poisťovní išlo 20,857 mld. Sk a od iných platiteľov 143,9 mil. Sk. Prídel z prerozdelenia poistného na verejné zdravotné poistenie dosiahol necelých 4,819 mld. Sk.


BRATISLAVA - Mobilný telekomunikačný operátor, spoločnosť Orange Slovensko, a.s., dosiahol vlani podľa slovenských účtovných štandardov čistý zisk vo výške 4,586 mld. Sk. Jeho rozdelením, ako aj schvaľovaním riadnej individuálnej účtovnej závierky, sa budú akcionári firmy zaoberať na riadnom valnom zhromaždení 5. mája 2006. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou Orange Slovensko.


BRATISLAVA - Potravinárska a drogistická spoločnosť Unilever Slovensko, s.r.o. so sídlom v Bratislave ukončila rok 2005 s celkovým obratom vo výške viac ako 1,689 mld. Sk. V porovnaní s predchádzajúcim rokom tak spoločnosť zaznamenala mierny pokles obratu, a to zhruba o 4 %. Minulý rok ukončila spoločnosť svoje hospodárenie so ziskom po zdanení vo výške 36,68 mil. Sk, kým v roku 2004 dosiahol čistý zisk firmy približne 93,7 mil. Sk. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ spoločnosti Unilever Slovensko Ľubomír Bratko, pokles zisku bol ovplyvnený predovšetkým investíciami do nového distribučného systému značky Algida na Slovensku, ako aj zvýšením nákladov na reklamu. "Ak chce spoločnosť v budúcnosti rásť, respektíve zachovať si svoje postavenie na trhu, mala by si svoju cestu budovať prostredníctvom investícií,“ uviedol Ľ. Bratko.


BRATISLAVA - Protimonopolný úrad SR (PMÚ) odsúhlasil prevzatie vlastníctva nad slovenským producentom papierových hygienických výrobkov Tento, a.s. Žilina fínskou spoločnosťou Metsä Tissue. Ako ďalej informoval hovorca úradu Miroslav Jurkovič, aktivity účastníkov koncentrácie sa podľa záveru PMÚ prekrývajú iba vo veľmi obmedzenej miere a objem predajov Metsä Tissue je na Slovensku nepatrný. "Keďže trhy, na ktorých obe spoločnosti pôsobia, sa vyznačujú konkurenčným prostredím a pôsobí na nich veľký počet podnikateľských subjektov, Metsä Tissue a Tento Slovakia budú aj naďalej vystavení podstatnej hospodárskej súťaži," konštatoval PMÚ. Spoločnosť Tento Slovakia, a.s. je majoritným akcionárom Tento, a.s. Rozhodnutie úradu nadobudlo právoplatnosť v pondelok 3. apríla.


BRATISLAVA - Univerzálnu službu bude na celom území Slovenskej republiky v kvalite určenej opatrením Telekomunikačného úradu SR (TÚ) definitívne poskytovať spoločnosť Slovak Telekom (ST). Túto povinnosť uložil operátorovi predseda úradu rozhodnutím zo 4. apríla 2006. ST musí zároveň svojim užívateľom poskytnúť služby na kontrolu ich výdavkov. "Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 4. apríla a je konečné," uviedol hovorca TÚ Roman Vavro. O poskytovanie univerzálnej služby mal záujem aj mobilný operátor Orange Slovensko, ktorý sa voči rozhodnutiu TÚ z decembra minulého roka odvolal v zákonnej lehote, keďže úrad určil za poskytovateľa ST. Slovak Telekom mal na rozdiel od Orangeu záujem poskytovať univerzálnu službu v plnom rozsahu povinností, Orange prejavil záujem len o časť povinností.


BRATISLAVA - Riadne valné zhromaždenie (RVZ) Slovenskej sporiteľne, a.s. (SLSP) schválilo v stredu vyplatenie dividend akcionárom v objeme 2,15 mld. Sk z minuloročného zisku banky na úrovni 3,314 mld. Sk. Ako ďalej informovala hovorkyňa SLSP Miriam Fuňová, nerozdelený zisk predstavuje 1,17 mld. Sk. V minulom roku banka pritom vyplatila zo zisku za rok 2004, ktorý bol v objeme 2,845 mld. Sk, dividendy za 1,946 mld. Sk.


BRATISLAVA - Union poisťovňa, a.s. dosiahla v minulom roku čistý zisk v objeme 46 mil. Sk, čo v medziročnom porovnaní prestavuje nárast o 77 %, keď za rok 2004 dosiahla spoločnosť zisk po zdanení na úrovni 26,2 mil. Sk. Ako ďalej na tlačovej konferencii informoval generálny riaditeľ poisťovne Tibor Bôrik, v porovnaní s predpokladmi z polovice roka 2005 ide o značný nárast, pričom spoločnosť vtedy odhadovala medziročný pokles zisku o 70 %. "V porovnaní s plánmi bol výsledok hospodárenia vyšší kvôli nižšej škodovosti a úspešnosti jednotlivých produktov, ako aj pre zmenu metodiky účtovania," povedal Bôrik. Ako pokračoval, za rok 2006 predpokladá spoločnosť vzhľadom na rozsiahle investície do individuálneho zdravotného poistenia nižší zisk, ako za rok 2005.


BRATISLAVA - Proces closingu privatizácie 66-percentného podielu Slovenských elektrární, a.s. (SE) pokračuje podľa plánu. "Naďalej pracujeme na closingu," povedal pre agentúru SITA Peter Mitka zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers, ktorá je privatizačným poradcom pri predaji SE. Na otázku, či sa celý proces privatizácie elektrární ukončí v stanovenom termíne do konca apríla Mitka odpovedal, že je v tejto otázke optimistom.


BRATISLAVA - Jedna z najväčších slovenských bánk, VÚB banka, a.s., vyplatí z minuloročného zisku vo výške 3,857 mld. Sk akcionárom dividendy v objeme 3,699 mld. Sk. Výška dividendy na každú akciu VÚB banky v nominálnej hodnote 1 000 Sk predstavuje 285 Sk, pričom oprávnení akcionári si ju budú môcť uplatniť od 5. júna. Do rezervného fondu pôjde čiastka 100 mil. Sk a do sociálneho fondu 40 mil. Sk. Nerozdelený zisk predstavuje takmer 18 mil. Sk. VÚB banka o tom rozhodla vo štvrtok na svojom riadnom valnom zhromaždení (RVZ).


BRATISLAVA - Po prvom roku od vzniku dôchodkových fondov, ktoré spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS), dosiahla čistá hodnota majetku sporiteľov v týchto fondoch takmer 12,3 mld. Sk. Najväčší objem dôchodkových úspor ku koncu marca tohto roka spravovala spoločnosť Allianz-Slovenská DSS, a to 30,8 % z celkového objemu príspevkov na dôchodkové sporenie. DSS Winterthur evidovala vo svojich fondoch k rovnakému termínu 29,5 % z celkového objemu majetku sporiteľov vo všetkých fondoch. V prípade DSS VÚB Generali ide o 17-percentný podiel na celkovom objeme majetku v kapitalizačnom dôchodkovom pilieri. ING DSS spravovala ku koncu marca 12,1 % z celkového objemu dôchodkových úspor, DSS ČSOB evidovala vo svojich fondoch 5,8 % a DSS Aegon 4,8 % z celkovej čistej hodnoty majetku vo všetkých fondoch. Vyplýva to z údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS).


BRATISLAVA - Pivovarnícka spoločnosť Heineken Slovensko, a.s. Nitra začala v hurbanovskom pivovare s rozsiahlou investíciou do technológií. Hodnota investície dosiahne viac ako 1 mil. eur a spoločnosť ju plánuje ukončiť za dva roky. Investičnú akciu smeruje pivovar do celkovej modernizácie linky plechovkového piva a kúpy novej baliacej linky. Súčasná kapacita podniku 16 tis. plechoviek piva za hodinu by sa tak mala v priebehu dvoch rokov zvýšiť na dvojnásobok. K tomuto rozhodnutiu pristúpila spoločnosť kvôli rýchlemu rastu odbytu v segmente plechovkového piva. Ako ďalej uviedol Roman Krajniak so spoločnosti Heineken Slovensko, nová baliaca linka bude schopná baliť pivo do plnofarebnej fólie, čo zvyšuje atraktívnosť balenia pre spotrebiteľa. Napriek skutočnosti, že trh s pivom na Slovensku vo všeobecnosti klesá, kľúčové značky Zlatý Bažant a Corgoň majú podľa R. Krajniaka v segmente plechovkového piva rastúci trend.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI


LONDÝN - Priemyselná aktivita eurozóny v marci nečakane prudko vzrástla a zaznamenala päť a polročné maximum. Ako vyplýva z prieskumu agentúry Reuters, index nákupných manažérov (PMI) eurozóny stúpol na 56,1 bodu z februárových 54,5 bodu. Ekonómovia pritom očakávali zvýšenie ukazovateľa len na 55 bodov.


PRAHA - Schodok verejných financií ČR prekročí v tomto roku podľa českého ministerstva financií trojpercentný limit stanovený Európskou úniou, avšak nebude vyšší ako cieľ 3,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) vytýčený v konvergenčnom programe. Presný odhad deficitu verejných financií chce ministerstvo podľa nemenovaného zdroja z rezortu zverejniť ešte počas pondelka.


MOSKVA - Ropná produkcia Ruskej federácie (RF) stúpla v marci medzimesačne o 110 tis. barelov na úroveň 9,57 mil. barelov ropy denne. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnilo ruské ministerstvo energie. Vo februári vyprodukoval druhý najväčší svetový exportér ropy približne 9,46 mil. barelov ropy denne, kým v marci 2005 produkovala RF zhruba 9,33 mil. barelov denne. Najvyššiu úroveň produkcie evidovala RF v decembri minulého roka, a to 9,65 mil. barelov ropy denne.


PARÍŽ - Francúzsko aspoň čiastočne otvorí trh práce pracovníkom z nových členských krajín EÚ. Francúzsky premiér Dominique de Villepin o tom v pondelok uistil predsedu poľskej vlády Kazimierza Marcinkiewicza. Ako dodal, francúzska vláda do 1. mája rozhodne o tom, ktoré sektory otvorí zamestnancom z nových krajín únie. Zároveň však zdôraznil, že Paríž musí brať ohľad aj na vlastnú zamestnanosť.


ŠTRASBURG - Európska komisia (EK) podnikla v utorok voči sedemnástim členským krajinám Európskej únie (EÚ) prvé právne kroky pre nedostatočné otvorenie energetických trhov. Rakúsko, Belgicko, Veľkú Britániu, ČR, Nemecko, Estónsko, Španielsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Taliansko, Litvu, Lotyšsko, Poľsko, Švédsko a Slovensko upozorní komisia formou listu na neúplnú implementáciu pravidiel EÚ.


BRATISLAVA - Ceny priemyselných výrobcov na Slovensku vo februári medziročne vzrástli o 9,8 % po 8,7-percentnom zvýšení v januári. Ako ďalej vyplýva z údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad Európskej únie (EÚ) Eurostat, v medzimesačnom porovnaní sa výrobné ceny na Slovensku zvýšili o 1,4 %. V medzimesačnom porovnaní pritom slovenské ceny výrobcov zaznamenali druhý najvýraznejší nárast spomedzi krajín EÚ, ktorých údaje mal Eurostat k dispozícii. Rýchlejšie sa ceny výrobcov zdvihli v porovnaní s januárom len v Dánsku, a to o 2 %.


BRATISLAVA - Ceny energií na Slovensku vzrástli vo februári podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) medziročne o 15,8 %, kým v medzimesačnom porovnaní stagnovali. Ceny potravín naopak v sledovanom mesiaci medziročne poklesli, a to o 0,1 %. Podľa správy OECD dosiahla celková februárová miera inflácie v SR úroveň 4,4 %, kým miera jadrovej inflácie, ktorá vylučuje volatilné ceny energií a potravín, sa zvýšila na 2,6 % z januárových 2,4 %.


BRATISLAVA - Sezónne upravená miera nezamestnanosti na Slovensku klesla vo februári na 15,8 % z januárovej revidovanej hodnoty 15,9 %. Ako vyplýva z údajov, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad Európskej únie (EÚ) Eurostat, Slovensko má naďalej druhú najvyššiu mieru nezamestnanosti v rámci EÚ. Vyššiu mieru nezamestnanosti má len Poľsko, a to 17 %. Slovensko však patrí medzi krajiny s výrazným medziročným poklesom nezamestnanosti v únii, keďže vo februári 2005 dosiahla miera nezamestnanosti v SR 16,7 %.


PRAHA - Zahraničný obchod (ZO) Českej republiky skončil vo februári s prebytkom 7,05 mld. CZK. Ako ďalej vyplýva z údajov, ktoré poskytol Český statistický úřad (ČSÚ), prebytok sa zvýšil z úrovne 6,96 mld. CZK za február 2005, napriek tomu však zaostal za priemerným odhadom analytikov 8,5 mld. CZK. Export stúpol medziročne o 11,7 % na 158,412 mld. CZK, dovoz vzrástol o 12,2 % na 151,362 mld. CZK. Ako ČSÚ dodal, v medzimesačnom porovnaní vývoz klesol o 1,4 % a import sa zvýšil o 0,1 %.


ŠTRASBURG - Členské krajiny Európskej únie (EÚ), ktoré ešte neprijali jednotnú európsku menu euro, nemôžu podľa eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti Joaquína Almuniu ponechať rozhodnutie na referendum. Okrem Veľkej Británie a Dánska, ktoré majú formálne výnimky z pravidiel zavedenia spoločnej meny, totiž všetky ostatné členské štáty 25-člennej únie súhlasili pri vstupe do EÚ s prijatím eura, dodal Almunia. "O požiadavkách, ktoré členské štáty únie už akceptovali, nemôžu teraz rozhodovať v referende. Nemôžete sa predsa pýtať ľudí, či máte alebo nemáte dodržať dohodu," konštatoval Almunia.


ŠTRASBURG - Predstavitelia Európskeho parlamentu (EP), Európskej komisie a Európskej rady sa v noci z utorka na stredu dohodli na zvýšení rozpočtu Európskej únie (EÚ) na obdobie rokov 2007 až 2013. "Získali sme 4 mld. eur a budeme mať lepšiu štruktúru a využívanie peňazí,“ oznámil v stredu prezident EP Joseph Borrell. Pozorovatelia však tvrdia, že rozpočet únie sa v skutočnosti zvýšil iba o 2 mld. eur. Dohoda navýši o 300 mil. eur financie na štrukturálny fond, z ktorého sa financuje aj posledné rozširovanie únie.


PEKING/ MANILA - Rast čínskej ekonomiky by mal v tomto roku spomaliť na 9,5 % z minuloročných 9,9 %, uviedla vo štvrtok organizácia Asian Development Bank (ADB). Odhad ADB, zverejnený vo výročnej správe o výhľadoch ázijských ekonomík, je v súlade s predpokladom iných globálnych organizácií, napríklad Svetovej banky, ktorá očakáva tohtoročný rast ekonomiky krajiny nad 9 %. Prognóza ADB je však stále vyššia ako plán čínskej vlády, ktorý hovorí o raste na úrovni 8 %. Hlavným faktorom rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Číny budú v tomto roku investície, dodala ADB, podľa ktorej rast exportu krajiny spomalí na 20 % z minuloročných 28,4 %. V roku 2007 dosiahne rast čínskeho HDP podľa ADB len 8,8 %.


FRANKFURT - Európska centrálna banka (ECB) ponechala vo štvrtok v súlade s očakávaniami kľúčovú úrokovú sadzbu pre refinančné operácie na nezmenenej úrovni 2,5 % p.a. V názoroch na ďalší vývoj sadzieb sa však analytici rozchádzajú. Dve tretiny analytikov oslovených agentúrou Reuters očakávajú zvýšenie sadzieb už na najbližšom májovom zasadaní menovej rady ECB, kým jedna tretina počíta s nárastom sadzieb až v júni.


MOSKVA - Ruské úrady zatkli vo štvrtok výkonného viceprezidenta spoločnosti Jukos Vasilija Aleksanjana a následne ho vypočúvala prokuratúra. Informovala o tom agentúra Interfax. Aleksanjan predtým uviedol, že úrady ho podozrievajú zo sprenevery a prania špinavých peňazí.


FRANKFURT - Európska centrálna banka (ECB) nezdieľa očakávanie finančných trhov, že by mala zvýšiť úrokové sadzby v eurozóne už na svojom najbližšom májovom zasadaní. Vyhlásil to prezident ECB Jean-Claude Trichet na štvrtkovej tlačovej konferencii po aprílovom zasadaní ECB, na ktorom banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu menovej únie na úrovni 2,5 % p.a. Trichet tak schladil očakávania trhu, nevylúčil však, že by ECB mohla zvýšiť sadzby v júni. "Budeme veľmi pozorne sledovať vývoj všetkých rizikových faktorov cenovej stability, aby sa v strednodobom horizonte neprejavili," vyhlásil Trichet.


Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 1. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 2. Študenti stredných a vysokých škôl môžu získať na účet 1000€
 3. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 4. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 5. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 6. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 7. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 8. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 9. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 10. Leto nekončí!
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 191
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 2 342
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 064
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 803
 5. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 1 796
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 365
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 268
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 206
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 152
 10. Leto nekončí! 799

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.

ŠPORT

Nechápem, prečo ľudia v príprave nadávajú, tvrdí slovanista

Viedenský má patriť k elitám hokejového Slovana.

Neprehliadnite tiež

Neistota okolo leteckej dopravy po brexite môže spôsobiť pokles letov

Nie je jasné, či Británia zostane členom Európskeho leteckého úradu, ktorý dohliada na dodržiavanie zákonov o bezpečnosti leteckej dopravy.

Do Česka mieri rekordný počet ojazdených áut. Zbavujú sa ich Nemci

Priemerný vek auta v susednom Česku prekročil pätnásť rokov, európsky priemer je pritom deväť rokov.

Vláda sa so samosprávami nedohodla, nezdaniteľná časť základu dane sa nezvýši

Na nezvyšovanie nezdaniteľnej časti základu dane upozorňovali odborári, ale aj opozícia.

Lidl vytláča domácich hráčov z britského trhu, zvýšil svoj podiel

Nemecký diskont sa stal siedmym najväčším supermarketom vo Veľkej Británii.