PODĽA MINISTERKY PRÁCE IVETY RADIČOVEJ SA PREDĹŽI OBDOBIE, V KTOROM SA BUDE UPLATŇOVAŤ PRINCÍP SOLIDARITY PRI ĽUĎOCH, KTORÍ ZARÁBAJÚ NAJMENEJ

Vláda v dôchodkoch viac obmedzí zásluhovosť

BRATISLAVA - V dôchodkovom systéme sa v budúcom roku bude predovšetkým posilňovať solidarita. Hlavnou zmenou ...

FOTO - REUTERS

BRATISLAVA - V dôchodkovom systéme sa v budúcom roku bude predovšetkým posilňovať solidarita. Hlavnou zmenou je predĺženie obdobia, keď sa bude pri výpočte dôchodku používať plný priemerný osobný mzdový bod, ten odráža pomer mzdy žiadateľa o dôchodok k priemernej mzde v dobe, keď platil dôchodkové poistenie. Čím vyšší bol príjem, tým je vyšší aj priemerný osobný mzdový bod, v súčasnosti sa však najvyššie body neberú do úvahy v celej výške, ale sa umelo znižujú, najnižšie sa zase umelo zvyšujú. Tieto úpravy zákon o sociálnom poistení umožňoval do konca roka 2006. Poslanci však schválili návrh ministerky práce Ivety Radičovej, ktorá navrhla predĺžiť toto obdobie do konca roka 2014. "Predlžuje sa obdobie, v ktorom sa bude uplatňovať princíp solidarity s nízko príjmovými dôchodcami," zdôvodnila zmenu ministerka práce Iveta Radičová. Zmena platí od januára 2006.

Ministerka uvažuje aj o zavedení minimálneho dôchodku, hovorí sa aj o zavedení dôchodkového stropu, podľa ktorého by dôchodok nemal presiahnuť výšku príjmu z čias aktívnej pracovnej činnosti. Na druhej strane chce Radičová posilniť zásluhovosť, a to tým, že pri výpočte dôchodku by sa brali do úvahy všetky roky, ktoré budúci penzista odpracoval a počas ktorých platil odvody do poisťovne. Pri spustení dôchodkovej reformy minulý rok sa pri výpočte dôchodku brali do úvahy len príjmy z posledných desiatich rokov, na čo doplatili tí, ktorí v minulosti zarábali viac, no tamtie príjmy sa im nezohľadnili. Neskôr sa pri novele zákona o sociálnom poistení obdobie rozšírilo a pri výpočte penzie sa začali brať do úvahy aj príjmy od roku 1984. Treba však pripomenúť, že Sociálna poisťovňa vypočítava dôchodky bez ohľadu na to, kedy si budúci penzista o ne požiada, vždy podľa predpisov, ktoré platili v čase, keď dosiahol dôchodkový vek.

Konkrétne zmeny by sa mali objaviť v novele zákona o sociálnom poistení, ktorá má byť hotová začiatkom roka. Zmeny by platili od budúceho júla.

Zmeny v dôchodkoch

Výhoda nižších odvodov od rodičov sa končí

Do začiatku roka 2006 si mohli rodičia nezaopatrených detí znížiť odvody na starobné poistenie o 0,5 percenta na každé také dieťa. Od budúceho roka sa táto možnosť končí. Rezort práce však argumentuje, že zmena je vyvážená zvýšením daňového bonusu zo 450 korún v tomto roku na 540 korún v budúcom roku. Daňový bonus si rodičia môžu na každé nezaopatrené dieťa odpočítať od dane.

Vyššia dôchodková hodnota

Od budúceho roka sa zvyšuje dôchodková hodnota, ktorá sa používa pri výpočte dôchodku. V tomto roku bola dôchodková hodnota 195,31, v budúcom roku bude mať výšku 214,68. V prípade dôchodku vypočítaného dôchodcovi, ktorý pracoval 40 rokov a jeho príjmy dosahovali výšku priemernej mzdy, to bude znamenať rozdiel asi 800 korún. (Dôchodca s priemernými príjmami a 40 odpracovanými rokmi, získa tohto roku dôchodok 7813, dôchodca s rovnakým počtom odpracovaných rokov a priemerným príjmom, ktorý dosiahne dôchodkový vek budúci rok, získa dôchodok 8587 korún).

Úprava zásluhovosti od budúceho roka

Dôchodok sa dnes ráta podľa vzorca: POMB x R x ADH

POMB je priemerný osobný mzdový bod. Vypočíta sa ako aritmetický priemer z osobných mzdových bodov (teda sčítaním OMB a vydelením tohto súčtu počtom rokov poistenia). OMB je osobný mzdový bod, ktorý sa určuje za každý rok poistenia a vyjadruje pomer príjmu, z ktorého poistenec platil dôchodkové poistenie, k priemernej mzde v konkrétnom roku.

R je doba, počas ktorej poistenec platil dôchodkové poistenie.

ADH je aktuálna dôchodková hodnota. Tento rok má výšku 195,31, každý rok sa má zvyšovať v závislosti od rastu mzdy a inflácie.

V čom spočíva redukcia zásluhovosti?

Dnešný zákon o sociálnom poistení umožňuje najvyššie POMB redukovať a najnižšie zvyšovať. Ak dnes niekomu pri vypočítavaní dôchodku vyjde POMB vyšší ako 1,25, z rozdielu skutočného POMB a 1,25 sa započíta v roku:

2004 40 %

2005 60 %

2006 80 %

Ak bude POMB nižší ako 1, z rozdielu 1 a skutočného POMB sa k skutočne dosiahnutému POMB pripočíta v roku:

2004 60 % rozdielu

2005 40 % rozdielu

2006 20 % rozdielu

Od roku 2007 by sa mal používať POMB v skutočnej výške, najviac však vo výške 3.

Ako sa redukcia predĺži?

Ministerka Iveta Radičová chce redukciu predĺžiť až do roku 2014, z rozdielu POMB vyššieho ako 1,25 by sa započítalo v roku:

2006 64 %

2007 68 %

2008 72 %

2009 76 %

2010 80 %

2011 84 %

2012 88 %

2013 92 %

2014 96 %

K POMB nižšiemu ako 1 sa pripočíta rozdiel medzi skutočným POMB a 1 v roku:

2006 36 %

2007 32 %

2008 28%

2009 24%

2010 20%

2011 16%

2012 12%

2013 8%

2014 4%

Ako sa to prejaví vo výške dôchodku?

Podľa prepočtov ministerstva práce by maximálny dôchodok bez navrhovanej redukcie mohol v roku 2006 dosiahnuť sumu 19 498 korún. Po prijatí Radičovej návrhu by bol 17 895 korún. (Ide o dôchodok človeka, ktorý platil poistenie z maximálnej možnej výšky príjmu.)

Rozdiel: - 1 603 Sk

Minimálny dôchodok (keď človek platil odvody z minimálnej mzdy) by bol 4 274 korún. Minimálny dôchodok po prijatí návrhu Radičovej by bol 5 115 korún.

Rozdiel: + 841 Sk

Aké zmeny prichádzajú ešte do úvahy?

Budúci rok predstaví minsterstvo práce novú novelu zákona o sociálnom poistení, takmer určite sa zlepší situácia tých, ktorí celodenne a osobne opatrujú zdravotne postihnuté blízke osoby. Doteraz za nich nikto neplatil odvody na starobné poistenie, ak chceli získať nárok na nejaký dôchodok, museli si odvody platiť sami, pričom príspevok na opatrovanie je veľmi nízky, dosahuje len 6000 korún. Ministerstvo práce uvažuje o tom, že by za týchto opatrovateľov platil odvody na starobné poistenie štát.

Ministerstvo práce uvažuje aj o zavedení minimálneho dôchodku, hovorí sa aj o možnom dôchodkovom strope. Sociálna poisťovňa má do konca januára budúceho roka pripraviť analýzu dosahov možného prechodu výberu poistného na daňové úrady. Uvažuje sa o možnom prechode platenia všetkých odvodov na zamestnanca, pričom by však bolo potrebné zabezpečiť prostredníctvom zákona, aby sa zamestnancom zvýšila mzda o sumu, z ktorej dnes za nich platí odvody zamestnávateľ.

V novele by sa mohli objaviť aj úpravy týkajúce sa invalidných dôchodcov, tie boli už v novele, ktorú pripravil exminister Ľudovít Kaník, ale ministerka Radičová ju z rokovania parlamentu stiahla.

Zmeny v druhom pilieri - v starobnom sporení:

Prestup medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami

Od budúceho roka už je možné meniť dôchodkovú správcovskú spoločnosť. Zákon o starobnom sporení hovorí, že sporitelia môžu meniť správcovskú spoločnosť najskôr po šiestich mesiacoch od zapísania zmluvy s predchádzajúcou spoločnosťou do registra zmlúv, pričom prvý prestup do novej spoločnosti je možný najskôr jeden rok od chvíle, keď bola do registra zmlúv zapísaná jeho vôbec prvá zmluva s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Prvé zmluvy začala Sociálna poisťovňa zapisovať do registra v januári roku 2005, presne k termínu 18. januára 2005 ich zapísala už 271 076.

Výpisy z účtov v DSS-kách

Dôchodková spoločnosť má podľa zákona o starobnom sporení povinnosť zriadiť a viesť každému klientovi jeho osobný dôchodkový účet a rovnako je povinná najmenej raz ročne posielať klientovi výpisy z tohto účtu. Dôchodková správcovská spoločnosť, z ktorej sporiteľ prestupuje do inej spoločnosti, je povinná zaslať výpis z účtu k termínu jeho prestupu. Zasielanie výpisov nesmie spoločnosť spoplatňovať.

Výpis má obsahovať okrem osobných údajov o klientovi aj informácie o príspevkoch a termíne ich prijatia a aktuálnu hodnotu osobného dôchodkového účtu.

Posledný rok na vstup do DSS-ky

Nasledujúci rok je posledným rokom, keď ešte možno vstúpiť do dôchodkovej správcovskej spoločnosti a začať si šetriť na dôchodok v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Rozhodnúť sa treba do konca júna 2006.

Kto sa nerozhodne do tohto termínu, zostane len poistencom v prvom pilieri, teda všetky jeho odvody na starobné poistenie zostanú len v Sociálnej poisťovni a jeho dôchodok bude v budúcnosti vyplácaný len z tohto prvého priebežného piliera, teda len zo Sociálnej poisťovne. Naopak mladšie ročníky, ako dnešní stredoškoláci, budú v budúcnosti povinné vstúpiť do druhého piliera.

Andrea Hajdúchová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 752
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 444
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 8 994
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 269
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 821
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 501
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 443
 8. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 314
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 802
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 468

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.

Neprehliadnite tiež

Fico vyzval na trhanie faktúr a počet neplatičov vzrástol

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokončuje rozhodovanie o nových cenách elektriny. Budú platiť spätne od januára.

Fico o VšZP: Nebudeme tolerovať zajacoviny, tvrdo zakročím

Premiér tiež odsúdil popieranie holokaustu a z nárastu preferencií extrémistov obvinil médiá.

Brexit možno prinúti univerzitu v Oxforde otvoriť si novú základňu

Francúzsko už predložilo univerzite v Oxforde lákavú ponuku.

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop