Udalosti svetovej ekonomiky v 4.Q 05

Bratislava 30. decembra (TASR) - TASR vydáva prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v roku 2005. Prehľad je členený na štvrťroky. Najdôležitejšie ...

Bratislava 30. decembra (TASR) -  Najdôležitejšie udalosti v ekonomike vo svete v 4. štvrťroku 2005:
Október:
2. októbra - Japonské veľkobanky Mitsubishi Tokyo Financial Group (MTFG) a UFJ Holdings sa spojili do Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG). Podľa bilančnej sumy 190 biliónov jenov vytvorili najväčšiu finančnú skupinu sveta. Prvú priečku doteraz držala Citigroup. Najväčší svetový chemický koncern, nemecký BASF, ukončil prevzatie švajčiarskej chemickej firmy Orgamol. - Google chce zdarma zabezpečiť pre celé San Francisco bezdrôtový prístup na internet. Firma prevádzkujúca najvyužívanejší internetový vyhľadávač sa prihlásila do verejnej súťaže vypísanej pre tento projekt. 4. októbra - Automobilka DaimlerChrysler začala v USA výrobu motora, ktorý vyvinula spoločne s Mitsubishi Motors a Hyundai Motor.
5. októbra - Nemecká automobilka Opel založí spoločný podnik s americkým koncernom Caterpillar. Firma bude mať na starosti logistiku, skladovanie a transport náhradných dielcov. Automobilky PSA Peugeot Citroen a Ford Motor Company budú spolupracovať pri výrobe 2 produktových radov najmodernejších vznetových motorov pre úžitkové automobily.
6. októbra - Britská spravodajská agentúra Reuters kúpila svojho švédskeho konkurenta spoločnosť EcoWin.
7. októbra - Nemecká automobilka Porsche si zabezpečila ďalších 8,27 % vo Volkswagene (VW). Po dokončení transakcie sa tak stane najväčším akcionárom VW. Transakcia by sa mala zrealizovať do konca októbra.
9. októbra - Švédska spoločnosť vyrábajúca telekomunikačné vybavenie Ericsson je pred prebratím svojho konkurenta firmy Marconi. Ericsson by mal v priebehu najbližších 10 dní predložiť ponuku na britskú spoločnosť.
10. októbra - Vnešekonombank a Roseximbank sa zlúčia a vytvoria jedinú exportno-importnú ruskú banku, pričom prvá bude včlenená do druhej. Úlohou novej banky bude podpora ruských vývozcov po vstupe krajiny do WTO.
11. októbra - Mníchovská zaisťovňa Münchener Rück Süddeutsche Zeitung nečakane predáva dcéru Karlsruher Versicherung (KV). Kupcom je skupina Wüstenrot & Württenbergische (W & W). - Internetový aukčný dom eBay preberie od spoločnosti VeriSign jej online platobný systém a zlúči ho s vlastným systémom PayPal.
12. októbra - Francúzska veľkobanka BNP Paribas získala za 87 miliónov USD 19,2-% podiel v čínskej Nanjing City Commercial Bank (NCCB). Spoločnosti Microsoft a Yahoo oznámili, že spoja svoje free služby rýchleho zasielania správ (Instant Messaging). Táto spoločná komunita bude zahŕňať 275 miliónov užívateľov. Desaťročia plánovaný projekt spojiť taliansku pevninu so Sicíliou pokročil smerom k realizácii. Medzinárodné konzorcium získalo multimiliardový kontrakt na výstavbu mosta spájajúceho oba brehy.
13. októbra - Fínska Nokia vytvorila spoločný podnik s čínskou firmou China Putian.
14. októbra - Britský ropný koncern BP a indická spoločnosť Hindustan Petroleum Corporation Limited (HPCL) založia strategický spoločný podnik s rovnakým podielom oboch spoločností.
17. októbra - Dohodu o strategickom obchodnom partnerstve podpísal Whirlpool Európa s tureckým výrobcom a predajcom spotrebnej elektroniky Vestel Group.
19. októbra - Jeden z najdlhších tunelov na svete má spojiť Prahu s Berounom. Nová vysokorýchlostná železnica povedie vnútrom kopcov pod Českým krasom.
20. októbra Pokus o záchranu platobne neschopného koncernu AgfaPhoto sa skončil neúspechom. Výbor veriteľov a správa podniku odmietli jedinú ponuku na kúpu od britskej spoločnosti PhotoMe. Bankový holding Raiffeisen International (RI) zavŕšil prevzatie 2. najväčšej ukrajinskej banky Aval Bank.
24. októbra - Turecká spoločnosť Koc Holding AG, ktorá v septembri spolu s ropným koncernom Royal Dutch Shell získala prevahu v tureckom rafinérskom koncerne Tüpras (Türkiye Petrom Rafinerileri A.S.), informovala Istanbulskú burzu, že hľadá partnera pre Tüpras.
25. októbra - Švédsky výrobca telekomunikačných zariadení Ericsson oznámil, že sa dohodol na kúpe aktív britskej konkurenčnej firmy Marconi za 16,8 miliardy SEK. Japonská letecká spoločnosť Japan Airlines (JAL) sa začlenila do globálnej aliancie oneworld.
27. októbra - Ruský koncern Tvel, jeden z najväčších svetových výrobcov jadrového paliva, má záujem o dodávky paliva do českej jadrovej elektrárne Temelín. Chce nahradiť americkú firmu Westinghouse, ktorá Temelínu dodáva palivo teraz.
31. októbra - Juhokórejská spoločnosť Hankook Tire podpísala v Soule s maďarskou vládou dohodu o zriadení závodu na výrobu pneumatík v Dunaújvárosi. - Švajčiarsky farmaceutický koncern Novartis podpísal zmluvu o fúzii s americkým výrobcom očkovacích látok Chiron. Novartis mal v spoločnosti Chiron 42-% podiel. - V Kanade vzniká nový veľký producent zlata. Spoločnosť Barrick Gold Corporation chce prevziať konkurenčnú firmu Placer Dome za 9,2 miliardy USD.

November:
1. novembra - Švajčiarsky potravinársky koncern Nestlé dokončil 1. etapu skupovania vlastných akcií. Z obehu stiahol cez burzu 2,784 milióna podielov, na čo vynaložil 1 miliardu frankov. Podiely boli následne anulované.
2. novembra - Deutsche Telekom (DT) zruší počas 3 rokov 32 000 pracovných miest. Proces firmu vyjde na celkom 3,3 miliardy EUR. Dôvodom je zmena smerovania telekomunikačného odvetvia, rýchle tempo technologického vývoja a osobitne ostrá konkurencia na domácom trhu s pevnými telefonickými linkami a v sektore širokopásmovej siete.
4. novembra - Najväčší európsky výrobca športových potrieb adidas-Salomon chce navýšiť kapitál o 640 miliónov EUR. Vydá 4,5 milióna kmeňových akcií a z výnosu chce sčasti financovať prevzatie svojho amerického konkurenta Reebok. Prevzatím Reeboku chce adidas predbehnúť svetovú jednotku v branži firmu Nike.
7. novembra - Fiat a Ford Europe podpísali zmluvu o spoločnom vývoji malých vozidiel.
8. novembra - USA a Čína urovnali vzájomný obchodný spor súvisiaci s enormným nárastom exportu čínskeho textilu. Na základe dohody môže Čína postupne zvyšovať export textilu do USA. Spor vznikol v januári, kedy vypršala platnosť svetovej dohody, ktorá stanovovala prísne kvóty na export textilu. - Kurz eura kvôli pretrvávajúcim nepokojom vo Francúzsku klesol na najnižšiu hodnotu za posledné dva roky. Spoločná európska mena večer stála 1,1770 USD.
9. novembra - Najväčšie ropné koncerny obhajovali pred americkým kongresom svoje rekordné zisky. Pred senátom vypovedali šéfovia koncernov ExxonMobil, Chevron, Conoco-Phillips, BP a Royal Dutch/Shell. Vypočúvanie sa týkalo vysokých cien ropy.
14. novembra - Nová verzia Renaultu Clio vyhrala uznávanú cenu Európske auto roka 2006 (European Car of the Year).
16. novembra - Newyorská komoditná burza začína obchodovať s ruskou ropou v systéme termínovaných dodávok, futures. S ruskou ropou bude na burze obchodovať novovytvorená spoločnosť Russian Energy Futures Ltd. Ruskú ropu bude možné kúpiť aj na parkete Nymex Europe Limited v Londýne. - Švajčiarsky farmaceutický koncern Roche a americký Gilead Science ukončili vzájomný spor o patent na liek proti chrípke Tamiflu, ktorý sa považuje za najlepšiu ochranu proti vtáčej chrípke. Roche je jeho hlavným výrobcom a Gilead Science zasa spoločnosťou, ktorá ho vyvinula. - Americký koncern Brink's predal svoju logistickú dcéru Bax Global nemeckým železniciam Deutsche Bahn za 1,1 miliardy EUR. - Európsky parlament odsúhlasil vytvorenie čiernej listiny leteckých spoločností, ktoré pre nízke bezpečnostné štandardy nebudú môcť lietať v 25 štátoch EÚ.
18. novembra - Zavŕšila sa doteraz najväčšia medzinárodná banková fúzia v Európe. Talianska veľkobanka UniCredit sa stala zákonným vlastníkom takmer 94 % akcií nemeckej HypoVereinsbank (HVB).
20. novembra - Po niekoľkoročnom spore sa EÚ a USA dohodli na liberalizácii transatlantickej leteckej dopravy. Na základe dohody "Open Skies" sa zruší obmedzenie počtu leteckých spoločností, ktoré môžu lietať z londýnskeho letiska Heathrow do USA.
21. novembra - Po ruskom protimonopolnom úrade aj EK povolila miliardové prebratie ropnej spoločnosti Sibnefť energetickým koncernom Gazprom. - Na burze sa začali predávať akcie francúzskeho elektrárenského koncernu Electricité de France (EdF).
22. novembra - Microsoft uviedol na americký trh hraciu konzolu Xbox 360. Nová Xbox je prvou z hracích konzol novej generácie, ktorá sa dostala na trh. Microsoft takto získava na miliardovom trhu s hracími konzolami výhodu.
23. novembra - Francúzska vláda schválila kontroverzný plán uvaliť daň na letenky, z ktorej by sa financovala rozvojová pomoc chudobným krajinám. A to aj napriek odporu zo strany leteckých spoločností a ostatných krajín. 24. novembra - EÚ sa dohodla na radikálnej reforme cukrového režimu. Dohoda znamená zosúladenie európskych predpisov s požiadavkami WTO. Na základe schválenej reformy dôjde v priebehu štyroch rokov k 36-% zníženiu cien a farmári dostanú kompenzácie 64,2 %. Pôvodný návrh predpokladal 39-% zníženie cien a 60-% kompenzácie.
25. novembra - Ruská Štátna duma schválila odstránenie zákazu vlastníctva akcií Gazpromu zahraničnými osobami. Dolná komora parlamentu tak podnikla prvý krok smerom k úplnému odstráneniu spomínaných bariér. - Novým generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa stane bývalý mexický minister financií a zahraničných vecí Ángel Gurría. - EÚ sa dohodla na zavedení nového cla na dovoz banánov. Väčšina členských štátov súhlasila s clom vo výške 176 EUR na tonu banánov. Nové clo má platiť od 1. januára 2006.

December:
1. decembra - Ruský ropný koncern Jukos oznámil, že sa zrieka svojho väčšinového podielu v litovskej rafinérii Mazeikiu Nafta. - Český mobilný operátor Eurotel, 100-% dcérska firma Českého Telecomu, spustil komerčnú prevádzku svojej siete 3. generácie UMTS (Universal Mobile Telecommunications System). - Najväčší nemecký výrobca cementu HeidelbergCement kúpil jedného z najväčších dánskych producentov betónu DK Beton. Prevzal aj dánsku firmu Randers Cement, ktorá sa zaoberá obchodovaním s cementom.
2. decembra - Švajčiarsky koncern Kuoni, ktorý pôsobí v oblasti cestového ruchu, prevezme 2. najväčšiu spoločnosť v Holandsku Avontuur.nu Topholding B. V., ktorá ponúka dobrodružné cestovanie.
6. decembra - Vedenie najväčšej nemeckej banky Deutsche Bank (DB) AG odsúhlasilo prevzatie ruskej investičnej skupiny United Financial Group (UFG).
7. decembra - Nemecká Dresdner Bank kúpi tretinový podiel v 3. najväčšej ruskej banke Gazprombank za 800 miliónov USD.
8. decembra - Írska papierenská skupina Jefferson Smurfit (JSG) a holandský koncern Kappa Packaging oficiálne zlúčili svoje výrobné a obchodné kapacity.
11. decembra - Predseda predstavenstva ukrajinských železiarní a oceliarní Ilič Vladimir Bojko prejavil prostredníctvom inzerátu v novinách Kronen Zeitung záujem o kúpu rakúskej Bank Burgenland.
12. decembra - Firma Paramount Pictures preberie hollywoodske štúdiá DreamWorks SKG, ktorých spoluzakladateľom je Steven Spielberg.
14. decembra - Prevzatie britského logistického koncernu Exel spoločnosťou Deutsche Post (DP) je dokončené. DP sa tak stal svetovo najväčším logistickým koncernom. Za Exel zaplatí asi 5,5 miliardy EUR. - Najväčší maloobchod na svete Wal-Mart prevezme brazílsku dcéru portugalskej spoločnosti Sonae za 635 miliónov EUR. Sonae zamestnáva okolo 20 000 pracovníkov a prevádzkuje na juhu Brazílie 140 hypermarketov, supermarketov a veľkoobchodov. - Spoločnosť SES Global, najväčší satelitný koncern na svete a prevádzkovateľ satelitného systému Astra, prevezme spoločnosť New Skies Satellites Holdings Ltd za 760 miliónov USD spolu s jej dlhmi vo výške 400 miliónov USD.
15. decembra - Uplynulo 10 rokov od vrcholného stretnutia predstaviteľov EÚ v Madride, na ktorom nazvali budúcu novú spoločnú menu EURO a stanovili dátum jej zavedenia na 1. januára 1999. - Najväčší japonský prevádzkovateľ mobilnej siete NTT DoCoMo sa dohodol s juhokórejským operátorom KT Freetel (KTF) na strategickej aliancii.
17. decembra - Európski lídri dosiahli dohodu o rozpočte Európskej únie na roky 2007 až 2013, keď odsúhlasili tretí návrh britského predsedníctva.
19. decembra - Predaj firmy Severočeské doly (SD) do rúk elektrárenskej spoločnosti ČEZ bol dokončený. Previedol sa 55,8-% štátny podiel v najväčšej českej hnedouhoľnej firme na ČEZ. Transakcia v hodnote 9,046 miliardy Kč bola úplne finančne vysporiadaná. - Švajčiarsky potravinársky koncern Nestlé AG kupuje gréckeho výrobcu zmrzliny Delta Ice Cream za 240 miliónov EUR. Nestlé chce expandovať na rastúcom trhu so zmrzlinou v Grécku a na Balkáne.
20. decembra - Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's Rating Services (S&P) zvýšila hodnotenie dlhodobých devízových záväzkov Komerčnej banky na stupeň A zo známky A mínus. - Deutsche Postbank kúpi za 986 miliónov EUR 850 pobočiek pôšt od materskej Deutsche Post. Rozšírená sieť pobočiek zvýši jej zisk pred zdanením ročne o 150 miliónov EUR. - Ruská spoločnosť Russnefť má záujem o kúpu 49-% podielu v Transpetrole. Oznámil to prezident spoločnosti Michail Guceriev. - Švédsky koncern Ericsson môže prevziať britského výrobcu telekomunikačného vybavenia Marconi. Rozhodla o tom EK. - Ministri poľnohospodárstva EÚ sa dohodli na zvýšení kompenzácií pre chovateľov hydiny. Boj proti vtáčej chrípke a za zníženie rizika jej šírenia totiž zvyšujú ich náklady. - Ministri poľnohospodárstva EÚ schválili novú dohodu s USA o obchode s vínom. Dohoda, ktorá vstúpi do platnosti 1. januára 2006, umožňuje americkým výrobcom používať 17 európskych mien (napr. Sherry, Tokaj, Madeira, Malaga, Champagne), avšak len pri výrobe pre domáci trh. - Rakúska Erste Bank získala 61,88 % najväčšej rumunskej banky Banca Comerciala Romana (BCR) S.A. za 3,75 miliardy EUR.
21. decembra - Internetový koncern Google kúpil 5-% akciový podiel v America Online (AOL) za 1 miliardu USD. AOL, doteraz 100-% dcérska spoločnosť najväčšieho svetového mediálneho koncernu Time Warner, tým zvýšila svoju hodnotu na celkovo 20 miliárd USD. - Nórska spoločnosť Hydro oznámila akvizíciu českej spoločnosti Alulift, výrobcu hliníkových produktov pre české a východoeurópske trhy. - Piata najväčšia ruská ropná spoločnosť Sibnefť kúpila od rusko-britského ropného koncernu TNK-BP (British Petroleum) firmu, ktorá má licenciu na ťažbu ropy na ruskom ostrove Sachalin. - EK udelila nemeckému chemickému koncernu Bayer pokutu 58,9 milióna EUR za kartelové dohody o cenách gumárenských chemikálií. - Najväčšia svetová počítačová spoločnosť IBM sa dohodla na kúpe americkej firmy Micromuse, zameranej na vývoj softvéru, za 865 miliónov USD. - Najväčší nemecký výrobca cementu HeidelbergCement kúpil prostredníctvom svojej holandskej dcéry CBR Portland BV ukrajinského výrobcu cementu Doncement SA. - Americký miliardár Kirk Kerkorian predal 12 miliónov akcií automobilky General Motors (GM) za 251,6 milióna USD. - EK dala zelenú plánovanému prevzatiu českých čerpacích staníc Aral rakúskym ropným a plynárenským koncernom OMV. - Vedúci výrobca pevných diskov americká spoločnosť Seagate prevezme svojho konkurenta Maxtor Corp. za 1,9 miliardy USD. - EK schválila nové pravidlá pre regionálnu podporu na roky 2007 - 2013. Stanovujú podmienky pre priznávanie štátnej podpory na rozvoj chudobnejších regiónov, vrátane priamych investičných dotácií a daňových úľav pre obchodné spoločnosti.
22. decembra - EK schválila spoločnosti Tesco kúpu 11 českých obchodov patriacich francúzskemu rivalovi Carrefour. Kúpu 4 slovenských obchodov prenechala na skúmanie slovenskému Protimonopolnému úradu (PMÚ). - Britská banka Barclays otvorila v kontinentálnej Číne svoju prvú pobočku. MMF odpustí 19 z 20 najchudobnejších krajín sveta k 1. januáru všetky dlhy. Odpustenie dlhov bude MMF stáť okolo 3,3 miliardy USD. - Nemecký koncern Siemens oficiálne informoval o predaji divízie svojej dcérskej spoločnosti Siemens Business Services (SBS) - Product Related Services (PRS). - Hodnota akcií najväčšej európskej zbrojárskej firmy BAE Systems sa zvýšila o 6 % potom, ako britská vláda súhlasila s dodávkou nových bojových stíhačiek Eurofighter typu Typhoon Saudskej Arábii. Ide o prvý kontrakt na dodávku stíhačiek mimo Európy. - EK pohrozila Microsoftu vymáhaním penále vo výške 2 milióny EUR denne. Komisia od Microsoftu žiada, aby konečne splnil svoj záväzok - do 15. decembra mal poskytnúť konkurencii informácie, ktoré umožnia zvýšiť jeho konkurencieschopnosť. Akcionári amerického výrobcu domácich spotrebičov Maytag súhlasili, že ich spoločnosť prevezme najväčší konkurent Whirlpool.
23. decembra - SABMiller, svetová trojka vo výrobe piva, úplne ovládol najväčší český pivovar Plzeňský Prazdroj. - Najväčší maloobchodný reťazec na svete Wal-Mart musí zaplatiť náhradu škody 57 miliónov USD za to, že nepovolil zamestnancom obedňajšie prestávky. - Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom definitívne začlenila do svojej štruktúry ropnú spoločnosť Sibnefť, ktorú prevzala za 11 miliárd EUR. - Britsko-holandský výrobca spotrebného tovaru Unilever podpísal so spoločnosťou IBM kontrakt týkajúci sa outsourcingu. Jeho dôsledkom bude zrušenie asi 750 pracovných miest. - Najväčšia maďarská banka OTP získala 89,4-% podiel v srbskej Niska banka za 14,21 milióna EUR. - Americká automobilka Ford poskytla svojej dcérskej spoločnosti Jaguar Cars finančnú injekciu vo výške 1,2 miliardy GBP.
26. decembra - V spore o plyn medzi Ruskom a Ukrajinou oznámil ruský plynárenský koncern Gazprom vláde v Kyjeve, že od začiatku roku 2006 zvýši päťnásobne cenu. Keď Ukrajina nebude platiť požadovaných 230 USD za 1 000 m3 zemného plynu, zásobovanie sa 1. januára zastaví. Indická nízkonákladová letecká spoločnosť Air Deccan si objednala 30 lietadiel Airbus typu A320 za 1,5 miliardy USD. MMF prisľúbil Iraku úver vo výške 685 miliónov USD. Ocenil tým snahu vlády v Bagdade o hospodársku obnovu. V súboji o najväčší kanadský oceliarsky koncern Dofasco zvýšil luxemburský oceliarsky gigant Arcelor ponuku na 3,65 miliardy EUR, čím tromfol ponuku nemeckého lídra na trhu ThyssenKrupp o 150 miliónov EUR. - Zastava, jediná srbsko-čiernohorská zbrojovka, vyrobí 24 000 zbraní pre americký koncern Remington. Hodnota kontraktu je 3,2 milióna USD.
27. decembra - Nemecký koncern Siemens získal kontrakt na dodávku zariadení pre plynovú elektráreň vo Vietname. Cena kontraktu je 213 miliónov USD. - Brazília zverejnila plány na predčasné splatenie svojho ďalšieho zahraničného dlhu, tentoraz Parížskemu klubu. Pred januárovým termínom splatnosti uhradí zvyšných 2,6 miliardy USD. - Ruský národný letecký dopravca Aeroflot chce kúpiť od amerického Boeingu 22 lietadiel v celkovej cene 2,5 miliardy USD. - Francúzska banka BNP Paribas (BNP) využila opciu na kúpu 7,45-% akciového podielu v maďarskej petrochemickej spoločnosti MOL, ktorý doteraz patril slovenským spoločnostiam Slovintegra a Slovbena (SISB). - Najväčší japonský výrobca pneumatík Bridgestone investuje 100 miliónov USD do výstavby továrne na syntetickú gumu v juhočínskej provincii Kuang-tung. - Talianska spoločnosť vyrábajúca destiláty Campari získala od francúzskej firmy Pernod Ricard 3 značky škótskej whisky Glen Grant, ktorá je svetovou dvojkou na trhu sladovej whisky, ako aj značky Old Smuggler a Braemer. Kúpna zmluva má hodnotu 130 miliónov EUR. - Spoločnosť Pioneer Electronics predstavila Blu-ray DVD mechaniku pre osobné počítače. To je zatiaľ posledný ťah v multimiliardovej bitke o DVD štandard ďalšej generácie.
28. decembra - Nemecká automobilka DaimlerChrysler predala výrobcu dieselových motorov MTU Friedrichshafen za 1,6 miliardy EUR švédskemu finančnému investorovi EQT. - Britský investičný fond Altima Partners kúpil od bosnianskej Srbskej republiky 53,81-% podiel v 2. najväčšom bosnianskom pivovare Banjalucka Pivara za 14 miliónov USD.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 5. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 6. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 7. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 2. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 3. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 4. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 5. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 6. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 7. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 8. Detské zúbky sú veda
 9. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 10. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 6 808
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 3 842
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 3 112
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 619
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 806
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 236
 7. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 140
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 088
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 069
 10. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 969

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.

EKONOMIKA

Pozrite sa, koľko rokov pracovného života môžete ako Európan očakávať

Eurostat: Za 10 rokov stúpla dĺžka pracovného života v priemere o 1,8 roka.

Neprehliadnite tiež

Most-Híd pretláča ďalšie odvodové úľavy, tentoraz pre seniorov

Ekonomike sa darí, nezamestnanosť klesá a rastie priemerný plat, preto môže vláda prichádzať s novými opatreniami, vysvetlil Bugár.

Nízke úroky v bankách vydržia ešte minimálne rok

Podľa odhadov ekonómov príde prvé väčšie zvyšovanie úrokov v polovici roka 2019.

V Dubaji otestovali lietajúci taxík bez posádky, vo vzduchu vydržal päť minút

Hybrid drona a vrtuľníka by mal v budúcnosti lietať podľa GPS.

Známa americká banka si vybrala Varšavu za sídlo nového centra

Ďalšími kandidátmi boli maďarská metropola Budapešť a poľské mesto Vroclav.