BRATISLAVA 29. decembra (SITA) - Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení sa v budúcom roku zníži zo súčasných 2 500 Sk na 2 000 Sk, percentuálne bude teda 10 % z vymeriavacieho základu. "Politický zásah do výšky štátnej prémie, ktorý prišiel v roku 2005, vnímame ako nesystémový krok. Keďže stavebné sporenie je dlhodobý produkt, podobné zásahy do zákona o stavebnom sporení vzbudzujú u stavebných sporiteľov neistotu," uviedla hovorkyňa ČSOB Marta Krejcarová. Stavebné sporiteľne však aj napriek tomu nepredpokladajú pokles záujmu o sporenie, ktoré bude podľa nich aj naďalej vhodným riešením bytových potrieb občanov. "Na Slovensku má stavebné sporenie ešte veľmi veľa priestoru na uplatnenie, a to v horizonte niekoľkých desaťročí," uviedol vedúci komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Miloš Blanárik.
Ako ďalej vyplýva z novely zákona o stavebnom sporení, vzorec na výpočet výšky štátnej prémie sa meniť nebude. Zachová sa tak súčasné jednopercentné zvýhodnenie. Na získanie maximálnej výšky štátnej prémie bude v budúcom roku stačiť stavebným sporiteľom nasporiť 20 tis. Sk. Ministerstvo financií sa totiž dohodlo so zástupcami stavebných sporiteľní na výpočte štátnej prémie so zachovaním jednopercentnej bonifikácie. Pôvodne rezort financií navrhoval viac ako 30 tis. Sk so zrušením jednopercentného zvýhodnenia. Peniaze, ktoré štát ušetrí na štátnej bonifikácii stavebného sporenia, by mali smerovať na podporu nájomného bývania a zatepľovania.
Stavebné sporiteľne ponúkajú oproti bankovým produktom vyššie zhodnotenie vkladov, prípadne aj bonus po šesťročnom sporení. Wüstenrot stavebná sporiteľňa (WSS) navyše ponúka aj úspory na poplatkoch vďaka rodinnej zmluve. "Tieto benefity pre klienta hovoria sami za seba, že stavebné sporenie sa oplatí," uviedla hovorkyňa WSS Daniela Vlčková. V prípade, že klient Prvej stavebnej sporiteľne po šiestich rokoch zmluvu zrušiť nechce, môže byť ich klientom podľa Blanárika akúkoľvek dlhú dobu a za každý rok dostane na svoje vklady aj štátnu prémiu a aj úrok. Štátna prémia sa okrem toho v budúcom roku nebude vyplácať polročne, ale len raz ročne. Mala by sa tak zjednodušiť administratívna náročnosť pri sledovaní nárokov na štátnu prémiu, ako aj pri nepravidelnom sporení v rámci jedného roka.
Štátna prémia k stavebnému sporeniu sa menila počas existencie stavebného sporenia niekoľkokrát. "Uvedomujem si, že zmeny urobiť treba, ale len raz za päť rokov alebo desať rokov a potom už do systému nezasahovať. Napríklad v susednej ČR prišla prvá zmena v stavebnom sporení po jedenástich rokoch a je predpoklad, že to zase vydrží dlhší čas," uviedol predseda predstavenstva PSS Imrich Béreš. Štátna prémia na Slovensku klesla z pôvodných 6 000 Sk na 2 500 Sk v roku 2004 a každoročne jej výšku upravoval zákon o štátnom rozpočte. Od 1. januára 2004 bola štátna prémia stanovená ako 15 % z vymeriavacieho základu v maximálnej výške 16 667 Sk, čo predstavovalo maximálnu štátnu prémiu na úrovni 2 500 Sk. Od 1. januára 2005 sa vzorcom na výpočet štátnej prémie určila výška percentuálneho podielu prémie pri stavebnom sporení na úrovni 14,5 % z vymeriavacieho základu a pre získanie maximálnej štátnej prémie musel klient v roku 2005 vložiť minimálne 17 242 Sk.