Peking 25. decembra (TASR) - Čínsky smäd po rope už nebude tak výrazne tlačiť na výšku ceny ropy. Dnes to uviedol prezident Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) šejk Ahmad al-Fáhd al-Sabáh. Zároveň vyjadril presvedčenie, že svetové hospodárstvo v roku 2006 aj napriek vysokým cenám energií vzrastie o 4,2 %.
Po prvých rokovaniach kartelu s predstaviteľmi čínskej vlády povedal šejk Ahmad al-Fáhd pred novinármi v Pekingu, že očakáva stabilizáciu čínskeho dopytu. Čína sa stala po USA druhým najväčším svetovým dovozcom ropy. Obe strany sa po prvý raz dohodli na pravidelnom dialógu na ministerskej a technickej úrovni.
Dopyt Číny, ktorá tento rok doviezla takmer polovicu zo svojej celkovej spotreby 6,65 milióna barelov denne, sa v budúcom roku zvýši o ďalších 350 000 barelov denne, uviedol šejk Ahmad al-Fáhd. V celosvetovom meradle počíta prezident OPEC so zvýšením spotreby o 1,5 milióna barelov ropy denne. Tento rok sa denne na celom svete spotrebovalo 83,3 milióna barelov ropy. Roky 2004 a 2005 boli neobvyklé. Ceny nemali žiaden vzťah k ponuke a dopytu. Určovali ich obavy z výpadkov zásobovania, kríz a iných geopolitických problémov. "Robíme, čo je v našich silách, aby ceny boli rozumné," povedal prezident kartelu.
Podľa jeho odhadov by sa mal tlak na zvyšovanie cien spôsobený rýchlym rastom čínskeho hospodárstva znížiť. "Čínsky dopyt už nebude do takej miery kontrolovať ceny ako v rokoch 2004 a 2005, ale zmení kultúru trhu." Myslel tým tradičné cykly produkcie a dopytu počas roka. Na tomto pozadí bude OPEC 31. januára na zvláštnej schôdzke rozhodovať o znížení objemu ťažby v 2. kvartáli 2006. V 2. štvrťroku totiž vždy klesal dopyt, dokiaľ tento trend v rokoch 2004 a 2005 nezvrátil práve čínsky dopyt. Najľudnatejšia krajina sveta 60 % svojho dovozu ropy odoberá z Blízkeho východu a severnej Afriky, väčšinou zo štátov združených v OPEC.
Informovala o tom nemecká agentúra DPA.
(1 barel = 159 litrov)