Bratislava 16. decembra (TASR) - Čas možného predaja 49 % akcií tranzitnej spoločnosti Transpetrol, ktoré vlastní ruský ropný koncern Jukos, sa výrazne priblížil. Po dnešnom rokovaní to konštatovali minister hospodárstva Jirko Malchárek a prezident spoločnosti Jukos Oil Steve Theede.
Obe strany sa zhodli na tom, že nebudú celý proces blokovať a budú pracovať na riešení, ktoré rešpektuje strategické záujmy Jukosu a slovenskej vlády. Theede ocenil, že v posledných týždňoch rokovaní sa možnosť predaja 49-% balíka akcií Transpetrolu výrazne posunula.
Podľa Malchárka je vhodným riešením budúceho vlastníctva 49-% balíka akcií Transpetrolu jeho čo najskorší prevod na firmu, ktorá nie je spriaznená s Jukosom. "SR má zásadné kritérium, aby to bola spoločnosť korektná, zadefinovala svoje zámery s Transpetrolom a aby sa nenarušili vzťahy s Ruskou federáciou," naznačil začiatkom tohto týždňa Malchárek. S konečným výberom nového nadobúdateľa minoritného balíka akcií Transpetrolu na základe akcionárskej zmluvy musí vyjadriť súhlas slovenská strana. Takúto možnosť má do polovice roka 2007.
Slovenská strana podľa Malchárka vyvíja tlak na Jukos, aby vygeneroval viac firiem, ktorých relevantnosť SR vzápätí posúdi. Chce sa vyhnúť tomu, aby sa Transpetrol dostal prostredníctvom spoločnosti Jukos Finance do exekúcie, ktorá v prípade ruskej spoločnosti neustále hrozí.
Ak sa Jukos rozhodne predať svoj podiel v Transpetrole, ruská vláda bude podľa námestníka ministra hospodárskeho rozvoja Andreja Šarapova otvorene podporovať spoločnosť Russnefť. Kremeľ ju podľa neho preferuje ako jediného kandidáta, pretože iní záujemcovia o tento podiel, spoločnosti Tatnefť a Rosnefť, napokon neprejavili záujem. Podiel Jukosu v Transpetrole by údajne chceli kúpiť aj niektoré zahraničné spoločnosti. Šarapov z nich konkrétne menoval len taliansky energetický koncern ENI.
Balík 49 % akcií v Transpetrole ovláda Jukos prostredníctvom zahraničnej dcéry Jukos Finance B.V. Tá takmer do konca novembra nemohla nakladať so svojimi aktívami, čo sa zmenilo po rozhodnutí amsterdamského súdu, ktorý zamietol žiadosť ruskej spoločnosti Juganskneftegaz o zmrazenie aktív Jukosu v zahraničí. Rozhodnutie súdu rozviazalo vedeniu Jukosu ruky, takže bude môcť predať zahraničné aktíva koncernu. Jukos potrebuje peniaze na zaplatenie úrokov z úverov.
Slovensko predalo 49-% balík akcií Transpetrolu Jukosu v roku 2002 za 74 miliónov USD, v prepočte asi 2,33 miliardy Sk.