Moskva 11. decembra (TASR) - Najväčší svetový producent zemného plynu - spoločnosť Gazprom, sa v Rusku považuje za štát v štáte. Plynárenský gigant zamestnáva 300 000 ľudí, má vlastnú banku, leteckú spoločnosť, ako aj televíznu stanicu, ktorá vysiela celoštátne.
Gazprom kontroluje šestinu objavených ložísk zemného plynu na celom svete. Podľa koncernu majú ložiská hodnotu 70 miliárd EUR, v prepočte 2,66 bilióna SKK. Každý štvrtý rubeľ v ruskom štátnom rozpočte pochádza od Gazpromu.
Ruský prezident Vladimir Putin má s Gazpromom (skratka od Gazovaja Promyšlennosť - Plynárenský priemysel) veľké plány. Koncern sa má stať prostredníctvom akvizícií jednotkou aj v ropnom priemysle. Kremeľ chce však dosiahnuť ešte viac. Pobaltským Severoeurópskym plynovodom (NEGP), ktorý sa začal budovať, má Gazprom získať prístup k západoeurópskej zásobovacej sieti, aby upevnil svoju hegemóniu.
Hoci Gazprom ročne predáva Západu za svetové ceny asi 140 miliárd kubických metrov zemného plynu, nie je najlepšie. Koncern to pripisuje na účet toho, že musí garantovať nižšie ceny za energie na domácom trhu. Malí akcionári naproti tomu obviňujú z tohto stavu rodinkárstvo a spreneveru na pôde Gazpromu.
Plynárenský koncern vznikol ešte za sovietskych čias z iniciatívy ministerstva energetiky. Až do nástupu Putina do prezidentského úradu v roku 2000 stál na čele Gazpromu s neobmedzenými právomocami Rem Viachirev, niekdajší námestník pre rezort plynárenstva. Putin poslal Viachireva do dôchodku a na miesto predsedu predstavenstva dosadil svojho prívrženca z čias pôsobenia v Petrohrade Alexeja Millera. Kolujú zvesti, že Putin sám prevezme kormidlo v Gazprome, keď sa mu v roku 2008 skončí funkčné obdobie ruského prezidenta.
Dlhé roky je najdôležitejším odberateľom ruského zemného plynu Nemecko. Nemecký Ruhrgas, dcéra energetickej spoločnosti E.ON, má v Gazprome 6,5-% podiel, čo ho robí najväčším zahraničným akcionárom v ruskom koncerne. Šéf Ruhrgasu Burckhard Bergmann sedí ako jediný cudzinec v dozornej rade Gazpromu.
Informovala o tom DPA.