Bratislava 6. decembra (TASR) - Konanie ministra hospodárstva Jirka Malchárka v súvislosti so zmenou vlastníctva 49-% balíka akcií spoločnosti Transpetrol, ktoré v súčasnosti ovláda ruská firma Jukos, považuje jeho predchodca vo funkcii šéfa rezortu Pavol Rusko za veľmi nezodpovedné.
"Minister Malchárek sa prakticky vzdal možnosti rozhodnúť o novom strategickom partnerovi v takom významnom podniku pre SR, akým je Transpetrol," uviedol pre TASR poradca exministra P. Ruska Maroš Havran na margo medializovaných informácií o tom, že Malchárek nemá záujem o spätné odkúpenie akcií Transpetrolu od Jukosu, ale preferuje ich predaj vybranej ruskej spoločnosti.
O budúcom osude 49 % akcií Transpetrolu rokoval Malchárek v pondelok v Moskve s ruským ministrom ekonomického rozvoja a obchodu Germanom Grefom. Podľa Malchárka nie je pôvodná snaha P. Ruska získať tieto akcie späť v prospech slovenských strategických záujmov, SR preto podporí ich presun na vybranú ruskú spoločnosť. Malchárek si myslí, že pokiaľ by sa zrealizovalo spätné odkúpenie akcií Transpetrolu, poprel by sa tým zmysel jeho privatizácie. Tým bolo získanie strategického investora, ktorý mal zabezpečiť rozvoj spoločnosti.
Podľa slov Havrana chcelo bývalé vedenie Ministerstva hospodárstva (MH) SR nadobudnúť akcie Transpetrolu späť iba dočasne. Následne ich SR mala predať inému strategickému investorovi. "Spätným odkúpením akcií sme chceli dosiahnuť, aby SR mohla rozhodnúť o ich budúcom osude a nestratili sa v neznámej firme. Minister Malchárek sa zrejme podriadil scenáru ruskej strany a s akciami Transpetrolu sa naloží podľa jej zámeru," konštatoval Havran.
Malchárek nekonkretizoval, ktorá ruská spoločnosť by sa mohla zmocniť akcií Transpetrolu. Odmietol však, že by mohlo ísť o Sibnefť. Podľa medializovaných informácií sú v hre o lukratívny podiel hlavne ruské štátne ťažobné spoločnosti Tatnefť a Rosnefť.
Balík 49 % akcií v Transpetrole ovláda Jukos prostredníctvom zahraničnej dcéry Jukos Finance B.V. Tá takmer do konca novembra nemohla nakladať so svojimi aktívami, čo sa zmenilo po rozhodnutí amsterdamského súdu, ktorý zamietol žiadosť ruskej spoločnosti Juganskneftegaz o zmrazenie aktív Jukosu v zahraničí. Rozhodnutie súdu rozviazalo vedeniu Jukosu ruky, takže bude môcť predať zahraničné aktíva koncernu. Jukos potrebuje peniaze na zaplatenie úrokov z úverov.
Slovensko predalo 49-% balík akcií Transpetrolu Jukosu v roku 2002 za 74 miliónov USD, čo je v prepočte asi 2,39 miliardy SKK.