![]() FOTO - ARCHÍV SME |
Standard & Poor's predpokladá v expertíze, že jednotlivé štáty by opustili menovú úniu, aby mohli znovu zavedenú národnú menu devalvovať a tým poskytnúť vývozne orientovaným národným firmám cenovú konkurenčnú výhodu, vyplývajúcu z nižšieho výmenného kurzu staronovej národnej meny oproti euru. Druhou stranou mince je však zhoršenie ratingu, prejavujúce sa vyššími úrokmi pri splácaní štátnych dlhopisov.
Znížením ratingu z dnešného "A" na "BBB" by bolo najviac postihnuté Grécko. Vystúpenie Talianska, Portugalska a Španielska z menovej únie by takisto razantne zhoršilo bonitu príslušných štátnych pôžičiek. Mierne zníženie ratingu štátnych dlhopisov by zaznamenalo Belgicko. Zvyšné štáty eurozóny by neboli zasiahnuté ratingovým zhoršením.
Simulačná analýza sa dôkladne zaoberá Talianskom. Po vystúpení z menovej únie by Rím musel devalvovať líru o 27 percent. Na túto hodnotu prišli odborníci renomovanej ratingovej agentúry analýzou vývoja priemerného reálneho výmenného kurzu líry v 90. rokoch. Ihneď po devalvácii by inflácia vystrelila na päť percent, štruktúrny deficit štátneho rozpočtu by explodoval z terajších 3,4 percenta na šesť percent HDP. Bonita štátnych talianskych dlhopisov by sa zhoršila z "AA-" na "A-", čím by sa zvýšili úroky pri splácaní štátnych pôžičiek. Taliansko by však muselo naďalej splácať štátne dlhopisy v eurách. Kumulované štátne zadlženie by sa ihneď zvýšilo z terajších 108 percent na 138 percent HDP. Taliansko je pritom jediná krajina eurozóny, v ktorej vládna strana Liga severu verejne žiada referendum o spoločných európskych peniazoch.
Standard & Poor's dochádza v štúdii k záveru, že Grécku, Taliansku, Portugalsku a Španielsku sa neoplatí opustiť eurozónu, lebo negatívne dôsledky zhoršenia ich ratingu by prevážili pozitívny dosah devalvácie znovu zavedenej národnej meny pre ich vývozne orientované firmy.