Bratislava 4. decembra (TASR) Strana Smer-sociálna demokracia (SD) nepodporí návrh štátneho rozpočet (ŠR) na rok 2006, pretože vychádza zo všetkých reformných krokov tejto vlády. Povedal to v televíznej relácii STV O päť minút dvanásť podpredseda strany SmerSD a tieňový minister financií Igor Šulaj.
"Som presvedčený, že ide o predvolebný rozpočet, pri ktorom dochádza k nehoráznemu míňaniu peňazí daňových poplatníkov. Výdavky štátneho rozpočtu na budúci rok majú dosiahnuť okolo 330 miliárd Sk. Deficit by mal byť okolo 69 miliárd Sk čo predstavuje 4,5 % HDP," tvrdí Šulaj.
"Pravidlá sú jasne zadefinované a budeme akceptovať len také pozmeňujúce návrhy k štátnemu rozpočtu, ktoré nezvýšia deficit verejných financií a zadlžovanie budúcich generácií. Všetky pozmeňujúce návrhy, ktoré podporil gestorský výbor vyhovujú našim kritériám," uviedol v relácii minister financií Ivan Mikloš. Ako ďalej zdôraznil, rozpočet je dobrý a nevidí dôvod, prečo by nemal byť schválený. Hoci je rozpočet pripravený vo volebnom roku, znižuje deficit verejných financií o 0,5 % . Podľa Mikloša sa nenájde iná krajina, v ktorej by k takémuto kroku dochádzalo.
Šulaj poukázal na znepokojenie občanov pri zvyšovaní cien energií ako aj na skutočnosť, že rast platov ústavných činiteľov je 8,1 %, v porovnaní s rastom dôchodkov okolo 5,5 %. Ak vzrastie plat poslanca o 3 500 Sk, u dôchodcu je to len 350 až 400 Sk," uviedol. Šulaj ďalej tvrdí, že ŠR predpokladá infláciu okolo 2,5 %, avšak podľa neho už teraz odborníci hovoria, že to môže byť medzi 4 až 6 %, čo však Mikloš rezolútne poprel. "V štátnom rozpočte je miera inflácie 2,5 %, pričom zvyšovaním cien dôjde pravdepodobne k jej zvýšeniu. Na druhej strane posilňovanie koruny pôsobí opačne a znižuje infláciu, takže dopad nebude taký dramatický," tvrdí Mikloš.
Krajiny z eurozóny podľa Mikloša posudzujú slovenskú ekonomickú politiku ako zodpovednú. "Keby taká nebola, berú na seba riziko, že v prípade neudržateľného ekonomického vývoja by museli niesť náklady a intervenovať za našu menu," uviedol Mikloš. Obvinil Šulaja a Smer-SD z plánovaného zvyšovania deficitu v budúcnosti a z odsunutia termínu vstupu do eurozóny. Odvolal sa pritom na rozhovor Šulaja pre denník Sme, v ktorom podľa Mikloša Smer-SD nebude schopný znižovať deficit verejných financií.
Ako ďalej Mikloš uviedol, je 38 kritérií, ktoré musí splniť každá krajina pri vstupe do eurozóny. Slovensko aj napriek tomu, že vstupuje do európskej menovej únie až v roku 2009, plní najväčší počet týchto kritérií, 21 plne a 9 je v plnení. Súčasťou kritérií sú opatrenia proti umelému rastu cien prijatím eura.