Bratislava/Rím 2. decembra (TASR) - Hoci proces privatizácie Slovenských elektrární, a. s., (SE) sa nepodarí definitívne ukončiť podľa pôvodného zámeru do konca tohto roka, nový nadobúdateľ 66-% balíka akcií elektrární talianska spoločnosť Enel nie je časovým posunom uzavretia transakcie znepokojená. Pred novinármi to uviedol oblastný manažér Enelu pre Slovensko Marco Arcelli.
Reálny termín splnenia zostávajúcich odkladacích podmienok a ukončenia akvizície SE je podľa Arcelliho niekedy v prvých mesiacoch budúceho roka. "Snahou Enelu je uzatvoriť transakciu čím skôr. Reálny by mohol byť február," odhadol Arcelli. Definitívny prechod 66 % akcií SE do rúk Enelu brzdí hlavne meškajúci zákon o zadnom palivovom cykle, ktorý už rezort hospodárstva predložil na pripomienkové konanie. Dokončiť sa musí tiež vyraďovanie viacerých aktív z portfólia SE, ktoré nie sú predmetom privatizácie, do štátnej spoločnosti GovCo, ako aj vyčlenenie vodného diela Gabčíkovo do Vodohospodárskej výstavby.
Medzi plánované investičné zámery Enelu na Slovensku patrí aj výstavba veterného parku. Taliani podľa Arcelliho v súčasnosti prehodnocujú možnosti takejto výstavby v dvoch až troch lokalitách. Pri rozhodovaní bude spoločnosť podľa neho brať do úvahy podporu štátu napríklad v oblasti záruk výkupu energie z týchto zdrojov a jeho finančnej podpory. Podpora veternej energie v SR je súčasťou plánu Enelu investovať do obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Do roku 2009 by výdavky spoločnosti mali dosiahnuť celkovo 1,7 miliardy EUR, v prepočte 64,4 miliardy SKK, čo by malo prispieť k vytvoreniu nových výrobných kapacít na úrovni okolo 1 000 MW.
SE podľa Arcelliho majú v najbližších rokoch možnosť a schopnosť vykompenzovať stratené výrobné zdroje. Enel chce po vstupe do SE zvýšiť ich efektivitu, a to hlavne optimalizáciou cien predávanej elektriny a znižovaním nákladov. "Jednou z hlavných priorít bude transfer podnikovej kultúry," pripomenul Arcelli. Zároveň dodal, že Enel pozorne monitoruje okolité trhy krajín CEE a zvažuje ďalšie akvizície napríklad v Českej republike a Poľsku.
Šéf Enelu Fulvio Conti vníma SE ako hlavný centrálny bod iniciatív talianskej spoločnosti v regióne strednej a východnej Európy. "Získanie SE je pre nás veľmi dôležitým krokom v procese konsolidácie na starom kontinente. SE majú ideálny mix výroby a výborný vzťah medzi cenou a kvalitou," poznamenal Conti, podľa ktorého sa v budúcnosti budú stierať rozdiely medzi národnými energetickými trhmi.
Talianska spoločnosť Enel vznikla v roku 1962 ako štátny podnik. V roku 1996 sa začala postupne privatizovať a od roku 1999 sú jej akcie vedené na burze v Miláne a New Yorku. V súčasnosti štát ovláda zhruba 30 % akcií Enelu, zvyšok patrí drobným alebo inštitucionálnym investorom. Enel okrem domáceho trhu pôsobí aj vo Francúzsku, Španielsku, USA, Bulharsku, Rumunsku a Rusku. Disponuje výrobnou kapacitou 42 000 MW a má zhruba 30 miliónov zákazníkov. Spoločnosť zamestnáva celkovo okolo 64 000 ľudí a prevádzkuje 43 tepelných, 495 vodných a 31 geotermálnych a 18 veterných elektrární.