Bratislava 30. novembra (TASR) - Konsolidácia verejných financií je ústredným cieľom vlády v strednodobom horizonte. Aby sa tento zámer splnil, musí sa zodpovedne pokračovať v dokončovaní rozbehnutých štrukturálnych reforiem a presadzovaní znalostnej ekonomiky. Konštatuje to Konvergenčný program Slovenska na roky 2005 až 2010, ktorý dnes s pripomienkou schválila vláda.
Rozpočtovaný deficit verejnej správy na rok 2005 bol 3,4 % HDP bez nákladov dôchodkovej reformy, aktuálny odhad je mierne nižší, a to 3,3 % HDP. V hre je neistota ohľadom počtu poistencov, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do 2. piliera dôchodkového systému. "Z hľadiska zložiek verejnej správy najviac prispeje k zlepšeniu verejnej bilancie štátny rozpočet, naopak, k jej zhoršeniu hospodárenie Sociálnej poisťovne sumou 7 miliárd Sk."
Predkladateľ pripomína, že v roku 2005 celkový stav slovenskej ekonomiky je tesne pod svojím potenciálnym produktom. Ekonomický rast po roku 2005 bude ťahaný prostredníctvom domáceho a zahraničného dopytu. Najzávažnejšie riziko vidí vláda v inflácii, čo súvisí s vysokým rastom cien ropy a ťažkou predvídateľnosťou ich vývoja. MF priznáva, že existuje problém so Sociálnou poisťovňou, ale jej príjmy a vynakladanie peňazí má pod kontrolou. "Reforma dôchodkového systému," píše sa ďalej v správe, "najväčšou mierou prispieva k dlhodobej udržateľnosti verejných financií, k poklesu záväzkov vlády a rizík obcí.
Konvergenčný program odráža v praxi realizovanú hospodársku politiku vlády, čo vyjadruje predchádzajúci rovnomenný program na roky 2004 až 2010, Stratégia prijatia eura a Národný program reforiem na roky 2006 až 2008 vychádzajúci zo Stratégie konkurencieschopnosti SR do roku 2010. Tri hlavné ciele Konvergenčného programu sa týkajú oblasti fiškálnej, menovej a trhu práce.
Strednodobým fiškálnym zámerom je znížiť deficit verejných financií aj vplyvom dôchodkovej reformy na 3 % HDP v roku 2007 a na 0,9 % HDP v roku 2010. To je v zhode s odporúčaním Európskej komisie pre SR v rámci Paktu stability a rastu EÚ.
V menovej oblasti je najvyšším cieľom po vstupe do eurozóny stabilizácia kurzu a používanie eura od 1. januára 2009. Strednodobou úlohou na trhu práce zostáva zvyšovať ročne o 1 až 2 % zamestnanosť a udržať primeraný platový strop. "Mzdové vyjednávania by nemali priniesť nárast reálnej mzdy nad možnosťami podnikovej sféry," uvádza predkladateľ. Kľúčovou úlohou bude valorizácia platov vo verejnom sektore so signalizačným efektom aj pre súkromnú sféru, uzatvára Konvergenčný program.